HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, “Sizin coşkunuz ve azminiz o barajı yıkacak

ANTALYA – Antalya’da partisinin düzenlediği mitingde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Suruç’ta esnafa yapılan saldırıyı hatırlatarak, “Suruç’ta herkes her şeyi biliyor” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) seçim çalışmaları kapsamında Antalya’nın Kepez ilçesinde bulunan Kepez Arena’da miting düzenledi. Yurttaşlar üç farklı arama noktasında didik didik aranarak alana girdiler. Gazetecilerin alana girmesi konusunda sıkıntı çıkartan polisler, canlı yayın aracını ise alana almadı. Sanatçıların repertuvarlarını kontrol eden polisler, bazı sanatçıların özel eşyalarına el koydu. Mitinge HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ve milletvekili adayları katıldı.

Alandaki coşkuya dikkat çeken HDP Antalya İl Eşbaşkanı Cevdet Çağlar, 24 Haziran’ın halkların bayramı olacağını ifade etti. Diğer eşbaşkan Songül Şarklı ise, “Bizler 7 Haziran’da barajları nasıl başlarına yıktıysak bu seferde yıkacağız. 24 Haziran’daki başarımızı 25 Haziran’ı kutlayarak karşılayacağız” diye belirtti.

HDP Antalya milletvekili adayı Kemal Bülbül, 24 Haziran seçimlerinde AKP iktidarının dayattığı barajın altında kalarak biteceğini söyledi.
HDP Antalya milletvekili adayı Deniz Yıldırım da, “Taybet Ana’nın ahı, cesedi buzdolabında bekletilen Cemile Çağırga’nın ahı ile gidecekler. İşinden aşından edilen emekçilerin ahı ile gidecekler bunlar” ifadelerini kulandı.

‘HANGİ BARIŞ BU COŞKUYA ENGEL OLABİLİR’

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ise, 24 Haziran’a az bir zaman kaldığına dikkat çekerek, “Sizin coşkunuz ve azminiz o barajı yıkacak ve demokrasinin yolunu açacaktır. Bunu bildikleri için korkuyorlar. O yüzden bu baraj yıkılmasın diye her türlü provokasyonu oynuyorlar. Hangi baraj bu coşkuya engel olabilir. 24 Haziran’da bu barajı yıkmak için taş olacağız, Demirtaş olacağız başlarına düşeceğiz” dedi.

HDP’YE DÖNÜK SALDIRILAR

Seçim çalışmaları boyunca HDP’ye yapılan saldırılara dikkat çeken Temelli, AKP iktidarının nefret söylemleri ile toplumu kutuplaştırarak ayakta durmaya çalıştıklarını kaydetti. “Tüm seçim çalışmaları 7 Haziran ve 1 Kasım’da olduğu gibi aynı şekilde nefret dili kullanıyor ve savaş, kan ve gözyaşından beslenmeye çalışıyorlar. Ancak artık kral çıplaktır. Kobane olayları döneminde yitirdiğimiz insanların sebebi Demirtaş’mış gibi insanları kandırmaya çalıştılar. Kobane döneminde tüm dünya çağrı yaptık Kobane düşmesin orada mağdurlar var dedi. Biz bunları yaparken Cumhurbaşkanı ‘Kobane düştü düşecek’ dedi. Ancak Kobane düşmedi ama sen 24 Haziran’da düşeceksin. Olaylarda yaşamını yitirenler için meclise verdiğimiz 12 adet araştırma önergesini AKP reddetti. Madem suçlu arıyorsunuz o zaman araştırsaydınız” diye konuştu.

SURUÇ’TAKİ ÖLÜMLER VE KANDİL OPERASYONU

Efrin operasyonunda istediklerini elde edemeyen AKP hükümetinin bu sefer Kandil senaryosuna çıktığını belirten Temelli, şöyle devam etti: “Afrin olayının heyecanını yaşayamamışlar! Lanet olsun böyle bir zihniyete ve böyle zihniyeti taşıyan iktidara. Kürt anneleri de Türk anneleri de bu zihniyete cevap verebilir. Bu sefer Kandil’de beklenen heyecanı bulamadık diye yazıyor bir gazeteci. Biz evlatlarımızın mürüvvetini görmek istiyoruz, cenazelerini değil. Bu da tutmadı arkadaşlarımıza bizlere saldırmaya başladılar. Maalesef Suruç’u yaşadık. Suruç’ta 4 insan öldü. Kalktılar o yandaş medyaları da yalan haberler yaptı. Bir İçişleri Bakanı var ki ülkede insanlar birbirini kırsın diye, düşman olsun diye insanları tahrik ediyor yalan söylüyor. Suruç’ta herkes her şeyi biliyor. Olayların nasıl olduğunu iyi biliyor insanlar. 3 gün önce esnaf ziyareti oluyor, 3 gün sonra silahlı çeteler ile aynı esnafa gidiyorlar. 3 kişi bir aileden 4 kişi yaşamını yitiriyor. Bu insanlardan bazıları hastanede öldürülüyorlar. Doktorlar, polisler, hatta vali orada. Tıpkı Kobane olaylarında olduğu gibi kimin suçlu olduğunu biliyorlar. Dertleri HDP’yi baraj altında bırakmaktır. Ülkeyi bu ceberut iktidardan ve dökülen kandan kurtarmak bizim boynumuzun burcu olsun. İnsanlar yaşasın diye barış gelsin diye mücadele ediyoruz. Bu mücadele kararlığımızı içerde de olsak dışarda da olsak buyun eğmeden sürdürmeye devam edeceğiz.”

DEMİRTAŞ’IN TRT KONUŞMASI

HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın TRT’deki propaganda konuşmasını hatırlatan Temelli, “TRT TRT olalı bu kadar izlenmedi” diye konuştu. Temelli, devamında şunları belirtti: “Çıkıp ruh halini iyi görmedim diyor. Bak densize, sen ruh halinden ne anlarsın. Ruh halinden anlamak için bir ruha sahip olmak lazım, sen ruhsuzsun ruhsuz. Çıkmış aklınca bize eleştiri yapıyor. Bir koltuk uğruna yaptıklarını halklar biliyor. O zaman anlayacaksın kimin ruh hali iyi kimin değil. Demirtaş bir oyluk canları var bunların dedi. Evet, sandığa gideceğiz ve bunları iktidardan düşüreceğiz. Valiler, emniyet güçleri hepsi seferber olmuş, bu iktidar düşmesin diyorlar. Ben burada savcılara, emniyet güçlerine ve tüm kamu görevlilerine çağrı yapıyorum bu iktidar düştü sizde kaldıramayacaksınız. Bu saatten sonra bu iktidarın talimatlarına uymayın. Oyla geldiniz oyla gideceksiniz. Edebinizle gitmeyi bilin. Gitmemek için her türlü tehdit var”

HDP’NİN SEÇİMLERDEKİ KRİTİK ROLÜ

Cumhurbaşkanı seçiminde herkesin kendi adayına oy vereceğini belirten Temelli, İkinci tura kalan muhalefet olarak hepimizce desteklenecek bu Demirtaş’sa Demirtaş, İnce ise İnce. Bugün Sayın Destici bir açıklama yapmış ‘Eğer HDP barajı geçerse biz 400 vekil alamayız’ demiş. Teşekkür ederiz kendisine, bizler barajı aşacağız ve sizler değil 400, 300 bile alamayacaksınız. Çünkü yeni yaşam yeni siyaset geliyor. Ortak vatanımızda demokratik cumhuriyeti inşa etmeye geliyoruz. Kürt sorununu çözmeye geliyoruz. Onlar Kürt sorununu çözmek istemiyorlar, bunun üzerinden iktidarlarını korumak istiyorlar. Hem savaş politikasına son vermek hem de yolsuzlukları bitirmek için bizler meclise diyoruz” şeklinde konuştu.

‘SAVAŞTAN BESLENİYORLAR’

AKP hükümetinin savaş zihniyetinden beslenmeye devam ettiğini söyleyen Temelli, “Savaşa verilen kaynaklardan tasarruf edin bu ülkenin birçok sorununu çözeriz dedim. Dediler ki Temelli savunma bütçesini kaldıracak. Ben savunmadan değil savaş bütçesinden bahsettim. Sizler sürekli bir savaş yaratmak istiyorsunuz. Çünkü sizler düşmanlıkla ayakta duruyorsunuz. Diyarbakır’da Kürt oluyorlar, Ankara’da kurt oluyorlar. Tüm oylarımız barışa ve onu inşa edecek olan HDP’yedir diyor halklar. Türkiye’nin en büyük sorunu işsizlik TUİK yine işsizlik rakamını düşürmüş ama sokakta her gün işsizlik artıyor. Artık Türkiye’de en az 5 milyon işsiz var. Bunların çoğu gençlerden oluşuyor. Bir kısmı Üniversite mezunudur. Emeklilerin çoğu çalışmak zorunda kalıyor ve çalıştığı işten memnun değil ancak yoksulluktan kaynaklı çalışmak zorunda kalıyor. Asgari ücret açlık sınırının altında, ancak onlar savaş bütçesini savunuyorlar” dedi.

‘SARAYI KAPATIP DEMOKRASİ GETİRECEĞİZ’

“Bu kadar işsiz var gençlere kıraathane öneriyor. Ama bu kıraathane okuma yerleriymiş, kırk yıllık kıraathane oldu okuma yeri. Sanki insanlar ne olduğunu bilmiyormuş” diyerek sözlerine devam eden Temelli, devamında şunları belirtti: “Ülkenin kütüphanelerinin yüzde 11’i AKP döneminde kapatılmış ve kütüphaneye gitme sayıları düşmüş. 5 milyon kitabın içinde olacağı bir külliye yapacakmış. Kimsenin gitmeyeceği bir kütüphane yapıyor. Putin demiş ki büyük devletlere yakışır bir şey yapmışsınız. Büyük devletler halkı ile barışık olur, savaş değil adaletle olur. Büyüklük sarayla olsaydı. Birçok baskı ve zulmün yaşandığı ülkelerde de saraylar var. O yüzden o sarayı kapatarak demokrasiyi hep birlikte inşa edeceğiz”

AKP’NİN ÇİLLER VE AĞAR HAMLESİ

Antalya’da yaşayan yurttaşların yaşadığı sorunlara değinen Temelli, “Antalya’nın sorunları o kadar çok ki bu kadar güzel ve zengin bir kent nasıl olurda böyle olur. Çünkü kenti yağmalamışlar. En çok esnaf Antalya’da dükkân kapatıyor. Madem turist çok geliyor da bu esnaf niye kapatıyor. Nereye gidiyor bu paralar bu zenginlik. Çiftçi üretiyor emeğinin karşılığını alamıyor. Ekende biz, üretende biz o halde yönetende biz olacağız. Bu ülkenin bir dış ilişkiler bakanı var. Antalya’nın başına dert olmuş. Uyguladığı dış politika yüzünden Antalya üretemez duruma gelmiş. Şimdi Minbiç senaryosu üzerinden oy devşirmeye çalışıyor. Gel Antalyalılara sor hele insanlar savaş mı, yoksa aş mı, iş mi istiyor. Halkın hakkını gasp ediyorlar. 24 Haziran’da hakkımızı gasp edenlere en iyi cevabı Antalya verecektir. Bu dertlerimizi hep birlikte çözeceğiz. Ancak yan yana omuz omuza verirsek çözebiliriz. Dün yeni kapıda gördünüz bize vaat edilen Tansu çillerdir. 90lı yıllara dönmektir iktidarın bu vaadine karşı hep birlikte biz 90ları istemiyoruz geleceğimizi istiyoruz ve hep birlikte sahip çıkacağız. Ondan kaynaklı Çilleri’de Ağar’ı da, kendileri de o beyaz Toroslara binip tarihin çöplüğüne gideceklerdir. Bizler Bu ülkenin bir geçiş programına hazırladık. Demirtaş kazanması durumunda, ‘ben sarayı ve yetkilerini kullanmayacağım’ dedi. Bu geçiş süreci yaklaşık 2 yıl sürecek bir demokratik anayasa, herkesi kapsayan, sivil ve siyasal toplumu, evrensel hukuk değerlerine sahip çıkan, insan haklarından taviz vermeyen bir anayasaya yapacağız. Ortak vatanda demokratik cumhuriyeti beraber inşa edeceğiz. İşsizliğe yoksulluğa son vereceğiz. Gençlerimizin yeteneğine göre eğiteceğiz. Sağlık bir haktır, herkes yararlanacaktır. Ondan sonra bu ülkeye barışta gelir, demokraside gelir. Şimdi bunun zamanıdır. Yurtdışındaki kardeşlerimiz oy vermeye başladılar. Bizler de 24 Haziranda tamamlayacağız. Biliyoruz bunlar çalar huylu huyundan vazgeçmez. Bizlerde onların çalamayacağı kadar oyu sandıklara götüreceğiz. 25 Haziran sabahı o sandıklarda umut, barış ve özgürlük çıkacak, kısaca HDP çıkacaktır. Dost ve düşman bilsin ki kazanacağız, mutlaka kazanacağız. Bizler yürüdükçe umut peşimizden gelir, demokrasinin yolu açık, bizler sel olur o barajı yıkacağız. Dönen dünsün yolundan biz dönmeyiz yolumuzdan” ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmalardan sonra Demirtaş’ın TRT’ye yaptığı konuşma dinletildi. Miting sanatçı İlkay Akkaya’nın ezgileri ile son buldu (kaynak MA)

şişli escort avcılar escort esenyurt escortbeylikdüzü escort