ANKARA - Türkiye’nin hava saldırılarıyla ömrünü uzatmaya çalıştığı açıklaması yapan HDP MYK, yarın olağanüstü toplanıyor.  

MA'nın haberine göre; Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Türkiye’nin Kobanê başta olmak üzere Kuzey ve Doğu Suriye kentleri ile Federe Kurdistan Bölgesi ve Şengal’e yönelik hava saldırılarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Saldırılarla iktidarın karanlık emellerini hayata geçirmeyi amaçladığı belirtilen açıklamada, MYK’nin yarın olağanüstü toplanacağı kaydedildi.

“TSK’nin hava saldırıları bir an önce son bulmalıdır!” başlıklı açıklamada, “Karanlık İŞİD çetelerine karşı yürüttüğü destansı direniş ve kurmuş olduğu yeni yaşam modeliyle dünyanın bütün ezilenlerine ilham kaynağı olmuş başta Kobanê olmak üzere Kuzey ve Doğu Suriye’nin birçok sivil yerleşim bölgesi dün gece uçaklarla bombalandı. Karanlık bir tezgah olduğu anlaşılan İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırı bahane edilerek dün gece Kuzey ve Doğu Suriye topraklarına bombalar yağdırılmıştır. Açık ki, IŞİD’in bu topraklarda başaramadığını iktidar uluslararası hukuku ayaklar altına alarak tamamlamak istemektedir. Kuzey ve Doğu Suriye bir güvenlik tehdidi değil insanlık için bir umuttur! Asıl güvenlik tehdidi, ‘Sınırın öbür tarafına geçer iki füze yollarız ve savaşı başlatırız’ diyerek karanlık emellerini hayata geçirmek isteyen zihniyettir” denildi.

‘TÜRKİYE’YE TEHDİT OLUŞTURAN KÜRTLER DEĞİL’

Türkiye’nin Efrîn, Girê Spî ve Serêkaniyê saldırılarının hatırlatıldığı açıklamada, “Daha önce Afrin ve diğer Kürt bölgelerine yönelik gerçekleştirilen işgal saldırıları, işgal edilen bölgeleri IŞİD ve türevleri için yaşam alanlarına dönüştürmüştür. Saldırılar, iktidarın iddia ettiği gibi sınır güvenliğini sağlamak için değildir, aksine Türkiye’ye yönelik tehdit ve tehlikeleri artırmaktadır. Türkiye’ye tehdit oluşturan Kürtler değil, Kürtlerin işgal edilen yaşam alanlarında palazlandırılan IŞİD ve türevi örgütlerdir” diye belirtildi. 

‘İKTİDAR ÖMRÜNÜ UZATMAYA ÇALIŞIYOR’

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Ülkeyi yönetemeyen, yaşanan büyük yapısal krizin faturasını halklara çıkararak içeride baskı dışarıda çatışma stratejisiyle ömrünü uzatmaya çalışan AKP-MHP iktidarı, ülkeyi gün geçtikçe büyük bir bataklığın içine çekmektedir. 

ULUSLARARASI GÜÇLERE ÇAĞRI 

Kuzey ve Doğu Suriye topraklarına bütünüyle meşruiyetten yoksun bu saldırı karşısında ulusal ve uluslararası demokratik çevreleri, savaş karşıtlarını ve duyarlı kesimleri bu saldırıyı kınamaya ve bu haksız saldırıya karşı seslerini yükseltmeye davet ediyoruz. İktidarı bu tehlikeli girişimlerden vazgeçmeye, uluslararası güçleri bu komplonun bir parçası olmamaya çağırıyoruz. Kobanî, Tel Rıfat ve Şengal’e yönelik gerçekleştirilen eş zamanlı hava saldırılarını son derece yanlış ve tehlikeli buluyor, saldırılarda hayatını kaybedenleri rahmetle anıyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz. 

MYK OLAĞANÜSTÜ TOPLANIYOR

Parti Merkez Yürütme Kurulumuz, bu saldırıyı değerlendirmek için yarın olağanüstü toplanacak ve değerlendirmelerini kamuoyuyla paylaşacaktır.”

Editör: Haber Merkezi