"Geziyi savunduk, savunuyoruz ve savunacağız"

Gezi davasında verilen hapis cezasını protesto amacıyla yapılan Adalet Nöbeti’ne mesaj gönderen Can Atalay, “Geziyi savunduk, savunuyoruz ve savunacağız” dedi. 

Hukuk 26.04.2022, 19:18
29
"Geziyi savunduk, savunuyoruz ve savunacağız"
banner44

HABER MERKEZİ - Gezi davasında verilen hapis cezasını protesto amacıyla yapılan Adalet Nöbeti’ne mesaj gönderen Can Atalay, “Geziyi savunduk, savunuyoruz ve savunacağız” dedi. 

Hukukçular, Gezi Davası’nda verilen karara tepki amacıyla Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi C Blok kapısı önünde Adalet Nöbeti gerçekleştirdi. Hukukçular, “karara” tepki amacıyla yakalarına tutuklanan avukat Can Atalay’ın fotoğrafını takarak C Blok içinde nöbet tuttu. Ardından avukatlar alkışlar eşliğinde adliye önüne çıkarak açıklama yaptı. “Herkes için adalet” pankartının açıldığı açıklamaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Ahmet Şık, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekili Sezgin Tanrıkulu, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Emek Partisi (EMEP) Genel Yönetim Kurulu (GYK) Üyesi Levent Tüzel ve çok sayıda avukat cübbesiyle katıldı. Açıklamada sık sık “Her yer Taksim her yer direniş”, “Kurtuluş yok ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Geziyi savunduk savunacağız” sloganları atıldı.

Öfkenin ve kararlığın yüksek olduğunu ifade eden Özel, “Sözümüze değer veren herkese bir tek bir şey söylüyorum. Bundan sonra nereye çağrılırsanız oraya gidin. Baro sizi çağırıyorsa gidin onun toplantısına gidin. Adalet nöbetine çağrılıyorsanız adalet nöbetine gidin. Meslek örgütlerinin ve Sivil Toplum Örgütlerinin barışçıl çağrısına bedeninizle zihninizle katkı verin. Gezide olduğu gibi hep birlikte geliriz. Gezi Recep Tayip Erdoğan’ı yendi ve onu mahkum etti. Onu hazmedemediği için geziyi savunanları, mahkum etmeye çalışıyor, içeri tıkıyor, zulmediyor” diye belirtti.

GEZİNİN RUHUYLA DİKTATÖR GİDECEK 

Tek başına kurtuluşun olamayacağını vurgulayan CHP Milletvekili Özgür Özel, “Hepimizin hep birlikte, omuz omuza yürek yüreğe vermemizle olacak. Biz, bu diktatörü, gezi ruhuyla gezinin başardığı gibi bir kez daha yeneceğiz. Buna söz veriyoruz” dedi. 

‘KARAR ÖLDÜRME KARARIDIR’

Gezi davası kararının sarayda yazıldığını belirten CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “Karar sadece tebliğ edildi. Bize hep soruyorlar, ‘bu davayı değerlendirir misiniz?’ Biz bu davayı değerlendirmeyiz. Çünkü, hukuk zemininde yürümedi. Şunu söyleye bilirim, ha silah çekmişsiniz bir adamı sokak ortasında öldürmüşsünüz, ha bir adamı silah zoruyla cezaevinde tutmuşsunuz. Hiçbir farkı yok. Bu verilen kararda, aynı mantıkla verilmiştir. Bir öldürme kararıdır. İnsanları zorla, hukuk dışı yöntemlerle içerde tutma kararıdır. Hukuk değildir. Hiçbir şekilde adaletle açıklanamaz. Burada bir kez daha söylüyorum, yakın o zaman bunların hepsinin hesabını soracağız. Bunlar gibi değil adil bir şekilde soracağız” diye konuştu. 

CAN ATALAY’IN MESAJI 

Gezi davasında 18 yıl hapis cezası verildikten sonra Silivri Cezaevinde gönderilen avukat Can Atalay’ın adalet nöbetini gönderdiği mesaj, meslektaşları tarafından okundu. Mesajda, şöyle denildi: “Ülkenin gündemi, açlık, yoksulluk ve örneğin gıda güvenliği olması gerekirken, hiçbir hukuk kuralı tanımadan saçma sapan şeylerle meşgul ediyorlar. Biz İstanbul’un kent merkezinde son kalan müşterek, kamusal bir yeşil alanı ve afet sonrası bir alanı savunduk. Polisin şiddetine karşı çıkan, her bir insanımız, kendi itirazını aldı geldi. Taksim gezisi, farklı fikirlerin, farklı dünya görüşlerinin çoğulcu, eşitlikçi ve özgürlükçü bir ortamda barış içinde yaşayabileceğimizin somut bir kanıtıdır. Taksim gezisi, ekmeği paylaşmanın imecenin tadını bu memlekete anımsatandır.  Gezi bu toprakların, eşitlik, özgürlük ve adalet umududur. Gezinin toplumsal politik ya da hukuki bakiyesini ancak onurla taşırız. Geziyi savunduk, savunuyoruz ve savunacağız. Adalet istiyoruz. İnsan, hava ve su için adalet istiyoruz. Hep birlikte mücadele edeceğiz, hep birlikte kazanacağız.”

‘SARAYIN KORKUSU HALK KORKUSU’

Verilen kararın hukuki olmadığının altını çizen HDP milletvekili Oya Ersoy da “Tamamen talimatlı yargının, sarayın egemenliği, çıkarı için vermiş olduğu bir karardır. Bedel ödetilmek istenen arkadaşlarımız, her zaman yanındayız. Ama bu bedeli ödetmek isteyen ve siyaseten yenemediklerini yargıyı tetikçi olarak kullanıp talimatlı, yargıyla, cezaevlerine koyarak halkı biat ettireceğini sanan Tayip Erdoğan’a sesleniyorum o hayallerden vazgeç. Bu halk Gezi’de olduğu gibi hayatın hiçbir aşamasında sana biat etmeyecek, kul olmayacak. Biz Gezi’de bu ülkenin bütün renkleri ile birlikte tarih yazdık. Ve biz kadınlar, eşitlik ve özgürlük içinde yaşayacağımızı Gezi’de size gösterdik. Sarayın ve Tayip Erdoğan’ın korkusu da budur. Korkusu halk korkusu ve kadınların yarattığı korkudur” diye belirtti.

ADALETİ YUTAN KARADELİK

Gezi davasında bir mesajın verildiğini dile getiren TİP Milletvekili Ahmet Şık ise, “Dediler ki; biz dereleri kurutmaya devam edeceğiz, ağaçları kesmeye devam etmek istiyoruz. Devleti siyasi bir mafya ya bürünerek soymaya devam etmek istiyoruz dediler. Kısaca söylüyorlar ki biz zalimliğe devam etmek istiyoruz diyorlar.  Yapıyorlar mı evet yapıyorlar. Bu karar hepimize diyor ki; eğer ki bu zorlu mücadelede ‘eğer ben galip çıkarsam hepinizi cezaevine göndereceğim’ diyor. Şimdi bir karar vakti. Yapabiliyorlar, çünkü bir itiraz yok. İtiraz etme zamanı.. Burada bir suç örgütü var. Bütün adliyeler adaleti yutan bir kara delik. Herkes ama herkes bu suç imparatorluğuna yapışmış durumda” diye konuştu. 

Nöbet sloganlar eşliğinde sonlandırıldı.

ANKARA 

Ankara Barosu, Adalet İçin Hukukçular, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Ankara Şubesi, Hukukçular Hukuk Dayanışması, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Ankara Şubesi ve Toplumsal Hukuk, dün İstanbul’da görülen Gezi davasında verilen karara ilişkin Ankara Adliyesi önünde açıklama gerçekleştirdi.

Adliye binası içerisinde, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganıyla  yürüyüş gerçekleştiren hukukçular, adliye binasının ana kapısında bir araya geldi. Burada hukukçular ile polisler arasında kısa gerginlik yaşandı. Hukukçular adına açıklamayı Ankara Barosu Başkanı Eren Turan yaptı. 

Gezi eylemlerinin Türkiye’deki ifade hürriyetinin en yalın ve doğrudan kullanıldığı bir dönem olarak tarihimizdeki yerini aldığını söyleyen Turan, bu eylemle ilgili yapılan yargılama sonucu verilen kararın toplum vicdanında kabul görülmeyen, hukuk ve adaletle bağdaşmadığını ifade etti. 

Turan, “Maalesef hukuk devleti vasfını günbegün kaybetmekteyiz. Siyasi mülahazalar yargı eliyle hüküm haline getirilmekte, yargı günlük siyasi politikaya alet edilmektedir. Bu durum kabul edilebilir değildir. Anayasal hakkın kullanımından ibaret olan eylemin anayasal bir suç olarak vasıflandırılması suretiyle, anayasal hakkını kullanan bireylerin sanık sandalyesine oturulması ve toplumun adalet duygusuna meydan okurcasına mahkum edilmesi; kuvvetler ayrılığı ilkesinin uygulandığı ve yargının bağımsız olduğu bir hukuk devletinde mümkün değildir” dedi.

‘HUKUKA OLAN İNANÇ YARA ALDI’

Gezi’nin vatandaşların temel hak ve özgürlüklerinden olan toplantı ve gösteri yürüyüşünü etkin bir biçimde kullanıldığı bir eylem olduğuna dikkat çeken Turan, “Hak ve özgürlüklerini kullanan vatandaşlarımızın sanık sandalyesine oturtularak mahkum edilmesi, toplumun vicdanında kabul görmemiş ve vatandaşlarımızın hukuka olan inancı bir kez daha ağır bir yara almıştır. Yargılamanın her aşaması ve sonunda verilen karar hukuk tarihimize sürülmüş kara lekedir” diye belirtti.

MARDİN 

KESK Mardin Şubeler Platformu da Gezi Davası’nda verilen karara ilişkin şube binalarının önünde açıklama yaptı. Siyasi partiler, sivil toplum örgütleri ve meslek odalarının da destek verdiği açıklamaya HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar da kaldı. Açıklamada "Karanlık Gider Gezi Kalır. Gezi'yi Savunuyoruz" pankartı açıldı. KESK adına açıklamayı Eğitim Sen Şube Eşbaşkanı Mustafa Bozan yaptı. 

Gezi Davası boyunca yaşananları anlatarak verilen kararın hukuki olmadığını belirten Bozan, Gezi eylemlerine katılımın suç delili olarak gösterilmesinin demokratik toplum düzeninin gereklerine aykırı olduğunu söyledi. Gezi Davasında verilen karar ile topluma gözdağı verilmek istendiğini belirten Bozan, "Eğer bir Gezi yargılaması yapılacak ise bunun gezi direnişi sırasında öldürülen Ali İsmail Korkmaz, Abdullah Cömert, Mehmet Ayvalıtaş, Ahmet Atakan, Ethem Sarısülük, Hasan Ferit Gedik, Medeni Yıldırım ve Berkin Elvan’ın faillerinin bulunarak usulüne uygun yargılanması ile olacağını belirtmek isteriz. Unutmayalım ki, adalet herkese gerek" ifadelerini kullandı. 

'TEK YOL DİRENMEK'

Açıklamanın ardından HDP'li Pero Dündar söz aldı. Gezi Davasında verilen kararların topluma dönük bir mesaj olduğunu belirten Dündar, benzer durumun HDP'li siyasetçilerin yargılandığı davalarda da ortaya çıktığını söyledi. KCK, Kobanê ve HDP kapatma davalarında verilen yaşandığı gibi Gezi Davasında da iktidarın talimatlarına göre hareket eden savcı ve hakimlerin karar verdiğini dile getiren Dündar, iktidarın muhalefetin tamamını cezalandırmak istediğini söyledi. İktidarın politikalarının toplumu sindirmeye dönük olduğunu ifade eden Dündar, "Bu nedenle önümüzde sadece bir yol var. Ya direneceğiz, mücadele edeceğiz ya da teslim olacağız. Bizim için tek yol direnmekten geçiyor" dedi. 

VAN

Van Emek ve Demokrasi Güçleri, Gezi davasında verilen karara ilişkin, Perihan Aydın İş Merkezi önünde basın açıklaması düzenledi. Açıklamanın yapıldığı alanda “Gezi umuttur umut bitmez”, “karanlık gider gezi kalır”, “Gezi  gel bixwe ye naye derizandin” pankart ve döviz açılırken, yüzlerce kişinin katıldığı açıklamada, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz” sloganı attı.

Açıklamada konuşan KESK Van Dönem Sözcüsü İbrahim Çelik, Gezi Davası yargılamalarının adil olmadığını belirterek,  “Kurgu senaryolarla ve otokratik yönetim özlemleriyle toplumsal muhalefet sindirilmeye, susturulmaya çalışılmaktadır. Bu yargılama, yargının siyasallaşması, siyaset tarafından kullanılmasının, cezalandırılmak istenen kişiye göre suç yaratma teşebbüsünün ve sadece hukuk normlarının değil, mantık kurallarının da hiçe sayılarak delil yerine komplo teorileri kullanma faaliyetinin açık bir örneğidir. Barışçıl toplanma hakkı kapsamında, Gezi Parkı eylemlerinin düzenlenmesinin, organize edilmesinin ve katılım sağlanmasının suç delili olarak değerlendirilmesi, demokratik toplum düzeninin gereklerine aykırı olup kabulü mümkün değildir” diye konuştu.

DERSİM

Dersim Emek ve Demokrasi Platformu, Gezi Davası kararını Seyit Rıza Meydanı’nda yaptıkları açıklama ile protesto etti. Açıklamada “Ferman Padişahın Gezi Milyonların” ile “Karanlık Gider Gezi Kalır” pankartının açıldığı açıklamada, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” ve “Gezi halktır yargılanamaz” sloganları atıldı.

Platform adına açıklamayı EMEP Dersim İl Başkanı Ergin Tekin okudu. Yargı kararlarının siyaseten ve iktidar sözcülerinin talimatlarıyla verildiği dikkat çeken Tekin, “Artık, birleşme zamanıdır. Amasız, fakatsız; emek ve demokrasi güçleri birleşmelidir. Tek adam yönetimi son bulmalıdır” diye belirtti.

Dersim Emek ve Demokrasi Platformu olarak verilen hukuksuz kararı reddettiklerini ifade eden Tekin, objektif ve tarafsız bir adalet sistemi kuruluncaya kadar mücadeleye devam edeceklerini kaydetti. 

( Kaynak: MA)

Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce bir erken seçim yapılsa bunu hangi ittifak kazanır?
Sizce bir erken seçim yapılsa bunu hangi ittifak kazanır?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Sivasspor 37 51
11. Galatasaray 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 37 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Manisa Futbol Kulübü 36 49
8. Tuzlaspor 35 49
9. Samsunspor 35 48
10. Gençlerbirliği 35 48
11. Keçiörengücü 35 48
12. Boluspor 35 47
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 35 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 36 70
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 36 48
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 36 45
14. Aston Villa 36 44
15. Southampton 37 40
16. Everton 36 36
17. Leeds United 37 35
18. Burnley 36 34
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Getafe 37 39
15. Elche 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31
Günün Karikatürü Tümü
banner58