banner9

banner8

Yüksekdağ’dan mahkeme heyetine tepki: Yalandan tahliye

Kobanê Davası’nda birleştirilen dosyalar yönünden verilen tahliye kararına, “Yalandan tahliye” diyerek tepki gösteren Figen Yüksekdağ, “Ben kaç taksitle tahliye olacağım?” diye sordu. 

Hukuk 22.11.2022, 15:49 22.11.2022, 15:57
14
Yüksekdağ’dan mahkeme heyetine tepki: Yalandan tahliye
banner44

ANKARA - Kobanê Davası’nda birleştirilen dosyalar yönünden verilen tahliye kararına, “Yalandan tahliye” diyerek tepki gösteren Figen Yüksekdağ, “Ben kaç taksitle tahliye olacağım?” diye sordu. 

MA'nın haberine göre; DAİŞ’in Kobanê’ye yönelik saldırıları üzerine 6-8 Ekim 2014’te gerçekleşen protesto eylemleri gerekçe gösterilerek Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin de aralarında bulunduğu 17’si tutuklu 108 ismin yargılandığı Kobanê Davası’nın 19’uncu periyodu duruşmasının 2’nci oturumu Sincan Cezaevi Kampüsü Duruşma Salonu’nda görüldü. Sincan Kapalı Cezaevi’nde tutulan siyasetçiler duruşmaya gelirken, farklı cezaevlerinde tutulanlar ise duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlandı. 

Duruşma, Avukat Ruken Gülağacı’nın beyanları ile başladı. Yüksekdağ’ın ana davasında yapılan tahliye kararına değinen Gülağacı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) verdiği ihlal kararına değindi. AİHM’in 8 Kasım’da açıkladığı kararın hemen mahkemeye gönderildiğini ama mahkemenin beklediğini, taleplerini dile getirmeden mahkemenin dün akşam bir anda karar verdiğini belirten Gülağacı, mahkeme heyetine, “Akşama doğru ne değişti?” diye sordu. 

‘BİRLEŞEN DOSYADAN TAHLİYE VEREMEZSİNİZ’

4 Kasım darbesini ve Kobanê dosyasının açılma sürecini hatırlatan Gülağacı, mahkemenin AİHM’in kararlarını “uyguluyormuş” gibi yaptığına dikkat çekti. Yüksekdağ’ın 27 Eylül 2019 tarihinde 16’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davasında tahliye olması gerekirken, tahliyesinin önün kesildiğini kaydeden Gülağacı, “Konu aynı, filler aynı ama dosya burayla birleştirildi. Sadece 16’ncı Ağır’dan tahliye veremezsiniz, AİHM de bunu söylüyor. Demirtaş kararı ile aynı çünkü konu ve dosyaların niteliği aynı. Dün verdiğiniz kararı çok uzun zaman önce vermiş olmalıydınız zaten” dedi. 

‘AİHM’İN DİĞER KARARLARINI VERMEK ZORUNDASINIZ’

AİHM’in Yüksekdağ ve diğer milletvekilleri hakkında verdiği ihlal kararını okuyan Gülağacı,  AİHM’in Demirtaş kararı olan benzerliğine işaret etti. AİHM’in, “Siyasi amaç yargı tacizinin aleti olmayın” hükmünü aktaran Gülağacı, “AİHM kararında ikinci tutuklamada aynı sebeplerden dolayı olduğunu söylüyor. İlk kez burada bir AİHM kararına uydunuz o yüzden diğer kararları da uygulamak zorundasınız. Şubat ayında beri Encü kararını uygulayın dedik, dikkate dahi almadınız. Bu kararı neden bir anda verdiniz anlayabiliyoruz yarın Cumhurbaşkanı kalkacak, ‘AİHM kararının uyuyoruz’ diyecek, anlıyoruz bunları. Sabah 23’ncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdiğiniz dilekçeyi bir anda akşam karar verdiniz neden böyle bir karar verdiniz onu bile söylemediniz” diye belirtti.

Gülağacı son olarak, AİHM’in diğer kararları dikkate alınarak, Yüksekdağ hakkında tahliye kararı verilmesini talep etti. 

‘KAFANIZDA HUKUK BİTMİŞ’

Mahkeme heyeti Gültan Kışanak’ın ne zaman savunma yapıp yapmayacağına sordu. Öncelikle AİHM kararı ve birleşen dosyalarına dair ciddi tartışmaların yapılması gerektiğini, ardından savunmasını yapacağını kaydeden Kışanak, “Yargılama basamak basamak giden süreçtir, siz bunları tepetaklak ettiniz, savunma yapmadan tanık, müşteki dinlediniz. Beyanları okuyorsunuz belgelere söyleyecek bir şey var mı diyorsunuz. Ben bilgisayar mıyım aklımda tutacağım. Türkiye’nin 81 vilayetinde insan toplayıp müşteki yapıyorsunuz. Sizin kafanızda hukuk bitmiş ama bizde bitiremezsiniz. Usule bile uymuyorsunuz, başından beri söylüyoruz, ben hakikati anlatacağım, siz bir senaryo yazmışsınız” dedi. Mahkeme heyeti Kışanak’ın sözünü keserek, “Bu zamana kadar niye beklediniz?” diye sordu. 

‘SORUŞTURMA 6 YIL BEKLEDİ’

Kışanak, milyonlarca sayfa karşısında savunma için bir fırsat verilmediğini dile getirerek, “Her duruşma periyodunda savunma yapmak isteyen arkadaşlarımız var ama siz her gün farklı bir şey yapıyorsunuz. Siz duruşmayı dörtnala koşa koşa kendiniz açısından tıkıştıra tıkıştıra götürüyorsunuz. Bize savunma hakkı vermiyorsunuz ki sürekli müdahale ediyorsunuz. Ben savunmamı yaptım mı ki sen müşteki beyanları okuyorsun. Bunlara siz karar verdiniz. Bu duruşma düzenini bizim savunma hakkımızı kısaltmak, yığıldınız belgelerin içinden çıkamaz hale getirmek için savunma hakkını engellediniz. Savcılık bir iddia da bulunuyor heyetiniz, ‘bu insanlar ne diyor dinleyeyim ondan sonra tanıklara bakayım’ diye bir duruşunuz oldu mu? İddianameyi kabul ettiğinizden beri bize savunma yapın diye baskı uyguluyorsunuz, madem bu soruşturma 6 yıl beklemiş ne aceleniz var, biz yıllardır içerdeyiz siz değilsiniz, ne aceleniz var. Kötü bir taşeron işi çıkıyor ortaya” şeklinde konuştu. Mahkeme heyeti, bir kez daha araya girdi. 

MAHKEME: SAVUNMA İÇİN TALİMAT MI GÖNDERİLDİ

Mahkeme heyeti, Kışanak’a “Birileri size bekleyin mi dedi yargılamayı uzatın mı dedi” sözüne karşı avukat Kenan Maçoğlu, “PYD talimat verdi” diyerek, mahkeme heyetine tepki gösterdi. 

Yeniden konuşmasına devam eden Kışanak, “Açın duruşma tutanaklarını okuyun, duruşma periyodu benim savunma hakkımın gaspıdır. Siz burada bizi işkence üzerine mahkum edin, ondan sonra formalite yerine bulsun diye savunmasını yapmak isteyen var mı diye sorun. Bu bize samimi gelmiyor” ifadelerini kullandı. 

MAHKEME BİR KEZ DAHA MÜDAHALE ETTİ 

Kışanak, kendisine bir kez daha müdahale eden mahkeme heyetinin tavrına karşı sözlerine devam ederek, “Hakikat bana samimi geliyor. Saray’dan hazırlanan bir iddianame önümüze koyulmuş, hakikat bu. Yargılanma başlandığından beri yaşadığımız bu. Biz bu davanın gerçek sahiplerini biliyoruz, sizin emirde olduğunuzu biliyoruz. Başından beri çekilin aradan gerçek sahipleri gelsin dedik, tarihte bunu gösterecek, ben özgür iradesine sahip bir insanım. 5 bin küsürlük dosyada ANF’den çıkan haber dışında bir şey yok, insanlık adına, kadınlar adına İŞİD Kobanê’yi ele geçirmesin dedik. Bu kumpasın nasıl tertiplendiğini, Kobanê olayları yaşandığı sürece nasıl bir siyasi atmosfer vardı, çözüm süreci vardı hükümet bunun neresindeydi bunları konuşacağız. Kontr-gerilla gerçekliğin üzerini kapatmak için bizi neden buraya getirip yargılıyorsunuz. Ölmedik daha hayattayız tanıkları ortadayken tarihi tersine çeviremezsiniz, hakikatleri ortaya çıkaracağız. 2016’dan bu yana bir siyasi darbe, zincirleme darbeler devam ediyor. Buradan attığınız her adım, her hamle yeni bir kumpas hamlesi. Biraz olsun sağduyulu olarak düşünseniz, ‘burada bir sanık var hakkında tahliye kararı vermişim neden sakin olmuyor da burada yeni bir tutukluluk süreci oluyor’ diye. Ben dışarı çıkmak istemiyor muyum? Ama biliyorum kumpas kurduğunuzu, bana kurulan kumpasları tek tek savunmamda önünüze koyacağım. Belgelerle torbalarla sıkıştırdığınız milyon sayfa var. Burada üste çıkmaya kalkışmayın, ben hayatım boyunca otoriter tanımadım” dedi. 

HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, mahkeme heyetinin tavrını eleştirerek, dün birleşen dosyalarına verilen tahliye kararına değindi. Yüksekdağ, “Bizim savunma yapmamız için kimseden beklentimiz yok ama sizin birilerine karar yetiştirmek için koştuğunuz doğru. AİHM kararının uygulanmaması Türkiye açısından yeni bir durum değil. Artık yargı sorunu olmaktan çıktı, ülkenin sorunu haline geldi. Bir siyasi inat haline getirildiği için bir AİHM kararlarınızdan söz ediyoruz. Alın size hayırlı olsun, ne kadar hayırlı olacaksa. Bizim karşımıza bir kara komedi örneği çıkardınız. Figen, Gültan ve Sebahat’e yalandan da olsa bir tahliye kararı verildi. Yargılandığı davanın yarısından tahliye oldu yarısından yargılanması devam ediyor. Hukuk sistemine acıdık, o acıma hissi hala kendisini koruyor” sözlerini kullandı. 

‘HAK İHLALLERİNDE BİRİNCİYİZ’

Yüksekdağ, şöyle devam etti: “Tahliye kararını ciddiye almıyoruz buna gülüp geçiyoruz. Ama AİHM kararı karşısında kurduğunuz karar ciddi bir sorun. Artık işin ağırlığı kalmadı. Yargı sisteminde o kadar komik kararlar çıkıyor ki, kafa göz kıra kıra açıktan uygulanmıyor deniliyor. Sizde buna yeni bir yorum getirdiniz, kendi cephenizden geliştirdiğiniz bir hareket. Buna saygı duymamızı beklemeyin, ne demek insanların yargılandığı davaların bir kısmından tahliye edilip bir kısımdan tahliye edilmemesi. Her zaman cebinizde tutuklama kararınız vardı, masanızdakinin başına bir şey gelirse, cebinizdeki kararı çıkarttınız. Çift tutuklama yaptınız ve sizin kötü günleriniz geldi ve tutuklama kararı çıkardınız. Bu ülkenin ruhu olan, ahlakı olan yargı sistemini parça parça ettiler. Bu kararı verdiniz diye AİHM Türk yargı sistemine saygı mı duyacak. Böyle bir iki yüzlülük yargı sistemi olmaz. Hak ihlali davaları AYM’den çıkıyor AİHM’e gönderiliyor. AİHM’e 19 bin başvuru var, Avrupa birincisiyiz, çok şükür birinciliği kimseye kaptırmadık. Avrupa'ya ilmimizle, adaletimizle değil ihlallerimizle öne çıktık. Bu birinciliği kimseye kaptırmamak için de uğraşıyorsunuz.”

‘SENARYOLARINIZLA MUHATAP OLMAK ZORUNDAYIZ’

Mahkeme heyetine, “Ben kaç taksitle tahliye olacağım, birinci taksitim bitti” diye soran Yüksekdağ, “7-8 ay önce zaten bu dosyalardan düşme kararı vermek zorundaydınız. Bunların hukukla, usule, kuralla ve etikle açıklanacak bir tarafı yok. Siz hukuku uygulamadığınız için sizin yaklaşımlarınızla muhatap olmak zorunda kalıyoruz. Senaryolarınızla muhatap olmak zorundayız, gerçeklerle uğraşamadığınız için senaryolara başladınız. Gerçekten kaçmak için duruşma ortamını geriyorsunuz. Bu hapislik süreci, Kobanê Davası olmak üzere siyasi saiklerle hazırlanmış dedi. Türk yargı mekanizmasının bağlı olduğu üst mekanizması bunu dedi” sözlerini kullandı.  

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Bu Pazar Erken Seçim Olsa Oyunuzu Hangi İttifak'ına  verirsiniz?
Bu Pazar Erken Seçim Olsa Oyunuzu Hangi İttifak'ına verirsiniz?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 16 37
2. Rizespor 14 25
3. Pendikspor 14 25
4. Keçiörengücü 14 25
5. Boluspor 14 25
6. Samsunspor 14 24
7. Manisa FK 14 23
8. Bodrumspor 14 22
9. Bandırmaspor 14 21
10. Sakaryaspor 15 19
11. Altay 14 18
12. Adanaspor 14 17
13. Göztepe 13 17
14. Tuzlaspor 15 16
15. Erzurumspor 14 14
16. Altınordu 14 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 14 7
19. Denizlispor 14 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4
Günün Karikatürü Tümü