banner9

banner8

Yüksekdağ’dan mahkeme heyetine tepki: Yalandan tahliye

Kobanê Davası’nda birleştirilen dosyalar yönünden verilen tahliye kararına, “Yalandan tahliye” diyerek tepki gösteren Figen Yüksekdağ, “Ben kaç taksitle tahliye olacağım?” diye sordu. 

Hukuk 22.11.2022, 15:49 22.11.2022, 15:57
18
Yüksekdağ’dan mahkeme heyetine tepki: Yalandan tahliye

ANKARA - Kobanê Davası’nda birleştirilen dosyalar yönünden verilen tahliye kararına, “Yalandan tahliye” diyerek tepki gösteren Figen Yüksekdağ, “Ben kaç taksitle tahliye olacağım?” diye sordu. 

MA'nın haberine göre; DAİŞ’in Kobanê’ye yönelik saldırıları üzerine 6-8 Ekim 2014’te gerçekleşen protesto eylemleri gerekçe gösterilerek Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin de aralarında bulunduğu 17’si tutuklu 108 ismin yargılandığı Kobanê Davası’nın 19’uncu periyodu duruşmasının 2’nci oturumu Sincan Cezaevi Kampüsü Duruşma Salonu’nda görüldü. Sincan Kapalı Cezaevi’nde tutulan siyasetçiler duruşmaya gelirken, farklı cezaevlerinde tutulanlar ise duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlandı. 

Duruşma, Avukat Ruken Gülağacı’nın beyanları ile başladı. Yüksekdağ’ın ana davasında yapılan tahliye kararına değinen Gülağacı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) verdiği ihlal kararına değindi. AİHM’in 8 Kasım’da açıkladığı kararın hemen mahkemeye gönderildiğini ama mahkemenin beklediğini, taleplerini dile getirmeden mahkemenin dün akşam bir anda karar verdiğini belirten Gülağacı, mahkeme heyetine, “Akşama doğru ne değişti?” diye sordu. 

‘BİRLEŞEN DOSYADAN TAHLİYE VEREMEZSİNİZ’

4 Kasım darbesini ve Kobanê dosyasının açılma sürecini hatırlatan Gülağacı, mahkemenin AİHM’in kararlarını “uyguluyormuş” gibi yaptığına dikkat çekti. Yüksekdağ’ın 27 Eylül 2019 tarihinde 16’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davasında tahliye olması gerekirken, tahliyesinin önün kesildiğini kaydeden Gülağacı, “Konu aynı, filler aynı ama dosya burayla birleştirildi. Sadece 16’ncı Ağır’dan tahliye veremezsiniz, AİHM de bunu söylüyor. Demirtaş kararı ile aynı çünkü konu ve dosyaların niteliği aynı. Dün verdiğiniz kararı çok uzun zaman önce vermiş olmalıydınız zaten” dedi. 

‘AİHM’İN DİĞER KARARLARINI VERMEK ZORUNDASINIZ’

AİHM’in Yüksekdağ ve diğer milletvekilleri hakkında verdiği ihlal kararını okuyan Gülağacı,  AİHM’in Demirtaş kararı olan benzerliğine işaret etti. AİHM’in, “Siyasi amaç yargı tacizinin aleti olmayın” hükmünü aktaran Gülağacı, “AİHM kararında ikinci tutuklamada aynı sebeplerden dolayı olduğunu söylüyor. İlk kez burada bir AİHM kararına uydunuz o yüzden diğer kararları da uygulamak zorundasınız. Şubat ayında beri Encü kararını uygulayın dedik, dikkate dahi almadınız. Bu kararı neden bir anda verdiniz anlayabiliyoruz yarın Cumhurbaşkanı kalkacak, ‘AİHM kararının uyuyoruz’ diyecek, anlıyoruz bunları. Sabah 23’ncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdiğiniz dilekçeyi bir anda akşam karar verdiniz neden böyle bir karar verdiniz onu bile söylemediniz” diye belirtti.

Gülağacı son olarak, AİHM’in diğer kararları dikkate alınarak, Yüksekdağ hakkında tahliye kararı verilmesini talep etti. 

‘KAFANIZDA HUKUK BİTMİŞ’

Mahkeme heyeti Gültan Kışanak’ın ne zaman savunma yapıp yapmayacağına sordu. Öncelikle AİHM kararı ve birleşen dosyalarına dair ciddi tartışmaların yapılması gerektiğini, ardından savunmasını yapacağını kaydeden Kışanak, “Yargılama basamak basamak giden süreçtir, siz bunları tepetaklak ettiniz, savunma yapmadan tanık, müşteki dinlediniz. Beyanları okuyorsunuz belgelere söyleyecek bir şey var mı diyorsunuz. Ben bilgisayar mıyım aklımda tutacağım. Türkiye’nin 81 vilayetinde insan toplayıp müşteki yapıyorsunuz. Sizin kafanızda hukuk bitmiş ama bizde bitiremezsiniz. Usule bile uymuyorsunuz, başından beri söylüyoruz, ben hakikati anlatacağım, siz bir senaryo yazmışsınız” dedi. Mahkeme heyeti Kışanak’ın sözünü keserek, “Bu zamana kadar niye beklediniz?” diye sordu. 

‘SORUŞTURMA 6 YIL BEKLEDİ’

Kışanak, milyonlarca sayfa karşısında savunma için bir fırsat verilmediğini dile getirerek, “Her duruşma periyodunda savunma yapmak isteyen arkadaşlarımız var ama siz her gün farklı bir şey yapıyorsunuz. Siz duruşmayı dörtnala koşa koşa kendiniz açısından tıkıştıra tıkıştıra götürüyorsunuz. Bize savunma hakkı vermiyorsunuz ki sürekli müdahale ediyorsunuz. Ben savunmamı yaptım mı ki sen müşteki beyanları okuyorsun. Bunlara siz karar verdiniz. Bu duruşma düzenini bizim savunma hakkımızı kısaltmak, yığıldınız belgelerin içinden çıkamaz hale getirmek için savunma hakkını engellediniz. Savcılık bir iddia da bulunuyor heyetiniz, ‘bu insanlar ne diyor dinleyeyim ondan sonra tanıklara bakayım’ diye bir duruşunuz oldu mu? İddianameyi kabul ettiğinizden beri bize savunma yapın diye baskı uyguluyorsunuz, madem bu soruşturma 6 yıl beklemiş ne aceleniz var, biz yıllardır içerdeyiz siz değilsiniz, ne aceleniz var. Kötü bir taşeron işi çıkıyor ortaya” şeklinde konuştu. Mahkeme heyeti, bir kez daha araya girdi. 

MAHKEME: SAVUNMA İÇİN TALİMAT MI GÖNDERİLDİ

Mahkeme heyeti, Kışanak’a “Birileri size bekleyin mi dedi yargılamayı uzatın mı dedi” sözüne karşı avukat Kenan Maçoğlu, “PYD talimat verdi” diyerek, mahkeme heyetine tepki gösterdi. 

Yeniden konuşmasına devam eden Kışanak, “Açın duruşma tutanaklarını okuyun, duruşma periyodu benim savunma hakkımın gaspıdır. Siz burada bizi işkence üzerine mahkum edin, ondan sonra formalite yerine bulsun diye savunmasını yapmak isteyen var mı diye sorun. Bu bize samimi gelmiyor” ifadelerini kullandı. 

MAHKEME BİR KEZ DAHA MÜDAHALE ETTİ 

Kışanak, kendisine bir kez daha müdahale eden mahkeme heyetinin tavrına karşı sözlerine devam ederek, “Hakikat bana samimi geliyor. Saray’dan hazırlanan bir iddianame önümüze koyulmuş, hakikat bu. Yargılanma başlandığından beri yaşadığımız bu. Biz bu davanın gerçek sahiplerini biliyoruz, sizin emirde olduğunuzu biliyoruz. Başından beri çekilin aradan gerçek sahipleri gelsin dedik, tarihte bunu gösterecek, ben özgür iradesine sahip bir insanım. 5 bin küsürlük dosyada ANF’den çıkan haber dışında bir şey yok, insanlık adına, kadınlar adına İŞİD Kobanê’yi ele geçirmesin dedik. Bu kumpasın nasıl tertiplendiğini, Kobanê olayları yaşandığı sürece nasıl bir siyasi atmosfer vardı, çözüm süreci vardı hükümet bunun neresindeydi bunları konuşacağız. Kontr-gerilla gerçekliğin üzerini kapatmak için bizi neden buraya getirip yargılıyorsunuz. Ölmedik daha hayattayız tanıkları ortadayken tarihi tersine çeviremezsiniz, hakikatleri ortaya çıkaracağız. 2016’dan bu yana bir siyasi darbe, zincirleme darbeler devam ediyor. Buradan attığınız her adım, her hamle yeni bir kumpas hamlesi. Biraz olsun sağduyulu olarak düşünseniz, ‘burada bir sanık var hakkında tahliye kararı vermişim neden sakin olmuyor da burada yeni bir tutukluluk süreci oluyor’ diye. Ben dışarı çıkmak istemiyor muyum? Ama biliyorum kumpas kurduğunuzu, bana kurulan kumpasları tek tek savunmamda önünüze koyacağım. Belgelerle torbalarla sıkıştırdığınız milyon sayfa var. Burada üste çıkmaya kalkışmayın, ben hayatım boyunca otoriter tanımadım” dedi. 

HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, mahkeme heyetinin tavrını eleştirerek, dün birleşen dosyalarına verilen tahliye kararına değindi. Yüksekdağ, “Bizim savunma yapmamız için kimseden beklentimiz yok ama sizin birilerine karar yetiştirmek için koştuğunuz doğru. AİHM kararının uygulanmaması Türkiye açısından yeni bir durum değil. Artık yargı sorunu olmaktan çıktı, ülkenin sorunu haline geldi. Bir siyasi inat haline getirildiği için bir AİHM kararlarınızdan söz ediyoruz. Alın size hayırlı olsun, ne kadar hayırlı olacaksa. Bizim karşımıza bir kara komedi örneği çıkardınız. Figen, Gültan ve Sebahat’e yalandan da olsa bir tahliye kararı verildi. Yargılandığı davanın yarısından tahliye oldu yarısından yargılanması devam ediyor. Hukuk sistemine acıdık, o acıma hissi hala kendisini koruyor” sözlerini kullandı. 

‘HAK İHLALLERİNDE BİRİNCİYİZ’

Yüksekdağ, şöyle devam etti: “Tahliye kararını ciddiye almıyoruz buna gülüp geçiyoruz. Ama AİHM kararı karşısında kurduğunuz karar ciddi bir sorun. Artık işin ağırlığı kalmadı. Yargı sisteminde o kadar komik kararlar çıkıyor ki, kafa göz kıra kıra açıktan uygulanmıyor deniliyor. Sizde buna yeni bir yorum getirdiniz, kendi cephenizden geliştirdiğiniz bir hareket. Buna saygı duymamızı beklemeyin, ne demek insanların yargılandığı davaların bir kısmından tahliye edilip bir kısımdan tahliye edilmemesi. Her zaman cebinizde tutuklama kararınız vardı, masanızdakinin başına bir şey gelirse, cebinizdeki kararı çıkarttınız. Çift tutuklama yaptınız ve sizin kötü günleriniz geldi ve tutuklama kararı çıkardınız. Bu ülkenin ruhu olan, ahlakı olan yargı sistemini parça parça ettiler. Bu kararı verdiniz diye AİHM Türk yargı sistemine saygı mı duyacak. Böyle bir iki yüzlülük yargı sistemi olmaz. Hak ihlali davaları AYM’den çıkıyor AİHM’e gönderiliyor. AİHM’e 19 bin başvuru var, Avrupa birincisiyiz, çok şükür birinciliği kimseye kaptırmadık. Avrupa'ya ilmimizle, adaletimizle değil ihlallerimizle öne çıktık. Bu birinciliği kimseye kaptırmamak için de uğraşıyorsunuz.”

‘SENARYOLARINIZLA MUHATAP OLMAK ZORUNDAYIZ’

Mahkeme heyetine, “Ben kaç taksitle tahliye olacağım, birinci taksitim bitti” diye soran Yüksekdağ, “7-8 ay önce zaten bu dosyalardan düşme kararı vermek zorundaydınız. Bunların hukukla, usule, kuralla ve etikle açıklanacak bir tarafı yok. Siz hukuku uygulamadığınız için sizin yaklaşımlarınızla muhatap olmak zorunda kalıyoruz. Senaryolarınızla muhatap olmak zorundayız, gerçeklerle uğraşamadığınız için senaryolara başladınız. Gerçekten kaçmak için duruşma ortamını geriyorsunuz. Bu hapislik süreci, Kobanê Davası olmak üzere siyasi saiklerle hazırlanmış dedi. Türk yargı mekanizmasının bağlı olduğu üst mekanizması bunu dedi” sözlerini kullandı.  

Yorumlar (0)
banner44
Günün Anketi Tümü
HDP cumhurbaşkanı adayı çıkarma kararı aldı. Peki siz bu adayın kim olmasını istersiniz?
HDP cumhurbaşkanı adayı çıkarma kararı aldı. Peki siz bu adayın kim olmasını istersiniz?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 25 60
2. Fenerbahçe 24 54
3. Beşiktaş 25 49
4. A.Demirspor 25 45
5. Trabzonspor 25 44
6. Başakşehir 24 41
7. Kayserispor 25 38
8. Konyaspor 25 34
9. Karagümrük 24 31
10. Antalyaspor 25 28
11. Alanyaspor 25 28
12. Sivasspor 25 27
13. Kasımpaşa 25 26
14. Gaziantep FK 25 25
15. Ankaragücü 24 25
16. İstanbulspor 24 24
17. Giresunspor 24 23
18. Hatayspor 24 23
19. Ümraniye 25 22
Takımlar O P
1. Samsunspor 26 54
2. Eyüpspor 26 53
3. Pendikspor 26 47
4. Rizespor 25 46
5. Keçiörengücü 26 46
6. Sakaryaspor 26 46
7. Bodrumspor 26 41
8. Manisa FK 25 39
9. Boluspor 25 38
10. Bandırmaspor 25 37
11. Göztepe 25 35
12. Tuzlaspor 26 28
13. Altay 26 25
14. Adanaspor 26 25
15. Erzurumspor 25 24
16. Altınordu 25 20
17. Gençlerbirliği 25 17
18. Denizlispor 26 17
19. Yeni Malatyaspor 26 16
Takımlar O P
1. Arsenal 28 69
2. M.City 27 61
3. M. United 26 50
4. Tottenham 28 49
5. Newcastle 26 47
6. Liverpool 26 42
7. Brighton 25 42
8. Brentford 27 42
9. Fulham 27 39
10. Chelsea 27 38
11. Aston Villa 27 38
12. Crystal Palace 28 27
13. Wolves 28 27
14. Leeds United 27 26
15. Everton 28 26
16. Nottingham Forest 27 26
17. Leicester City 27 25
18. West Ham United 26 24
19. Bournemouth 27 24
20. Southampton 28 23
Takımlar O P
1. Barcelona 26 68
2. Real Madrid 26 56
3. Atletico Madrid 26 51
4. Real Sociedad 26 48
5. Real Betis 26 45
6. Villarreal 26 41
7. Athletic Bilbao 26 36
8. Rayo Vallecano 26 36
9. Osasuna 26 34
10. Celta Vigo 26 34
11. Mallorca 26 32
12. Girona 26 31
13. Getafe 26 29
14. Sevilla 26 28
15. Cadiz 26 28
16. Real Valladolid 26 28
17. Espanyol 26 27
18. Valencia 26 26
19. Almeria 26 26
20. Elche 26 13
Günün Karikatürü Tümü