DİYARBAKIR ÖTEKİLERİN GÜNDEM- İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin, Diyarbakır’da dün gözaltına alınan 23 kadına fiziksel ve duygusal şiddete maruz kaldığını belirtti. 

Diyarbakır merkezli yürütülen soruşturma kapsamında dün yapılan ev baskınlarında aralarında siyasetçi, sivil toplu örgütü temsilcisi ve sendika yöneticilerinin de olduğu 23 kadının gözaltına alınmasına dair Diyarbakır ve Batman'da açıklama yapıldı. 

İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanımız Eren Keskin, dün Diyarbakır’da gözaltına alınan 24 kadın aktivist için İHD Diyarbakır Şubesi’nde basın açıklaması yaptı. Eş Genel Başkanımız kadınların gözaltına alınmasını protesto ettiklerini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

DİYARBAKIR 

İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Eren Keskin ve dosyanın avukatları, konuya dair İHD Diyarbakır Şubesi binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Keskin, "Amed’te yakın dönemde kadınlara karşı yapılan 3’üncü operasyon oldu. AKP yönetimi, kadınlara karşı tavrını İstanbul Sözleşmesi’ni feshederek göstermişti. İstanbul Sözleşmesi’nin feshi, kadınlara yönelik şiddeti onaylamak anlamına geliyor. Dün kadınların evlerine yapılan operasyonlarda da kendilerine hem duygusal hem de fiziksel şiddet uygulandı” dedi. 

Gözaltına alınan kadınları sivil faaliyetler nedeniyle gözaltına alındığını aktaran Keskin, "Devletin kadın politikasını çok yakından tanıyoruz. ‘Kadına yönelik şiddet politiktir’ derken, bunu kastediyoruz. Devletin kullandığı dil ve fiili uygulamaları kadına yönelik şiddeti besliyor, artırıyor. Dün burada 24 kadın gözaltına alınırken, İstanbul’da eşini herkesin gözü önünde döven bir erkek serbest bırakıldı. ‘Kadına yönelik şiddet politiktir’ derken, sadece kadınla erkek arasındaki ezme-ezilme ilişkisine karşı çıkmıyoruz. Aynı zamanda ırkçılığa, militarizme, feodalizme ve kapitalizme de karşı çıkıyoruz. İşte bu gözaltına alınan kadınlar, bu kesişimsel farkındalığın içindeki kadınlar. Bu mücadeleyi veren kadınlar ve bu nedenle devleti yönetenleri korkutuyor” ifadelerini kullandı. 

KADIN ÖRGÜTLERİNE ÇAĞRI 

Gözaltındakilerin serbest bırakılmasını isteyen Keksin, kendisine "muhalif" diyen her kesimin operasyona karşı çıkması gerektiğini belirtti. Keskin, “Türkiye’de bu coğrafyada kendisine muhalifim diyen her kesimin ve her kadın örgütünün bu operasyona karşı çıkması gerekiyor. Eğer siz çözümden söz ediyorsanız, özellikle Kürt sorununun, kadına yönelik şiddetin çözümünden söz ediyorsanız, taraf olmak zorundasınız. Gözaltına alınan kadın arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını, onlarla dayanışmanın yükseltilmesini talep ediyoruz. AKP’ye, devleti yönetenlere de çağrımız, kadına yönelik şiddet politikasından vazgeçin. Sizin kadınlara sadece siyasi görüşleri, sivil alandaki çalışmaları nedeniyle yaptığınız her şiddet, evdeki şiddeti besliyor. Bunu unutmayın” şeklinde konuştu. 

GÖZALTINDAKİ ŞİDDET

Keskin, gözaltındaki şiddete dair sorulan soruyu, "Her gözaltı hem duygusal hem fiziksel şiddettir. Bu insanlar çocuklarının, yakınlarının gözü önünde gözaltına alınıyorlar, evleri aranıyor. Gözaltına almak başlı başına bir fiziksel şiddettir. Eminim yaşananlar yakında açıklanacak, ama gözaltı olayının kendisi hem duygusal hem fiziksel şiddettir. Sadece görüşleri nedeniyle bu insanlar gözaltında” şeklinde yanıtladı. 

DOSYADA GİZLİLİK KARARI SÜRÜYOR

Dosya avukatlarından Berfin Polat ise, “Dün 24 saat boyunca avukat görüş yasağı vardı. Dosyada gizlilik kararı mevcuttu. Yapılan itirazlar neticesinde avukat görüş yasağı kalktı ve dün arkadaşlarımızla görüşmeyi sağladık. Ancak dosyadaki gizlilik kararı hala devam ediyor ve ifadelerde henüz alınmış değil. Dolasıyla alınma gerekçelerine yönelik sahip olduğumuz bir bilgi yok” bilgisini paylaştı. 

BATMAN 

Batman'da da Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad-TJA) öncülüğünde düzenlenen açıklamayla gözaltılara tepki gösterildi. Yılmaz Güney Parkı’nda düzenlenen açıklamaya HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, yerine kayyım atanan Batman Belediyesi Eşbaşkanı Songül Korkmaz ile çok sayıda kadın katıldı. Açıklamada “Kadın Mücadelesi Engellenemez” pankartı açıldı. 

'HEDEF KADIN KAZANIMLARI' 

HDP Merkez İlçe Eşbaşkanı Gurbet Doğan, kadınların hukuksuz bir şekilde gözaltına alındığını belirterek, 8 Mart ve 25 Kasım etkinliklerinin yargılama konusu yapıldığını kaydetti. Doğan, "Yargı taciziyle genelde bütün kadınlara özelde de Kürt kadınlarına yönelik yapılan bu saldırıların amacı kadınları susturmak, özgürlük, adalet ve barış taleplerini kriminalize etmektir" dedi. 

Gözaltılarla "Kürt kadın mücadelesine gözdağı" verilmek istendiğini kaydeden Doğan, "Her gün en az 3 kadın erkekler tarafından katledilirken, bu şiddeti önlemek yerine, kadınlar ve kadın kazanımları hedef alınmaya devam ediliyor. Kadın düşmanı politikalara her gün bir yenisi ekleniyor. Kadın düşmanlığını her alanda sürdüren AKP-MHP erkek ittifakı, toplumun her alanına sirayet eden toplumsal düşmanlık anlayışın önce tecrit sonra kadına dönük saldırılarla devam ettiriyor” diye kaydetti. Newroz kutlamaları öncesi yapılan gözaltıların "tesadüf" olmadığını kaydeden Doğan, şunları söyledi: "Dün olduğu gibi bugün de hedefinde olduğumuz bu yargı şiddeti bizi yıldıramaz, tüketemez ve azaltamaz. Bizim  kadın özgürlük mücadelesine ve barışa olan inancımızı güçlendirir. Boyun eğmedik, eğmeyeceğiz. Kadın arkadaşlarımızı derhal serbest bırakın." 

Açıklama “Jin, jiyan, azadî” sloganıyla son buldu.

DERSİM

Dersim Kadın Platformu, gözaltılara Sanat Sokağı’nda yaptığı açıklamayla tepki gösterdi. “Kadın mücadelesi engellenemez, gözaltılar serbest bırakılsın” pankartının açıldığı açıklamaya çok sayıda kişi katıldı. HDP'li Nurşat Yeşil, "Katilleri serbest bırakan anlayış, maalesef kadın mücadelesi yürüten kadınları da sabah saatlerinde gözaltına alıp, kadın mücadelesini engellemeye çalışıyor. Bunun farkındayız ama bunu yapanlar şunu da bilsinler; 100 yıldır bu ülkede kadın mücadelesi davam ediyor. Son 30-40 yıldır tavan yapmış bir kadın mücadelesi var ve bu engellemelere karşı kadınlar asla geri adım atmayacak” diye belirtti.

Eğitim Sen Dersim Şube Sekreteri Raife Yılmaz ise, kadınların mücadelesinin kriminalize edilemeyeceğini söyledi. Yılmaz, "Temel hak ve özgürlükleri ortadan kaldıran, anayasayı hiçe sayan uygulamalara son verin. Her alanda kadın mücadelesi ile kazandığımız hak ve özgürlüklerimizi kullanmaya ve kadın dayanışmasını erkek ve erkek-devlet tahakküm ve baskısını bitirinceye kadar büyüteceğiz. Diyarbakır’da hukuksuzca gözaltına alınan arkadaşlarımızı derhal serbest bırakın" çağrısı yaptı.

GÖZALTINDAKİ KADINLAR

Gözaltında tutulan 23 kadının isimleri şöyle: Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya, dernek yöneticisi Nevin Oyman ve dernek üyesi Fatma Gültekin, yerine kayyım atanan Sur Belediye Eşbaşkanı Filiz Buluttekin, HDP Yenişehir İlçe Eşbaşkanı Remziye Sızıcı, Bismil Belediyesi Eşbaşkanı Gülşen Özer, Yenişehir Belediye Meclis üyesi Emine Kaya, SES Diyarbakır Şube Kadın Sekreteri Fatma Yıldızhan, TÜMBEL-SEN Şube Eşbaşkanı Nihal Yanık, Eğitim Sen 1 Nolu Şube Sekreteri Hatice Efe, BTS Şube Kadın Sekreteri Bahar Uluğ, TJA Aktivistleri Zekiye Güler ve Jale Okkan ile Sakine Karadeniz, Birsen Güneş, Hazal Yıldırım, Safiye Akdağ, Esma Efetürk, Yıldız Kardaş, Evin Yelboğa, Ayşe Emine Akşahin, Emine Çetiner ve Keziban Kuday.

URFA

Diyarbakır’da sendika yöneticileri, seçilmiş belediye eşbaşkanları, kadın derneği üyelerinin ve siyasi parti yöneticisi kadınların gözaltına alınmasına ilişkin Urfa İl Kadın Platformu açıklama yaptı. Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Urfa Şube binasında yapılan açıklamada konuşan Sağlık ve Sosyal Emekçiler Sendikası (SES) Şube Eşbaşkanı Eylem Salar, gözaltılara tepki gösterdi.

Gözaltı zamanlamasının Newroz ve 1 Mayıs öncesine denk gelmesinin tesadüf olmadığını belirten Salar, “Son yıllarda belli günler öncesinde kitlesel gözaltılar rutin hale getirilmiştir. Böylelikle kadınlar üzerinden tüm topluma gözdağı verilmek, sindirilmek, yapılacak eylem ve etkinliklere katılımı en aza indirmek hedeflenmektedir” diye konuştu.

Gözaltına alınanların tamamının adresleri belli olup çağrılma durumunda ifade verecek kişiler olduğunu belirten Salar, ”Bedeli ne olursa olsun kadınların mücadelesini kriminalize etmeye yönelik gözaltılar, tutuklamalar, baskılar kadınları yıldıramayacak, korkutamayacaktır” dedi.Salar son olarak, “Diyarbakır’da gözaltına alınan arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalı, bu hukuksuz uygulamayı gerçekleştirenler hakkında soruşturma açılmalıdır” diye konuştu.