ANKARA – İkinci kez kameraların karşısına çıkan Ekrem İmamoğlu, “Biz sürekli bir çıkış, rakibimiz ise iniş trendi içinde” derken, Mansur Yavaş ise, Kılıçdaroğlu’nun önde olduğunu belirterek, büyük kentlerden gelen sonuçlarla büyük ihtimalle birinci turda biteceğini söyledi. 

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş, Anadolu Ajansı’nın (AA) yayınladığı verilere ilişkin Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi’nde basın açıklaması yaptı.

İmamoğlu, “Önümüzde şu an elde ettiğimiz verilere göre biz ciddi bir yükselişteyiz hükümet ise ciddi bir düşüşte bu net. Bu saatten sonra bütün kurumları da sağlıklı verileri açıklamaya davet ediyoruz. Kimseni milletimizi aldatmaya, manipüle etmeye hakkı yoktur” dedi.

‘HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK’

Sandıklar üzerinden veri takibi yaptıklarını belirten İmamoğlu, şunları kaydetti: “Biz şu anda önde takip ediyoruz. Engellenen sandık verilerimiz bizim önde olduğumuz sandıklar. Bir an önce sonuçlanması ve o sandıkların veri olarak girilmesi bizim daha sağlıklı bir liste açıklamamıza neden olacaktır. Sandıktan ne çıkıyorsa buna razıyız. İstatistik olarak verilerin akışını takip ettiğimizde biz sürekli bir çıkış rakibimizin de sürekli bir iniş trendini takip ediyor. Bizi izlemeye devam edin sevgili vatandaşlarımız. Her şey çok güzel olacak bizi izlemeye devam edin.”

KILIÇDAROĞLU ÖNDE

Ardından söz alan Yavaş, Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun oy oranının yüzde 47,42 AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ise yüzde 46,80 oranında olduğunu açıkladı. Yavaş, Sinan Oğan’ın oy oranının ise yüzde 5,33 olduğunu belirtti. Yavaş, Ankara, İstanbul ve İzmir’in sandıklarının henüz gelmediğini gelen sonuçlarla birlikte farkın artacağını ifade etti. 

‘İLK TURDA BİTER’

Gazetecilerin sorusu üzerine Yavaş, “Büyük kentlerden gelen sonuçlarla büyük ihtimalle birinci turda biteceğini düşünüyorum” dedi. 

( MA)

Editör: Hamza Özkan