ANKARA - İstanbul Sözleşmesi’nin fesih işleminin iptali istemiyle açılan davalara dair duruşmalar görülmeye başlarken, çok sayıda kadın içeri alınmadı. 

İstanbul Sözleşmesi’nin fesih işleminin iptali istemiyle açılan 10 davaya dair Danıştay 10’uncu Dairesi’nde duruşma başladı. Danıştay’ın 550 kişilik konferans salonunda görülen duruşmaya, Türkiye’nin dört bir yanından gelen yüzlerce avukatın yanı sıra davacı kurumların temsilcileri ile çok sayıda kadın örgütünden kadınlar katıldı. Dava için 70’in üzerinde barodan bine yakın avukat katılım için yetki belgesi sundu. 

SALON YETERLİ GELMEDİ 

Salon dolduğu gerekçesiyle farklı şehirlerden gelen çok sayıda avukat ve kadın salona alınmadı. Mahkeme başkanı tarafından boş yerler dolana kadar herkesin içeriye alınması yönünde talimat verildi. Bunun üzerine çok sayıda kişi içeri alındı ancak yerlerin dolmasından dolayı çok sayıda kişi salon dışında kaldı. Salonda bulunan çok sayıda kişi de merdivenlerde oturdu. 

10 AYRI DURUŞMA GÖRÜLECEK 

Ankara Barosu, Diyarbakır Barosu, Erzurum Barosu, Antep Barosu, Tekirdağ Barosu, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Serap Yazıcı, Gelecek Partisi, 29 Ekim Kadınları Derneği, Büşra Marangozoğlu olmak üzere toplam 10 ayrı duruşma gerçekleştirilecek.  

‘TARİHİN EN KALABALIK SALONU’

Duruşmayı başlatan mahkeme başkanı, “Danıştay tarihinde ilk defa bu kadar kalabalık bir salonla karşı karşıyayız” dedi. 

Bugün görülecek duruşmalar sırasıyla davacı kurum ve kişiler şöyle: “29 Ekim Kadınları Derneği, Ankara Barosu, Serap Yazıcı, Gelecek Partisi, Büşra Marangozoğlu, Diyarbakır Barosu, Tekirdağ Barosu, Antep Barosu, Erzurum Barosu, SES, Tekirdağ Barosu”

Duruşma 29 Ekim Kadınları Derneği Başkanı Avukat Şenel Sarıhan’ın savunmasıyla devam ediyor. 

DANIŞTAY ÖNÜNDE AÇIKLAMA

 Duruşmalardan önce Danıştay önünde bir araya gelen yüzlerce kadın, basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasını 29 Ekim Kadınları Derneği Genel Başkanı, avukat ve eski milletvekili Şenal Sarıhan okudu. Sarıhan, “Danıştay’ın vereceği karar, Türkiye’de kendini üstün görenlerin hukukunun mu, hukukun üstünlüğünün mü hakim olacağına dair de belirleyici olacak” dedi. Sarıhan’ın konuşması sık sık “İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmiyoruz”, “İstanbul sözleşmesi yaşatır”, “Kadın, yaşam, özgürlük”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganlarıyla kesildi.

‘MECLİSİN İRADESİ TEK KİŞİYE DEVREDİLEMEZ’

Başta kadınlar, çocuklar, LGBTI+’ların maruz kaldığı her türlü şiddetin insan hakları ihlali olduğunu belirten, devlete şiddeti önleme ve mağduru koruma yükümlülüğü getiren İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceklerini belirten Sarıhan, “EŞİK olarak 20 Mart 2021 Cumartesi günü yayımladığımız bildiride, kararın ‘hukuksuz ve hükümsüz’ olduğunu ilan etmiş, Meclis iradesinin ve Anayasa’nın hiçe sayıldığını vurgulayarak, “Milletin iradesiyle Meclis’te oybirliği ile kabul edilen İstanbul Sözleşmesi’nden Cumhurbaşkanı Kararı ile çıkılamaz. Meclis’in iradesi tek kişiye devredilemez. Anayasa’nın 90. Maddesi uyarınca yasaları bile yürürlükten kaldırma özelliği olan temel hak ve özgürlüklere ilişkin uluslararası sözleşmelerden tek kişilik kararlar ile çıkılamaz dedik” şeklinde konuştu.

‘TOPLUMUN GÜVENİNİ BOŞA ÇIKARTMADIK’

Toplumun güvenini boşa çıkartmadıklarını belirten Sarıhan, şöyle konuştu: Çok çeşitli kadın örgütleri olarak davaları açtık ve üzerimize düşeni yaptık, yapmaya devam edeceğiz. Kadınlar mücadeleye devam edecek. Bugün Türkiye tarihinde dönemeçtir. İstanbul sözleşmesinden de, toplumsal cinsiyet eşitliğinden de, hukukun üstünlüğü ilkesinden de vazgeçmiyoruz.”

‘SIRADA ÇOCUKLARI KORUYAN ANLAŞMA VAR’

Avukat Hülya Gülbahar ise, İstanbul Sözleşmesi’nden sonra sıranın çocukları koruyan Lozante Anlaşmasında olduğunu belirtti. Gülbahar, “Yapılan Anayasaya aykırıdır. İstanbul sözleşmesinden kim çıkmayı istiyor? Çocuk istismarcılarına af gelsin diyenler, kadının ev içi emeğini gasp edenler, kadınlara ekonomik şiddet uygulamak isteyenler bunlar İstanbul Sözleşmesinden çıkılmasını isteyenlerdir” ifadelerinde bulundu.

Gülbahar’ın konuşmasının ardından kadınlar ve avukatlar duruşmaya katılmak için Danıştay binasına giriş yaptıl. İçeri alınmayan kadınlar, Danıştay kapısı önünde “Aç aç barikatı aç” sloganları attı. 

KADINLARA MÜDAHALE

Açıklamanın hemen ardından alana gelen çevik kuvvet ekipleri, duruşmaya girmek için bekleyen kadınlara şiddet uyguladı. Bir kadın yaralandı. Polisler kadınların etrafını sararken, kadınlar da oturma eylemine başladı. Müdahale sırasında kadınlara karşı polis biber gazı kullandı.

Kadınlar ardından Danıştay binasına girdi.