Halepçe’de katledilenler anıldı: Halepçe’yi unutmayacağız

Halepçe Katliamı’nın 34’üncü yıldönümüne ilişkin birçok merkezde yapılan etkinliklerde, katledilenler anıldı. 

Kadın 16.03.2022, 18:38
9
Halepçe’de katledilenler anıldı: Halepçe’yi unutmayacağız
banner44

HABER MERKEZİ - Halepçe Katliamı’nın 34’üncü yıldönümüne ilişkin birçok merkezde yapılan etkinliklerde, katledilenler anıldı. 

Halepçe Katliamı’nın 34’üncü yıldönümü dolayısıyla birçok merkezde düzenlenen anma etkinlikleriyle kimyasal silah saldırısında katledilenler anıldı. Anma etkinliklerinde, kimyasal saldırıyla Kürtlerin varlığına yönelik bir saldırı olduğu belirtildi.

BATMAN

HDP Batman İl Örgütü, Halepçe katliamında yaşamını yitirenleri andı. HDP Merkez İlçe Örgütü binasında yapılan anmaya HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran'ın yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Anmada, katliamda yaşamını yitirenler için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Ayrıca mum yakılı masaya yaşamını yitirenlerin fotoğrafları konuldu.  

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, binlerce kişinin hayatını kaybettiğine işaret ederek, "Katliamı gerçekleştirenlerin amacı Kürtleri yok etmekti. Bu saldırı Kürtlerin varlık yokluk mücadelesine dönük bir saldırıydı. Ancak tüm katliamlarda olduğu gibi bu katliamda Kürtlerin varlığını yükseltme gerekçesi oldu. Katliamı gerçekleştirenlerin sonunu biliyorsunuz. Onlar yok olup gittiler, Kürt halkı direnişine direniş katarak yoluna devam etti” diye konuştu.

Ardından katliama dair hazırlanan belgesel izlendi.

DİYARBAKIR

Amed Emek ve Demokrasi Platformu, Halepçe Katliamı’nda yaşamını yitirenleri Koşu Yolu Parkı Yaşam Anıtı önünde yaptığı anma etkinliğiyle andı. "Halepçe'yi unutmadık" pankartının açıldığı açıklamaya, TJA, HDP, Gelecek Partisi, DEVA, CHP ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı. SES Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Şiyar Güldiken, “Asla unutmayacağız ve her zaman bunu anacağız. Bu katliamı kim yaptıysa her zaman hesabını sormaya devam edeceğiz” dedi.  

Platform Sözcüsü Mehmet Candar ise, savaşların en büyük bedelini kadınlar, çocuklar ve emekçilerin ödediğini söyledi. Halepçe Katliamı'nın tarihçesini hatırlatan Candar, "Unutmadık ve unutturmayacağız” dedi. 

HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan, sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarındaki gözaltılara tepki gösterdi. Ceylan, "Bu sabah yine siyasi bir soykırımla uyandık ve 24 kadın arkadaşımız gözaltına alındı. Kürtlere yönelik gerçekleştirilen kirli siyasetler halen devam ediyor. Halepçe’nin acısı yerinde durmadı, halen sürüyor. Fakat bu katliamı Kürtlere yapanlar barış ve özgürlük mücadelesini durduramadı. 'Kürtleri katledeceğiz, bitireceğiz' diyenler bitti. Halepçe’yi unutmamak gerekir. Halepçe'yi unutmak yeni katliamları getirir" şeklinde konuştu.

DİSK 2 No’lu Şube Kadın Sekreteri Hanife Kardaş da gözatlılara tepki göstererek, “8 Mart kitleselliğimize haz etmeyen bu sistem kadın arkadaşlarımızı gözaltına aldı. Kadınlardan bu kadar korkmayın. Nefretle kınıyoruz, biran önce arkadaşlarımız serbest bırakılsın” dedi.

URFA

Siverek Emek ve Demokrasi Platformu, Halepçe’de katledilenleri andı. Halepçe’nin 34’üncü yıl dönümü nedeniyle platform bileşenleri, Siverek Kanlıkuyu Meydanı’nda bir araya geldi. “Halepçe katliamını unutmayacağız” pankartını açıldığı açıklamada, “İnsanlığın bittiği an”, “Em Halepçe Ji Bîrnakin” dövizleri taşındı.

Siverek Emek ve Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Fırat Ayebe, “Halepçe katliamı, Saddam’ın Kürt halkına karşı başlattığı sistematik saldırıların en acı ve son etabıydı. Bugün Saddam diktatörlüğü olmasa da Kürtlere karşı katliamcı zihniyet farklı biçimlerde varlığını sürdürmektedir” dedi.

Beyazıt, Maraş, Sivas, 10 Ekim Ankara Gar ve Suruç Katliamlarını hatırlatan Ayebe, devamında şunları söyledi: “Halkımızın yıllardır devam eden geleceğini özgürce belirleme ve bölge halklarıyla barış içinde yaşamaya dayalı mücadelesi, emperyalizm ve işbirlikçi bölge gericilikleri tarafından boğulmaya çalışılmaktadır. Ancak bize dayatılan bu acılı tarihi değiştirecek güç, halkımızın demokrasi ve özgürlük mücadelesi olacaktır. Bütün bu katliam ve yıldırma taktiklerine karşı mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğimizi bir kez daha ilan ediyor, Halepçe ve Beyazıt Katliamında yaşamını yitirenleri saygıyla anıyoruz.”

MARDİN

HDP Mardin İl Örgütü, 16 Mart 1988’de Saddam Hüseyin rejimi tarafından kimyasal silahlarla gerçekleştirilen Halepçe Katliamı’nın yıldönümü dolayısıyla açıklama yaptı. HDP il binası önünde yapılan açıklamaya çok sayıda kişi katıldı. Açıklamada “Em qetlîamên li hemberî gele Kurd nalet dikin” pankartı açıldı. Katliamın sadece Saddam Hüseyin tarafından gerçekleştirilen bir katliam olmadığını ifade eden HDP Mardin İl Eşbaşkanı Salih Kuday, katliamda Saddam’a kimyasal silahları veren, katliamın gerçekleştirilmesi için teşvik veren ve katliamı destekleyen her devletlerin de sorumlu olduğunu söyledi.

Açıklama sloganlar ve alkışlar eşliğinde sona erdi. 

ŞIRNAK

HDP Şırnak İl Örgütü, Halepçe Katliamı’nın yıldönümü dolayısıyla açıklama yaptı. HDP Silopi ilçe binası önünde yapılan açıklamaya, Barış Anneleri Meclisi üyeleri, Mezopotamya Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma, Dayanışma ve Kültür Derneği (MEBYA-DER) üyeleri, Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri, HDP Şırnak Milletvekilleri Hasan Özgüneş, Hüseyin Kaçmaz, HDP il ve ilçe örgütleri, Silopi Belediyesi Eşbaşkanları ve çok sayıda kişi katıldı.

HDP Silopi İlçe Eşbaşkanı Yakup Tanış, Halepçe Katliamı’nın Kürt halkının eşitlik ve özgürlük mücadelesine karşı işlenen en büyük katliamlardan biri olduğunu belirtti. Tanış, “Kürt halkı, tarihi boyunca onlarca kitlesel kıyım ve katliam yüz yüze kalmış olmasına rağmen eşitlik ve özgürlük mücadelesinin kesintisiz sürdürmüştür. Enfal soykırımı ve Halepçe katliamının failleri insanlık tarihinde lanetlenirken meşru ve insani hak mücadelesini sürdüren, Kürt halkı direnişiyle bütün ezilen halklara umut olmaya devam etmektedir” dedi.

Açıklama, “Şehît namirin” sloganıyla sonlandı.

ANKARA

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) 16 Mart 1978’de gerçekleşen Beyazıt Katliamı ve 16 Mart 1987’de gerçekleşen Halepçe Katliamları dolayısıyla yazılı açıklama yaptı. “Beyazıt ve Halepçe Katliamlarını Unutmadık. Hesap Soracağız” vurgusu yapılan açıklamada, 16 Mart tarihinin coğrafyamızda hafızalara kazınan iki katliamın yıldönümü olduğu belirtildi.

Her iki katliamın da ezilenlerin, emekçilerin ve halkların mücadelesini bastırmak için gerçekleştirildiğinin altı çizilen açıklamada,  Beyazıt Katliamı’nda İstanbul Üniversitesi Merkez Binası’ndan toplu halde çıkan devrimci öğrencilerin üzerine kontrgerilla ve sivil faşistler tarafından atılan bomba ve ardından gerçekleşen silahlı saldırı sonucunda, Hatice Özen, Cemil Sönmez, Baki Ekiz, Turan Ören, Abdullah Şimşek, Hamit Akıl, Murat Kurt isimli 7 öğrenci yaşamını yitirirken, 41 öğrencinin yaralandığı hatırlatıldı. Katliamın ardından yıllarca süren hukuk mücadelesinin sonuçsuz kaldığı ve dava dosyasının kapatıldığı kaydedildi.

Katliamın tek sorumlusunun Saddam iktidarı olmadığı vurgulanan açıklamada, “O dönemde sürmekte olan İran-Irak savaşında Saddam yönetimini destekleyen ABD, İngiltere, Fransa, İtalya, Hollanda gibi Batılı emperyalistler müttefiklerinin bu soykırımını görmezden geldiler. Dahası, zaten bu kimyasal-biyolojik silahların çeşitli maddelerini Irak yönetimine kendileri sağlıyordu. Saddam Hüseyin’in, emperyalistlerin suç ortaklığında gerçekleştirdiği bu soykırım saldırısı da Kürt halkının özgürlük ve eşitlik mücadelesini geriletemedi. Halepçe Katliamını gerçekleştirenleri ve suç ortaklarını unutmayacağız. Beyazıt ve Halepçe katliamlarında yaşamını yitirenleri saygıyla anıyoruz. 16 Mart Beyazıt ve Halepçe Katliamlarını Unutmadık, Hesabını Soracağız” diye belirtildi.

İSTANBUL

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), 78’liler Girişimi, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve çok sayıda üniversiteli gençlik örgütleri Beyazıt ve Halepçe katliamını İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi önünde düzenledikleri açıklamayla andı.  Katledilen öğrencilerin fotoğraflarının yer aldığı anmada “16 Mart Katliamı'nı unutmadık, unutturmayacağız”, “Beyazıt ve Halepçe Katliamını unutmayacağız” pankartı açıldı. Anmada, “Saddam’ın kimyasal faşizmi AKP’yle devam ediyor”, “Beyazıt katliamının hesabı sorulacak” ve “Faşizme karşı omuz omuza” dövizleri taşındı. Kürtçe ve Türkçe sloganların atıldığı anmaya Beyazıt katliamının tanıkları da katıldı. 

78’liler Girişimi üyesi Hüseyin Soylu, katliam günü polisin kasıtlı bir şekilde görevini yapmadığını aktardı. Soylu, “Okulun önü boştu. Beyazıt Meydanı'na biriken faşistler 'Beyazıt komünistlere mezar olacak’ sloganını atıyorlardı. Ülkücü-faşistler içinden Zülküf İsot adlı faşist 'Kahrolsun komünistler!’ diye bağırarak öğrencilerin üzerine bomba attı. Patlayan bombanın ardından yaylım ateşi ve ölüm çığlıkları yükselmeye başladı” dedi.

Ecem Küçükdere’de Beyazıt katliamından 10 yıl sonra, 16 Mart 1988’de Saddam Hüseyin tarafından gerçekleştirilen ve binlerce Kürdün yaşamını yitirdiği Halepçe Katliamının yaşandığını hatırlattı. Küçükdere, Irak Devleti karşısında itaat etmeyen Kürt halkını kimyasal ve zehirli gazlarla katledildiğini söyledi.

Beyazıt ve Halepçe katliamlarının halen devam ettiğine işaret eden Küçükdere, “Gelin, bizlere yalnızca geçinme kaygısı ve geleceksizlik vaat edenlerle, kampüslerimizin kapısını bizlere kapatıp başıbozuk, eli kanlı çetelere açanlarla, barınma hakkımızı elimizden alıp bizleri tarikat ve cemaatlerin kucağına itenlerle birlikte mücadele edelim” diye belirtti. 

SİİRT

HDP Siirt İl Örgütü, parti binasında anma programı düzenledi. HDP Siirt Milletvekilli Sıddık Taş ve çok sayıda kişi anmaya katıldı. Saygı duruşuyla başlayan anmada yaşamını yitirenlerin anısına mum yakıldı. HDP'li Taş, katliamın hafızalarda taze olduğunu belirterek, "Katliamı gerçekleştirenlerin amacı Kürtleri yok etmekti. Ancak amaçları halkın direnişine çarptı” dedi. 

İZMİR

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, Halepçe, Beyazıt ve Gazi Mahallesi katliamlarına ilişkin Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. "Katliamların üzerinden yıllar geçmiş olsa bile unutmadık, unutturmayacağız" pankartının açıldığı açıklamada, "Halepçe Kürt soykırımıdır" ve "Gazi, Halepce ve Beyazıt katliamlarının hesabı sorulacak" dövizleri taşındı. Açıklamada sık sık "Gün gelecek devran dönecek katiller halka hesap verecek", "Yaşasın hakların eşitliği" ve "Savaşa hayır barış hemen şimdi" sloganları atıldı.

Açıklamayı okuyan KESK İzmir Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Necip Vardal Beyazıt’ın 42'inci, Halepçe’nin 32'inci ve Gazi Katliamı’nın  ise 27'inci yıl dönümünü hatırlattı. Bu katliamların üzerlerinden onlarca yıl geçmesine rağmen acısının taze olduğu belirten  Vardal, “Beyazıt katliamı faillerini yakalamak için peşlerinden giden polislere 'dur' emri verenler ile Gazi katliamında 22 vatandaşımızın katlinde 'vur' emri verenler aynı insanlık dışı zihniyetten beslenmektedir. Halepçe`de çocuk, kadın demeden katledenlerle Roboski katliamına imza atanlar, IŞİD çeteleri tarafından gerçekleştirilen katliamlara zemin hazırlamaktan geri durmayanlarla Suruç’ta 33, Ankara Tren Gar’ında 103 canımızı aramızdan koparan katliamların faillerinin açığa çıkarılarak cezalandırılmasını engelleyenler halkları düşmanlaştırmada sınır tanımayan aynı zihniyetin ürünüdür" dedi.

Herkesin eşit yurttaş olarak kabul edildiği, farklılıkların zenginlik olarak görüldüğü bir ülke mücadelesinin çağrısı yapan Vardal, "Her fırsatta savaş çığırtkanlığı yapan, sürekli ölümü ve öldürmeyi kutsayanlara karşı yaşamı ve yaşatmayı savunmaya devam etmek zorundayız” diye konuştu.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce bir erken seçim yapılsa bunu hangi ittifak kazanır?
Sizce bir erken seçim yapılsa bunu hangi ittifak kazanır?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Sivasspor 37 51
11. Galatasaray 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 37 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Manisa Futbol Kulübü 36 49
8. Tuzlaspor 35 49
9. Samsunspor 35 48
10. Gençlerbirliği 35 48
11. Keçiörengücü 35 48
12. Boluspor 35 47
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 35 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 37 71
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 37 49
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 37 45
14. Aston Villa 37 45
15. Southampton 37 40
16. Everton 37 39
17. Burnley 37 35
18. Leeds United 37 35
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Elche 37 39
15. Getafe 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31
Günün Karikatürü Tümü
banner58