banner9

banner8

HDP'li kadınlar kongreye hazırlanıyor: Özgür yaşamı hep beraber kuralım

Yeni döneme “özgürleşme” hedefiyle hazırlandıklarını belirten HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, “Bu iktidarın sonunu kadınlar getirecek ve yeniyi de kadınlar kuracak” dedi.

Kadın 29.05.2022, 09:31 29.05.2022, 09:38
19
HDP'li kadınlar kongreye hazırlanıyor: Özgür yaşamı hep beraber kuralım
banner44

ANKARA - Yeni döneme “özgürleşme” hedefiyle hazırlandıklarını belirten HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, “Bu iktidarın sonunu kadınlar getirecek ve yeniyi de kadınlar kuracak” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), 21-22 Mayıs’ta Ankara’da 4’üncü Olağan Kadın Konferansı’nı 300 delegenin katılımıyla gerçekleştirdi. İktidarın savaş politikaları ve ülkede yaşananlara dair mücadele yolları tartışıldı ve bazı kararlaşmalara gidildi. HDP’li kadınlar, 3 Temmuz’da gerçekleştirilecek 5’inci Büyük Olağan Kongreye ise, konferansta açığa çıkan “büyük kazanacağız” kararlılığıyla gidiyor.

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, alınan kararları ve yeni döneme dair planlarını ajansımıza değerlendirdi.

YENİ MÜCADELE HATTI 

Savaş ve işgalin en derinlikli halinin yaşandığı, kadına yönelik saldırıların kırım boyutuna vardığı, partilerine yönelik kapatma tartışmaları ve kumpas davalarının olduğu bir dönemde konferanslarını gerçekleştirdiklerini vurgulayan Başaran, “Bu konferanslarda saldırıların halkların iradesine çarpıp, geri döndüğünü bir kez daha gördük. Kararlı, mücadelede yer alma, yeniyi örgütleme perspektifi kendini gösterdi” dedi.

Konferansta yeni dönem mücadele hattının yanı sıra kadın mücadelesinde yaşadıkları eksiklikleri ve parti içerisindeki erkek egemen zihniyeti masaya yatırdıklarını dile getiren Başaran, “Eleştiri ve özeleştirinin yoğun olduğu, neyi eksik bıraktığımız, nasıl tamamlamamız gerektiğini tartıştık. Önümüzdeki dönemde hangi tablo ve atmosferlerin bizi beklediği ve buna karşı nasıl mücadele edileceğini ele aldık. Konferansın ilk gününde kadın cephesinden dünya, Ortadoğu ve dünyada kadın mücadelesine yönelik gelişen siyasal süreçleri, savaşı, etkilerini, uluslararası güçlerin pozisyonlarına ve amaçlarına dair çoklu bir tartışma yürüttük. AKP ve MHP’nin son 7 yılda neyi inşa etmeye çalıştığı, hangi kesimlere nasıl yöneldiği yönünde derinlikli ve nitelikli siyasal süreç tartışmaları yürüttük” diye belirtti.

ÜÇÜNCÜ YOL HEDEFİ 

Konferansın ikinci bölümünde kadın örgütlüğünün gelişmesi önündeki engelleri ve yaklaşımları ele aldıklarını söyleyen Başaran, “Örgütlülüğümüzü, kazanımlarımıza yönelik sistematik saldırılara nasıl cevap olduğumuzu, örgütlülüğü ne kadar sağlayabildiğimizi, erkek egemen sisteme karşı mücadeleyi ne kadar büyüttüğümüzü tartıştık. Erkek egemenliği sadece iktidarda olan bir kavram değil. Karma bir yapı olduğumuz için bizde de yer yer söz konusu oluyor, bununla ne kadar mücadele ettiğimizi, aldığımız konferans kararlarını ne kadar uygulayıp, uygulamadığımızı da ele aldık” ifadelerini kullandı. 

Medya aracığıyla yükseltilen militarizm ve kışkırtılan erkeklikle toplumun çoklu bir saldırı altında olduğunu kaydeden Başaran, kendi kitleleri ve parti çalışanlarının da bu bombardımana maruz kaldığını vurguladı. “Televizyondaki dizilerden kadına yönelik şiddeti haberleştirme biçimine, iki yıllık pandemi sürecinde alınan tedbirler gerekçesiyle kadınların belli alanlara sıkıştırılması, evlilik okulları gibi çoklu saldırı ile karşı karşıyayız” diyen Başaran, şöyle dedi: “Özel savaş politikası olarak da yorumlayabileceğimiz yöntemlerle yüz yüze kalıyoruz. Kürt genç kadınları hedef alan çoklu saldırılarla karşı karşıyayız. Sadece kazanımları sahiplenen olmayı yeterli bulmuyoruz. Büyütmek, geliştirmek ve ileriye taşımak lazım. Sadece erkek egemen zihniyetle mücadele etmiyoruz. Üçüncü yol hedefimiz var. Üçüncü yol tam da bu tekçi, erkek egemen, dinci rejime karşı yeniyi örme, kadın özgürlükçü, halkların eşitliğine dayanan, inançların kendini var edebileceği ekolojik sistemin kendisini oluşturmayı hedefliyoruz. Omurgasını HDP’nin oluşturduğu üçüncü yolun öncülüğünü de hedefliyoruz. Bizi bir alana sıkıştırmaya çalışan iktidara karşı Kürt, feminist, sol-sosyalist, devrimci, Alevi, Ermeni, Süryani, Arap ve Türk kadınlar olarak daha geniş bir biçimde partide yer alacağımız bir perspektifi esas aldık.”

CEZAEVLERİNDEKİ KADINLAR UNUTULMADI 

Cezaevlerinde tutulan kadın tutuklulara dair de yeni dönemde etkin bir mücadele perspektifi iddiasıyla yola çıktıklarını belirten Başaran, “Şu anda onlarca, yüzlerce kadın arkadaşımız kadın mücadelesi yürüttüğü, toplumun öncülüğünü, özsavunmasını geliştirdiği için cezaevinde tutuluyor. Cezaevinde işkenceden, taciz, tecavüze kadar saldırıların sistematikleştiğinin farkındayız. Sayın Öcalan üzerinde başlatılan ve bugün bir yönetim biçimi haline getirilen tecridin cezaevleri üzerinden topluma yaygınlaştırılması söz konusu. Bu saldırıların en somutlandığı, düşman politikasının en görünür olduğu mesele de hasta tutuklular meselesidir. Aysel Tuğluk şahsında kamuoyunda bir duyarlılık oluşsa da her gün cezaevlerinden cenazeler çıkıyor. Bunun karşısında kadınlar olarak güçlü bir mücadele yürüttük. Ama önümüzdeki süreçte özgün bir yoğunlaşma ve planlamamız olacak. Kadın mücadelesiyle cezaevlerini özgürleştireceğiz” dedi. 

SİYASET AKADEMİLERİ İÇİN KURUL

Bu konferansta takvime kavuşturulması kararı alınan Kadın Siyaset Akademileri ile kadın perspektifiyle siyaset oluşturmayı hedeflediklerine dikkat çeken Başaran, “Önceki dönem kongrede kararlaşmaya varan kadın akademileri hedefimiz vardı. Ancak bu dönemde belli bir planlamaya kavuşturduğumuz bir çalışma oldu. HDP’nin, kadınlara siyasette öncülük rolü veren bir perspektifi var. Bugün siyasetin bu kadar çıkmaz halde olmasının ve krizlerin derinleşmesinin temel sebebi erkek egemen anlayışla yürütülen zihniyetten kaynaklıdır. Bu açıdan kadınların siyasette daha fazla aktifleşmesinin nasıl sağlanacağı, kendimizi sadece nicelik değil nitelik olarak da değiştirip dönüştüreceğimiz bir akademi çalışması planlıyoruz. Kongreden hemen sonra Hazırlık Kurulu’nu oluşturacağız. 6 ay içerisinde yönetimini oluşturacağız ve sonrasında kesintisiz bir biçimde devam edeceğiz” bilgilerini paylaştı.

Siyasette kadın bakış açısının oluşturulmasının önemine değinen Başaran,  “Hepimizin bu akademilere ihtiyacı var. Bizde de beliren iktidarcı, erkek egemen yaklaşım bakış açısından kendimizi arındıran mekanlar olacak. Hepimiz bu kadın akademilerinde tekrar tekrar kendimizi eğiterek, gözden geçirerek, daha güçlü bir kadın siyaseti hedefliyoruz” diye belirtti. 

ÖZEL SAVAŞLA MÜCADELE 

Özel savaş politikalarına karşı mücadeleye dair ise Başaran, şunları söyledi: “Savaşın olduğu bölgelerde ilk hedef alınan kadınlardır. Savaşın başlaması ardından Ekin Wan’ın çıplak bedeninin teşhir edilmesi, İpek Er’in, Gülistan Doku’nun hedef alınması bunlar tesadüf değildi. Kadın şahsında toplum teslim alınır. Bu zihniyetin tezahürü Kürdistan’da görülüyor. Kürt genç kadınlara özel savaş yöntemleri uygulanıyor. O kadınlar şahsında topluma geri adım attırma, biat ettirme, yozlaştırma, özünden uzaklaştırma siyaseti yürütülüyor. Daha önce Tevgera Jinên Azad (TJA) ‘Em xwe diparêzin’ kampanyası ile bu konuya dair özel bir çalışma yürüttü. Çünkü savaş politikalarına karşı yapılacak en önemli şey kendini savunmadır. Sadece fiziki olarak değil, ideolojik olarak kendini savunma, karşıdakinin ne yapmak istediğini gören, farkındalık oluşturan, derinleştiren bir savunma mekanizmasına ihtiyaç var. Bu politikaların topluma da anlatılmasına ihtiyaç var. Bu konuda özgün çalışmalar yaptık ama önümüzdeki dönem bir mücadele kararlılığındayız.”

‘İKTİDARIN SONUNU KADINLAR GETİRECEK’

Kadınların, açığa çıkan “özgürleşme” hedefiyle yola devam edeceğinin altını çizen Başaran, “Birçok yönelimle karşı karşıyayız. Kazanımlarımız gasp edilmeye, alanlarımız daraltılmaya, özgürlük arayışlarımız engellemeye çalışılsa da kadınlar uzun yıllardır verdikleri mücadelelerle vazgeçmedi, vazgeçmeyecek. Kurulan hiçbir ittifak bunun önünde engel olamayacak. AKP-MHP, kadınlara açtığı savaşlarla ayakta durmaya çalışıyor. Ama biz şunu çok net söylüyoruz; bu iktidarın sonunu kadınlar getirecek ve yeniyi de kadınlar kuracak. Bu kongre kendimizi daha da güçlendirecek ve HDP’yi kapatmaya çalışanlara kadınlar olarak ‘buradayız, büyüyoruz, genişliyoruz’ mesajını vereceğiz. HDP Türkiye’de, Kürdistan’da toplumun tüm kılcal damarlarına kadar örgütlenmiş bir fikriyat, hiçbir güç bunu değiştiremeyecek. Bunun öncülüğünü de kadınlar yapıyor”  ifadelerini kullandı. 

Başaran, son olarak tüm kadınları HDP’de mücadeleye çağırarak, “Özgür yaşamı hep beraber kuralım” dedi.

MA / Berivan Altan

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Bu Pazar Erken Seçim Olsa Oyunuzu Hangi İttifak'ına  verirsiniz?
Bu Pazar Erken Seçim Olsa Oyunuzu Hangi İttifak'ına verirsiniz?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 16 37
2. Samsunspor 15 27
3. Rizespor 14 25
4. Pendikspor 14 25
5. Bodrumspor 15 25
6. Keçiörengücü 14 25
7. Boluspor 14 25
8. Bandırmaspor 15 24
9. Manisa FK 14 23
10. Sakaryaspor 16 22
11. Altay 14 18
12. Adanaspor 14 17
13. Göztepe 13 17
14. Tuzlaspor 15 16
15. Erzurumspor 15 14
16. Altınordu 15 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 15 7
19. Denizlispor 15 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4
Günün Karikatürü Tümü