banner9

banner8

İranlı kadınlara destek: Mücadeleniz bize güç veriyor

Ahlak polisleri tarafından katledilen Jina Mahsa Amini için kadınlar öncülüğünde başlayan eylemlere ilişkin konuşan kadınlar, Türkiye’de örülmek istenilen siyasetin İran’dan farksız olmadığını belirterek, enternasyonal dayanışmaya dikkat çekti. 

Kadın 24.09.2022, 09:35 24.09.2022, 09:39
15
İranlı kadınlara destek: Mücadeleniz bize güç veriyor
banner44

ANKARA - Ahlak polisleri tarafından katledilen Jina Mahsa Amini için kadınlar öncülüğünde başlayan eylemlere ilişkin konuşan kadınlar, Türkiye’de örülmek istenilen siyasetin İran’dan farksız olmadığını belirterek, enternasyonal dayanışmaya dikkat çekti. 

JINNEWS'ten Melek Avcı'ın haberine göre;  İran’da “ahlak polisleri” tarafından katledilen Jina Mahsa Amini için kadınlar öncülüğünde başlayan protesto eylemleri yayılarak devam ediyor.Dünyanın dört bir yanından kadınlar alanlara çıkarak, erkek egemen sistemin kendilerine dayattıkları hayatı kabul etmediklerini belirterek, ya saçlarını kesti ya da başörtülerini yaktı.Türkiye’deki kadın hareketi ve kadınlar da bulundukları her yerden alanlara çıkarak İran'daki direnişe evrenselleşen “Jin Jiyan Azadi” sloganlarıyla karşılık verdi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK) avukatı Yelda Koçak ve Karala Dergisi üyesi Zeynep Evren, devam eden protestolara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

‘Mahsa Amini ilk değil’

Ulus devletlerin kendisini tahkim etmek istediğinde ilk önce kadınların özgürlüklerinin ellerinde almaya çalıştığını ifade eden Ayşe Acar Başaran “İran’da bugün ortaya çıkan durumu da böyle değerlendirmek lazım. Rejimin sadece bir başörtüsü dayatması söz konusu değil, orada kadınların her türlü hak ve özgürlükleri ellerinden alınmış durumda. Kadınlar kendi geleceklerine dair karar veremiyorlar. Rejimin kendi geleceğini tahkim etmeye çalıştığının farkındayız. Rejim Mahsa’nın ölümünü başka şekilde manipüle etmeye çalışsa da hem ailenin söylemi hem de raporlar Mahsa’nın katledildiğini gösterdi. Bu ilk örnek değil, İran’da kadınlar ‘usulüne göre’ giyinmedikleri ve başörtüsü takmadıkları için darp ediliyor" dedi.

‘Türkiye’de geliştirilmek istenilen siyaset İran’dan farklı değil’

Mahsa Amini’nin Kürt kimliğinin gözden kaçırılmaması gerektiğine vurgu yapan Ayşe, İran’da yıllardır Kürtlerin, dilleri, kimliklerinin yok sayıldığını ve diğer ülkelerde olduğu gibi İran’da da sömürge hukukunun uygulandığını kaydetti. Ayşe, “Onlarca Kürt bu süreçte özgürlük talebi nedeniyle idam edildi. Ama Kürt ve kadın kimliği yan yana gelince esaslı bir hedef olduğunun da farkındayız. Günlerdir başta Rojhılat Kürdistan’da olmak üzere İran’ın dört bir yanında tepkiler ve itirazlar ortaya çıktı. Tepki gösterenlerin en başında kadınlar yer alıyor. Kadınlar özgürleşmeden toplumu özgürleştirmek imkansız. Kürdistan’ın diğer bölgelerinde yine Türkiye ve dünyanın her yerinde buna karşı tepkiler gelmeye devam ediyor. TJA ile birlikte eylemsellikler gerçekleştirdik. Birçok ilimizde basın açıklamaları yapıldı. Bugün Türkiye’de de geliştirilmek istenilen siyaset İran’dan farklı değil. Kadınların bütün kazanımları hedef alınıyor, iktidar kendi rejimini tahkim ederken önündeki en dinamik gücü ortadan kaldırarak bu tahkimatı yapıyor. Eşbaşkanlığın hedef alınması, kadın mücadelesinin hedef haline getirilmesi bu zihniyetin bir ürünü” diye belirtti. 

Garibe Gezer vurgusu

İran’da var olan zihniyet ile Türkiye’deki zihniyetin birbirinden farkı olmadığına işaret eden Ayşe, sözlerine şöyle devam etti: “İkisi de milliyetçi, cinsiyetçi, ikisi de erkek egemen rejim içerisinde ve bu erkek egemen rejimi tahkim etmek için her türlü zor aygıtını ve insanlık dışı uygulamaları kullanmaktan geri durmuyor. Türkiye’de Garibe Gezer’in cezaevinde tecavüze uğraması sonradan katledilmesi aslında aynı mantığın Türkiye’de de olduğunun göstergesi. Uzun bir süredir tecavüz bir araç haline getirildi. Kadın bedeni savaş alanı haline getirildi. Tam bu nedenle biz kadınların vereceği ortak mücadelenin de rejimlere geri adım attıracağı fikri ile burada eylemsellikler gerçekleştirdik. İran’la dayanışma içerisinde olduğumuzu, verilen mücadelenin daha da büyütülerek evrenselleştirilerek bu sürecin iktidarlara geri adım attıracağımızı belirttik. Bu tepkiler elbette yeterli değil, bu dayatmalar geleceğimiz, özgürlüğümüz ile ilgili bizim irademizi ortadan kaldırmakla ilgi olduğunun farkındayız.”

‘Mahsa Amini’nin mücadelesi bize güç verecek’

“Jin Jiyan Azadi” sloganlarının dünyanın her yerini inlettiğini ve bu mesajın önemli olduğuna vurgu yapan Ayşe, “Tek adam rejimine karşı jin jiyan azadi sloganları, birbirine karşılık olarak verilen mesaj. Rojava’da çıkan devrim aslında bütün dünya kadın mücadelesine büyük bir umut vaat ediyor.  Yenilmez olarak görülen DAİŞ barbarlığı özellikle Kürt kadınların direnişleriyle alt edilen bununla da kalmayıp orada yeni inşa edildi. Erkek egemen sisteme karşı demokratik, ekolojik bir sistem, ulus devlete karşı demokratik bir sistem inşa edildi. Alternatifsiz olmadığımızı, bizi nefesiz bırakmak isteyen sisteme karşı bizim yapacağımız bir alternatifin de olduğu umudu yeşerdi. Ulus devletlerinin o egemen güçlerin bu kadar hedef getirilmesinin de nedeni bu modelin Rojhilata yansımasının olduğunu görmek lazım. Bu mücadelenin ve direnişinin mutlaka kazanılacağını biliyoruz. İran’da güçlü bir kadın deneyimi de var. Rejimin yarattığı atmosfer olabilir ama güçlü kadın deneyiminin mutlaka bir değişime neden olacağını biliyoruz. Mahsa Amini’nin mücadelesi bize de güç verecektir” sözlerini kullandı.

‘Aynı karanlık bugün burada da iktidarını yerleştirmeye çalışıyor’

Eşitlik için Kadın Platformu’ndan (EŞİK) Avukat Yelda Koçak, bir kadının saçları göründüğü için katledilmesinin laikliğin ne kadar hayati olduğunu gösterdiğini kaydetti. Bugün İran’da yaşananlar ve sonrasında kadınların saçlarını kesmesi ve temel sloganlarından biri olan “diktatörlüğe ölüm” sloganının laiklik için verilen mücadelenin ne kadar radikalleştiğini ve aslında kadınların için radikalliğin ne kadar ivedi ve acil olduğunu gösteriyor. Laikliği amasız fakatsız savunmamız gerekiyor çünkü laikliğin kadınlara bir yaşam alanı tanıdığını, bundan daha acımasız bir şekilde göremezdik. Bir kadın işkenceyle öldürülüyor, polis şiddetiyle öldürülüyor bu nedenle İran'daki kadınların da sesini duyup taleplerini duyup onlarla dayanışmalıyız. Keza Afganistan’da da son 1 buçuk yılıdır yaşananlarda da bunu gördük.  Biz de anayasada laik hukuk devleti olarak geçsek de bizim ülkemizde şu an da laiklik büyük bir tehlike altında. Bizzat devlet kurumları, resmî kurumlar eliyle laiklik, eşitlik ve özgürlük karşıtı propagandalar yürütülüyor. Aynı karanlık bugün Türkiye'de de iktidarını pekiştirmeye yerleştirmeye çalışıyor. Bir gün Diyanet İşleri Başkanı çıkıyor konuşuyor bir gün bir başka tarikat şeyhine söz veriliyor, diğer gün RTÜK eliyle LGBTİ karşıtı propaganda yapılıyor” diye konuştu.

‘Dinin ve geleneklerin üzerimizdeki hak talebinden yorulduk’

Karala Dergisi’nden Zeynep Ülger, İran’daki kadınların öfkesini derinden hissettiklerini belirterek devletlerin kadınları açıkça katletmesi için bahanelerinin olduğunu söyledi. İran’da fiili bir “ahlak polisinin” olduğunu söyleyen fakat burada da benzer bir baskıya uğradıklarını ifade eden Zeynep, “Bunlar siyasal islamın bir etkisi aslında.  Burada yine bunun faturasını biz kadınlar ödüyoruz. Burası İran’dan çok farklı değil yine aynı kafa mevcut biz kadınlar artık dinin, geleneğin, örfün ve siyasetin bir şekilde bedenlerimiz üzerindeki hak talebinden yorulduk. Geçenlerde daha burada Diyarbakır'da bir kadın katledildi katledilme sebebi olarak söyledikleri ise erkeğin kendine kuma olarak almak istemesiymiş. Dediğim gibi çok da farklı şeyler değil” diye belirti.

‘Yaşamak için mücadele veriyoruz’

Zeynep, “Kadın olmak sadece bu coğrafyada değil her toprak parçasında yeri geldiğinde mücadele etmek demek ve bunun yolu ancak birlikte dayanışmadan geçiyor çünkü biz kadınlar artık yaşamak için mücadele veriyoruz. Başka hak özgürlüklerden bahsedilirken biz artık sadece ölmemek için mücadele verir bir konuma geldik. Ve bizler ancak bu mücadeleyi beraber yan yana olursak verebiliriz çünkü kadını kadından başka kimse anlayamaz. Bugün İran’daki kadınların öfkesini hissedebiliyoruz ve burada onlarla aynı hisleri paylaşıyoruz. Burada bizim yaşadıklarımızı da başka coğrafyalarda başka kadınlar yaşıyor ve enternasyonal bir dayanışmayla ancak bir şeyler başarılabilir diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Bu Pazar Erken Seçim Olsa Oyunuzu Hangi İttifak'ına  verirsiniz?
Bu Pazar Erken Seçim Olsa Oyunuzu Hangi İttifak'ına verirsiniz?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 16 37
2. Samsunspor 15 27
3. Rizespor 14 25
4. Pendikspor 14 25
5. Bodrumspor 15 25
6. Keçiörengücü 14 25
7. Boluspor 14 25
8. Bandırmaspor 15 24
9. Manisa FK 14 23
10. Sakaryaspor 15 19
11. Altay 14 18
12. Adanaspor 14 17
13. Göztepe 13 17
14. Tuzlaspor 15 16
15. Erzurumspor 14 14
16. Altınordu 15 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 15 7
19. Denizlispor 15 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4
Günün Karikatürü Tümü