ANKARA - FKF’li kadınlar, Sosyalist Kadın Hareketi, İlerici Kadınlar Derneği ve Kadın Meclisleri, 8 Mart programlarının duyurusunu yaptı. 

Ankara’da Fikir Kulüpleri Federasyonu'na (FKF) bağlı kadınlar, Sosyalist Kadın Hareketi, İlerici Kadınlar Derneği ve Kadın Meclisleri, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla gerçekleştirecekleri eylem ve etkinliklerin programını duyurdu. Mülkiyeliler Birliği’nde düzenlenen basın toplantısında, “Şiddeti sömürüyü bitireceğiz özgür yaşayacağız” pankartı asıldı. Kadınlar adına açıklamayı Kadın Meclisi’nden Funda İçel, yaptı.

“Şiddeti, Sömürüyü Bitireceğiz Eşit, Özgür Yaşayacağız” şiarıyla 6 Mart günü saat 17.00’da Sakarya Meydanı’nda olacaklarını belirten İçel, kadınların kriz günlerinde yoksulluğa ve şiddete mahkum edildiğini, “Nafaka düzenlemesi” adı altında medeni haklarının gasp edildiğini belirtti. Her sabah kadın cinayetleriyle uyandıklarını ifade eden İçel, kadınların kendi hayatlarıyla ilgili kararları uygulamaya kalkıştığında şiddete uğrayıp, katledildiklerini vurguladı. Mevcut yasaların etkin uygulanmadığını dile getiren İçel, cezasızlık politikalarıyla şiddetin meşrulaştığını belirtti.

FAİLLER YARGILANMIYOR

 Her gün LGBTIQ+ların hedef gösterildiğini söyleyen İçel, “Saldıran failler neredeyse hiç bulunamıyor, yargılanmıyor Göç etmek zorunda bırakılan kadınlar insan kaçakçılarıyla yoksulluk ve şiddet arasına mahkum ediliyor. Gençlerin tarikat ve cemaat yurtlarında intihara sürüklendiğini görüyoruz. Kur'an kurslarında üzeri örtülmüş çocuk istismarını biliyoruz. Nafaka hakkı, çocuk yaşta zorla evliliklerin meşrulaştırılmasına kadar Diyanet İşleri Başkanlığı hayatımızın her alanına fetvalara müdahale ediyor. Meşru müdafaa hakkını kullanan kadınlar yüksek cezalara mahkûm edilirken, istismar ve şiddet failleri serbest geziyor. Hala bulunabilecekken bulunamamış kayıp kadınların nerede olduğunu soruyor. Hayatın her alanında tacize, ekonomik, psikolojik, cinsel ve fiziksel şiddete maruz bırakılmayı reddediyoruz. Çoğalarak mücadeleyi büyütüyoruz” diye belirtti.

MÜCADELE ÇAĞRISI 

Yoksulluk, sömürü ve şiddete karşı eşit ve özgür yaşamak için yan yana gelip mücadele ettiklerini dile getiren İçel, “Bütün kadınları, mücadele tarihi olan 8 Mart'ta sömürüsüz ve şiddetsiz bir dünyada yaşamak için mücadelemizi en güçlü şekilde büyütmeye çağırıyoruz” dedi. İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmediklerini vurgulayan İçel, şöyle devam etti: “Kadın cinayetlerini ve kadına yönelik her türlü şiddeti durdurmak için 6284 sayılı kanunun ve kazanılmış haklarımızın etkin uygulanması ve bütün haklarımız için, kadınların ve LGBTIQ+'ların istihdama katılımı önündeki tüm engellerin kaldırılması için, istismar ve şiddet davalarında cezasızlığın son bulması, adaletin sağlanması için, parasız ve nitelikli kamusal sağlık hizmeti için, nafaka hakkı için, iş yerlerinde taciz, mobing ve baskının son bulması, sendikalaşma ve örgütlenme hakkımız için, temel ihtiyaç ürünleri ve hizmetlerinin ücretsiz sağlanması için, doğum kontrol yöntemleri ve ürünleri, ped, tampon gibi hijyen ihtiyaçlarının ücretsiz sağlanması için, patronları ve onların siyasi temsilcilerini, şiddet uygulayan erkekleri kollayanları yenmek, sömürü düzenini ortadan kaldırmak için mücadele edeceğiz.”  (MA )