AMED - Yeni dönemde kadın mücadelesinin önemine vurgu yapan kadınlar, örgütlülüğü büyüteceklerini ve saldırılara karşı alanlarda olacaklarını söyledi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nin (Yeşil Sol Parti) yeniden yapılanma süreci kapsamında Amed’te bir araya gelen Kürt kadın siyasetçiler ve kadın kurumlarının temsilcileri, yeni döneme dair kapsamlı tartışmalar yürüttü. Seçim sonuçları üzerinden yapılan değerlendirmelerin yanı sıra yeni dönemde kadın mücadelesinin büyütülmesinin gerekliliğine vurgu yapan kadınlar, yeniden yapılanma sürecinde kadın örgütlülüğü ve temsiliyetinin öneminin altını çizdi.

‘ÖRGÜTLENMEYİ GÜÇLENDİRECEĞİZ’

Toplantıya katılan kadınlardan Yeşil Sol Parti Amed İl Yöneticisi Serra Bucak, kadın toplantılarının önemine değinerek, “Kadın özgürlük mücadelesini, kadın direnişini, kadın alanlarında çalışmayı, kadınlara dönük hak ihlallerini, cinayetleri, şiddeti, kadın politikalarını nasıl hem toplumsal alanda hem siyasal anlamda görünür hale getirme üzerine fikir alışverişi oldu. Buradan güçlü kararlarla çıkacağımıza inanıyoruz. Çünkü gelen öneriler, eksikliklere dair eleştirilerin tartışılması, bizim açımızdan çok kıymetli” diye belirtti.

‘BÜYÜK SÖZÜ KURMANIN ARİFESİNDEYİZ’

Toplantılar sonrası halkla buluşacaklarını aktaran Bucak, “Kadınlarla buluşmalar yapıp, bu örgütlülüğü büyütmek, geliştirmek, kadın düşmanı, kadını ötekileştiren bir sisteme karşı en güçlü cevabı, en büyük sözü kurmanın arifesindeyiz” dedi. 

‘HER ALANDA SES ÇIKARACAĞIZ’

Meclis’te sayısal çoğunluğunu elde eden AKP-MHP iktidarının bir sonuç elde edemeyeceğini sözlerine ekleyen Bucak, şunları söyledi: “Kadın Meclisinin, kadın direnişinin, kadın eyleminin, kadın politikalarının çok daha güçlü seslerle seçilmiş arkadaşlarımız tarafından yerine getirileceğine eminiz.  Bunu sadece Ankara’da siyaset koridorlarında değil, sokaklarda, mahallelerde, alanlarda daha güçlü ve daha örgütlü bir şekilde bu sürece güç katacağız. O zaman muhakkak bu kadın düşmanı iktidar bloğu bizler karşısında geri adım atmak zorunda kalacaktır. Buna olan inancımız tamdır.”

‘ÖRGÜTLÜ YAŞAMAK İSTİYORUZ’

Rosa Kadın Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Suzan İşbilen de, kadınların toplumu değiştirme ve dönüştürme iddiasında olduklarını belirterek, “Örgütlü bir toplum olarak yaşamak istiyoruz. Çünkü yıllardır Kürt halkı üzerinde yoğun bir baskı, asimilasyon politikaları var. Kürtler bu politikalara ancak örgütlü olarak karşı durabilirler. Bu yüzden biz 14- 28 Mayıs’ı geride bıraktık. Bu süreçte de çalıştık ama bizim görev ve sorumluluklarımız seçim süreciyle endeksli değil” şeklinde konuştu. 

‘SESİMİZ DAHA GÜR ÇIKACAK’

Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivisti Emine Kaya ise, halk çoğunluğunu esas aldıklarını belirtti. Yeni dönemde kadınların sesinin daha gür çıkacağını vurgulayan Kaya, “Yerelde kadınlara sahip çıkma ve kadınların yaşadığı zorlukları aşma, kadınların cinsiyetçi saldırıları nasıl aşacağının plan, projeleri üzerinde yoğunlaşarak, bunun mücadelesini vereceğiz” ifadelerini kullandı.

( Kaynak: MA )