DİYARBAKIR ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ- KASED’in üçüncü yıldönümü dolayısıyla gerçekleştirilen konserde konuşan sanatçı Devrim Demir, toplumun hafızasına yönelik saldırılara karşı sanatı özgürleştireceklerini vurguladı. 

Kadın Kültür Sanat ve Edebiyat Derneği (KASED), kuruluşunun üçüncü yıl dönümünü Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde düzenlediği açık hava konseriyle kutladı. Kadınların ve gençlerin yoğun katıldığı konserde, KASED Başkanı Devrim Demir açılış konuşmasını gerçekleştirdi. 

KADINLARIN KÜLTÜRÜNÜ YAŞATMAK İÇİN 

Kadınların kendi kültürlerini yaşatmak için mücadele ettiğini ifade eden KASED Başkanı Demir, “Kadınlara yönelik yasaklar sürüyor. Kadınlar her gün yasaklarla karşı karşıya kalıyor. Kimi zaman ulusal kıyafetler, kimi zaman şarkılarımıza yasaklar çıkarılıyor. Ancak bunlar kadınların yaratıcılığına, sanatına, kültürüne, kimliğini yaşatmasına engel olmayacaktır” dedi. 

KASED’İN HEDEFİ BÜYÜK 

Kadınların kültürlerini yaşatmak için KASED’te bir araya geldiğini ve bir ilk olduğunu dile getiren Demir, “Hedefimiz büyük. Biz Diyarbakır ile sınırlı kalmayacağız. Kürdistan ve Türkiye’ye yayılacağız, sanatımızı bütün kadınlara ulaştıracağız. Engellenen bütün kadınlar için alan yaratacağız” ifadelerini kullandı. 

SANATI ÖZGÜRLEŞTİRECEĞİZ

Konserin dayanışma amacıyla gerçekleştirildiğini söyleyen Demir, “Sanatı toplumsallaştırmak için buradayız. Birlikte mücadele edersek, sanatı özgürleştirebiliriz. Bizler mücadele etmeye devam edeceğiz. Kurumlarımızı kapatarak sesimizi kısmaya çalıştılar. Ama başaramadılar. Her gün daha çok büyüyoruz. Açtığımız her kurumla sanatı daha çok kişiye ulaştırdık, daha çok özgürleştirdik” şeklinde konuştu. 

TOPLUMUN HAFIZASINA SALDIRI

Kültür ve sanata yönelik saldırıların farklı yol ve yöntemlerle sürdürüldüğünü dile getiren Demir, “Sanatın topluma nasıl etki ettiğini gördüler. Yaptıkları kültür sanat festivalleriyle toplumun kültürünü dejenere etmeye çalışıyorlar. Bu festivallerin hiçbiri topluma hizmet etmiyor. Bizleri yasaklıyorlar, bizleri ortadan kaldırmaya çalışıyorlar, kendi istediklerini inşa etmeye çalışıyorlar. Bu toplumun hafızasına yönelik bir saldırıdır. Ancak bizler kültür sanat mücadelemizi sürdüreceğiz, bu yolculuğumuzda bizleri yalnız bırakmayacağınızı umuyoruz. Birlikte mücadele ile hedeflerimize ulaşacağız” diye konuştu. 

Demir’in konuşmasının ardından Kolektîfa Ritmên Azad sahne aldı. Seslendirilen şarkılar eşliğinde coşkulu anlar yaşayan kadınlar ve gençler, halaya durdu. 

Ardından sahne alan Rojhilat’ın Horosan kentinden gelen Koma Heray, İran müziğinden seslendirdiği şarkılarla dinleyicilerin beğenisini topladı.

( Kaynak: Yazılı Haber MA )

Merhaba sevgili okur; dünden bugüne, bugünden yarına; emeğiniz, dayanışmanız ve duyarlığınız için bir kez daha teşekkür ederiz

Ötekilerin Gündemi dezavantajlı grupların sesi oluyor. Diyarbakır'da faaliyet gösteren gazete sesi ulusal medyada duyulmayan kesimlerin haberlerini yaygınlaştırıyor.

Sizler de kanalımıza abone olabilir, Sosyal Medya Hesaplarımızı takip edebilirsiniz ve arkadaşlarınıza önerebilirsiniz..
Sosyal Medya Hesapları:

WEP ► https://www.otekileringundemi.com/

Twitter ► https://twitter.com/OtekilerinG

Facebook ► https://www.facebook.com/OtekilerinG/

Instagram ► https://www.instagram.com/otekilerin_gundemi/

YouTube► https://tinyurl.com/2kjpj5w8

Linkedin► https://www.linkedin.com/feed/

E. posta ► [email protected] [email protected]