İSTANBUL - Kadınlar Birlikte Güçlü üyesi Evrim Gürenin, Sultangazi’de on gün içerisinde 3 kadının katledilmesine ilişkin yapacakları yılın son eylemi için “Hayatlarımız ailenize Sığmaz diyerek mücadele edeceğiz” sözleriyle tüm kadınları saat 17.00’de Gazi Cemevi önündeki eyleme çağırdı. 

AKP-MHP iktidarının kadın düşmanı ve savaş politikaları nedeniyle her gün en az üç kadın katlediliyor. Yalnızca 10 günde, İstanbul’un Sultangazi ilçesinde üç kadın katledildi. Öte yandan failler de cezasızlık politikalarıyla korunmaya ve “ak”lanmaya devam ediyor. Kadınlar ise tüm bu politikalara rağmen yaşamın her alanında özgürlük taleplerini dile getirdi, kazanımları ve haklarını korumak için geri adım atmadı. Yıl boyunca ne sokakları ne meydanları ne de adliyeleri terk etmeyen kadınlar, Kadınlar Birlikte Güçlü’nün çağrısıyla Sultangazi’de 10 günde üç kadının katledilmesi nedeniyle, “Katiller hanemizde, önleyici politikalar nerede?” şiarıyla yılın son eylemini Gazi Cemevi önünde gerçekleştirecek.

Kadınlar Birlikte Güçlü üyesi Evrim Gürenin, kadın katliamlarının giderek artması, savaş politikaları ve eylemlerine dair JINNEWS’e değerlendirmelerde bulundu.

Erkek-devlet şiddeti her yerde!

Kadın katliamlarının gün geçtikçe artış göstermesinin sadece bir nedene bağlı olmadığını söyleyen Evrim, “Günümüze baktığımızda kadın hareketi ve feminist hareket dışında, bugün mevcut politikaların kadına yönelik erkek şiddetini meşrulaştırdığını artık tüm kesimler çok daha net söyleyebiliyor” dedi. Kadın örgütlerinin sokaklarda güçlenmesi, sözünün her yere ulaşması ve bunun sonucunda erkek-devlet şiddetine karşı boyun eğmemesi gerektiğini ifade eden Evrim, “Boşanmaların artması sonucu patriyarka da karşımıza erkek şiddeti, taciz, tecavüz, kadın cinayeti gibi zor yöntemleriyle çıkıyor. Tabii patriyarka AKP’nin mevcut dinci, muhafazakar politikalarıyla vücut bulmuş halde. Ama tek başına AKP ile kadın cinayetlerindeki artışı açıklayamayız. Aslında sadece Türkiye özelinde değil, dünyada yükselen sağ, muhafazakar, aileci iktidarlar sistemli bir şekilde kadın ve LGBTI+ düşmanı, militarist, ırkçı, korkunç bir emek sömürüsünün ayyuka çıktığı politikalar yürütüyor. Bunun sonucuncz da evde, sokakta, iş yerlerimizde, okulda, bindiğimiz otobüste şiddete uğrayabiliyoruz. Yapabiliyorlar çünkü bunu yapmalarına engel olacak bir mekanizma yok ortada” sözlerini kullandı.

Faillere iktidar eliyle ödül!

Faillerin duruşmalarda “kravat” taktığı için aldığı “iyi hal indirimleri”nin cesaret verdiğini söyleyen Evrim, “Çok net bir biçimde failler İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasından, 6284’e, nafaka haklarımıza saldırılmasından cesaret alıyor” dedi. Kadınları katleden faillerin çoğunlukla en yakınlarındaki erkekler olduğunu vurgulayan Evrim , “Biraz AKP’nin ilk yıllarına gitmek gerekiyor. AB’ye uyum süreçlerinde kadın istihdamını arttırıyoruz diye torba yasalarla önümüze getirdiği şey kadınlar için esnek, yarı zamanlı, güvencesiz çalışmaydı. Yani kadınlara, kamusal alana sadece kocaya, babaya, yani aileye bağlı çıkabilirsin dedi. Senin tek başına ekonomik faaliyetin özgür bir kadın olarak hayatını kurmanı sağlamayacak. Bu neoliberal, muhafazakar politikaların vardığı yer de daha çok şiddet, daha çok karşılıksız ev içi ve bakım emeği, eş değer işe eşit ücret almamak, aileye ve kocaya bağlılık. Buna ek olarak son yıllarında da tüm kurumlarıyla aileyi güçlendirici politikalar adı altında kadın ve LGBTI+ düşmanlığına devam ediyor olması şiddeti en yakınlarımıza kadar getiriyor. Belirsiz bir fail yok yani. Koca, eski koca, sevgili, erkek kardeş” değerlendirmesini yaptı.

Bireysel silahlanma artıyor!

Kadın katliamlarının gün geçtikçe arttığını belirten Evrim, “Son yıllarda veriler de bireysel silahlanmanın yüksek oranda arttığını söylüyor. Silah sahibi olmak kolaylıkla erişilebilir bir durum. Devlet kurumları yanında medyası, dizisi de ‘belimizde silah güçlü aileyiz, vatanımızı da çok seviyoruz, canımızı veririz onun için’ propagandasına devam ediyor bir yandan. Hal böyle olunca başka başka yapılar da çıkıyor toplumda ve bu yapıların yanında yöresinde olan herkes de bir biçimde o silaha erişebiliyor” ifadeleriyle bireysel silahlanmanın kadın katliamlarında büyük bir etken olduğuna dikkat çekti.

Sultangazi’de 10 günde üç kadın katledildi!

İstanbul’un Sultangazi ilçesinde geçtiğimiz ay 10 gün içerisinde üç kadının katledildiğini paylaşan Evrim, “Biri Pınar, eski kocası Tuncay Sağ tarafından katledildi. Diğeri Şadumane ve kızı Aleyna, eşi Mehmet Kaya tarafından katledildi. Yine bu yıl içinde Gamze, birlikte yaşadığı erkek tarafından 15 yerinden bıçaklanarak öldürüldü. Uzun zamandır bir devlet politikası olarak Gazi Mahallesi’nde uyuşturucuya ve çetelere yol veriliyor. Gezi direnişi sonrası daha da artan düzeyde sokakların, okulların güvensiz hale geldiği her köşede bir çetenin başka birini vurduğu ortam ile hanelerde artan erkek şiddetinin birbirinden bağımsız olmadığını vurgulamak önemli” diye belirtti.

‘Hayatlarımız Ailenize Sığmaz’ kampanyası

Gültan Kışanak cezaevinden tahliye oldu Gültan Kışanak cezaevinden tahliye oldu

Kadınlar olarak mücadele etmeye ve sokaklardan haykırmaya devam edeceklerinin mesajını veren Evrim, tüm baskı ve saldırılara rağmen kadın örgütlerinin güçlendiği ve sesini her yere duyurduğu bir dönemde olduğunu dile getirdi. Evrim, “Bu sebeple söylediğimiz her sözün, bizi mahkum ettikleri o hanelere ulaştığından eminim ben. ‘Hayatlarımız Ailenize Sığmaz’ sözüyle başladığımız kampanyada kutsal addettikleri o ailede neler olduğunu teşhir ediyoruz. Çocuk ve yaşlı bakımının, temizliğin kadınların sorumluluğunda olduğu, ev içi emeğimizin karşılıksız sömürüldüğü aileleriniz kutsal değil diyoruz. Çocukların istismara uğradığı, istismarın gizlendiği, varoluşlarımıza saldırıldığı, kadınların ve LGBTI+ların öldürüldüğü aileleriniz kutsal değil diyoruz. Kampanyamızın ilk eylemini de geçtiğimiz haftalarda Süreyya Operası önünde yaptık. Önümüzdeki süreçte de yine eylemlerimize devam edeceğiz. Türkiye ve dünyadaki aile politikaları üzerine konuşacağımız paneller düzenleyeceğiz” diyerek eylem, etkinlik ve mücadelelerinin süreceğinin altını çizdi.

Yılın son eylemine çağrı

Tüm kadınları, bugün saat 17.00’de Gazi Cemevi önünde gerçekleştirecekleri yılın son eylemine çağıran Evrim, “Özgürce cinselliğimizi, hayatımızı yaşadığımız, emeğimizin sömürülmediği, yoksulluğa mahkum edilmediğimiz güne kadar mücadeleye devam edeceğiz. Kadınlar Birlikte Güçlü ve Sultangazi Kadın Dayanışması olarak gerçekleştireceğimiz eylemimize çağrıyoruz. Yılın son eylemini 10 günde 3 kadının katledildiği Sultangazi’de yapıyoruz. Gazi Cemevi önünde ‘Hayatlarımız Ailenize Sığmaz’ diyerek saat 17.00’de buluşuyoruz” sözleriyle seslendi.

Kaynak: https://jinnews.net/TUM-HABERLER/content/view/224144