AMED - DBP’ye dayanışma ziyaretinde bulunan KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, “Yaşanılan hukuksuzluğa, gözaltı ve tutuklamalara karşı birlikte mücadele edeceğiz, dayanışma içerisinde olacağız” dedi. 

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ve KESK Amed Şubeler Platformu,  23 Aralık’ta Genel Merkez, il ve ilçe binalarına baskın yapılan ve Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır ile Amed İl Eşbaşkanı Hayretin Altun’un tutuklandığı Demokratik Bölgeler Partisi’ne (DBP) dayanışma ziyaretinde bulundu. Partinin Amed’te bulunan Genel Merkez İrtibat Bürosu’na yapılan ziyarette heyeti, DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz ve parti yöneticileri karşıladı. 

‘BASKI ARTIYOR’

KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, uzun süredir AKP-MHP iktidar bloğunun baskı ve engellemelerine maruz kaldıklarını söyledi. Türkiye'de ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) süreciyle birlikte ülkede bir “anayasasızlık sürecinin” yaratıldığını dile getiren Bozgeyik, "Türkiye'de düşünce ve fikir özgürlüğüne yönelik ciddi politikalar yürütülüyor. OHAL sürecinden bu yana toplumsal muhalif kesimler, demokratik siyaset yapan kesimler, halkın iradesiyle seçilen belediyelere yapılan kayyum politikaları, gazetecilere, sendikalara ve siyasetçilere yönelik baskı politikaları artarak devam ediyor. Tek adam rejiminin giderek daha fazla otoriterleştiğini görüyoruz” dedi. 

‘DAYANIŞMA İÇERİSİNDE OLACAĞIZ’

AKP-MHP rejiminin iktidarlarını korumak adına kurumları ve siyasi partileri etkisiz ve çalışamaz hale getirmek istediğine değinen Bozgeyik, HDP'ye açılan kapatma davasını da değindi. Bozgeyik, "Bölgede demokratik siyaset alanında etkin çalışmalar yürüten, Kürt sorununun çözümüne yönelik politikalar geliştiren DBP'ye yönelik uzun süreden beri baskıların arttığı bir döneme girmiş oluyoruz. En son yapılan gözaltı ve tutuklama süreciyle birlikte DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır ve Amed İl Eşbaşkanı Hayrettin Altun'un tutuklanmasını, siyaset üzerinden, baskı ve sindirme politikası olarak değerlendiriyoruz. Bunun antidemokratik, hukuksuz olduğunu burada bir kez daha ifade ediyoruz. KESK olarak hep birlikte yaşamış olduğumuz bu hukuksuzluğa, baskı, gözaltı ve tutuklamalara yönelik dayanışma içerisinde olacağız” diye konuştu. 

‘ÇÖZÜMSÜZLÜKTE ISRARCILAR’

Destek ve dayanışma göstermek için ziyarette bulunan sendika yöneticilerine teşekkür eden DBP Eş Genel Başkanı Salih Aydeniz, “Seçim sürecine girdiğimiz böyle bir dönemde artık topluma siyaseten, emekçilere ekonomik olarak, halka özlem duyduğumuz özgürlükler noktasında hiçbir şey vaat edemiyorlar.  Bu iktidarın tek vaadi baskı, şiddet, irade gaspı ve tecrit politikalarını derinleştirmek oldu. Dolayısıyla bütün bu yönelimlere karşı verdiğimiz mücadele halk gerçekliği ile ortadadır”  diye belirtti. 

‘ÖRGÜTLÜLÜĞÜMÜZLE FAŞİZMİ YOK EDECEĞİZ’

Demokratik siyasete yönelik baskıların temel sebebinin Üçüncü Yol siyasetinin Türkiye'de yarattığı umut olduğuna dikkati çeken Aydeniz, sözlerini şöyle tamamladı: “Üçüncü yol siyaseti, emekçisiyle, kadınıyla, genciyle ve yaşlısıyla bütün kesimleri kapsayan bir yol siyasetidir ve bu yol siyaseti Türkiye'de demokrasinin inşa edilmesine dair umudu büyütmekte. Bu baskıların sebebi bu umuda olan korkularıdır, bunu çok iyi biliyoruz. Dolayısıyla biz halkın meşru zeminde vermiş olduğu mücadeleyle her alanda mücadelemizi, örgütlülüğümüzü devam ettireceğimizi buradan bir kez daha dile getiriyoruz. Biz bu dayanışma ve yan yana duruşla bu faşist zihniyeti yok edip, 2023 yılını emekçilerin, kadınların, gençlerin ve halkların yılı yapacağız.”

( Yazılı Haberin kaynağı MA )