KİM KİMİNLE BİRLİK BERABERLİK İÇİNDE ?

Yine döndük başa ya da hiç oradan çıkmadık, hep daha beterine ilerledik maalesef. 
Hâlihazırdaki iktidardan önce de, yok sayılan, görmezden gelinen, tüm sorunların kaynağı görülüp düşmanlaştırılanlar vardı. Şimdi ise; çok daha aleni, çok daha normalleştirilmiş ve düşmanlaştırılan kesime duyulan öfkenin vatanseverlik diye tanımlandığı bir dönem içindeyiz.
Son günlerde, Gürsel Tekin’in tek bir cümlesi üzerine koparılan kıyamet, İyi Partinin çıkışı, yaşadığımız toprağın, nasıl bir resmi ideoloji üzerine kurulduğunun en büyük örneğidir! Buna şaşırılması ise, bende çok daha büyük bir şaşkınlık yaratıyor artık! Ufak bir hatırlatma yaparak, esas değinmek istediğim yere geleyim; 2020’de Selahattin Demirtaş'tan, "Dışarıda olsaydım bir sabah Başak ile birlikte Meral Hanım’ın kapısını çalar ve 'Kahvaltıya geldik' derdim" sözüne, Meral Akşener şu cevabı vermişti; "Güneydoğu’da bir adet vardır. Kan davalınız bile olsa kapınızı çaldığı zaman içeri alırsınız". Böyle bir söylemin üzerine Meral Akşener’in şuan ki çıkışına şaşırmak, gerçekten fazla naiflik kanaatimce.
 9 Eylül ‘de İzmir’de yaşanan Tarkan konseri ve İzmir’in kurtuluşu kutlamalarını izledikten sonra, umudum neredeyse hiç kalmadı. Çünkü yaşadığımız bu çıkmaz artık partiler üstü ve toplumun içine çok derin bir şekilde işlemiş halde.
12 Eylül’ün iki gün öncesi, iyice anladım ki; bu ülkeden en azından kısa vadede hiçbir şey olmaz. Umudu hala, yüz yıl önce ölmüş bir kurtarıcıya bağlayanın, şimdiki iktidardan ve seçmenden ne farkı var? Biri bunun mantığını açıklasa da, ben de anlasam. Bu yaşanan hezeyanı anlamak mümkün değil! 
Yaşanan son 20 yıldan öğrenilen hiçbir şey olmamış. Hala bir kurtarıcı bekleniyor. Hayır, bari yaşayan biri olsa içim yanmayacak. 
Sorsan, fikirlerini seviyoruz, açtığı yolda ilerliyoruz. Açtığı yolda ilerlemek demek tapınmak mı oluyor? Ya da, hiçbir şey yapmayıp, sadece bir konsere gidip bayrak sallamakla mı oluyor? Birlik beraberlik göstermek dediğin sadece böyle olmaz, bunu anlamak neden bu kadar zor? 
Bayrak sallayıp, Atatürk’ün yolundayız diyerek, naralar atıp, vicdanları rahatlatıp, gidip evlerinizde tüm resmî ideolojinin etkisiyle, şimdiki iktidarın “kendiniz hariç” ötekileştirdiği her kesimi ötekileştirip, bir size dokunulması zorunuza gidiyorsa, hiçbir şekilde birlik mirlik içinde değilsiniz bilin. 
Buzdolabında 12 yaşındaki kızının cesedini günlerce saklamak zorunda kalan anne için ses çıkarmayıp, sustuysan “benden sonrası tufan” diyorsundur. 
Bu sakat düşünceyi sana anlatmaya çalışana bölücü, terörist yaftasını yapıştırarak, eleştirdiğin iktidarla aynı şeyi benimsediğini, zaten açıkca ifade etmiş oluyorsun. 
Birileriyle birileri birlik oluyor da, benimle değil orası kesin….