İSMAİL BARDAKÇI 

MALATYA - DBB eski Eşbaşkanı Gültan Kışanak ve DBP eski Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel hakkında “Örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla açılan davanın duruşması ertelendi.  

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eski Eşbaşkanı Gültan Kışanak ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eski Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel hakkında “Örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması Malatya 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya Tuncel, tutuklu bulunduğu Sincan Cezaevi’nde Ses ve Görüntü Bilişim Sistemini (SEGBİS) ile katılırken, Kışanak ise Kobanê Davası nedeniyle duruşmaya katılmadı. 

Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada söz alan DBP eski Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, yargılandığı dosyanın daha önce Kobanê Davası ile birleştiğini, ancak Yargıtay kararı ile birleşmenin kısmen bozulduğunu hatırlattı. Yaptığı açıklamalardan kaynaklı “Örgüt üyesi olmak” ve “Örgüt propagandası yapmak” suçlamaları ile dava açıldığını belirten Tuncel, “Örgüt üyesi olmak” suçlamasının Kobanê Davası ile birleştiğini, “Örgüt propagandası yapmak” suçlamasının ise Malatya’da olduğuna vurgu yaptı. Tuncel, “Dosyanın yarısı Malatya’da yarısı ise Ankara’da. Dosyaların birleşmesi iptal edilmeli” dedi.

Ardından söz alan Tuncel’in avukatları da, birleşme kararının iptal edilmesinin uygulanmasını istedi. 

Mahkeme heyeti, dosyadaki eksik hususların tamamlaması için duruşmayı 9 Eylül’e erteledi. 

NE OLMUŞTU? 

Tuncel'e 15 yıl, Kışanak'a 14 yıl verilen hapis cezasının 2019'da Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi tarafından bozulmasıyla Malatya 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden görülmeye başlanan dosyanın, Ankara 22'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde Kışanak ile Tuncel'inde yargılandığı Kobanê Davası’yla birleştirilmesine karar verildi. 

Ancak Malatya 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nin aldığı birleştirme kararı, Ankara 22'nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından dosyanın görülen 106 sanıklı dosyayla "örgüt üyeliği" suçlamasıyla bağının bulunduğunu, "örgüt propagandası yapmak" suçlamasında ise görülen Kobanê Davası ile bir bağının bulunmadığı, dosyayı daha da karmaşık hale getireceği, yargılamanın uzamasına yönelik olduğu gerekçesiyle birleştirme talebini reddetti. 

Mahkemeler arasındaki uyuşmazlıktan dolayı dosya Yargıtay'a taşındı. Yargıtay 5'inci Ceza Dairesi Kışanak ve Tuncel'e yönelik Malatya 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davadaki "örgüt üyeliği" suçlamasıyla Ankara 22'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Kobanê Davası’ndaki suçlamalar arasına fiili ve hukuki irtibat bulunduğu, bu suçlamadan birleşmesine karar verdi. "Örgüt propagandası yapmak" suçlamasında ise Kobanê Davası ile bağının bulunmadığı, suç tarihlerinin farklı olduğu gerekçesiyle birleştirme kararını kaldırdı. 

 Karar üzerine dosya Malatya 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.