banner9

banner8

Ötekilerin Gündemi Yazarları Okurlarla Buluşturuyor

Ötekilerin Gündemi, ilki Amed'de olmak üzere yazarlarla okurları buluşturmak için imza ve söyleşi günleri düzenliyor. İlk buluşmamızı 19 Kasım Cumartesi Günü Saat 15:00’de Diyarbakır PayîzPûrtuk Kitabevi’nde gerçekleştireceğiz.

Kitap 15.11.2022, 06:44 18.11.2022, 22:23
103
Ötekilerin Gündemi Yazarları Okurlarla Buluşturuyor

DİYARBAKIR ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ- Ötekilerin Gündemi, ilki Amed'de olmak üzere yazarlarla okurları buluşturmak için imza ve söyleşi günleri düzenliyor. İlk buluşmamızı 19 Kasım Cumartesi Günü Saat 15:00’de Diyarbakır PayîzPûrtuk Kitabevi’nde gerçekleştireceğiz.

Ötekilerin Gündemi Yazarları Okurlarla Buluşturuyor

Ötekilerin Gündemi, ilki Amed'de olmak üzere yazarlarla okurları buluşturmak için imza ve söyleşi günleri düzenliyor. Amed'de ve ilerleyen zamanlarda farklı illerde okurlarla buluşma etkinlikleriyle siyasi, kültürel ve sosyal hayatın nabzını birlikte tutmaya davetlisiniz.

İlk buluşmamızı 19 Kasım Cumartesi Günü Saat 15:00’de Diyarbakır PayîzPûrtuk Kitabevi’nde gerçekleştireceğiz.

19 Kasım 2022, Saat: 15:00

Yer: Amed-PayîzPûrtuk Koop. Mah. Yeni Sokak, Karanfil Apt., No: 6/A, Yenişehir/ Diyarbakır

Katılımcı Yazarlar: Özlem Armen, Hasan Şahin, Sevim Alagöz ve Hamza Özkan

Özlem Armen

Özlem Armen, Dersim Merkez’e bağlı Gürbüzler köyünde doğdu ve öğrenimini doğup büyüdüğü kentte tamamladı. 1937-1938’de Dersim halkına yaşatılan kırımları, zulümleri ve katliamları aile büyüklerinden dinleyerek büyüdü.

Yazma merakı okul yıllarında, toplumsal sorunlara ve tarihe ilgisi ile birlikte başladı. Yazma eylemi, içinde bulunduğu kuşatıcı şartlara isyan ederek girdiği arayışların sonucuydu. Öğrenme ve bilgilenmede yolu açıldıkça hayata ve topluma dair sorgulamaları, itirazları köklendi. Zaman içinde her yöne dallarını uzatan bir ağaç misali bilgisini ve yazınını çeşitlendirdi, geliştirdi.

Egemen sistemin dayattığı değerlere, otoriteye, baskıya karşı dik durmayı, boyun eğmemeyi tavır haline getirerek çözümlere odaklandı. Örgütlülüğü ve örgütlenmeyi keşfetti.

İnsanın kötü şartlar karşısında çaresiz, yönsüz ve seçeneksiz olmayacağını savundu. Doğanın ve toplumun bir geleceği olduğunu unutmayarak kolektif çabaları önemsedi. Toplumsal ve kültürel faaliyetlere katılarak duruşunu ve bakış açısını zenginleştirdi. Kişinin idealsiz ve amaçsız yola çıkamayacağını, mücadele ederek yaşayacağını kavradı.

İlk kitabı, 2017’de Duvar Yazıları ve ikinci kitabı ise 2019’da Renkli Kalemler adı ile Mara Yayıncılık tarafından yayınlandı.

Özlem Armen, Ötekilerin Gündemi’nde ve çeşitli internet sitelerinde köşe yazarlığı yaptı. Birçok televizyon programında katılımcı olarak yer aldı, program moderatörlüğü yaptı. Halen Dersim’de Kızılbaş inancı ve kültürü başta olmak üzere, kadın mücadele tarihi üzerine çalışmalarını sürdürmektedir.

Sevim Alagöz

Ötekilerin Gündemi köşe yazarlarından Sevim Alagöz
İlk, orta ve liseyi kendi memleketi olan Malatya'da okudu. Eğitim Fakültesi, Terapi ve Rehabilitasyon önlisans okudu. Klinik refleksoloji üzerine eğitim aldı ve uzmanlaştı. Uzun yıllar sınıf öğretmenliği ve kısa bir süre özel eğitim öğretmenliği yaptı."Çocuk Gelinlerin Kızları"adlı romanı geçtiğimiz aylarda Öteki Yayınevi'nden çıktı.  Kısa öykülerden oluşan ikinci kitabı yine aynı yayınevinde basıma hazırlanıyor, önümüzdeki aylarda okuyucusuyla buluşacak.

Hasan Şahin

Malatya’da doğdu. İçel Eğitim Enstitüsü’nü sınıf öğretmeni olarak bitirdi. Uzun yıllar yurdun çeşitli illerinde öğretmenlik yaptı.

Yerel basına uzun yıllar makaleler yazdı ve hala yazmaktadır.

Ayrıca “ Öteki̇leri̇n Gündemi̇” haber sitesinin kurulduğu ilk günden beri sitede yazıyor!

İkisi şiir kitabı olmak üzere, roman, öykü ve mizah öykü türlerinde yayınlanmış on bir kitabı bulunmaktadır. Dört yeni kitabının da yayına hazırlık çalışmaları tamamlanmıştır.

Yayınlanmış Kitapları: Xezal; Roman, 2019 Har Yayınları, Naciye’yi Vurdular; 2019 Ceren Kültür Yayınları, Kaçak; 2020, Klaros Yayınları, Kırmızı Kravat; 2020, Klaros Yayınları, Seyran; 2020, Klaros Yayınları, Tahirhan; 2021, Klaros Yayınları, Öteki Mülteci; 2021 Klaros Yayınları, Çürük Memet; Öykü, Klaros Yayınları, Yitik Kent; Şiir, 2019 Har Yayınları, Her Aşk Şafakta Ölür; Şiir, 2020, Klaros Yayınları, Dağ Sustu; Roman, 2022, Klaros Yayınları

Ötekilerin Gündemi

Ötekilerin Gündemi olarak yayın hayatımıza 15 Aralık 2017 başladık. O günden bugüne birçok yazar sitemizin Yazarlar bölümünde, gönüllülük temelinde, kalemiyle ve aydınlığıyla emek vermekteler. Bu ortak emeğin ve dayanışmanın ürünü olarak, bugüne kadar sitemizde yazmış köşe yazarlarımız başta olmak üzere tüm yazarlara açık olarak, okurlarla buluşma etkinlikleri düzenlemeyi planladık. Farklı illerde, söyleşi ve imza günü formatında yapmayı planladığımız bu etkinliklerin, Ötekilerin Gündemi ile katılımcı yazarların ortak-kolektif bir çalışması olarak gerçekleşmesini bekliyoruz. Bu kapsamda katılımcı olmak isteyen yazarların başvurularını beklediğimizi belirtelim.

Ötekilerin Gündemi; söyleşi, röportaj, dosya, özel haber formatında gündemi sıcağı sıcağına izleyerek yayınlarını sürdürmektedir.

İlk dosyamız “İhraçların Hikayeleri”, 2016-2017 yıllarında “Barış İçin Akademisyenler” imzacısı 44 akademisyen, memur ve işçilere sorduğumuz 11 ortak soruya verilen yanıtların derlemesiydi. Bu dosyamız 2020 yılında “Türkiye’de KHK Manzaraları“ adı ile kitaplaştırıldı. İlk baskı hızla tükendi ve aynı yıl 2.baskı yapıldı. Kitapta söyleşiler, Özlem Armen, Arzella Bektaş ve Hamza Özkan gerçekleştirdi. Kitabın önsözü KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik tarafından yazıldı. Editörlüğünü Zerya Kaya, kapak tasarımı Gülizar Ünver yaptı.

İkinci dosyamız “Kadınlardan Ne İstiyoruz, Derdimiz Ne? başlığı ile 2020 yılında sitemizde yayınlandı. Dosyada, cezaevinde olan Kürt kadın siyasetçilerden Gültan Kışanak, Leyla Güven, Figen Yüksekdağ ve Ayla Akat birlikte siyasetçi, gazeteci, sendikacı ve daha birçok meslekte yer alan 40 kadının 4 ortak soruya verdikleri yanıtlar yer aldı. Bu dosyamız da 2021 yılında “Kadınların yüzyılı” adı ile kitaplaştırıldı. Hızla tükenerek 2. baskısı 2022’de yapıldı. Söyleşileri Hamza Özkan gerçekleştirdi. Kitabın önsözünü sitemizin yazarı Mukaddes Erdoğdu Çelik yazdı. Editörlüğünü Özlem Sezer, kapak tasarımını Gülizar Ünver yaptı.

Üçüncü dosyamız “Korona Virüsün Düşündürdükleri…” idi. Dünyayı etkileyen pandemi sürecinin başında, zaman zaman panik ve kaos günlerinden geçerken, 28 insana 3 ortak soru sorduk. 2020 yılında sitemizde yayınlanan bu söyleşileri önümüzdeki günlerde kitap-rapor şeklinde, sağlık kurumları başta olmak üzere STK ve basınla paylaşılmayı planlıyoruz.

Dördüncü dosyamız “20 Soruda” ise halen devam etmektedir. Dosyamızın tanıtım yazısından;

“20 Soruda Köşemize Dair

Merhabalar, "Ötekilerin Gündemi" olarak sanatçılarımıza, yazarlarımıza, duruşlarıyla dünyayı güzelleştirmeye çalışanlar için "20 soru" adlı bir köşe hazırladık.

Bir ülkenin gerçek gelişmişliğini o ülkenin yazarları, sanatçıları ve filozofları belirler. Savaşlar biter, devri devran değişir, geriye yazı kalır ve yazılan romanlar, şiirler ve öyküler ve resimler toplumların gerçek tarihini oluşturur.

Hep klasikleşen “20 soru” gibi bir köşede ısrarcı olmamızın nedeni, yazarlarımıza ve sanatçılarımıza, dünyayı güzelleştirmek için emek harcayanlara ve direnenlere selam ederek, onların soluğunu duyurmak, kelimelerle onların dünyasını anlayabilmek ve anlatabilmek. Birbirinden değerli sanatçılarımızla, gazeteci, politikacı ve aktivistlerimizle yüreklerinize ve bilinçlerinize dokunmak istiyoruz. Bu köşeyi seveceğinizi umuyoruz.

Her anlamıyla tarihsel ve zorlu bir süreçten geçerken, heyecanı, ilgiyi, dahası umudu artırmak için, desteğinize ihtiyacımız var.

Ekte 20 soru var, her soruya kısa yanıtlar vererek katılırsanız seviniriz. Hepinize sevgi ve saygılarımızla…

Ötekilerin Gündemi

SANATÇILARIMIZ VE YAZARLARIMIZLA 20 SORU

1-Varlık sözcüğü sizde neyi çağrıştırır?

2- Geçmiş, şimdi ve gelecek dersek…

3- En çok etkilendiğiniz roman, film ve tiyatro.

4- En çok etkilendiklerimden üçü diye

5- İlk gençliğinizde kime öykündünüz, kahramanınız kimdi?

6- Nerede yaşamak isterdiniz? Coğrafya kader midir?

7- Yeniden doğsaydınız hangi mesleği seçmek isterdiniz?

8- En sevmediğiniz ve en sevdiğiniz yanınız? 3 yanınızı

9- Aşka inanır mısınız? Aşk mı özgürlük mü?

10- İnsan sözcüğü sizde neyi çağrıştırır?

11- Dayanamadığınız insan tipi?

12- Koku dersek; kentlerin kokusu nedir sizin için?

13- Şimdinin kokusu?

14- En çok dinlediğiniz müzik?

15- Şu an neler okuyorsunuz?

16- Pişmanlıklarınızdan üçü…

17- Ölümden ve yaşlılıktan korkar mısınız?

18- Yalnızlık?

19- En büyük hayaliniz?

20- Hayatınızda olmazsa olmaz dediğiniz üç şey!

Ötekilerin Gündemi: Hedefimiz HAKÎKAT IŞIĞINDA Dünyanın Her Yerinden Sizlere Haber Ulaştırmaktır.

Drama edilmiş yaşamdan beslenen bir yayıncılık anlayışını değil; gerçekten, umuttan, özgürlükten beslenen; geleceğe dönük, bilimsel, objektif, cesur bir yayıncılık anlayışını benimsiyoruz.

Kadına, çocuğa, LGBTİQ+’ya, hayvana karşı şiddet, taciz, tecavüz eylemlerinde bulunan, hakaret eden; vb. eylemleri gerek yaşamında, gerekse sosyal medya hesaplarında uygulayan, yazan, çizen, cinsiyetçi üsluba sahip kişilerin; aynı zamanda doğaya bilerek zarar verenlerin ne haberini, ne yazılarını ne de röportaj, söyleşi ve haberlerini yayınlamayacağız.

Sitemizde:

Doğaya, ekolojiye zarar verenlere, doğayı tahrip edenlere ve bundan rant sağlayanlara yer vermeyeceğiz…

Kimlikleri, inançları, cinsiyetleri ötekileştirenlere, şiddet dili kullananlara yer vermeyeceğiz…

ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ YAYIN POLİTİKAMIZ

Demokrasiden, Eşitlikten, Barıştan, İnsan Haklarından Doğa-Hayvan Haklarından yana; kültürün, sanatın yanında Bilimsel, Jineoloji ve Ekolojik yaşamın ışığında, emekle, umut ve sevgiyle üretenlerin sesidir sitemiz. Evrensel, cinsiyetçi olmayan, ötekileştirmeyen, hakikatin arkasında olan haberciliğe; hümanist, özgürlükçü düşünen, yazan, çizen yazarlara yer vermekteyiz. Şiddeti, ötekileştirmeyi, yok sayıyor; tacizi, tecavüzü, yalanı, kandırmayı, hırsızlığı meşrulaştıran içeriklerin karşısında duruyoruz.

Sitemizde umutlu, objektif cesur haberleri ve köşe yazarlarımızın yazılarını siz okuyucularımıza ulaştırmaya çalışıyoruz. Bizler ötekilerin dramatikleri değil, gündem yaratanlarıyız. Bizleri ötekileştirenlere haberlerle, yazılarla, analizlerle, araştırmalarla, gündem olacak konularla cevap vereceğiz. Verdiğimiz ve vereceğiniz emekle birbirimizi geliştirerek aydınlık bir toplum inşası için ileriye yürüyeceğiz.

Hedefimiz Dünya’nın bir çok yerinde ve Türkiye’nin 81 ilinde haberi size ulaştırmaktır. Bize haber göndermek isteyen her gönüllü muhabire, yerelde ya da merkezde yazı yazmak isteyen arkadaşlarımıza sitemizin sayfaları açıktır. Yazar sınırımız yoktur, her yazar kendi özgünlüğünü koruyarak sesini, kalemini burada görebilir. Kolektif emekle gerçeğin daha geniş okur kitlelerine ulaşacağı inancındayız.

Yazarlarımız

 1. Mukaddes Erdoğdu Çelik - Devam ediyor
 2. Ender İmrek - (Evrensel Gazetesi Yazarı)
 3. Nurgül Çetinkaya (Kumbaroğlu) - Devam ediyor
 4. Hamza Özkan - Devam ediyor
 5. Alp Altınörs - Devam ediyor - (Artı Gerçek Yazarı)
 6. Öykü Didem Aydın - Devam ediyor
 7. Sadrettin Kaya - Devam ediyor
 8. İrfan Hülakü - Devam ediyor
 9. Serhıldan Hülakü - Devam etmiyor emeğine sağlık
 10. Elif Yıldız Kıratlı - Devam etmiyor emeğine sağlık
 11. Özlem Armen - Devam ediyor
 12. Muazzez Uslu Avcı - Devam ediyor
 13. Kemal Bülbül - Devam etmiyor emeğine sağlık
 14. Gülser Han - Devam etmiyor emeğine sağlık
 15. Celalettin Can - Devam etmiyor emeğine sağlık
 16. Baran Karaaslan - Devam etmiyor emeğine sağlık
 17. Cemil Elden – Devam ediyor
 18. Behice Dinçer - Devam etmiyor emeğine sağlık
 19. Nazan Öğüt Tekin – Devam ediyor
 20. Eren Keskin – Devam ediyor ( Yeni Yaşam Gazetesi Yazarı )
 21. Azad Sağnıç - Devam etmiyor emeğine sağlık
 22. İrfan Babaoğlu – Devam ediyor
 23. Çiğdem Akbaba- Yüreğimizde yaşıyor
 24. Yılmaz Yıldız – Devam ediyor
 25. Ayten Avden – Devam ediyor
 26. Zarif Laçın – Devam ediyor
 27. Faruk Okuyucu - Devam etmiyor emeğine sağlık
 28. Ömer Faruk Gergerlioğlu - Devam etmiyor emeğine sağlık
 29. Arzella Bektaş – Gönüllü muhabirimiz
 30. Ahmet Karagöz – Devam ediyor
 31. Resul Geyık – Devam ediyor
 32. Hasan Şahin – Devam ediyor
 33. Hakan Tahmaz – Devam ediyor (Posted in Tükenmez site yazarı )
 34. Seher Yeğin – Devam ediyor
 35. Özgül Üstüner Coşkun – Devam ediyor
 36. Ertuğrul Günay – Devam ediyor ( Artı Gerçek yazarı )
 37. Hatice Bozkoç – Gönüllü muhabir Devam etmiyor emeğine sağlık
 38. Mazlum Doğan Çoban Coban – Devam ediyor
 39. Şehnaz Kaya- Devam etmiyor emeğine sağlık
 40. Ecrin Su Erişmiş –Devam ediyor (10-18 yaş arası çocuk yazar)
 41. Hıdır Özkan – Devam ediyor (10-18 yaş arası çocuk yazar )
 42. Ramazan Kavak – Devam ediyor
 43. Tamer Uysal – Devam ediyor (Konuk Yazar )
 44. Tufan Erbarıştıran - Devam etmiyor emeğine sağlık
 45. Kahraman Oğuz – Konuk yazar
 46. Sibel Özbudun – Konuk yazar
 47. Temel Demirer – Konuk yazar
 48. Neslişah Çetinkaya – Devam ediyor
 49. Sevim Alagöz – Devam ediyor
 50. Göksel Rıza Özkan – Devam ediyor
 51. Birgül Ergün (Haymatlos Gulê) – Devam ediyor
 52. Şebnem Oğuz – Devam ediyor
 53. Nazım Ilgar Akansel – Devam ediyor ( Genç yazar )
 54. Rahşan Yazar – Devam ediyor

Merhaba sevgili okur; dünden bugüne, bugünden yarına; emeğiniz, dayanışmanız ve duyarlığınız için bir kez daha teşekkür ederiz Sizler de kanalımıza abone olabilir, Sosyal Medya Hesaplarımızı takip edebilirsiniz ve arkadaşlarınıza önerebilirsiniz..

Sosyal Medya Hesapları:

WEP ► https://www.otekileringundemi.com/

Twitter ► https://twitter.com/OtekilerinG

Facebook ► https://www.facebook.com/OtekilerinG/

Instagram ► https://www.instagram.com/otekilerin_...

YouTube► https://tinyurl.com/2kjpj5w8

Linkedin► https://www.linkedin.com/feed/

E. posta ► otekileringundemi@gmail.com   haber@otekileringundemi.com

Yorumlar (0)
banner44
Günün Anketi Tümü
HDP cumhurbaşkanı adayı çıkarma kararı aldı. Peki siz bu adayın kim olmasını istersiniz?
HDP cumhurbaşkanı adayı çıkarma kararı aldı. Peki siz bu adayın kim olmasını istersiniz?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 25 60
2. Fenerbahçe 24 54
3. Beşiktaş 25 49
4. A.Demirspor 25 45
5. Trabzonspor 25 44
6. Başakşehir 24 41
7. Kayserispor 25 38
8. Konyaspor 25 34
9. Karagümrük 24 31
10. Antalyaspor 25 28
11. Alanyaspor 25 28
12. Sivasspor 25 27
13. Kasımpaşa 25 26
14. Gaziantep FK 25 25
15. Ankaragücü 24 25
16. İstanbulspor 24 24
17. Giresunspor 24 23
18. Hatayspor 24 23
19. Ümraniye 25 22
Takımlar O P
1. Samsunspor 27 57
2. Eyüpspor 27 53
3. Rizespor 26 49
4. Sakaryaspor 27 49
5. Pendikspor 26 47
6. Keçiörengücü 27 47
7. Bodrumspor 27 42
8. Manisa FK 26 42
9. Boluspor 26 41
10. Bandırmaspor 26 40
11. Göztepe 26 38
12. Tuzlaspor 27 28
13. Erzurumspor 26 25
14. Altay 27 25
15. Adanaspor 27 25
16. Altınordu 26 20
17. Gençlerbirliği 26 18
18. Denizlispor 27 17
19. Yeni Malatyaspor 27 16
Takımlar O P
1. Arsenal 28 69
2. M.City 27 61
3. M. United 26 50
4. Tottenham 28 49
5. Newcastle 26 47
6. Liverpool 26 42
7. Brighton 25 42
8. Brentford 27 42
9. Fulham 27 39
10. Chelsea 27 38
11. Aston Villa 27 38
12. Crystal Palace 28 27
13. Wolves 28 27
14. Leeds United 27 26
15. Everton 28 26
16. Nottingham Forest 27 26
17. Leicester City 27 25
18. West Ham United 26 24
19. Bournemouth 27 24
20. Southampton 28 23
Takımlar O P
1. Barcelona 26 68
2. Real Madrid 26 56
3. Atletico Madrid 26 51
4. Real Sociedad 26 48
5. Real Betis 26 45
6. Villarreal 26 41
7. Athletic Bilbao 26 36
8. Rayo Vallecano 26 36
9. Osasuna 26 34
10. Celta Vigo 26 34
11. Mallorca 26 32
12. Girona 26 31
13. Getafe 26 29
14. Sevilla 26 28
15. Cadiz 26 28
16. Real Valladolid 26 28
17. Espanyol 26 27
18. Valencia 26 26
19. Almeria 26 26
20. Elche 26 13
Günün Karikatürü Tümü