banner9

banner8

Buldan: HDP olmadan ne çözüm ne de demokrasi olur

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin Denizli kongresinde yaptığı konuşmada, iktidarın kendilerinden korktuğuna dikkat çekerek, “HDP’den o kadar çok korkuyorlar ki bu ülkeyi tecritle yönetmeye başladılar. Biz bu ülkede adaletin, demokrasinin, barışın ve kardeşliğin güvencesiyiz. HDP olmadan ne çözüm ne barış ne demokrasi olur” dedi.

Kongre 16.10.2022, 15:57 16.10.2022, 15:59
18
Buldan: HDP olmadan ne çözüm ne de demokrasi olur

DENİZLİ - HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin Denizli kongresinde yaptığı konuşmada, iktidarın kendilerinden korktuğuna dikkat çekerek, “HDP’den o kadar çok korkuyorlar ki bu ülkeyi tecritle yönetmeye başladılar. Biz bu ülkede adaletin, demokrasinin, barışın ve kardeşliğin güvencesiyiz. HDP olmadan ne çözüm ne barış ne demokrasi olur” dedi.

JINNEWS'in haberine göre; Halkların Demokratik Partisi (HDP) Denizli İl Örgütü, 4’üncü Olağan Kongresi’ni Eş Genel Başkan Pervin Buldan’ın katılımıyla kentte bulunan bir toplantı salonunda gerçekleştirdi. “Umut ve cesaretle faşizme karşı örgütleniyor, özgürlüğe yürüyoruz. Şimdi HDP zamanı” şiarıyla yapılan kongreye, siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri de katıldı.

Kongrenin yapıldığı salona, “Savaşa karşı barış, tecride karşı özgürlük. Şimdi HDP zamanı”, “Me bi ciwan destpêkir, emê bi ciwan biqedînin” (Genç başladık, genç başaracağız), “Aysel Tuğluk hafızamızdır. Hasta tutuklulara özgürlük” pankartları ile katledilen Jîna Emînî, Deniz Poyraz ve Nagihan Akarsel’in fotoğrafları asıldı. Sık sık, “Jin jiyan azadî” sloganlarının atıldığı kongrede, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan konuştu. 

41 madenci katledildi, cumhurbaşkanı paradan bahsetti

Bartın’da grizu patlamasında yaşamını yitirenleri anarak konuşmasına başlayan Pervin, iktidarın sorumluluğuna işaret etti. Pervin, “Bu yaşanan katliamdır, ihmalkarlıktır. Bu yaşanan cinayettir, bu yaşananlar ihmalkarlık sonucudur ve bu yaşananlar AKP-MHP iktidarının işçiye, emekçiye reva gördüğü yaşam biçimidir. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın işçilerin yaşamını yitirmesini “kader” olarak nitelendirmesine değinen Pervin, “‘Bu bir kaderdir, bundan sonra da olabilir’ diyen, hiçbir önlem ve tedbir alınmamasına rağmen sorumluluğu kendinde görmeyen, kendi iktidarında bulmayan bir cumhurbaşkanı orada yaptığı konuşmada sadece paradan bahsetti. İşçinin, emekçinin para ile satın alınacağını düşünüyor. Bu kabul edilebilir bir durum değil. HDP olarak bir cumhurbaşkanının 41 canımızın yitirildiği bir cinayet ve katliamda o ailelere para dağıtılarak olayın örtbas edilmeye çalışılmasını asla kabul etmiyoruz” ifadelerini kullandı.

AKP döneminin bilançosu

Pervin’in konuşmasından satır başları şöyle:

“Bu cinayetin, bu katliamın önlemlerin alınmamasından ve ihmalkarlık sonucu yaşandığını hepimiz biliyoruz. AKP-MHP iktidarının 20 yıllık iktidarlık döneminde binlerce işçinin aynı şekilde yaşamını yitirdiğine tanıklık ettik. Elbette ki bu bir kader değil bu bir cinayet, bir katliamdır. Bu tür olayların bu tür yaşanan cinayetlerin sadece yüzde 2’si kaderdir. Yüzde 98’i ihmalkarlık, tedbirsizlik ve işçiye, emekçiye reva görülen yaşam biçimidir. Yaşamını yitiren 41 canımıza bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum, yakınlarına başsağlığı dileğimizi iletiyorum. İşçilerle ve emekçilerle birlikte olacağımıza ve onların yaşamlarını güvence altına alacağımıza söz veriyorum. Yaralı kardeşlerimize acil şifalar diliyoruz. 

HDP her yerde

HDP rüzgarının her yerde aynı şekilde estiğini, gittiğimiz her yerde görüyoruz. HDP bu ülkede umuttur, cesarettir, kardeşliktir, barıştır, demokrasidir, adalettir. HDP rüzgarı, HDP’nin havası Ege’den Marmara’ya, Marmara’dan doğuya Türkiye’nin her yerine yayılan, gittikçe büyüyen, genişleyen bir parti gerçekliğimiz var.  Ama elbette ki bütün bu havanın, bütün bu cesaretin, iradenin ortaya çıkmasında halkımızın büyük emeği ve katkısı var. Bu yüzden hepinize bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. 

Üçüncü yol

HDP tüm kuşatmalara, AKP ve MHP'nin tüm saldırılarına ve bütün engellemelere rağmen Üçüncü Yol çizgisinde ısrar ediyor. Bu çizgide Türkiye’nin geleceği yarınları ve aydınlığı için mücadele ediyor. Bu ülkenin tek çıkış yolu Üçüncü Yol çizgisidir. Bu yolu ve çizgiyi büyütmek bizlerin görev ve sorumluluğudur. HDP Kürt’üyle, Türk’üyle, Ermeni’si, Süryani’si, Alevi’si, Sünni’siyle, kadını, genci, yaşlısı, emekçisiyle bu ülkede bir arada yaşama gerçekliğini ortaya koymuş tek partidir. Onun için Emek ve Özgürlük bloku bu dönem açısından stratejik olarak önemli bir yere sahiptir. Kısa bir süre önce Emek ve Özgürlük İttifakını oluşturduk. Bizi inkar eden, yok sayan, görmezden gelen ittifaklara karşı, özellikle Kürtleri inkar eden Cumhur İttifakına, karnından konuşan Millet İttifakına karşı Emek ve Özgürlük İttifakı ile Türkiye halklarına yeni bir tercih olarak ortaya çıktık. Elbette ki bu ittifak sadece ifade edilen, deklare edilen partilerle sınırlanmayacak. Daha da büyüyecek, genişleyecek, Kürdi ittifaklarını, Türkiye’nin bütün kesimlerini, ötekileştirilenleri, inkar edilenleri de içerisine alacak, hem seçim öncesinde hem seçim sonrasında bir mücadele ortaklığıyla Türkiye’deki yeni bir dönemi başlatacak olan bir ittifaktan bahsediyoruz.

Çözüm biziz

Çünkü bu ülkede çözüm gücü biziz, Türkiye haklarıdır, Emek ve Özgürlük İttifakıdır. Bunun altını özel olarak çizmek istiyorum. Bu ülkede Kürt sorunu var, bu ülkede Alevi sorunu var, bu ülkede kadın sorunu var, gençlerin sorunu var, adalet sorunu var, bu ülkede her anlamıyla yaşanan sorunların baskıcı, otoriter rejimlerin sonucunda yaşandığını biliyoruz. AKP ve MHP’nin baskıcı politikalarından kaynaklı yaşanan bu sorunlara tek çözüm HDP’nin politikaları ve siyasetidir.

Kürt sorunu

Elbette Kürt sorununun demokratik yöntemlerle çözümü için bu ülkede neler yapılması gerektiğini tek tek anlatmamıza rağmen Kürt’ü inkar eden, yok sayan, cezaevlerine atan ve Kürt’e her gün baskı yapan, Kürt sorununu böyle çözmeye çalışan bir anlayış var. Bu ülkenin cumhurbaşkanı ‘Bu ülkede Kürt sorunu yoktur, bu meseleyi çoktan çözdük’ diyor, ardından cezaevlerine binlerce HDP’linin olduğunu görmezden geliyor. HDP’li milletvekillerinin bacaklarını kıran bir siyaset yürütüyor. Bunun son örneği Yüksekova'da sevgili Habip Eksik’e yapılan saldırıdır. Bu saldırı sonucunda Habip Eksik milletvekili arkadaşımızın ayağını bilinçli, planlı, örgütlü bir şekilde kırdılar. Siz bir taraftan Kürt sorununu çözdük, Kürt sorunu yoktur diyorsunuz, aynı zamanda Kürt’e baskı yapmaktan, cezaevine koymaktan geri adım atmıyorsunuz. Kürtler bunun bilincindedir. Kürtler yeri ve zamanı geldiğinde bunun hesabını mutlaka ama mutlaka sandıkta soracaktır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. 

Kadına yönelik şiddet

‘Bu ülkede Alevi sorunu yoktur’ diyorlar, Alevi başkanlığı oluşturacaklarını söyleyip adım atmaya çalışıyorlar. Oysa Alevilerin eşit yurttaşlık talebi var. Bunu görmezden gelen bir iktidarla karşı karşıyayız. Aleviler bunun bilincinde değil mi? Aleviler günü geldiğinde size sandıkta dersinizi verecek. Aleviler, eşit yurttaşlık taleplerini çözemediğinizi her anlamda gösterecekler. Kadınlara karşı yapılan baskıyı, zulmü, katliamı, işkenceyi buradan anlatmaya günler ve kelimeler yetmez. Kadınlar bu ülkede de dünyanın her yerinde de erkek egemen sistemler tarafından her daim hedeftir, her daim öldürülmeye devam ediliyor. 

‘Jin jiyan azadî’ sloganı

Evet İran’da Jîna Emînî’nin saçının telinden korkan bir rejim var. Süleymaniye'de Nagihan Akarsel’in düşüncelerinden, kaleminden korkan bir zihniyet var. Türkiye’de HDP İzmir il binamızda Deniz Poyraz’ın mücadelesinden korkan bir iktidar var karşımızda. Bu kadar net açık ve basit. Bu ülkede milyonlarca kadın yeri geldiğinde Jîna Emînî oldu, yeri geldiğinde Deniz Poyraz oldu, yeri geldiğinde Nagihan Akarsel oldu. Siz kadınların mücadelesini, eşitlik talebini, bu ülkede artık eşit yurttaş olarak yaşamak istiyorum diyen taleplerini görmezden gelebilirsiniz ama biz milyonlarca kadınla birlikte ‘Jin jiyan azadî’ sloganını her yerde atmaya devam edeceğiz. 

HDP’den o kadar korkuyorlar ki…

Bu ülkede HDP’nin siyasetinden korkan bir iktidar var. HDP’den o kadar çok korkuyorlar ki yapılan bütün saldırıların, hakaretlerin, hukuksuzlukların altındaki gerçek HDP’den korkusudur. HDP’den o kadar çok korkuyorlar ki bu ülkeyi tecritle yönetmeye başladılar, ülkeyi savaş politikalarıyla yönetmeye başladılar, her gün saldırılarına, her gün milletvekillerine fezleke hazırlamaktan geri durmuyorlar. Dünyanın herhangi bir yerinde yarısının cezaevinde olduğu başka bir parti yoktur. İnanın bize uygulanan bu baskılar, bu hukuksuzluklar başka bir partiye uygulanmış olsaydı şimdi o partinin esamesi okunmazdı. Kapılarına kilit vuruldu. 

Demokrasinin güvencesiyiz

Ama bırakın kapılara kilit vurmayı, her bir arkadaşımız birer, Selahattin Demirtaş oldu, Figen Yüksekdağ oldu, her bir arkadaşımız birer Gültan Kışanak oldu. Her bir arkadaşımız birer İdris Baluken, Aysel Tuğluk oldu. Cezaevlerinde bile bu mücadele bitmedi. Biz aramıza sokulmak istenen bu kadar spekülasyona, nifak tohumlarına rağmen, ‘HDP ile Selahattin Demirtaş arasında anlaşmazlık vardır’ diyenlere rağmen Selahattin Demirtaş’ı da Figen Yüksekdağ’ı da Gültan Kışanak’ı da yüreğimizin en güzel yerinde taşıyoruz. Biz arkadaşlarımızı başımızın üstünde taşıyoruz. Hiç kimse aramıza bu spekülasyonlarla giremez, girmelerine de izin vermeyeceğiz. Bu mücadele o kadar büyük ki, bu direniş o kadar büyük ki, her gün cezaevi ve saldırılara rağmen gittikçe büyüyen ve genişleyen bir partiyiz. Bizden bu kadar korkmalarının, çekinmelerinin tek nedeni bu. Biz bu ülkede adaletin, demokrasinin, barışın ve kardeşliğin güvencesiyiz. HDP olmadan ne çözüm ne barış ne demokrasi olur. 

Sayın Öcalan ülkeye umut verdi

Çözümün de barışın da mümkün olduğunu ispat eden bir partiyiz. Müzakere yoluyla, diyalog yollarıyla bu sorunların çözümünün çok da kolay olduğunu ispat eden bir geleneğiz. Çözüm sürecini hiçbirimiz unutmadı. Yaklaşık 3 yıl boyunca bu ülkede süren çözüm sürecinde HDP’nin özellikle içerisinde rol aldığı bu süreçte hiç kimsenin can kaybı yaşamaması, bu ülkede barış havasının esmesi, çözüm havasının esmesi bizlerin ve Sayın Öcalan'ın devrede olduğu bir dönemde bu ülkeye umut verdi, bu ülkeye cesaret verdi. Çözümün de olabileceğini gösterdi. Herkes çok iyi hatırlar bu 3 yıl içinde hiçbir gencimiz yaşamını yitirmedi, hiçbir anne gözyaşı dökmedi, çünkü kimsenin kapısına cenaze gitmedi. İşte çözüm, barış, müzakere ve diyalog bu açıdan çok önemlidir. Ama bu iktidarın bu sorunu bu şekilde çözmeyeceği de açık ve net bir şekilde ortadadır. 

Kapımızı çalacaklarını biliyoruz

Bizler seçimlere yaklaşan bir dönemdeyiz. Bu seçimler Türkiye’nin kaderini değiştirecektir. Hem cumhurbaşkanlığı hem de parlamento seçiminde de HDP’nin rolü, misyonu, varlığı oldukça önemli bir yere sahiptir. Şimdi hiç kimse HDP’yle yan yana gelmek istemeyebilir, hiç kimse fotoğraf vermek istemeyebilir, ama yeri ve zamanı geldiğinde kapımızı çalacaklarını biliyoruz. Kapımızı hiç kimseye kapatmadık. Özellikle cumhurbaşkanlığı seçiminde belirlenecek olan adayın HDP’nin kriterlerini, ilkelerini, misyonunu göz önünde bulunduran, bunu kabul eden olursa elbette ki diyalog ve müzakere ile seçimlerde ne yapacağımızı, bütün mekanizmalarımızla karar vereceğimizi ifade etmek isterim. HDP’yi yok sayan bir yerden seçimlere yaklaşılırsa o zaman herkesin yolu açık olsun. 

Herkesin üzerine sorumluluk düşüyor

HDP kendi adayıyla ortaya çıkar, gümbür gümbür gelir ve gereken oyu da alır, bundan kimsenin şüphesi olmasın. Herkesin üzerine büyük bir sorumluluk düştüğünün farkındayız, biz bu sorumluluğu taşıyoruz. Bu ülkede bu rejimin değişmesini isteyen, bu zorbalığın gitmesini isteyen herkesin aynı sorumlulukla yaklaşması gerekir. HDP özellikle bu değişimin anahtar gücüdür. Dolayısıyla ben bir kez daha bu seçimlerde herkesin büyük bir seferberlik içerisinde ve büyük bir sorumluluk taşıyarak seçimlere hazırlanmasını, HDP’yi almış olduğu oyların çok çok üzerinde oranlar ve milletvekili sayısıyla parlamentoya taşıma hazırlığının şimdiden yapılması gerektiğini belirtmek istiyorum. 

Bu zorlu süreçte herkesin mücadelesine ihtiyacımız var, herkesin bizimle birlikte çalışmasına ihtiyacımız var; kadınlara ve gençlere ihtiyacımız var. Bu ihtiyaçtan kaynaklı bu çalışmaların üstün bir başarı ile sonuçlanacağına yürekten inanıyorum. Şimdiden hepimize kolay gelsin, geldiğiniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu kongrenin barışa, adalete vesile olacağına inanıyorum. Başarılar diliyorum, hepinize sonsuz teşekkür ediyorum.”

Yapılan konuşmaların ardından tek liste ile gidilen seçimde, Denizli İl Eşbaşkanlığı’na Şerife Yıldırım ve Vezir Çelik seçildi. 

Kongre halaylar eşliğinde son buldu. 

Yorumlar (0)
banner44
Günün Anketi Tümü
HDP cumhurbaşkanı adayı çıkarma kararı aldı. Peki siz bu adayın kim olmasını istersiniz?
HDP cumhurbaşkanı adayı çıkarma kararı aldı. Peki siz bu adayın kim olmasını istersiniz?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 25 60
2. Fenerbahçe 24 54
3. Beşiktaş 25 49
4. A.Demirspor 25 45
5. Trabzonspor 25 44
6. Başakşehir 24 41
7. Kayserispor 25 38
8. Konyaspor 25 34
9. Karagümrük 24 31
10. Antalyaspor 25 28
11. Alanyaspor 25 28
12. Sivasspor 25 27
13. Kasımpaşa 25 26
14. Gaziantep FK 25 25
15. Ankaragücü 24 25
16. İstanbulspor 24 24
17. Giresunspor 24 23
18. Hatayspor 24 23
19. Ümraniye 25 22
Takımlar O P
1. Samsunspor 27 57
2. Eyüpspor 27 53
3. Rizespor 26 49
4. Sakaryaspor 27 49
5. Pendikspor 26 47
6. Keçiörengücü 27 47
7. Bodrumspor 27 42
8. Manisa FK 26 42
9. Boluspor 26 41
10. Bandırmaspor 26 40
11. Göztepe 26 38
12. Tuzlaspor 27 28
13. Erzurumspor 26 25
14. Altay 27 25
15. Adanaspor 27 25
16. Altınordu 26 20
17. Gençlerbirliği 26 18
18. Denizlispor 27 17
19. Yeni Malatyaspor 27 16
Takımlar O P
1. Arsenal 28 69
2. M.City 27 61
3. M. United 26 50
4. Tottenham 28 49
5. Newcastle 26 47
6. Liverpool 26 42
7. Brighton 25 42
8. Brentford 27 42
9. Fulham 27 39
10. Chelsea 27 38
11. Aston Villa 27 38
12. Crystal Palace 28 27
13. Wolves 28 27
14. Leeds United 27 26
15. Everton 28 26
16. Nottingham Forest 27 26
17. Leicester City 27 25
18. West Ham United 26 24
19. Bournemouth 27 24
20. Southampton 28 23
Takımlar O P
1. Barcelona 26 68
2. Real Madrid 26 56
3. Atletico Madrid 26 51
4. Real Sociedad 26 48
5. Real Betis 26 45
6. Villarreal 26 41
7. Athletic Bilbao 26 36
8. Rayo Vallecano 26 36
9. Osasuna 26 34
10. Celta Vigo 26 34
11. Mallorca 26 32
12. Girona 26 31
13. Getafe 26 29
14. Sevilla 26 28
15. Cadiz 26 28
16. Real Valladolid 26 28
17. Espanyol 26 27
18. Valencia 26 26
19. Almeria 26 26
20. Elche 26 13
Günün Karikatürü Tümü