HABER MERKEZİ - Kürtlerin özgürlük mücadelesinin en büyük destekçilerinden biri olan düşünür Noam Chomsky'in hayatını kaybettiği bilgisinin doğru olmadığı bildirildi. 

Dilbilimci ve yazar Noam Chomsky'in bir süre önce sağlığının kötüleştiği ve sağlık durumunun çevresiyle iletişim kuramayacak kadar ilerlediği açıklanmıştı. Bugün düşünür Chomsky'nin hayatını kaybettiği iddia edildi. Ancak bu bilgi teyit edilmedi.  

ICL Notícias'ta yer alan haberde, Chomsky'nin hayatını kaybettiğine dair iddiaların doğru olmadığı belirtildi. Haberde, gazeteci Cesar Calejon'un sanal medya hesabından paylaştığı son videoya yer verildi. Calejon, Chomsky'nin hayatını kaybetmediğini belirtiyor. 

CHOMSKY HAKKINDA 

Down sendromlu fosil bize Neandertaller hakkında ne anlatıyor? Down sendromlu fosil bize Neandertaller hakkında ne anlatıyor?

Aralık 1928'de Philadelphia'da bir Yahudi göçmen ailesinin oğlu olarak dünyaya gelen Chomsky, modern tarihin en çok alıntı yapılan bilim insanlarında biri oldu. 1955'te  Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) öğretim kadrosuna katıldı. 2002'de Profesörlükten emekli oldu ve 2017'de onursal/fahri profesör olarak Arizona Üniversitesi'ne geçti. Chomsky dilbilim alanında gerçekleştirdiği devrimle bilim dünyasında parlamış olmakla birlikte, kapitalizm ve Amerikan emperyalizmine yönelik eleştirileriyle tanınıyor. 

Kendi web sitesindeki bir biyografisinde Chomsky kendi politik tutumunu "anarşist, anarko-sendikalist ve özgürlükçü sosyalist" olarak tanımlıyor. ABD'nin Vietnam savaşının açık sözlü bir muhalifi olarak öne çıktı ve aralarında 1988 Orwell Ödüllü kitle iletişim araçlarının eleştirisine yönelik "Rızanın İmalatı"nın da olduğu onlarca kitabın yazarı veya ortak yazarı oldu. 2005'te yapılan bir küresel ankette Chomsky, küresel bir ankette dünyanın en büyük kamusal entelektüeli seçildi.

Chomsky, yaşamı boyunca Kürtlerin özgürlük mücadelesini destekledi. Ayrıca PKK Lideri Abdullah Öcalan'a dair başlatılan birçok kampanyada yer aldı.

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/245198