Toros ve Amanos eteklerinde Newroz

Osmaniye, Antalya ve Hatay’da binler, Newroz ateşinin etrafında özgürlük halayına durdu. Yapılan konuşmalarda ise, “AKP ve MHP, bu alanlara iyi baksın” mesajı verildi. 

Kutlama 20.03.2022, 22:04 20.03.2022, 22:34
23
Toros ve Amanos eteklerinde Newroz
banner44

HABER MERKEZİ - Osmaniye, Antalya ve Hatay’da binler, Newroz ateşinin etrafında özgürlük halayına durdu. Yapılan konuşmalarda ise, “AKP ve MHP, bu alanlara iyi baksın” mesajı verildi. 

MA'nın haberine göre; Osmaniye, Antalya ve Hatay’ın İskenderun ile Dörtyol ilçelerinde binlerce kişi, bu yıl “Dem dema serkeftinê ye” şiarıyla kutlanan Newroz halayında bir araya geldi. 

OSMANİYE 

Osmaniye’nin Yunus Emre Mahallesi'nde kutlanan Newroz’a yüzlerce kişi katıldı. Polis bariyerleriyle kapatılan Newroz Alanı’nda, iki arama noktası kuruldu. Üst aramasından sonra halkın giriş yaptığı alan, rengarenk bayrak, flama ve balonlarla süslendi. "Şimdi kazanma zamanı" ve "Birlikte değiştireceğiz, şimdi kazanma zamanı” pankartları ise, polisin keyfi engellemelerine rağmen tertip komitesi tarafından alana asıldı.  Yöresel kıyafetlerle Newroz’a katılan kadınlar, erbaneler eşliğinde söylenen ezgilerle halaya durduğu alanda renkli görüntüler oluşturdu. 

Saygı duruşundan sonra konuşmacılar sahneden yurttaşlara hitap etti. 

‘AKP ARTIK YÖNETEMİYOR’

Alandaki yurttaşları ve siyasi tutukluları selamlayarak konuşmasına başlayan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü, “Türkiye her alanda kötüye gidiyor, artık ülkeyi yönetemiyorlar. Öyle bir duruma gelmiş ki insanlar geçinemediği için yaşamına son veriyor. Bu sorunların nedeni AKP ve MHP’dir. İnsanların yaşayabileceği bir yaşamı kurmuyorlar. İnsan hakları ihlali her geçen gün artıyor, hasta tutsakların durumu her geçen gün ağırlaşıyor. Bu hasta tutsaklardan biride Aysel Tuğluk’tur. Osmaniye’den Aysel Tuğluk’a ve tüm hasta tutsaklara selam gönderiyorum” dedi.

 ‘TECRİT POLİTİKASINDAN VAZGEÇİN'

Hasta tutukluların bir an önce serbest bırakılması gerektiğini vurgulayan Sürücü, HDP’nin hasta tutukluların serbest bırakılması için her geçen gün mücadelesini büyüttüğünü ifade etti. Sürücü, “Türkiye’de uygulanan tecrit her geçen gün tüm ülkeye yayılıyor. 2013 yılında İmralı’da Sayın Öcalan’la demokratik çözümler başlamıştı. O zaman savaş durmuştu. Bu demokratik çözümün muhatabı Sayın Öcalan’dı ancak AKP, bu demokratik çözümü tanımadı ve İmralı’da Sayın Öcalan üzerindeki tecridi derinleştirdi. Bu tecritle beraber kadınların, gençlerin, işçilerin üzerindeki tecrit ve hak ihlali de arttı. Zaman Sayın Öcalan’ın özgürlüğünün zamanıdır. Artık tecrit politikasından vazgeçin” çağrısında bulundu.

NEWROZ ATEŞİNİ KADINLAR YAKTI 

Konuşmanın ardından HDP’li Sürücü, Cizre bodrumunda katledilen Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) PM üyesi Mehmet Yavuzel'in annesi Hanım Yavuzel ve kadınlarla birlikte Newroz ateşini yaktı.  

Ardından yurttaşlar, yerel sanatçılardan Özkan Aktaş, Metin Eren ve Sezai Polat’ın söylediği ezgilerle halaya dururken, kutlama “Jin jiyan azadi” sloganıyla son buldu. Öte yandan bir genç, üzerindeki sarı, kırmızı ve yeşil flama gerekçe gösterilerek, polislerce gözaltına alındı.

ANTALYA 

Antalya’da “Dem dema serkeftinê ye” (Şimdi kazanma zamanı) şiarıyla Newroz, Kepez Arena Meydanı’nda büyük bir coşkuyla kutlandı. Rengarenk flamalarla süslenen alana, “Deniz Poyraz ölümsüzdür” ve “Tecridi kıralım hasta tutsakları özgürleştirelim” pankartları ile HDP İzmir İl Örgütü binasına yönelik silahlı saldırıda katledilen Deniz Poyraz ile hasta tutuklu Aysel Tuğluk’un fotoğrafları asıldı. Halk, polisin kurduğu arama noktalarından geçerek, alana giriş yaptı. Newroz bayrakları ile sarı, kırmızı ve yeşil flamalar taşıyan kadın ve çocuklar,  “Bijî Newroz” sloganı ve zılgıtlarla alana girdi. 

Rengarenk yöresel kıyafetleriyle alanda renkli görüntüler oluşturan kadınlar, söyledikleri ezgiler eşliğinde halaya durdu. “Biji Newroz” ve “Bijî berxwedana zindana” sloganlarının atıldığı kutlamaya, Halkların Demokratik Partisi (HDK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad-TJA), HDP İl Kadın Meclisi, Emek ve Demokrasi Güçleri ile HDP Antalya Milletvekilli Kemal Bülbül katıldı. Saygı duruşuyla başlayan Newroz’da, binlerce kişi hep bir ağızdan Çerxa Şoreşê Marşı’nı okuyarak, “Bijî Serok Apo” ve “Şehit namirin” sloganları attı. 

‘AKP-MHP ALANLARA İYİ BAKSIN’

Daha sonra açılış konuşmasını yapan HDP Antalya İl Eşbaşkanları Ahmet Kaya ve Hülya Hasbay, kitleyi selamlayıp, halkın Newroz’unu kutladı. Ardından konuşan SYKP MYK üyesi Sümeyye Köse, baskılara rağmen halkın alanda olduğunu belirterek, “Kumpas davalarıyla yoldaşlarımızı yargıladıklarını sanıyorlar. Arkadaşlarımız onların düzmece mahkemelerinde durumu teşhir ediyor. HDP’yi kapatmak isteyen AKP-MHP ve saray, bu alanlara iyi baksın. Bizler kazanacağız, Newroz’un ruhuyla bunları göndereceğiz” diye belirtti.  

8 MART RUHUYLA NEWROZ’A 

HDP İl Kadın Meclisi Sözcüsü ve TJA aktivisti Nur Aytemur, 8 Mart ruhuyla kadınların Newroz alanlara aktığını belirtti. Mazlumların direniş ruhuyla Newroz ateşinin yakıldığı ifade eden Aytemur, “Selam olsun barışın mimarisi Sayın Abdullah Öcalan’a” diyerek mücadele edenleri selamladı. 

 ‘TECRİTLE SUÇ İŞLİYORSUNUZ’

Halkın Newroz’unu kutlayan HDP’li Kemal Bülbül ise, şöyle dedi: “1982’de Newroz şafağında 3 kibritle Kürdistan ve Ortadoğu’yu aydınlatan Mazlum Doğan’ın yoldaşlarıyız bizler. Şimdi hep beraber şunu çok iyi biliyoruz; bu alanı dolduran sevgili gençler, kadın yoldaşlar, emektar halkımız, parti yöneticilerimiz, eşbaşkanlarımız, hep beraber parti kapatma davasına karşı eşitlik, özgürlük, adalet için mücadelemizi daha da yükselteceğiz. Kobanê Kumpas Davası’nda rehin tutulan Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, Gültan Kışanak, Sabahat Tuncel, İdris Baluken adını sayamadığım tüm yoldaşlara selam olsun. Tecritle, tehditle Kürt halkının ve Kürt Halk Önderi’nin iradesini kıracağını sanıyorlar. Tecrit suçtur. Kürt Halk Önderi Sayın Öcalan’a tecrit uygulayarak, suç işliyorsunuz. Son 50 yıldır eşitlik, özgürlük, adalet mücadelesi veren Kürt Halk Önderi, 2013’te ortaya koyduğu barış planıyla silahları susturdu, barışın önünü açtı. Ama AKP ve MHP tekrar savaşta ısrar etti.” 

Geliştirilen tüm baskılara karşı halkın direndiğini ifade eden Bülbül, ilk seçimde AKP ve MHP’yi göndereceklerini söyledi. 

NEWROZ ATEŞİ YAKILDI 

Konuşmaların ardından Bülbül, Barış Anneleri ile beraber Newroz ateşini yaktı. Yakılan ateşin ardından anneler, beyaz balon ve güvercin uçurdu. Daha sonra Kepez Çocuk Korosu sahneye aldı. Çocuklar, Kürtçe söyledikleri şarkılarla kitleyi coşturdu. 

Sarya Müzik Topluğu’nun sahneden seslendirdiği şarkılarla kutlama son buldu.

DÖRTYOL

Hatay’ın Dörtyol ilçesinde de, Newroz Eski Futbol Sahası Alanı’nda büyük bir coşkuyla kutlandı. Polis bariyerleriyle kapatılan alana, yurttaşlar üst araması yapıldıktan sonra alındı. Üzerinde Deniz Poyraz’ın fotoğrafının bulunduğu “HDP Denizdir, Denizlerimiz Tükenmeyecek” pankartının asıldığı alan, HDP bayraklarıyla süslendi. Kadınlar, yöresel kıyafetleriyle katıldığı kutlamada, renk cümbüşü oluşturdu. 

HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan’ın katıldığı kutlama, alan girişlerle birlikte atılan “Jin jiyan azadi” ve “Biji serok apo” sloganları coşkuyu arttırdı. Gençlerin ve kadınların çoğunlukta olduğu alanda, saygı duruşunda bulunduktan sonra Newroz ateşi yakıldı. Açılış konuşmasını yapan Hatay İl Eşbaşkanı Hülya Ateş ile Dörtyol İlçe Eşbaşkanları, kitleyi selamlayarak, Newrozlarını kutladı. 

‘KÜRTLER DİRENİYOR’

Daha sonra konuşan HDP’li vekil Fatma Kurtulan, dayatılan tüm baskı ve ölümlere rağmen Kürtlerin her yerde renkleriyle alanlara aktığını belirtti. Kurtalan, “Bugün Kürtler her alanda, cezaevlerinde, Meclis kürsüsünde, Dörtyol’da direniyor. Direnmeye de devam edeceğiz” diye belirtti

Konuşmanın ardından sahne alan Özlem Bağlayan’ın söylediği şarkılarla alandaki coşku ikiye katlandı. Kutlama, çekilen halaylarla sona erdi. 

İSKENDERUN

Hatay’ın İskenderun ilçesin de ise, Buluttepe Mahallesi’ndeki Newroz Alanı'nda kutlama yapıldı. Polis bariyerleriyle kapatılan alana, üst aramasının ardından giriş yapıldı. Rengarenk flamalarla süslenen alana, "Faşizme ve ırkçılığa hayır" ve "Newroz piroz be" pankartları asıldı. Bayraklar ve sarı, kırmızı ile yeşil flamalarla alan, renk cümbüşüne döndü. Yöresel kıyafetleriyle Newroz’a katılan kadınlar, alanda renkli görüntüler oluştururken, yoğunlukta gençlerin ve kadınların katılımı dikkat çekti.

HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan’ın katıldığı kutlama, saygı duruşuyla başladı. Newroz ateşi yakıldıktan sonra alandaki yurttaşları selamlayan HDP İskenderun İlçe Eşbaşkanları’nın ardından HDP’li vekil Turan konuştu.  

Halkın Newroz'unu kutlayan Turan, Aysel Tuğluk şahsında tüm hasta tutukluların Newroz'unu kutladı. İmralı tecridine değinen Turan, 23 yıldır sürdürülen tecridin bir insanlık suçu olduğunu belirterek, iktidara şöyle seslendi: “Tecride son verilerek, PKK Lideri Abdullah Öcalan ile tekrardan görüşmelere başlanmalıdır. Barışın tekrardan bu ülkede konuşulması gerekiyor.”

Konuşmaların ardından Grup Kaldırım, sahne aldı. Müzik grubunun söylediği şarkılar eşliğinde çekilen halaylarla kutlama sona erdi. 

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce bir erken seçim yapılsa bunu hangi ittifak kazanır?
Sizce bir erken seçim yapılsa bunu hangi ittifak kazanır?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Sivasspor 37 51
11. Galatasaray 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 37 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Manisa Futbol Kulübü 36 49
8. Tuzlaspor 35 49
9. Samsunspor 35 48
10. Gençlerbirliği 35 48
11. Keçiörengücü 35 48
12. Boluspor 35 47
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 35 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 37 71
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 37 49
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 37 45
14. Aston Villa 37 45
15. Southampton 37 40
16. Everton 37 39
17. Burnley 37 35
18. Leeds United 37 35
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Elche 37 39
15. Getafe 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31
Günün Karikatürü Tümü
banner58