RIHA - Pirsûs’ta halk buluşmasına katılan Leyla Zana, büyük bir coşku ve mücadeleyle büyüdüklerine işaret ederek, “Direndik, direndik ve milyonlara ulaştık. Bu coşku tüm iktidarları korkutuyor” dedi. Zana, 33 düş yolcusunu da andı. 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), 31 Mart seçimlerine sayılı günler kala Riha'da çalışmalarına devam ediyor. Kürt siyasetçi Leyla Zana’nın da katıldığı seçim çalışmaları Riha'nın Pirsûs ilçesinde sürdü. 

Heyet kırsal Aligor Mahallesi’nde Leyla Zana adına yazılan Kürt sanatçı Şehriban'ın seslendirdiği "Her bijî Leyla" kilamıyla karşılandı. Karşılamaya katılanlar PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın sözü olan "Milyonlarca insanı dört duvar arasına sığdıramazsınız" pankartıyla, "Orhan Doğan ve Vedat Aydınların yoldaşı hoşgeldin" dövizi açtı. Heyet partililer ile birlikte araç konvoyu ile ilçe merkezinde bulunan DEM Parti seçim bürosuna geçti. Konvoyun geçtiği sokaklarda yurttaşlar zafer işaretleri ile destek verdi. Burada yapılan halk buluşmasına DEM Parti Riha Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayı Gülşen Özer, yerine kayyım atanan Pirsûs Belediye Eşbaşkanı Hatice Çevik, önceki dönem Riha Milletvekili Ayşe Sürücü, Amed eski Milletvekili Çağlar Demirel, Riha Barış Anneleri Meclisi üyeleri, Pirsûs belediye eşbaşkan adayları Müslüm Baran ile Ayten Kaya ve binlerce partili katıldı.

‘DİRENDİK, MİLYONLARA ULAŞTIK’

Pirsûs Belediye Eşbaşkan adaylarının halkı selamlayan konuşmaları ile başlayan buluşmada konuşan Leyla Zana, “Biz büyük coşkuyla bir topluluk yarattık. Biz bir topluluğuz. Pirsûs, biz ilk önce 6 kişiydik. Küçük bir topluluktuk. Direndik, direndik ve milyonlara ulaştık. Bu coşku tüm iktidarları korkutuyor” dedi. 

‘KOBANÊ DÜNYA İNSANLIĞININ ONURLU ŞEHRİDİR’

Pirsûs’un Kuzey ve Doğu Suriye’nin Kobanê kenti ile komşu olduğunu hatırlatan Zana, “Biliyorsunuz ki sol tarafımızda Rojava var. Onların da Newroz’unu kutlayalım. Rojava, bu coşku senin sanatının, mücadelenin coşkusudur. Kobanê sadece bir Kürt şehri değildir. Dünya insanlığının onurlu şehridir. Kobanê direnişiyle dünya onurunu kurtardı. Kobanê tüm barbarlığa ve saldırılara rağmen güçlü bir direnişle dünyaya dedi ki ‘İnsanlığın onuruna böyle sahip çıkılır.’ Selam olsun Kobanê’ye" dedi. 

33 Türkiyeli gencin katledildiği katliamı kınayan Zana, "Kobanêli çocuklara oyuncak götürmek istediler. Bundan daha insani ne olabilir ki? Kardeşlik ruhuyla buraya geldiler. Ve bu topraklarda yaşamlarından oldular. Her birini saygıyla selamlıyorum. Sosyalist kardeşlerimizin anısı mücadelemizde yaşayacaktır. Sosyalizmin ana karakteri ezilen halkın yanında olmaktır. Ondan bir şeyler almak değil, bir şeyler vermektir. Bütün sosyalist kardeşlerime sesleniyorum, gerçek sosyalizm en iyi yönetim biçimidir. Ama ezilen bir halk varsa ve hiçbir şeye sahip değilse, güçlü ve şeffaf bir iradeye sahipse, beklentimiz bu 33 arkadaşın anısına saygıyla yaklaşmaktır. Onlar hayatlarını bu uğurda verdiler. Bu olay açığa kavuşmadan, bu barbarca saldırının failleri ortaya çıkarılmadan, AKP iktidarı töhmet altındadır. Bu dünyada da öbür dünyada da bunun hesabını sormalıyız” diye konuştu. 

‘ÜÇÜNCÜ YOL İLE İRADENİZE SAHİP ÇIKIN’

AKP’li İbrahim Halil Yıldız’ın akraba ve korumalarının saldırısında eşi ve iki oğlunu kaybeden ve 6 yıldır adalet mücadelesi veren Emine Şenyaşar’ın yaşadıklarına dikkat çeken Zana, “Üç tane çocuğunu kaybetti ve hala ‘adalet’ diyor. Bu anne tek başına yıllarca üzerinde Adalet Sarayı yazan ama özünde zulüm sarayı olan yerlerde nöbet tutuyor. Adalet peşinde koşan kıymetli annem, sen bu eylemi başlattın ama biz her alanda bu mücadeleni sürdüreceğiz. Tek talebin adalet oldu. Bu halk sadece adalet istiyor. Tüm halklarla birlikte eşit bir yaşam sürmek istiyoruz. Bu nedenle iradenize sahip çıkın. Üçüncü yol ile iradenize sahip çıkın. Varlığınızla iradenize sahip çıkın” ifadelerini kullandı. 

33 DÜŞ YOLCUSU ANILDI

Konuşmanın ardından Zana ve beraberindeki heyet 2015 yılında Kobanê’ye oyuncak götürmek isterken DAİŞ’in bombalı saldırısında katledilen 33 Düş Yolcusu’nu anmak için Amara Kültür Merkezi’ne geçti. Katliamın yaşandığı noktaya çiçek bırakan Zana, devamında şunları söyledi: “Sevgili yoldaşlar, sizler genç egitler, sizler gerçek enternasyonalist ruhu taşıyordunuz. Çok hümanist ve insani bir şekilde ezilen Kürt halkının yanında yer aldınız. Onların çocuklarına oyuncak getirdiniz. Bu halkın vefalı çocukları sizleri asla unutmayacak. An be an sizi mücadelelerinde yaşatacak. Siz rahat uyuyun, siz kardeşliğin gerçek sembollerisiniz. Sizi saygı ile anıyorum. Aydınlık içinde kalın.” 

Zana'nın programı Wêranşar halk buluşmasıyla devam edecek. 

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/236966