Alevi Örgütleri: Yakanları da Aklayanları da Affetmiyoruz! Alevi Örgütleri: Yakanları da Aklayanları da Affetmiyoruz!

SİVAS Madımak’ta 30 yıl önce yakılarak katledilen 33 aydın, sanatçı ve yazar için on binlerin katılımı ile düzenlenen anma etkinliğinde konuşan Yeşil Sol Parti Eşsözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar, zaman aşımına izin vermeyeceklerini belirterek “Sivas’ı yakanlara inat semahlar dönmeye devam edecek, sazlar çalmaya devam edecek ve cemler tutulmaya devam edecek” dedi.

Sivas’taki Madımak Otel’de 2 Temmuz 1993 tarihinde 33 aydın, yazar, gazeteci ve sanatçının yakılarak katledilmesinin 30’uncu yılında anma etkinliği düzenlendi.Anma etkinliği için Alevi dernekleri, siyasi partiler ve birçok sivil toplum kuruluşu Pirsultan Abdal Kültür Derneği Sivas Şubesi önünde toplanarak kortej oluşturdu. Oluşturulan kortej Madımak Oteli’ne doğru yürüyüş gerçekleştirdi. Anmaya Pirsultan Abdal Kültür Derneği şubeleri, Alevi Bektaşi Dernekleri Federasyonu, Eğitim-iş, Kaldıraç, AKA-Der, Garip Derneği, Halkevleri, Sol Parti, Türkiye İşçi Partisi(TİP), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) vekilleri, Yeşiller Sol ve Gelecek Partisi(Yeşil Sol Parti) Eş Sözcüsü, Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Yeşil Sol Parti yönetici ve milletvekilleri Tülay Hatimoğulları, Ayten Kordu, Celal Fırat, Ali Kenanoğlu, Zeynel Özen, Sevgi Kişin, İbrahim Kasun, Çiçek Otlu ve birçok sivil toplum örgütüyle 10 binler katıldı.

Anmaya katılanlar  “Devletin Alevisi olmayacağız”, “Sivas’ın ışığı sönmeyecek”, “Katil devlet hesap verecek” pankartları ve katledilen 33 aydının fotoğrafını taşıdı. “Sivas’ın hesabı sorulacak”, “Madımak utanç müzesi olmalı”, “Adalet isteyenleri değil katilleri yargılayın”, “Sivas’ı unutma unutturma”, “Dün Maraş’ta bugün Sivas’ta çözüm faşizme karşı savaşta” sloganlarına deyişler eşlik etti.

‘Utanç müzesi olana kadar otele adım atmayacağız’ 

Madımak Oteli’nin önüne gelen aileler katledilen 33 kişinin fotoğrafını ve karanfilleri bilim ve kültür merkezine çevrilen otelin önüne bırakarak saygı duruşunda bulundu. Karanfil bırakan aileler ardından söz alarak bilim ve kültür merkezine çevrilen bu otele asla girmeyeceklerini ifade etti. Otelin utanç müzesine çevrilme taleplerini tekrar dile getiren aileler, bu talep gerçekleşene kadar ve sorumlular yargılanana kadar tarihi hafızayı kaybetmeden mücadeleyi sürdüreceklerinin altını çizdi.

‘Zaman aşımına izin vermeyeceğiz’

Anmaya katılan Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar, otelin önüne karanfil bırakarak konuşmasını gerçekleştirdi. İnsanın aklının almayacağı şekilde bu katliamın yaşandığını söyleyen Çiğdem, kolluk güçlerinin yanan oteli izlediğini ve devlet yetkililerinin de Ankara’dan bu katliamı izlediğini belirtti. Tarihte ilk kez bir katliamın canlı yayında yayınlandığını dile getiren Çiğdem, “Bizler Yeşil Sol milletvekilleri ve tüm çalışma arkadaşları olarak bugüne kadar Alevilerin yürüttüğü mücadelenin yanında olduk. Bundan sonra da olmaya devam edeceğiz. 30’uncu yılında hiçbir yol almayan mahkeme süreci ne yazık ki Eylül’de görülecek davada zaman aşımına uğramakla karşı karşıya. Dün ifade ettik bugün de ediyoruz Madımak katliamı insanlığa karşı işlenen bir suçtur.  Bu katliamın zaman aşımına uğramasına izin vermeyeceğiz. Sivas’ı yakanlara inat Sivas’ta semahlar dönmeye devam edecek, sazlar çalmaya devam edecek ve cemler tutulmaya devam edecek” ifadelerini kullandı. Çiğdem konuşmasını Hasret Gültekin’in annesinin sözüyle bitirdi.

Anma Alevi Dernekleri’nin ortak metninin okunması, otel önüne karanfil bırakma ve semah etkinlikleriyle sürdürüldü. Ortak metinde bir kez daha Madımak Katliamı’nın unutturulamayacağı ve sorumlulardan hesap sorulacağı vurgusu yapıldı. 

Yapılan konuşmaların ardından anma etkinliği sona erdi.

(Kaynak: JINNEWS )