‘AİHM kararı kapsamında tahliye hatta beraat verilmeli’

AİHM’in kararını değerlendiren Figen Yüksekdağ’ın avukatı Ruken Gülağacı, kararın başta Figen Yüksekdağ olmak üzere delilsiz ve gerekçesiz tutuklanan tüm siyasetçiler için geçerli olduğunu kaydetti. Ruken, Figen Yüksekdağ’ın her konuşmasının “yasama dokunulmazlığı” kapsamında olduğunu belirterek tahliye ve beraat edilmesi gerektiğini vurguladı.

Manşet 02.01.2021, 09:41
16
‘AİHM kararı kapsamında tahliye hatta beraat verilmeli’

ANKARA - AİHM’in kararını değerlendiren Figen Yüksekdağ’ın avukatı Ruken Gülağacı, kararın başta Figen Yüksekdağ olmak üzere delilsiz ve gerekçesiz tutuklanan tüm siyasetçiler için geçerli olduğunu kaydetti. Ruken, Figen Yüksekdağ’ın her konuşmasının “yasama dokunulmazlığı” kapsamında olduğunu belirterek tahliye ve beraat edilmesi gerektiğini vurguladı.

JINNEWS'ten Habibe Eren'nin haberine göre; Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi geçtiğimiz günlerde Halkların Demokratik Partisi (HDP) önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında “tahliye edilmesi” yönünde karar verdi. Türkiye’yi 5 maddede mâhkum eden AİHM, 27 siyasetçinin tutuklu bulunduğu Kobanê soruşturmasına da dikkat çekti. HDP’nin o  süreçte  yaptığı çağrıların dayanışma kapsamında olduğu tespitini yapan AİHM, söz konusu eylem çağrılarının şiddet içerikli olmadığını kaydetti.

AİHM kararında, dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin de öngörülemezlik ve Anayasa değişiklikleri spesifik olarak milletvekillerinin beyanlarını, özel olarak muhalefeti açıkça hedef alındığına vurgu yaptı. Kararda, ayrıca Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) ilişkin katıldığı toplantı ve eylemlerde barışçıl olduğu kaydedildi. 

Selahattin Demirtaş hakkında yapılan tahliye talepli başvuru, söz konusu AİHM kararının çevirisi olmadığı gerekçesiyle reddedilirken, yargıdan yeni bir hamle geldi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı “Kobanê soruşturması” kapsamında HDP önceki dönem Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da aralarında bulunduğu 108 kişi hakkında iddianameyi hazırladı. İddianamede 108 kişi için “devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozma” ve 37 kez “öldürme” başta olmak üzere çeşitli iddialarla cezalar istendi. 

AİHM’in verdiği kararın başta önceki dönem HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ olmak üzere diğer tutsak siyasetçileri nasıl etkileyeceğine dair Figen Yüksekdağ’ın avukatı Ruken Gülağacı değerlendirmelerde bulundu. 

‘AİHM kararı kapsamında tahliye hatta beraat verilmeli’

Kararın içeriği başta dokunulmazlıkların kaldırılmasının hukuksuzluğuna ve özellikle de ifade özgürlüğüne ilişkin kapsamlı değerlendirmeler yapıldığını aktaran Ruken,  Figen’in halen tutuklu olarak yargılandığı Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi önünde görülen dava kapsamında Büyük Daire’nin tüm değerlendirilmelerinin dikkate alınması ve bu karar çerçevesinde tahliye hatta beraat kararı verilmesi gerektiğini vurguladı. 

‘Figen Yüksekdağ’ın her konuşması yasama dokunulmazlığı kapsamındadır’

Dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin yapılan itirazların ve devamında yargılama konusu yapılan konuşmaların yasama dokunulmazlığı çerçevesinde değerlendirilmemiş olmasına  yargılamada da dikkat çektiğini dile getiren Ruken, “Bunlar defalarca mahkeme önünde tartıştığımız hususlar. Tüm milletvekilleri gibi Figen Yüksekdağ’ın yargılanmasına konu olan her konuşması her sözü yasama dokunulmazlığı kapsamındadır. Karar yalnızca yargılanan siyasetçilerin değil onlara oy verenlerin de temsilinin engellendiğinin altını çizerek sürecin siyasi saiklerle yürütüldüğünü gözlemlemiş, dolayısıyla bu kapsamda tüm siyasetçiler hakkında yürütülen yargılamalarda Büyük Dairenin özellikle dokunulmazlıkların kaldırılması ile başlayan sürece dair değerlendirmeleri dikkate alınmalıdır”   ifadelerini kullandı.

Büyük Daire iki tutukluğun birbirinin devamını olduğu değerlendirdi’

Figen’in   6-8 Ekim Kobanê olayları gerekçe gösterilerek  4 Kasım 2016’da tutuklandığını ardından 20 Eylül 2019’da ise Kobanê soruşturması olarak adlandırılan soruşturma kapsamında aynı gerekçelerle fakat farklı iddialar ile tutuklandığını anımsatan Ruken, şöyle konuştu: “ Figen Yüksekdağ şu anda aynı konu farklı isnatlar ile 2 ayrı dosya kapsamında tutuklu. Hukuken bu kabul edilebilir değil. Büyük Daire bu iki tutuklamanın birbirinin devamı niteliğinde olduğu değerlendirmesini yaparak aslında bugüne kadar tekrar ettiğimiz bu hukuka aykırılığın altını çizmiş oldu. Dolayısıyla hukuken doğru olan her iki dosya kapsamında da derhal tahliyesine karar verilmesidir.”

‘Karar delilsiz, gerekçesiz otomatik tutuklamaların ihlal olduğunu belirtiyor’

AİHM kararının aynı zamanda delilsiz, gerekçesiz tutuklamaların, yargılamaların ve otomatik tutuklanma kurallarının her birinin sözleşme kapsamında ihlal olduğunun altını çizdiğini kaydeden Ruken, “ Barışçıl söylem ve eylemlerin sözleşme kapsamında koruma altında olduğu bir kez daha Büyük Daire kararı ile belirtilmiş bu kapsamda bir çok siyasetçinin ve aktivistin hakkında açılan keyfi davaların, otomatik olarak haklarında tutuklama kararları ve gerekçesiz cezaların verilmesinin hukuksuzluğu Demirtaş kararı nezdinde değerlendirilmiştir. Başta devam eden yargılamalar olmak üzere tüm süreçlerde karar ile yapılan değerlendirmeler dikkate alınacak niteliktedir” dedi. 

‘Karardan sonra gelecek hamle hukuki değil siyasi olacaktır’

AİHM kararından sonra tutsak siyasetçilere yönelik gerçekleşecek her  olumsuz hamlenin  hukuki değil siyasi olacağının altını çizen Ruken, sözlerini şöyle sürdürdü:  “Bu bakımdan her şekilde bir hamle gelebilir, Selahattin Demirtaş’ın Büyük Daire kararı sonrası tahliye edilmemesi, ya da daha önce eşbaşkanların tahliye olmaması için gereken hamlenin her zaman yapılacağına verilen siyasi mesajlar dikkate alınırsa hiçbir hamle şaşırtıcı olmayacaktır. Yargıtay ve istinaf sürecinde olan ve yargılaması süren tüm dosyalar, Figen Yüksekdağ’ın milletvekilliği sürecinde yapmış olduğu konuşmalardan ötürü açılmış davalardır. Bu kapsamda asıl yapılması gerekilen AİHM Büyük Daire kararının dokunulmazlıkların kaldırılması sürecine ilişkin değerlendirmeleri ve yasama dokunulmazlığı konusundaki değerlendirmeleri dikkate alınarak kararların bozulması ve bir an önce beraat kararı verilmesi yönündedir. Bizlerin tabi ki bu konuda başvuruları olacak.”

‘Milletvekilliğinin düşürülmesine yönelik başvurularımız olacak’

Dokunulmazlıkların kaldırılmasına ve sürece ilişkin tespitlerin milletvekilliğinin düşürülmesine dair verilen kararları da etkilediğine dikkat çeken Ruken, “Bu konuda başvurularımız olacak, olması gereken hakların iadesine dair bir karar verilmesidir. Zira verilmiş olan kararları dayandırdıkları temel Büyük Daire kararı ile çökmüş, tamamen ortadan kalkmıştır” dedi. 

‘Yapılan yorumlar siyasi ve toplumu yanıltmaya yönelik’

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ve MHP’li yetkililerin “Karar bizi bağlamaz” sözlerini anımsatan Ruken, şöyle dedi: “Kararın kimi bağlayıp bağlamadığı konusunda yapılan yorumlar sadece siyasi ve toplumu yanıltmaya yönelik. AİHM kararı bağlayıcıdır. Eğer AİHS’ne taraf ise Türkiye, bu sözleşmeye uymak zorundadır.  Sözleşme uyarınca da taraf devletler, AİHM Büyük Daire kararına uymakla yükümlüdür. Anayasa madde 90 da bu sözleşmenin iç hukukun bir parçası olduğunu söyler. Bu sebeple kararın Türkiye’yi bağlamıyor olduğuna dair yapılan yorumların bir hukuki niteliği yok. Tartışmasız olarak karar bağlayıcıdır. Büyük Daire kararına dair yapılan bu tip siyasi yorumlar, kararın içeriğini bir kez daha onaylar nitelikte, bu yorumlar ve Demirtaş’ın hala tahliye edilmemiş olması 4 kasım 2016’da başlayan tutukluluk ve  yargılanma sürecinin tamamen siyasi bir operasyon olduğunun bir kez daha altını çizmektedir.”

Türkiye karara uymazsa AKPM’deki üyeliği askıya alınabilir 

AİHM kararının uygulanması noktasında ilk aşamada kararı denetlemekle yükümlü olan Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi tarafından karara uyulması yönünde baskı ve uyarıların gelmesinin beklendiğini kaydeden Ruken, karara uymamakta ısrar edilirse Bakanlar Komitesi'nin AİHM’e Türkiye'yi şikayet etme hakkı olduğunu sözlerine ekledi. Bu sürece bağlı olarak Türkiye’nin Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’ndeki üyeliğin de askıya alınması gibi ihtimallerin olacağını dile getiren Ruken, “Karara uyulmaz ve tutukluluk hali devam ederse ortaya yeni bir ihlal da çıkacaktır” diye konuştu. 

Yorumlar (0)
12°
açık
Günün Anketi Tümü
Sosyal medya da verilerimizi zaten izinsiz kullanılıyor, şimdi de yasal zeminde kullanmak istiyorlar.. Sizce çözüm?
Sosyal medya da verilerimizi zaten izinsiz kullanılıyor, şimdi de yasal zeminde kullanmak istiyorlar.. Sizce çözüm?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 20 44
2. Galatasaray 20 39
3. Fenerbahçe 19 39
4. Gaziantep FK 20 35
5. Trabzonspor 20 33
6. Hatayspor 20 32
7. Alanyaspor 19 31
8. Karagümrük 20 30
9. Malatyaspor 20 27
10. Antalyaspor 20 26
11. Göztepe 20 25
12. Rizespor 20 25
13. Sivasspor 19 24
14. Başakşehir 20 24
15. Konyaspor 20 23
16. Kasımpaşa 19 22
17. Kayserispor 19 19
18. Gençlerbirliği 20 19
19. Ankaragücü 19 18
20. Erzurumspor 20 17
21. Denizlispor 20 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 18 38
2. Samsunspor 18 36
3. İstanbulspor 17 34
4. Altay 18 32
5. Adana Demirspor 18 31
6. Ankara Keçiörengücü 18 31
7. Bursaspor 18 30
8. Tuzlaspor 18 30
9. Altınordu 17 28
10. Bandırmaspor 18 27
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 18 20
13. Boluspor 18 19
14. Akhisar Bld.Spor 18 16
15. Menemen Belediyespor 17 16
16. Balıkesirspor 18 16
17. Ankaraspor 18 10
18. Eskişehirspor 18 4
Takımlar O P
1. M. United 19 40
2. Man City 18 38
3. Leicester City 19 38
4. Liverpool 19 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. West Ham 19 32
8. Aston Villa 17 29
9. Chelsea 19 29
10. Southampton 18 29
11. Arsenal 19 27
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Burnley 18 19
16. Newcastle 19 19
17. Brighton 19 17
18. Fulham 18 12
19. West Bromwich 19 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 18 47
2. Real Madrid 19 40
3. Barcelona 19 37
4. Sevilla 19 36
5. Villarreal 20 34
6. Real Sociedad 20 31
7. Granada 20 28
8. Real Betis 20 27
9. Celta de Vigo 20 24
10. Cádiz 20 24
11. Levante 19 23
12. Getafe 18 23
13. Athletic Bilbao 18 21
14. Valencia 20 20
15. Eibar 20 20
16. Real Valladolid 20 20
17. Osasuna 20 19
18. Deportivo Alaves 20 18
19. Elche 18 17
20. Huesca 20 13
Günün Karikatürü Tümü