Akşener: Bir ülkede adalet yoksa bereket olmaz. İş insanı, sanayici, yatırım yapmaz.

  ANKARA- İYİ Parti’nin 2. Olağan Kurultayı bugün gerçekleştiriliyor.

Manşet 20.09.2020, 13:43 20.09.2020, 13:43
9
Akşener: Bir ülkede adalet yoksa bereket olmaz. İş insanı, sanayici, yatırım yapmaz.

 

ANKARA- İYİ Parti’nin 2. Olağan Kurultayı bugün gerçekleştiriliyor.  “Millet Bizi Çağırıyor” sloganıyla Anfa Altınpark’ta toplanan kurultay, pandemi sebebiyle izleyicisiz yapılıyor.

Artı Gerçek Derya Okatan'nın haberine göre; Tek adayın mevcut genel başkan Meral Akşener olduğu kurultayda, 1379 delege 50 asıl ve 25 yedek olmak üzere 75 kişilik Genel İdare Kurulu ile 18 kişilik Merkez Disiplin Kurulu üyelerini belirleyecek.

Çarşaf liste yöntemi ile yapılacak olan seçimler için İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in 100 kişilik “anahtar liste” çıkaracağı belirtiliyor.İSTANBUL SÖZLEŞMESİ, EYT VE HAYVAN HAKLARI VURGUSU

Anfa Altınpark’taki kurultay alanı pandemi koşullarına göre sosyal mesafeli düzenlenirken, alanda “Kadına şiddete hayır”, “Hayvan Hakları Kanunu her canlının hakkı” gibi pankartlar asıldı. Sahnede “Yaşama ve canlıya saygı”, “EYT kazanacak”, “İstanbul Sözleşmesi yaşatır” sloganları yer aldı.

Kurultayda gençlere yönelik hazırlanmış israf ve işsizlik vurgularının olduğu rap klibi de yayınlandı.


Kurultayda konuşan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, konuşmasının başında uzunca selamlamada bulunurken, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin hedef gösterdiği hekimleri de “Kendine, sözüm ona milliyetçi diyenlerin hor gördüğü, Atamın bize emaneti, cefakâr Türk tabiplerine selam olsun” diye selamladı.

Akşener’in selam gönderdiği kesimler arasında “21 yıldır hakkını arayan EYT’liler”, “atanamayan öğretmenler”, “her türlü tehdit ve baskıya rağmen hakikati seslendirmekten vazgeçmeyen özgür basın mensupları”, “Kazdağları’nda, Salda’da, Cerattepe’de zalime kafa tutanlar” da yer aldı.

SARAY’A DA SELAM

“E tabi bir de kendini Saraya kapatıp, millete sırtını dönenler var. Milleti değil, eşi dostu zengin edenler var. İYİ Parti’nin yükselişini hasetle, kıskançlıkla izleyenler var. Milletin parasıyla sarayda sefa sürenler; size de selam olsun” diyen Akşener, her türlü engele, tuzağa, iftiraya rağmen dimdik ayakta olduklarını söyledi.

‘İYİ PARTİ’Yİ KÜRTLER, ZAZALAR KURDU’

İYİ Parti’nin kuruluşuna değinerek, “Bundan 3 yıl önce, İYİ Parti’yi bu aziz millet kurdu” diyen Akşener, İYİ Parti’yi kuran toplumsal kesimleri sayarken, “İYİ Parti’yi iki yumruk arasına sıkıştırılan, bu vatanın has evladı Kürt’ler kurdu, Zaza’lar kurdu” ifadesini de kullandı.

“Türkiye, iyi yönetilmiyor” diyen Akşener, iktidarın dış politikasını eleştirdi. “’Şam’da Cuma namazı kılacağız’ diyerek, Türkiye’yi soktukları yolun sonunda, 5 milyon sığınmacı ülkemize yerleşti. Üstüne, milletimizin alınteriyle birikmiş 50 milyar dolarımız heba oldu” diyen Akşener, şöyle devam etti:

“’Ege’de Türk adaları işgal ediliyor, gereğini yapın.’ dedik, dinlemedin. Havaya bakıp ıslık çaldın, oralı olmadın, yakılan mangalların dumanını görmedin. Gittin, Yunan başbakanı Karamanlis’i, evladına nikah şahidi yaptın. Mısır’ın iç sorununda taraf oldun, Sisi’ye taktın, Mısır’ı Yunanistan’ın kucağına attın. Esat’a taktın, Suriye’yi ABD’nin, Rusya’nın, PKK’nın kucağına attın.”

“Milletin hazinesini damadına bağlayacak kadar gerçekten kopan bir anlayış, ülkeyi de kendi şirketi görmeye başladı” diyen Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Burası, babandan sana miras kalmış aile şirketin değil. Burası atamızdan bize miras kalan Türk Devleti! Bu gerçeği her birinize öğreteceğiz. Ya öğreneceksiniz ya da ilk koyulan sandıkta gideceksiniz!” ifadelerini kullandı.‘ADALET OLMAZSA YABANCI YATIRIMCI GELMEZ’

Adaleti sadece ekonomiye bağlayan Akşener, adalet arayan toplumsal kesimler görmezden gelirken, “Bir ülkede adalet yoksa bereket olmaz. İş insanı, sanayici, yatırım yapmaz. Yabancı yatırımcı gelmez. Kalkınmanın önüne bariyerler örülür. İşsiz sayısı artar. Emeklinin, işçinin, memurun maaşı kuşa döner. Gençler hayal kuramaz, umudunu yitirir” ifadelerini kullandı.

Hukukun, adamına göre işlediği, soruşturmaların twitter tabelasına göre yürütüldüğü bir ülke yaratıldığını söyleyen Akşener, Erdoğan’a “adalet bir gün adalet herkese lazım olur” diye seslendi.

İktidarın milleti birbirine düşman hale getirdiğini de söyleyen Akşener, “Türk Milleti’ne Cumhur ittifakından önce, “İllet” diyen, “Zillet” diyen, “Terörist” diyen çıkmamıştı. Onu da yaptılar. Milletin birliğini temsil eden o özel makamda bile bunu yaptılar” ifadesini kullandı.

Atatürk’ün gençlere “Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur.” diyerek, özgüven ve umut verdiğini, Erdoğan’ın ise gençlere işsizlik, umutsuzluk, bunalım verdiğini belirten Akşener, eğitimin sorunlarına da değindi, “Eğitim; kaç üniversite açtığın değil, kaç üniversite mezunu genci hayata katabildiğindir. Eğitim; bir ticari sektör değil, devletin milletine sağlaması gereken en temel hizmettir” dedi.

Akşener, doğanın katledildiğini de belirtirken, Hayvan Hakları Kanunu’nun çıkarılması çağrısı yaptı, ihale ile hayvanların avlanmasına tepki gösterdi.

‘BEŞ MÜTEAHHİDE HIZIR OLAN İKTİDAR MİLLETE HIZIR PAŞA OLDU’

“Cumhuriyetin 80 yılda yaptıklarını, satıp savan, yiyip bitiren, yağmalayan bir doymazlıkla karşı karşıyayız” diyen Akşener, şunları söyledi:

“Bire yapılacak işler, beşe ihale edildi. Geçmediğimiz yol ve köprülerden adeta haraç kesildi. Pandemi süresince milletine maske bile dağıtamayan bu iktidar, o beş müteahhitin milyarlarca liralık alacağını dakika geciktirmedi. Beş müteahhite “Hızır” olan iktidar, milletine ola ola “Hızır Paşa” oldu.”

‘PARTİLİ DAMAT EKONOMİSİ'

Akşener’in hedefinde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da vardı. Ekonomik sorunları anlatarak, “Kendilerini kandırıyorlar, bizi de kandırabileceklerini sanıyorlar. Oysa Partili Damat Ekonomisi’nin gerçekleri çok başka” diyen Akşener, kongre öncesi gezdiği her yerde insanların işsizlik ve yoksulluktan şikâyet ettiğine işaret etti.

Akşener, “Milletin hazinesini, doların artmasını sorun etmeyen, hatta sorun etmediği gibi bir de üstüne espriler patlatabilen bir damat yönetiyor. Bu arada, lafa geldi mi doların artması sorun değil ama, Dolar düşsün diye sata sata merkez bankasında döviz bırakmadılar… Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu Damat Bey?” diye sordu.

Akşener, konuşmasında, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini eleştirerek, “Dertler her geçen gün daha da büyüyor… Bu millet, bu ucube sistemi hak etmiyor” dedi.İTTİFAKA DEĞİNMEDİ

Tüm sorunların çözümünün iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistem olduğunu ifade eden Akşener, “Ve o çözümün adresi İYİ Parti” dedi.

Konuşmasının bundan sonraki bölümünde iktidar vaatlerini sıralayan Akşener, Millet İttifakı’na hiç değinmedi.  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Temmuz ayında yapılan CHP Kurultayı’nda “dostlarımızla birlikte iktidar” demişti.

Akşener’in iktidar vaatlerinden öne çıkan satır başları şöyle:

“Bugün, buradan ilan ediyorum ki; İYİ Parti iktidarında ilk iş olarak, ülkemizi uçurumun kıyısına sürükleyen, milletimizi yokluğa mahkûm eden bu düzeni değiştireceğiz."

“Türkiye’yi ayağa kaldırmanın ilk adımı, bir Washington’a, bir Moskova’ya, bir Berlin’e, bir Londra’ya koşan şaşkınlıktan kurtulmaktır. Yani Tam Bağımsızlıktır. Tam bağımsızlık, itibarlı uluslararası ilişkiler demektir. Bunu sağlayacak, Türkiye’ye kaybettiği itibarını yeniden kazandıracağız. Türkiye’nin menfaatleri söz konusuyken bile, ona buna atarlanmayı diplomasi zanneden anlayışa son vereceğiz."

“Türk dış politikası, milli çıkarlarımızın gerektirdiği bir karaktere bürünecek. Parlamenter sistemin ilk adımlarından biri, diplomaside işi ehline, yani liyakat sahibi diplomatlarımıza vermek olacak. Kişisel ilişkilerin kaprisleriyle değil, devlet aklıyla hareket edeceğiz. Önceliğimiz her zaman, Türk devleti ve Türk Milleti’nin menfaatleri olacak. Sisi’yle, Esad’la, onunla bununla şahsi kavgalar yerine, Türkiye’nin çıkarlarının kavgasını vereceğiz. “İngiltere, Almanya, Fransa ve şahsım olarak toplantı yaptık.” cümlesi, hayatımızdan çıkıp gidecek. O masadaki dördüncü taraf, Türkiye Cumhuriyeti Devleti olacak."

“İyileştirilmiş ve Güçlendirilmiş parlamenter sistemde, iktidar, bir ailenin değil, yeniden milletimizin olacak. Egemenlik yeniden, kayıtsız şartsız milletin olacak. Büyük Millet Meclisi’ni saf dışı bırakan, Kararnamelerle ülke yönetip, milletin kararını hiçe sayan yönetim anlayışına son vereceğiz."

“İlk iş israfa ve rant düzenine son vereceğiz. Varlık fonu macerasıyla, millet hazinesinin daha fazla yağmalanmasına izin vermeyeceğiz. Kaynaklarımızı doğru kullanacak, milletin parasını üretim ve istihdam yaratacak alanlarda değerlendireceğiz. Üretim artınca istihdam artacak. İstihdam artınca, insanlarımızın geliri artacak, geleceğe güveni artacak. Geliri artan, geleceğe güvenen insanımız, tüketmeye başlayacak. Tüketim artınca, üretim artacak. Artan üretim yeni yatırımlar, daha fazla istihdam getirecek."

“Türkiye kalkındıkça, milletin sırtındaki vergi yükünü hafifleteceğiz. Sıkıştıkça kasa gibi kullandıkları ÖTV’yi düşüreceğiz. Deli dumrul vergilerini kaldıracağız. Türk Milleti artık, geçmediği köprünün, uçmadığı havalimanlarının, gitmediği yolların parasını ödemeyecek."

“Bugünlerde sosyal mesafeye dikkat edeceğiz. Ama İYİleştirilmiş ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’de iktidarla millet arasında mesafe olmayacak."

“Yoksullarla değil, yoksullukla mücadele edeceğiz. Sosyal yardım sözü rafa kaldırılacak ve adı “sosyal hak” olacak."

“Geçim derdindeki vatandaşın üzerine çay atmayacağız, attırmayacağız. Siyasette de, ticarette de rekabet olacak. KPSS’den yüksek puan alan gençlerimizi, mülakatta eleyen kayırmacılığa asla müsaade etmeyeceğiz."

“Eğitimde ilk iş Milli Eğitim Şurası’nı toplayıp, milli refahı ve kalkınmayı sağlayacak, sürdürülebilir bir milli eğitim stratejisini, ortak akılla oluşturacağız. Gelir düzeyi düşük ailelerin çocukları, kaliteli bir eğitimi, ücretsiz olarak alacak. Öğretmelerimizin özlük hakları ve çalışma koşullarını iyileştirip, saygınlıklarını, niteliklerini arttıracağız. Her öğretmeni kadrolu olarak istihdam edeceğiz."“İyileştirilmiş ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’de; Meclis iradesini yok sayanlara, kayırmacılığa, nepotizme, Müteahhit Cumhuriyeti’ne, işsiz milyonlara, üniversiteli işsizlere, sabahın köründe gözaltına alınan gazetecilere, yargısız infaz kültürüne, yargıda, eş dost muhabbetiyle adaletin yaralanmasına, hayvan ve doğa kıyımına geçit vermeyeceğiz. Vesayetin bürokrasisi değil, milletin bürokrasisi olacak."

‘KADINA KALKAN EL KIRILACAK’

“Türkiye’ye, hayatın her alanında nefes aldıracağız. Kadına el kaldırmaya kalkanlar, ellerinin tereddütsüz kırılacağını bilecek. Bakın burası çok önemli; İYİ Parti iktidarında, İstanbul Sözleşmesi yaşatacak."

“Üreten ve rekabetçi bir ekonomiyi tesis edeceğiz. Ama rekabetçilik, Damat Bakan’ın dediği gibi “rekabetçi kur üzerinden” tanımlanmayacak. Sanayi, ticaret ve eğitim politikalarını birbirine entegre edeceğiz. Türkiye’deki yatırım iklimi yeniden iyileştirilecek. Türkiye’yi, küresel değer zincirlerine daha iyi entegre edecek şirketlere, doğrudan yabancı yatırımlar için teşvikler vereceğiz."

“Devlet nasıl yönetilirmiş dosta düşmana göstereceğiz” diyen Meral Akşener, konuşmasını Kurultayın sloganı olan “Şimdi millet bizi çağırıyor” diyerek tamamladı.

İl başkanları ve milletvekillerinden oluşan 100 kişinin imzasıyla Meral Akşener yeniden aday gösterildi.

Genel başkanlık seçimlerinde kayıtlı 1379 delegeden 1289’u oy kullandı. Meral Akşener, 1289 oy ile yeniden genel başkan seçildi.
banner3
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 8 20
2. Fenerbahçe 9 20
3. Galatasaray 9 17
4. Gaziantep FK 9 14
5. Karagümrük 9 13
6. Başakşehir 9 13
7. Beşiktaş 8 13
8. Konyaspor 8 12
9. Rizespor 8 12
10. Kasımpaşa 9 12
11. Hatayspor 7 12
12. Göztepe 8 11
13. Malatyaspor 8 11
14. Sivasspor 8 9
15. Trabzonspor 9 9
16. Antalyaspor 9 9
17. Erzurumspor 8 8
18. Kayserispor 8 7
19. Gençlerbirliği 8 5
20. Denizlispor 8 5
21. Ankaragücü 7 2
Takımlar O P
1. Altınordu 10 20
2. Adana Demirspor 9 18
3. Ankara Keçiörengücü 10 18
4. Tuzlaspor 9 18
5. İstanbulspor 9 17
6. Samsunspor 10 17
7. Giresunspor 9 15
8. Bursaspor 10 14
9. Balıkesirspor 10 14
10. Altay 8 13
11. Akhisar Bld.Spor 10 13
12. Adanaspor 9 12
13. Ümraniye 10 10
14. Bandırmaspor 10 8
15. Boluspor 10 7
16. Menemen Belediyespor 8 6
17. Ankaraspor 9 5
18. Eskişehirspor 10 1
Takımlar O P
1. Tottenham 9 20
2. Liverpool 9 20
3. Chelsea 9 18
4. Leicester City 9 18
5. Southampton 8 16
6. Everton 9 16
7. Aston Villa 8 15
8. West Ham 9 14
9. M. United 8 13
10. Crystal Palace 9 13
11. Arsenal 9 13
12. Wolverhampton 8 13
13. Man City 8 12
14. Leeds United 9 11
15. Newcastle 9 11
16. Brighton 9 9
17. Burnley 8 5
18. Fulham 9 4
19. West Bromwich 9 3
20. Sheffield United 9 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 10 23
2. Atletico Madrid 8 20
3. Villarreal 10 19
4. Real Madrid 9 17
5. Cádiz 10 14
6. Granada 9 14
7. Sevilla 8 13
8. Valencia 10 12
9. Elche 8 12
10. Getafe 9 12
11. Real Betis 9 12
12. Barcelona 8 11
13. Osasuna 9 11
14. Deportivo Alaves 10 10
15. Eibar 10 10
16. Athletic Bilbao 8 9
17. Real Valladolid 10 9
18. Levante 9 7
19. Huesca 10 7
20. Celta de Vigo 10 7