ARTI GERÇEK-Süheyla KAPLAN'ın haberine göre;  Almanya'da sosyal demokrat SPD'nin Genel Başkanı Andrea Nahles'in hükümetin ekonomik kriz içindeki Türkiye'ye mali yardımda bulunması önerisine Sol Parti sert tepki gösterdi.

Sol Parti Federal Meclis Grup Başkanı Sahra Wagenknecht Türkiye ile AB üyelik müzakerelerinin derhal durdurulması ve mali yardımın kesilmesi gerektiğini söyleyerek, "Şu ana kadar Alman hükümeti zaten Türkiye'ye karşı ılımlı politika sürdürürken bir de buna SPD’den mali yardım önerisi geldi. Böylesi bir planı reddediyorum. Erdoğan demokrasiyi ortadan kaldırmış ve insan haklarını çiğnemiştir. CDU-SPD hileci politikalarına son vermelidir. Türkiye’ye silah ticaretini durdurmalıdır" ifadelerini kullandı.

Sol Parti Federal Milletvekili Sevim Dağdelen de "bir kuruş dahi" yardım edilmemesi gerektiğini belirterek şöyle konuştu: "SPD Genel Başkanı Andrea Nahles’in Erdoğan’a mali yardım önerisiyle SPD raydan çıkmıştır artık. Alman vatandaşları ve muhalifler birer birer Türkiye’de tutuklanırken, SPD İslamcı rejimin destekçisi Erdoğan’ı desteklemeyi tercih etmektedir. Anlaşılır bir durum değil. Federal hükümet muhalifleri, gazetecileri cezaevine gönderen Erdoğan rejimine destekle suç ortağı olmak istiyor."

Almanya'da hükümet ortağı Sosyal Demokrat Parti'nin Genel Başkanı Andrea Nahles, Funke Medya Grubu'na bağlı gazetelere yaptığı açıklamada, Alman hükümetinin ekonomik sıkıntılarla karşı karşıya olan Türkiye'ye yardım etmesini gündeme getirmişti.

"IMF'YE GİTSİNLER"

Nahles, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la yaşanan siyasi anlaşmazlıklardan bağımsız olarak Türkiye'ye yardım edilmesini gerektiren bir durum oluşabilir" demişti.

"Türkiye'nin önemsenmeyecek bir NATO üyesi olmadığını" belirten Nahles, "Türkiye'nin ekonomik olarak istikrarlı olması ve kur türbülanslarının durdurulması herkesin çıkarına" olduğunu ifade etmişti.

Bavyera Eyaleti Maliye Bakanı Albert Füracker (CSU) ise Almanya'nın Türkiye'ye yardım etmesi önerisine tamamen karşı çıkarak, "Ne gerekli ne de tavsiye edilir" dedi. Münchner Merkur gazetesine konuşan Füracker, ödeme zorluğuna düşen ülkelere yardımcı olmak için gerekli deneyime ve araçlara Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) sahip olduğunu söyledi.