Bakırhan: Kürt meselesi sadece bizim değil, CHP’nin de bir meselesidir

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tuncer Bakırhan; "İlk görüşme Saadet Partisi ile gerçekleşti. Daha sonra CHP ile bir araya geldik. DEVA ve Gelecek Partisi ile görüşme gerçekleştireceğiz. İYİ Parti ile daha durum netleşmedi. Randevu istenecek” dedi.

Manşet 08.02.2021, 06:09 08.02.2021, 06:29
145
Bakırhan: Kürt meselesi sadece bizim değil, CHP’nin de bir meselesidir

ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ- Türkiye’de sadece ekonomik değil, siyasi bir kriz de yaşanıyor. İktidar blokunu oluşturan partiler seçmen çoğunluğunu kaybettiler. Büyüklü küçüklü dört beş partinin toplam oyları yüzde kırkların altında geziyor. İktidar bu krizden çıkış için bir yandan muhalefet partilerini bölmek için yeni parti girişimlerini organize ederken, bir yandan da muhalefet blokundaki bazı partileri kendi yanına çekmek için görüşmeler yapmakta, adımlar atmakta. İktidarın baskılarının hedefinde ise Halkların Demokratik Partisi (HDP) var. Her gün HDP’nin üyeleri ve yöneticilerine yönelik gözaltı ve tutuklamalar sürerken, bir yanda da başta AİHM olmak üzere yargı kurumlarını HDP’li siyasetçiler lehine verdiği kararları uygulamamak için açıkça mahkemelere talimat vermektedir. HDP kendine yönelik bu baskıları sadece bir siyasi partiye yönelik baskılar olarak değerlendirmekten yana değil. Bütün toplumun baskılandığını düşünüyor. Bu nedenle krize ve baskılara karşı mücadele için topluma ve muhalefete gitmeye çalışıyor. Bu doğrultuda yapılan yeni kampanyayı, HDP’nin STK ve Siyasi Partilerle İlişkiler Komisyonu’ndan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Tuncer Bakırhan ile Yeni Yaşam Gazetesi'nden Hüseyin K. Akçadağ konuştu.

‘Ortak söylem gerekli’

Tuncer Bakırhan, geçtiğimiz günlerde başlatılan muhalefetteki siyasi partilerle görüşme sürecinin toplumun temel meselelerini muhalefetteki partilerle görüşmek ve çözüm yollarını tartışmaya yönelik olduğunu belirtiyor. Bakırhan şunları söylüyor: “Mevcut veriler, iktidar blokunda ciddi bir rahatsızlığın olduğunu gösteriyor. Toplumun çeşitli kesimleri bu rahatsızlıklarını aleni biçimde ortaya koyuyor. Herkes adalet arıyor, herkes aş ve iş derdinde, her gün kadınlar öldürülüyor, sokak ortasında insanlar kaçırılıyor. Partimiz toplumun temel meselelerini muhalefet partileri ile görüşmek için bir girişimde bulundu, bir diyalog süreci başlattı. Bu girişimleri bir nevi demokrasi için yol temizliği olarak görebiliriz. Siyasi partilerin daha çok bir araya gelmesi, mevcut rahatsızlıklar konusunda ortak söz söylemesini hedefledik. Parlamento içindeki ve dışındaki partilerle eşbaşkanlarımız düzeyinde görüşmeyi, tartışmayı, bir araya gelmeyi hedefliyoruz. İlk görüşme Saadet Partisi ile gerçekleşti. Daha sonra CHP ile bir araya geldik. DEVA ve Gelecek Partisi ile görüşme gerçekleştireceğiz. İYİ Parti ile daha durum netleşmedi. Randevu istenecek.”

‘Topluma gideceğiz’

Bakırhan, bu süreçteki görüşmelerin siyasi partilerle sınırlı olmadığını belirterek toplumsal muhalefetin bütün temsilcileri ile görüşmeyi hedeflediklerini söylüyor: “Görüşmelerimiz sadece siyasi partilerle sınırlı değil. Siyasi partilerle görüşme bu kampanyanın birinci ayağıdır. Bunun dışında toplumsal muhalefetin temsilcileri ile görüşeceğiz. Sivil toplum örgütleri ile görüşeceğiz, derneklerle, sendikalarla görüşeceğiz, yöre dernekleriyle bir araya geleceğiz. Diğer bir ayağı ise halk buluşmaları olacak. Sadece Kürt kentlerinde değil, mesela Edirne’de de halkla bir araya geleceğiz. Çeşitli etnik ve inanç grupları ile bir araya geleceğiz. Görüşeceğiz, konuşacağız, tartışacağız ve fikirlerini alacağız. Önerilerini alacağız, bu önerileri başta parlamento olmak üzere çeşitli platformlara taşıyacağız.”

Öneri paketi

Türkiye’de adalet sisteminin tıkanmış olduğunu belirten Bakırhan, “Hukuk işlemiyor. Siyasi erkten etkilenmeyen, bağımsız bir adalet mekanizmasını tartışmak istiyoruz. Ekonomik kriz ve bundan kaynaklanan hayat pahalılığını ve işsizliği tartışmak istiyoruz. İşsizlik çok önemli bir mesele. Neredeyse her gün ekonomik sıkıntılardan dolayı bir insan intihar ediyor. Esnaf kirasını ödeyemiyor, iş yerleri kapanıyor. Pandemi sürecinin iyi yönetilmemesinin faturası da katmerli bir şekilde topluma çıkıyor. İşsizlik, geçim sıkıntısı toplumu sarmış durumda. Bütün bunların temelinde Kürt meselesinin çözümsüzlüğü, huzursuzluğu ve sıkıntıları yatıyor. İşsizliğin, geçim sıkıntısının bir nedeni iyi yönetememe ise bir nedeni de Kürt meselesinin çözülmemesidir. 2.5 milyar dolara hava savunma sistemi alıyor. Bu Türkiye’nin kullanacağı bir şey değil ve kullanılmıyor. Sadece Kürtler Suriye’de bir statü elde etmesin diye Rusya’ya verilen bir rüşvet. Ya da Irak’a verilen 5 milyar dolar, Libya’da kendine yakın gruplara yapılan yardımlar, bütün bunlar Kürt meselesini bastırmak üzerine yürütülen siyasetin parçaları. Yoksula, emekçiye gidecek bütçe, savaşa ve silahlanmaya harcanıyor” diyor.

Çatışmanın sonlanması

Hükümetin Kürt meselesini kullanarak kendi tabanını konsolide etmek istediğini belirten Bakırhan, bu kozu hükümetin elinden almak için muhalefetin adım atması gerektiğini söylüyor. Bakırhan bu konu ile ilgili şunları söylüyor: “Bu kozu hükümetin elinden almak çatışmanın bitmesi ile olur. Önce bunu tartışmak gerekiyor. Çatışma istemiyorsak bunun nasıl bitirileceğini konuşmak lazım. Çatışma durumu Kürt meselesinin bir sonucudur. Sebebi değil, bu sebepleri ortadan kaldıralım. Böylece çatışmanın anlamı da kalmaz. Bu konuda hem toplumsal muhalefetin hem siyasi muhalefetin cesur olması lazım.”

‘Halka gideceğiz’

HDP’nin sorun alanlarına ilişkin projeleri ile çözüm önerileri ile siyasi muhalefete ve halka gitmek istediğini söyleyen Tuncer Bakırhan, “Halkla bu projeleri tartışmak, onlarla istişare etmek istiyoruz. Zaman zaman siyasi muhalefetle bir araya gelmek, asgari müştereklerde ortak tutum almak istiyoruz. Önümüzdeki dönem bizi yalnızlaştırmaya çalışan, bastırmaya çalışan, kendi içimize hapsetmek isteyen iktidara inat daha fazla halka gideceğiz, daha fazla muhalefete gideceğiz, daha fazla ortaklaşacağız. Türkiye’nin temel meseleleri bizim meselemizdir. Bizim parti olarak kuruluş felsefemiz budur” diyor.

AİHM kararı

Bu görüşmeler sürecinde AİHM kararını da gündeme getirdiklerini söyleyen Bakırhan, AİHM’in Türkiye hakkında son yılların en ağır kararını aldığını belirtiyor. Politik kararlarla insanlarını hapsedildiğine vurgu yapıyor. Bakırhan, “Başta Selahattin Demirtaş olmak üzere bütün siyasi mahpusların haksızlığa uğradığı, yargının siyasi erkten etkilenerek insanlar hakkında politik kararlar aldığı, cezalandırdığı bir şekilde kayda geçmiştir. Bunu tartışıyoruz muhataplarımızla. Şimdiye kadar görüştüğümüz çevrelerin tamamı AİHM kararının uygulanmasını istiyor. Bu kararın uygulanması Anayasa’nın gereği. Sadece Demirtaş değil Türkiye’de yargılanan binlerce siyasetçinin etkileneceği bir karar. Bu karar elbette ki bizim gündemimizde. Siyasi partiler AİHM kararının uygulanması için ortak hareket edebilir.”

Kadim Kürt sorunu

Kürt sorununun yeni bir sorun olmadığını, bu hükümet döneminde ortaya çıkmadığını söyleyen Bakırhan, ancak bu hükümetin sorunu tamamen bir güvenlik parantezine aldığını, bu konu ile ilgili farklı görüşlerin tartışılmasına yasak koymaya çalıştığını belirtiyor. Bakırhan, hükümetin en insancıl talepleri bile zorla bastırmaya çalıştığının altını çizerek şunları belirtiyor: “Kürt sorunu bir güvenlik sorunu değil, siyasetin bir sorunudur. Demokrasinin bir sorunudur. Kürt meselesini bu kulvarlarda tartışmak gerekiyor. Mesela Saadet Partisi bu şiddet sarmalından çıkmamız için ne öneriyor? CHP’ye Kürt meselesini nasıl çözmeyi düşündüğünü sormak gerekiyor. Kürt meselesi sadece bizim değil, CHP’nin de bir meselesidir. İktidar hedefi olan bir parti Türkiye’nin en temel meselesi hakkında ne düşünüyor? Birlikte ne yapabiliriz? İktidarın Kürt sorununu kullanarak kutuplaşmayı sürdürmesini nasıl engelleyebiliriz? Bunu tartışmak lazım.”

Seçimle sınırlı değil

HDP’nin sadece seçim dönemleri ile sınırlı tutulan ittifaktan yana olmadığını belirten Bakırhan, “Biz sürekli bir demokrasi ittifakı olmasını istiyoruz. Demokrasi ittifakı ya da demokrasi bloku artık adına ne derseniz, herkes çatışmaya karşı olduğunu söylüyor. O zaman buyurun bunun nasıl çözüleceğini konuşalım. Bu konuda dünya deneyimleri var. Dünyada bu meseleler nasıl çözülüyorsa biz de öyle çözeceğiz. Toplumsal muhalefet, iktidar sorunu yaşayanlar, sorunun muhatapları bir araya geliyor, tartışıyor, ortak bir düşünce, ortak bir akıl ortaya çıkıyor. Bunun üzerinden yol alınıyor. Tam da yapmaya çalıştığımız budur. Ama son dönemde güvenlikçi anlayış, askeri zihniyet bu meseleyi çözemeyeceğini, çözmeyeceğini çok iyi anladı.”

Halkın bilme hakkı

“Türkiye’yi yönetmek isteyen partilerin Kürt sorununa nasıl baktıklarını, bu sorunu nasıl çözeceklerini hem Kürt halkının, hem Türkiye halklarının bilmesi lazım” diyen Bakırhan, iktidarın bütün baskılarına rağmen diğer partiler de sorunu halka götürmenin yolunu bulması gerektiğini belirterek, “Diğer siyasi güçlerle bir masa etrafında bir araya gelmemiz, sorunları tartışmamız olumlu bir gelişme. Bunu geliştireceğiz, büyüteceğiz. Bunu bir demokrasi ittifakına çevirebilirsek bu Türkiye’nin yararına olur. Türkiye’nin geleceği kurtulur” diyor. Bakırhan, sözlerini şöyle sonlandırıyor: “Bir araya gelmek, ortak bir tavır almak dışında başka bir seçenek kalmıyor. Bu zihniyete, bu zulme, bu zorbalığa hayır diyorsak, Türkiye’nin temel meselelerini nasıl çözeceğimizi ortaya koymamız gerekir. Bunu yapmaya çalışıyoruz. Bu çalışmalar belli bir zamanla sınırlı değil. Önümüzdeki seçimlere kadar sürekli bu meseleleri gündemde tutacağız. Demokratik bir karşılık buluncaya kadar bu çalışmaları ve tartışmaları sürdüreceğiz.”

Yorumlar (0)
5
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Olası bir erken seçimde, Z Kuşağının oy dağılımı nasıl olur?
Olası bir erken seçimde, Z Kuşağının oy dağılımı nasıl olur?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 27 60
2. Galatasaray 27 57
3. Fenerbahçe 27 55
4. Trabzonspor 27 51
5. Hatayspor 27 46
6. Alanyaspor 27 43
7. Gaziantep FK 28 43
8. Karagümrük 27 41
9. Göztepe 27 36
10. Antalyaspor 27 35
11. Sivasspor 26 33
12. Konyaspor 26 32
13. Malatyaspor 28 31
14. Kasımpaşa 27 29
15. Kayserispor 26 28
16. Rizespor 27 28
17. Başakşehir 27 26
18. Erzurumspor 27 26
19. Denizlispor 27 24
20. Ankaragücü 26 23
21. Gençlerbirliği 26 21
Takımlar O P
1. Giresunspor 24 53
2. Samsunspor 25 50
3. İstanbulspor 25 47
4. Adana Demirspor 25 45
5. Altınordu 25 45
6. Altay 24 41
7. Tuzlaspor 24 41
8. Ankara Keçiörengücü 25 40
9. Bursaspor 24 34
10. Bandırmaspor 25 32
11. Ümraniye 24 31
12. Menemenspor 25 27
13. Adanaspor 24 26
14. Boluspor 24 26
15. Balıkesirspor 24 25
16. Akhisar Bld.Spor 24 19
17. Ankaraspor 25 16
18. Eskişehirspor 24 7
Takımlar O P
1. Man City 27 65
2. Leicester City 28 53
3. M. United 27 51
4. Chelsea 27 47
5. Everton 26 46
6. West Ham 26 45
7. Liverpool 27 43
8. Tottenham 26 42
9. Aston Villa 26 40
10. Arsenal 27 38
11. Leeds United 26 35
12. Wolverhampton 28 35
13. Crystal Palace 27 34
14. Southampton 27 33
15. Burnley 28 30
16. Brighton 27 26
17. Newcastle 26 26
18. Fulham 27 23
19. West Bromwich 27 17
20. Sheffield United 28 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 24 58
2. Barcelona 26 56
3. Real Madrid 25 53
4. Sevilla 25 48
5. Real Sociedad 25 42
6. Real Betis 25 39
7. Villarreal 26 37
8. Granada 25 33
9. Levante 25 32
10. Athletic Bilbao 24 30
11. Valencia 26 30
12. Celta de Vigo 25 30
13. Osasuna 26 28
14. Cádiz 26 28
15. Getafe 26 27
16. Real Valladolid 26 25
17. Elche 25 24
18. Eibar 26 22
19. Deportivo Alaves 25 22
20. Huesca 25 20
Günün Karikatürü Tümü