Buldan: AKP bitti, çözüldü, çözülmeye devam ediyor” derseniz buna herkes inanır

DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, iktidarın Kürt düşmanlığıyla ömrünü uzatmaya çalıştığını belirterek, “Kürt sorununun çözümü demokrasiden, diyalogdan geçer. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin Diyarbakır kongresine katılanlara işaret ederek, “AKP çözüldü, artık son demlerini yaşıyor. " dedi. 

Manşet 14.11.2021, 15:48 14.11.2021, 22:54
53

Öztürk: Putin ve Biden size derman olmaz, çözüm Öcalan

DİYARBAKIR - DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, iktidarın Kürt düşmanlığıyla ömrünü uzatmaya çalıştığını belirterek, “Kürt sorununun çözümü demokrasiden, diyalogdan geçer. Putin ve Biden size derman olmaz. Çözüm Sayın Öcalan’dır” dedi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Örgütü, “Örgütlü gücümüzle tecridi kıralım, demokratik özgür yaşamı inşa edelim” şiarıyla 3’üncü Olağanüstü Kongresi’ni gerçekleştirdi. Kayapınar ilçesinde bulunan bir salonda gerçekleştirilen kongrede, polisin geniş güvenlik önlemleri alması dikkat çekti. Kongrenin gerçekleştirildiği salona, “Eşbaşkanlık mor çizgimizdir”, “Devrimci gençlik ruhuyla tecridi parçalıyoruz”, “Tecride hayır zindanlara özgürlük”, “Sarayın, savaşın, yandaşın bütçesine karşı halkın bütçesini savunuyoruz” yazılı pankartlar ve Deniz Poyraz’ın posteri asıldı. 

Kongreye, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanları Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Kürdistani partilerin temsilcileri, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), CHP, DEVA Partisi ve Gelecek Partisi Diyarbakır İl Teşkilatları, Barış Anneleri Meclisi, Kürt Dil Platformu, Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED), Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER), Badıkan Aşireti Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (BAD-DER), Mezopotamya Göç İzleme ve Araştırma Derneği temsilcileri katıldı. 

ÖCALAN SLOGANLARI

PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin protesto edildiği kongrede, “Bijî Serok Apo”, ve “Bê Serok jiyan nabe” sloganları atıldı. Cezaevlerinde artan insan hakları ihlallerine karşıya tepki gösteren kongre katılımcıları, sık sık “Bijî berxwedana zindanan” sloganı attı. Kongre öncesi kadınlar zılgıtlar eşliğinde halay çekti.

KONGRE DENİZ POYRAZ’A ATFEDİLDİ

Saygı duruşuyla başlayan kongrede açılış konuşmasını yapan HDP il yöneticisi Mehmet Ali Altınkaynak, baskı ve tutuklamalara rağmen ayakta olduklarını belirterek, Kürt siyasetinin kararlı mücadelesini sürdürdüğünü kaydetti. Kongrelerinin yeni sürece güçlü bir çıkış olduğunu dile getiren Altınkaynak, “Halkımız bizlere sahip çıktı, bugünlere geldik. Baskı uygulayanlar, bu salona baksın” dedi.  

Daha sonra seçilen Divan Kurulu, kongrenin İzmir’de katledilen Deniz Poyraz’a atfettiklerini açıkladı. 

‘KİMSE KÜRTLERE DİZ ÇÖKTÜREMEZ’

Kongrede konuşan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan, tutuklu Eşbaşkan Hülya Alökmen Uyanık ve yöneticileri selamladı. AKP iktidarın “Çöktürme Planı” kararıyla son 6 yılda Kürtlerin tasfiyesine yönelik saldırıların olduğunu belirterek, “Sizi tasfiye edeceğiz diyenler, tasfiye oldular. AKP-MHP faşizmine karşı direnler oldukça, kimse bizlere, Kürt halkına diz çöktüremez. Amed şahsında Kürt halkına direniş ve mücadeleleri için şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.  

SAVAŞA KARŞI DEMOKRASİ ISRARI

AKP’nin savaş siyaseti yürüttüğünü dile getiren Ceylan, “Savaşta ısrar ediyorlar. Türkiye’nin ekonomik durumuna bakın. AKP ve MHP’nin memleketi ne hale getirdiğine bakalım. Savaş siyaseti, çökme siyasetine dönüştü. Bizler buna karşı demokratik siyasette ısrar edeceğiz. Demokratik siyasetle onlara kaybettireceğiz. Savaş siyaseti, kayyım siyasetidir, Kürtleri bu şekilde iradesiz bırakmaya çalışıyorlar. Bizler HDP olarak kayyım siyasetine karşı mücadeleyi büyüteceğiz” ifadelerini kullandı.

Tutuklu HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları’nın, kongreye gönderdikleri mesajları okundu. 

ÜÇÜNCÜ CEPHEYE İHTİYAÇ VAR

ESP Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran, 7 Haziran 2015 seçimlerini hatırlatarak, benzer şekilde yeni bir döneme girildiğini belirterek, “Halklarımızın, Kürdistan’ın direnişinin sonuç alabileceği bir sürece giriyoruz. Bu çürümüş sömürgeci rejimi yıkmanın, yeni bir yaşamı kurmanın dönemine girdik. Bizim geleceğimiz Rojava’dadır. İşçi sınıfı ve Kürt halkının, diğer halkların özgür geleceğini kurmak için üçüncü cepheye ihtiyaç var. HDP Türkiye halklarının dikkat merkezinde. Bu nedenle kapatma meselesi gündeme geldi. HDP teslim alınamadı, Kürt halkına diz çöktürülemedi. Bundan da sonuç alamayacaklar. Sokaklar bunu gösteriyor. Şimdi hiç korkmadan, Kürdistan’ı inkar edenleri, Kürt halkını yok sayanları, faşizmi yıkmanın zamanı. Gelecek Kürt halkının, halklarındır” şeklinde konuştu.  

KÜRT PARTİLER TUTUM ALMALI

Kürdistan Komünist Partisi (KKP) Genel Başkanı Sinan Çiftyürek ise, Cumhur İttifakı’nın “Çöktürme Planı”nın çöktüğünü belirterek, “Biz size boyun eğmeyeceğiz” dedi. Kürt partilere seslenen Çiftyürek, “Seçimden seçime ittifak olmaz. Kürt halkının sorunları var. Sınır ötesinde hayati sorunlarımız var. İttifakın seçimi beklemeden tutum alması gerekiyor. Kürdistan siyasetine çağrımız şudur: Sömürgecileri birleştiren Kürdistan, kendi birliğini de oluşturmalı” diye konuştu. 

ÖZTÜRK: SIKIŞTILAR

DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk de, konuşmasına kongreye katılan anneleri selamlayarak başladı. İktidarın pusulasının yanlış olduğunu dile getiren Öztürk, “Bu nedenle iktidar doğru yolu bulamıyor. Kürt düşmanlığından her zaman pusulaları yanlışı göstermiştir. Kürt halkı direnişinde, mücadelesinde her zaman mesajını verdi. Sıkıştılar, yine Kürdistan’a çıkarma yaptılar. Kürtlerin Türkiye tarihini belirleyeceğini biliyorlar. Vaatlerinize kimse aldanmaz artık. Kürtlerin dilini bile yasakladınız, konuşulmasına dahi izin vermediniz. Herkes haddini bilecek” şeklinde konuştu. 

‘KÜRTLER DİZ ÇÖKMEDİ’

Öztürk, şunları söyledi: “Son 7 yıla baktığımızda, Çöktürme Planı ile eski zihniyetle ya ‘Kürtleri bu kez tasfiye edeceğiz’ yada ‘Kürtlere diz çöktüreceğiz’ dediler. Ama sonuç alamadılar. Saldırıları arttırmalarına rağmen arkadaşlarımızın duruşları, Mazlumların, Sakinelerin duruşuyla diz çökmediler. Kürtler haklı oldukları için diz çökmediler.

SAVAŞLA SONUÇ ALAMADILAR

Sadece Bakur’u hedef almadılar. Rojava’da Kürtlerin elde ettiği statüyü yok etmeye çalıştılar. Rojava’daki statü tüm halkların statüsüdür. Dedik ya pusulaları yanlış, doğruyu bilmiyorlar. Efrîn’i, Serêkaniyê’yi işgal ettiler. Bugün Başur Kürdistan’ı işgal ediyorlar. ‘Musul, Kerkük bizimdir’ diyenler, Kürdistan’da Kürt iradesiyle yaşamasına izin vermeyeceklerini açık açık söylüyorlar. 40 yıldır savaşı dayattılar ama sonuç alamadılar. Çözüm savaşta değil. Bu savaşta sadece iktidar çıkarları var. Bu şekilde ayakta kalabiliyorlar. 

KÜRTLER 40 YILDIR DİRENİYOR

Kürtler de 40 yıldır bu savaşa karşı direniyor, çözümün diyalogda olduğunu söylüyor. Buradan bir kez daha belirtelim, 7 yıldır yapmadığınız kalmadı. Ölüm, yıkım, talan, tutuklama… Biz yine buradayız, taleplerimizi daha güçlü dile getiriyoruz, daha güçlü bir duruşumuz var, irademiz daha güçlü. Yol ve yöntemleriniz yanlış. Pusulanız sadece Amerika ve Rusya’yı gösteriyor. Zaman zaman ABD, zaman zaman Rusya’nın kapısını çalışıyorlar. Son ziyaretlerde sonuç alamadılar. Kürt düşmanlığıyla, savaşla ömürlerini uzatmaya çalışıyorlar. Ömürleri kısaldı, biz biliyoruz, Türkiye halkları da bu gerçeği artık görmeli.

ÖCALAN’IN ÖNÜ AÇILMALI

Kürt sorununun çözümü demokrasiden, diyalogdan geçer. Bu da Sayın Öcalan’ın önünün açılmasıyla mümkün. Putin ve Biden size derman olmaz. Sayın Öcalan sadece Kürt halkı için değil, Türkiye halkları, Ortadoğu için umuttur. Bugün dünya halkları Sayın Öcalan’ın özgürlüğünü talep ediyor. Bu gerçekliği görün. Diyalog dışında bir seçenek yok. Kürtler özgürleşmedikçe, demokratik bir Türkiye’yi inşa etmedikçe, mücadeleye devam edeceğiz.”

Kongre konuşmalar ile devam ediyor. 

Buldan: İktidar çözüldü, son demlerini yaşıyor

DİYARBAKIR - HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin Diyarbakır kongresine katılanlara işaret ederek, “AKP çözüldü, artık son demlerini yaşıyor. Kimsenin gücü bizi bu topraklardan silmeye asla ve asla yetmeyecektir” dedi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin Diyarbakır İl Örgütü’nün “Örgütlü gücümüzle tecridi kıralım, demokratik özgür yaşamı inşa edelim” şiarıyla düzenlediği 3’üncü Olağanüstü Kongresi’nde konuştu. Hıncahınç dolan salonda uzun süre alkışlanan Buldan, kongreye katılanları selamlayarak konuşmasına başladı. 

AMED MÜCADELESİNDEN VAZGEÇMEDİ

Buldan’ın açıklamaları şöyle: “Cezaevlerinde olan Demirtaş’a, Yüksekdağ’a, Kışanak’a, Tuncel’e, Zeydan’a, Baluken’e, Tuğluk’a, Hülya Alökmene, ismini sayamadığım yol arkadaşlarıma sevgi ve selamlarımızı gönderiyorum. Aramıza yeni katılan, cezaevinden çıkan Çağlar Demirel’e aramıza hoşgeldin diyorum. Bütün arkadaşlarımızın özgürlüğüne kavuşacakları gün uzak değildir. Rehine politikaları ile HDP’yi engelleyebileceklerini, boyun eğdirebileceklerini sananlar, büyük yanılıyorlar. Bunu hiçbir zaman başaramadılar. Çünkü HDP boyun eğmez, vazgeçmez. HDP ne cezaevlerine sığar ne meydanlara. HDP bir deryadır. Amed buna şahittir. Amed, tarihi boyunca çok zalimler gördü, zulümler gördü. Amed darağaçları gördü işkence tezgahları gördü ama Amed halkı onurundan, iradesinden, kimliğinden mücadelesinden vazgeçmedi. İradesini asla hiç kimseye teslim etmedi. 

BU SALONA BAKSINLAR

İşte HDP gücünü Amed halkından alıyor. HDP bütün baskı ve engellemelere karşı gücünü Amed halkından alıyor. HDP’nin arkasında milyonların inancı, iradesi, kararlılığı ve Türkiye halklarının ortak umudu vardır. Bu salonda sadece kongre gerçekleştiremiyoruz. İrademizi, kararlılığımızı ortaya koyuyoruz. Barış irademizi ve mücadelemizin haklılığını da ortaya koyuyoruz. HDP’yi engelleyebileceklerini sananlar bu salonun coşkusuna, kararlılığına, iradesine baksınlar. Sadece bu salonda değil Amed’in tarihi Newrozlarına baksınlar, Amed halkının barışa olan ısrarına baksınlar, seçimlerde ortaya koyduğu iradeye baksınlar. Çok tarihi bir süreçten geçiyoruz. Bir tarafta Kürt düşmanı, barış ve demokrasi düşmanı tekçi iktidar düzeni var. Diğer tarafta Türkiye halklarının büyük demokrasi mücadelesi var. Türkiye ve Ortadoğu'ya ışık tutacak tarihsel bir barış mücadelesi var. Bu mücadele yıllardır Kürt halkının emek vererek bedel ödeyerek yürüttüğü bir mücadeledir. Kadınların ve gençlerin mücadelesi var, kimse inkar edemez. Büyük bir kararlılık ile demokrasi ve barış etrafından büyük bir kenetlenme var. Bu sadece Kürt halkının kenetlenmesi var. Sadece Kürtlerin değil elbette bu kenetlenme, Türk halkının, Alevilerin, Ermenilerin, Süryanilerin de büyük bir emeği ve mücadelesi var. 

DEMOKRATİK CUMHURİYET’İ KURACAĞIZ

İşte HDP’nin cesaretine ve yükselişine bakınca kaybedeceğini gören bir zulüm düzeni olduğunu ifade etmekte fayda var. Ama HDP’ye bakınca umudu, aydınlık geleceği ve onurlu bir barışı gören milyonlar var. Biz onlardan bir adım öndeyiz. Onlar artık son demlerini yaşıyor. Bizi görmeyenler, tanımayanlar, bizi zindanlara atanlar, katledenler gittikçe eriyenler, çürüyenler ve bu ülkenin siyasi tarihinde son demlerini yaşayanlardır. Biz Kürtler olarak, bu topraklara kök salmış toplum olarak varız, var olmaya devam edeceğiz. Kimsenin gücü bizi bu topraklardan silmeye asla ve asla yetmeyecektir. Bunu değiştirmeye de kimsenin gücü yetmeyecektir. Bizim mücadelemiz eşitçe yaşayabileceğimiz onurlu bir barışla örülen ortak geleceği kurmak içindir. Bizim mücadelemiz demokratik cumhuriyeti oluşturmak içindir. Kadınların özgürce yaşadığı, gençlerin kendi geleceğini belirleyeceği demokratik bir sistem kurmak içindir.   

İKTİDAR İLK SEÇİMDE GİDECEK

Ülkeyi uçurumun kenarına getiren, ekonomik ve sosyal krizleri halklarımıza yaşatan yozlaşmış düzen değişecektir. Her gün biraz daha çürüyen bu iktidar halkımızın gücü ve mücadelesiyle önümüze konulacak olan ilk seçimlerde gidecektir. Buna Türkiye halklarının gücü ve kararlılığı var. Kimsenin şüphesi olmasın. Biz HDP olarak 27 Eylül’de açıkladığımız deklarasyonumuz ile birlikte bu çürümüşlükten kurtulmak için ortaya güçlü bir çıkış yolu sunduk. Bu yeni dönemi başlatmak için hep birlikte demokrasi ittifakını Amed’den Tekirdağ’a, Karadeniz’den Akdeniz’e büyütmenin zamandır. Bu deklarasyon Türkiye halklarına bir çıkış yolu sunmaktadır. Her kim ki bu düzenden rahatsızsa, zulüm görüyorsa, bu düzenin değişmesini istiyorsa bu deklarasyon etrafında kenetlenmeyi kendisine ilke edinmek durumundadır. 

HDP TÜRKİYE’Yİ KURTACAKTIR

HDP bunu başarmak için meydanlardadır, sokaklardadır, köylerdedir. Büyük buluşmalar gerçekleştiriyoruz. Gittiğimiz her kentte, her köyde, her yerde büyük bir coşku ve umutla karşılanıyoruz. Bu da bize büyük umutlar veriyor.  Demek ki halkımız bu ülkede HDP’den başka bir çıkış yolu görmüyor. Türkiye’yi kurtaracak olan HDP’dir, HDP’nin siyasetidir diyor. Biz bu kadar görkemli karşılanıyoruz. Bu nedenle AKP-MHP iktidarı HDP’lilere saldırıyor. Bir tutuklama ve gözaltı furyası ile HDP’nin çalışmalarını sekteye uğratmaya çalışıyorlar. En fazla gözaltı ve tutuklamaları yaşayan kent olan Amed’de bu görkemli kongreyi gerçekleştiriyoruz. Onlara verilecek en büyük cevap bu salonun görkemli duruşudur. 

PARTİMİZİ KAPATAMAYACAKLAR

Bununla da sınırlı kalmıyorlar. Karşımıza kumpas davaları ve Kumpas Kobani davasını çıkardılar. Şunu ifade etmek isterim ki bizler mahkeme salonlarını da demokrasi mücadelesi yürüttüğümüz alanlar haline getirdik. Onlara eyvallah demeyeceğimiz salonlar haline getirdik. onlar mahkeme salonlarında bizi yargılamıyor biz onları yargılıyoruz. Cezaevinde tutulan siyasetçiler AKP ve MHP’yi yargılıyorlar. Karşımıza komplo davaları ile çıkmayı mertlik, insanlık zannediyorlar. Sandıklarda bizi yenemedikleri için komplo davaları ile karşımıza çıkmayı yol olarak önlerine koydular. Başarabileceklerini sanıyorlar. Asla bizi yenemeyecekler, asla partimizi kapatamayacaklar halkımız dimdik karşılarında durmaya devam edecekler.

SİYASİ KORKAKLIK 

Biliyoruz ki bunlarda Kürt düşmanlığı var, kadın düşmanlığı var. Olmayan hukukla karşımıza çıkmayı yol edindiler. Bunun adı siyasi korkaklıktır. Aynı zamanda siyasi çürümüşlüktür. Kobani kumpas davası bir hukuk davası değildir. Türkiye’de hukukun kırıntısı kalmamıştır. Bunlar siyasi intikam davalarıdır. Ama başaramayacaklar çünkü bu ülkede İstiklal Mahkemeleri, dar ağaçları, 12 Eylül’ün sıkıyönetim mahkemesi nasıl başaramadıysa AKP-MHP mahkemeleri de asla ve asla başaramayacaktır. Nasıl ki o mahkemeler çöktü bunlar da çökmeye mahkumdur. DEP’i, HADEP’i, DEHAP’ı kapattılar zannettiler ki o dönemde cezaevlerine girenler köşelerine kapanacaklar. Her bir insan bir milyon insan olarak sahalara, meydanlara çıktı ve HDP’yi kurdu. Şimdi milyonlar olarak alanlardayız. İşte bunu görmeyen bir zihniyetle karşı karşıyayız. 

RÜYALARINDA BİLE HDP’Yİ GÖRÜYORLAR 

Bu ülkede zerre hukuk kaldıysa, hırsızlık yapanları, tecavüzcüleri, faili meçhul cinayet işleyenleri tutuklayın. Faili meçhul cinayetleri açıklayanlar bile aramızda dolaşmaya devam ediyorlar. Hiçbir şey gizli kalmadı. Bütün cinayetler işleyenler tarafından ifşa edilirken Sedak Peker dışında Mehmet Eymür'ün ifşaatlarına tanıklık ettiğimiz bugünlerde mahkemelerin ve Saray’ın kılı kıpırdamıyor ama barış, özgürlük ve demokrasi mücadelesi verenler cezaevlerinde kalmaya devam ediyor. Yol arkadaşlarımız 5 yıllarını tamamladır. Milletvekili, belediye eşbaşkanı olarak seçilenler, partimize gönül ve emek verenler hala cezaevinde. Sadece AKP değil bugün AKP’nin küçük ortağı MHP de hem HDP’nin kapatılması için hem içerideki arkadaşlarımız için iftiralar ve hakaretler üretiyorlar. HDP’den başka bir şey düşünmüyorlar çünkü en büyük engellerinin HDP olduğunu biliyorlar. Rüyalarında bile HDP’yi görüyorlar. Ne AKP’nin ne MHP’nin heveslerini bu halk yaşatacak. Heveslerinin kursaklarında kalacakları günler çok yakın bunun müjdesini veriyorum.

AKP ÇÖZÜLDÜ

Türkiye’nin geleceği bu mahkeme salonlarında belirlenemez. Türkiye’nin geleceği 7 Haziran’da, 31 Mart’ta, 24 Haziran’da demokrasi meydanlarında kurulacaktır. Kimsinin kuşkusu bundan olmasın. Özellikle Amed’e, Batman’a Mardin’e geldiğinde söylediği sözler ile Ankara’a söylediği sözler arasında dağlar kadar var. Kürt sorunu artık yoktur diyen AKP Genel Başkanı’nın burada başka Ankara’da başka konuştuğunu hepimiz görüyoruz. Batman’a son geldiğinde çözüm sürecini inkar eden bir AKP Genel Başkanı var. Çözüm süreci hiç yaşanmamış gibi insanların gözünün içine bakarak yalan söylüyor. Eğer sorun çözüldüyse neden sürekli süreci biz bitirmedik, HDP bitirdi diye yalan söylüyorsunuz? Şunu söylerseniz size inanırız. “AKP bitti, çözüldü, çözülmeye devam ediyor” derseniz buna herkes inanır ama “Kürt sorunu çözüldü” derseniz siz milyonlarca insana yalan söylemiş olursunuz. Kürt sorunu çözülmeyi bekleyen devasa bir sorundur. Kürt sorununu inkar etmek kimsenin haddi değildir. 

İKTİDARIN KOLTUK KAYGISI 

‘Süreci biz bitirmedik’ diyen Erdoğan’a sormak isterim. 2013 yılında Amed’de tarihi bir mektup okuduk. 2015 yılında Dolmabahçe’de bir masa kuruldu. Sonra çıktınız ne çözüm süreci ne Dolmabahçe masası diyerek süreci inkar ettiniz. 2015’ten bu yana Sayın Öcalan’a tecrit uyguladınız. Bu da yetmedi. Çözüm sürecini yargılamaya kalktınız. Çözüm sürecinde İmralı görüşmelerinde bizimle birlikte yol yürüyen Baluken’e onlarca yıl ceza verdiniz. Baluken bu ülkeye barış gelsin, demokrasi gelsin diye sizin bilginiz dahilinde İmralı ve Kandil’e gelen giden arkadaşımızdı. O yolu bize siz açtınız, İmralı’ya biz yüzerek gitmedik, tahsis ettiğiniz kosterlerle gittik. İmralı’nın kilidini biz açmadık, o anahtarı siz bize verdiniz. Ama şimdi bütün bunlar olmamış gibi bir süreci tamamıyla yargılamaya kalktığınız zaman o zaman Kürtlere düşmanlık yaptığınızı hatırlatırız. Evet Kürt düşmanısınız, demokrasi düşmanısınız, bu ülkeye barışın gelmesini istemiyorsunuz. Çünkü koltuklarınızı kaybetmenin kaygısını yaşıyorsunuz. 

KÜRTLER HAKİKATE BAKIYOR 

Siz Türkiye halklarını umursamıyorsunuz. Sarayın penceresinden ülkeyi güllük gülistanlık görebiliyorsunuz. Ama bu ülkede yoksulluk, sefalet ve açlık var. Ülkede, yolsuzluklar hırsızlıklar var. Atadığınız kayyımlar yolsuzlukları ile tarihe geçtiler. Tarih sizi de kayyımlarınızı da unutmayacak. Bu yolsuzluklarını hırsızlıkları bir kenara yazdı seçimlerde bunun hesabını soracak. Kürt sorunu yoktur demekle Kürt sorunu bitmez. Kürtler lafa değil yaptıklarınıza bakıyor, hakikate bakıyor. Bu hakikat halka çektirdiğiniz acılar ve ödettiğiniz bedellerdir. Bütün acılara rağmen Kürt halkı ne teslim oldu ne biat etti, bu da size dert olsun! Bundan sonra da bu böyle olacaktır.

2023’ÜN YOLU DİYARBAKIR’DAN GEÇECEK 

Onurlu, eşit ve özgür bir geleceği bu topraklara mutlakla getireceğimizin sözünü veriyoruz. Yolumuz zorludur, engebelerle doludur ama kararlı, inançlı, cesaretli olduğumuzu da herkesin bilmesini istiyoruz. Büyük barışı, Türkiye halkları ile birlikte oluşturacağımız Büyük Barış İttifakı ile oluşturacağız. Güçlü demokrasiye en güçlü demokrasi ittifakı ile mutlaka kuracağız. Kadınların özgürlüğünü en büyük kadın ittifakı ile gerçekleştireceğiz. Sosyal adaleti hakça yaşamı en büyük emek ittifakı ile mutlak oluşturacağız. Barışın yolu nasıl Diyarbakır’dan geçiyorsa 2023’ün yolu da mutlaka Diyarbakır’dan geçecektir. Cumhuriyetin 2’nci yüzyılında Kürtleri, Alevileri, inanç ve kimlikleri yok sayanları tarihin çöp sepetine göndereceğimizin sözünü veriyoruz.”

HDP’nin Diyarbakır il eşbaşkanları seçildi

DİYARBAKIR - HDP Diyarbakır İl Örgütü’nün yeni il eşbaşkanları, Gülistan Atasoy ve Zeyyat Ceylan oldu. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Örgütü, “Örgütlü gücümüzle tecridi kıralım, demokratik özgür yaşamı inşa edelim” şiarıyla 3’üncü Olağanüstü Kongresi’ni gerçekleştirdi. Kent halkının yoğun katılım gösterdiği kongrede, yapılan konuşmalardan sonra Mali ve Faaliyet raporları okundu. 

Raporların okunmasının ardından tek listeyle gidilen seçimde, HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanlığı’na, Gülistan Atasoy ve Zeyyat Ceylan seçildi. Katılımcıların yeni seçilen yönetimi tebrik etmesinin ardından kongre alkışlarla sona erdi. 

Kaynak Yazılı haber MA Video- Manşet Fotosu Ötekilerin Gündemi

ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ

YouTube kanalında ülkenin sıcak gündemini ötekilerin sesinden ekrana taşıyoruz.

ÖTEKİ TV Resmi Web Sitesi https://www.otekileringundemi.com/

ÖTEKİ TV Sosyal Medya Hesapları:

Twitter https://twitter.com/OtekilerinG

Facebook ►https://www.facebook.com/OtekilerinG

Instagram https://www.instagram.com/otekilerin_gundemi/

YouTubehttps://www.youtube.com/channel/UCmKlsa826_a9G30R7r884Xw

Sizler de kanalımıza abone olabilir ve arkadaşlarınıza önerebilirsiniz!

Yorumlar (0)
banner57
5
açık
Günün Anketi Tümü
"Erken seçim olursa Cumhurbaşkanı kim olmalıdır? "
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 14 36
2. Konyaspor 14 26
3. Hatayspor 14 26
4. Fenerbahçe 14 24
5. Alanyaspor 14 24
6. Başakşehir 14 22
7. Karagümrük 14 22
8. Galatasaray 14 22
9. Adana Demirspor 14 20
10. Beşiktaş 14 20
11. Antalyaspor 14 18
12. Gaziantep FK 14 18
13. Altay 14 17
14. Sivasspor 14 16
15. Giresunspor 14 16
16. Kayserispor 14 16
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 14 13
18. Göztepe 14 11
19. Kasımpaşa 14 10
20. Rizespor 14 10
Takımlar O P
1. Ümraniye 13 27
2. Ankaragücü 14 27
3. Eyüpspor 14 27
4. Bandırmaspor 13 25
5. Erzurumspor 12 25
6. İstanbulspor 13 20
7. Tuzlaspor 12 20
8. Kocaelispor 13 20
9. Samsunspor 13 19
10. Adanaspor 14 18
11. Menemenspor 13 17
12. Gençlerbirliği 13 17
13. Boluspor 13 16
14. Denizlispor 13 15
15. Bursaspor 13 14
16. Manisa FK 14 14
17. Ankara Keçiörengücü 13 13
18. Altınordu 14 13
19. Balıkesirspor 13 7
Takımlar O P
1. Chelsea 13 30
2. Man City 13 29
3. Liverpool 13 28
4. West Ham 13 23
5. Arsenal 13 23
6. Wolverhampton 13 20
7. Tottenham 12 19
8. M. United 13 18
9. Brighton 13 18
10. Leicester City 13 18
11. Brentford 13 16
12. Crystal Palace 14 16
13. Aston Villa 13 16
14. Everton 13 15
15. Leeds United 14 15
16. Southampton 13 14
17. Watford 13 13
18. Norwich City 14 10
19. Burnley 12 9
20. Newcastle 14 7
Takımlar O P
1. Real Madrid 14 33
2. Atletico Madrid 14 29
3. Real Sociedad 15 29
4. Sevilla 14 28
5. Real Betis 15 27
6. Rayo Vallecano 15 24
7. Barcelona 14 23
8. Athletic Bilbao 14 20
9. Espanyol 15 20
10. Osasuna 15 20
11. Valencia 15 19
12. Villarreal 14 16
13. Celta de Vigo 15 16
14. Mallorca 15 16
15. Deportivo Alaves 14 14
16. Granada 14 12
17. Elche 15 12
18. Cádiz 15 12
19. Getafe 15 10
20. Levante 15 7
Günün Karikatürü Tümü
banner56