banner8

Buldan: Biz kadınlar ortak ve eşit yaşamın sıcak iklimi ile bu ülkeyiz kuşatacağız

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, dünya kadınlarıyla birlikte şiddete “hayır” diyeceklerini belirterek, “Bu iktidar ilk seçimlerde yıkılıp giderken, arkasında bıraktığı en büyük enkaz kadına yönelik suçlar olacaktır” dedi. 

Haberler 10.11.2021, 11:22 10.11.2021, 11:25
14
Buldan: Biz kadınlar ortak ve eşit yaşamın sıcak iklimi ile bu ülkeyiz kuşatacağız
banner44

ANKARA - HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, dünya kadınlarıyla birlikte şiddete “hayır” diyeceklerini belirterek, “Bu iktidar ilk seçimlerde yıkılıp giderken, arkasında bıraktığı en büyük enkaz kadına yönelik suçlar olacaktır” dedi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, yeni dönem politik mücadele hattını belirlemek üzere parti Genel Merkezi’nde toplandı. Kadın Meclisi toplantısı öncesi HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, değerlendirmelerde bulundu. Kasım ayı itibariyle Kadın Meclisi toplantılarının başladığını belirten Buldan, “Kadın Meclisi ve kadınlar olarak bir araya geldiğimiz bu her bir kadın toplantımız, bütün moral ve coşkumuzla gerçekleştirdiğimiz her buluşmamız, kadın hareketinin mücadele ve çalışmalarında kararlı bir şekilde ilerlediğinin bir ifadesidir. Dolayısıyla biz bu her kadın buluşmalarımızdan ötürü heyecan duyuyoruz, bu güçlü birliktelikten güç alıyoruz” ifadelerini kullandı.

Buldan, başta Kadın Meclisi olmak üzere ülkede kadın mücadelesi için emek veren mücadele yürüten her bir kadın yapısı ve örgütlenmesinin ülkede değişimin, eşit bir yaşamın, demokrasinin ve adalete giden yollarını döşediğini söyledi. Buldan, “Şu an ki demokratik muhalefetin en güçlü kesimini oluşturan biz kadınların yürüyüşü kadınların eşitlikçi demokratik iktidarını bu ülkede mutlaka kuracaktır. Bunu hep birlikte, ülkenin doğusundan batısına kuzeyinden güneyine bütün kadınlarla el ele verdiğimiz çalışmalarla, mücadeleyle başaracağız. Biz kadınlar ortak ve eşit yaşamın sıcak iklimi ile bu ülkeyiz kuşatacağız. Buna dair oldukça inançlıyız, kararlıyız” dedi.

PARTİMİZE YÖNELDİLER

Buldan’ın açıklamaları şöyle: “İçerisinde bulunduğumuz ay partimize ve birlikte siyaset yürüttüğümüz arkadaşlarımıza yönelik 4 Kasım siyasi darbesinin gerçekleşmesinin 5’inci yıl dönümü. Eşitlikçi, demokratik siyasetimizin güçlü yükselişi karşısında demokratik ve hukuki yollardan mücadelemizi geriletemeyen AKP iktidarı eş genel başkanlarımız Sayın Demirtaş ve Sayın Yüksekdağ ile birlikte 11 milletvekili arkadaşımızı tutuklayarak partimize dönük bir darbe girişimi başlattı. Açık bir şekilde, hukuk dışı her türlü yöntemle partimize yöneldiler. Bu tutuklamalarla beraber partimize ve bileşenlerimize dönük operasyonlarda on binin üzerinde arkadaşımız gözaltına alınıp tutuklandı. Kazandığımız bütün belediyelerimize kayyum gaspıyla el koyarak belediye eş başkanı arkadaşlarımızı görevlerinden uzaklaştırarak tutukladılar.

BÜYÜYEREK YOLUMUZA DEVAM EDİYORUZ

Bütün bunlarla mücadelemizi tasfiye etmek en temel amaçlarıydı. Ancak tarihte eşi görülmemiş baskılara maruz bırakılmış mücadele geleneğimiz bu darbe karşısında da yine güçlenerek yoluna devam etti. Ve büyüyerek yolumuza devam ediyoruz. Bizler için asıl olan yoldur. O yolda devam eden onurlu yürüyüştür. 5 yıldır arkadaşlarımız içeride ve sürgünde bizler dışarda inanç birliğimiz ve mücadele birliğimiz ile büyük yürüyüşümüze devam ediyoruz. Bu yolun sonu özgürlüğe, halkların eşitlikçi, demokratik adil iktidarına her zaman olduğundan çok daha yakındır. Bunu hepimiz çok iyi biliyoruz. HDP artık bu ülkede siyasete yön veren, değişim gücü konumuna gelmiş bu ülkeyi yönetmeye aday bir halk partisidir, kadın partisidir. 

ÇÖKÜŞLERİYLE BAŞBAŞA KALDILAR

Bu darbenin failleri, başrol oyuncuları ise kendi çöküşleri ile baş başa kalmışlardır. Barış siyasetinden, diyalogdan, çözümden yüz çevirip hukuksuz bir darbeyle bizi geriletmeye çalışanlar kendileri yok oluşun son eşiğine geldiler. Her anlamda tükendiler. Şu anda ülkeyi değil tamamen kendi çıkar ve rantlarını yönetiyorlar. Halkı ortaya koydukları çoklu krizlerle baş başa bırakıp halkın bu krizlerin altında ezilişini yalanlarla örtbas etmeye çalışıyorlar. Ortaya koydukları ekonomik sefalet ortamını Avrupa, Amerika saadetimize şaşırıyor yalanları ile utanmadan silikleştirmeye çalışıyorlar. Sefalet ücretlerine mahkum ettikleri binlerce işçiyi, emekçiyi, emekliyi evini az ısıt, az ye telkinleri ile sefalete alıştırmaya çalışıyorlar. 

ŞİDDET SARMALININ İÇİNE HAPSEDİLDİ

Ya kayyumları? Gaspçı kayyumları bütün belediyelerimizde, Sayıştay raporlarıyla da belgelendiği üzere yolsuzluk, vurgun ve yağmalarını yönetiyorlar. İşte onların partimize darbe yaparken amaçladıkları buydu. Bizim onurlu demokratik siyasetimizi önlerinde engel olmaktan çıkarıp çürümüş siyasetleri ile ülkeyi rahat bir şekilde yağmalamaktır. Bu talan ve yağma siyasetleri ile, çözüm siyasetimize karşın ortaya koydukları kutuplaştırıcı, ayrımcı kaos siyasetleri ile ülkede bugün sosyal, toplumsal, ekonomik çöküşü ortaya koydular. Başta kadınlar olmak üzere toplumun tamamı bir şiddet sarmalının içerisine hapsettiler. 

YOKSULLUK SINIRI 10 BİNİN ÜZERİNDE

Bugün itibariyle açlık sınırı 3 bin 628 lira iken yoksulluk sınırı 10 bin TL’nin üzerine çıkmıştır. TÜİK’İN yalanlarını bir kenara bırakırsak gerçek enflasyon yüzde elliye dayanmış durumdadır. Halkı açlığa ve yoksulluğa mahkum eden AKP iktidarı en çokta kadınların bu ağır koşullar altında ezilmesine, zarar görmesine olanak sunmuştur.  Güvencesiz işlerde emeği sömürülen kadınlar ekonomik olarak bu ülkenin en çok kaybeden en çok yoksullaşan kesimidir. Bunu bizler özellikle de çalışmaları ile toplumun bütün kesiminden kadınlarla temas halinde olan kadın meclisimiz çok iyi bilir. 

KADINLARA KARŞI İŞLENMİŞ SUÇTUR

Yine ekonomik ve sosyal olarak kadını erkeğe bağımlı tutmaya çalışan AKP zihniyeti kadının yaşam güvenliğini de aynı şekilde erkeğe bağımlı tutmaktadır. Her gün ama her gün korumamaktan, önlememekten, erkek yargı kararlarından dolayı kadınlar katledilmektedir.  Çünkü bu iktidarın kafasında İstanbul Sözleşmesi gibi kadının yaşam hakkını dert edinen, kadının yaşam hakkını koruyup geliştirmeyi hedefleyen bir düşünce sistemi yoktur. İstanbul sözleşmesini uygulamak yerine fesih ederek kadınların yaşam güvenliğini sağlamayı hedefleyen bir sözleşmeyi fesih etmek en üst makamdan, bizzat AKP genel başkanı tarafından kadınlara karşı işlenmiş bir suçtur. 

KADINLARI DURDURAMAYACAKLAR

AKP genel başkanı şimdi de çıkmış İstanbul Sözleşmesini, yani kendi yaşam hakkını, hukukunu savunan kadınlar için sapkın deme cüretini göstermiştir. İşte faşizm, işte tekçilik, işte kadına yönelen eril şiddet tam olarak budur. Kadınları susturmak için haklarını savunan kadınları yaftalamak, kadınlara hakaret etmek. Bütün kadınlar adına buradan kendisine sesleniyorum. Hiçbir kadının onurlu duruşuna ve tavrına, hakaret etme hakkınız yoktur. Hiçbir kadını karalayamazsınız. Nasıl ki zorbalığınız, baskılarınız kadınları durduramadıysa hakaretlerinizde kadınları durduramayacak. Her yerde her koşulda haklarımızı savunacağız, siz ve siyasi anlayışınızın kadına yönelik şiddeti teşvik eden dilinizle mücadele etmeye devam edeceğiz.

ŞİDDETE HAYIR DİYECEĞİZ

Bildiğiniz üzere, içerisinde bulunduğumuz ay aynı zamanda 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ayıdır. Biz her zaman olduğu gibi bu ayda eylem ve etkinliklerimizle yurdumuz ve bütün dünya kadınları ile birlikte kadına yönelik şiddete hayır diyeceğiz. 25 Kasım haftası dolayısıyla parlamentoda kadın grubumuzu toplayacağız. Grup kürsümüzden kadınların sözünü söyleyeceğiz, hakkını savunacağız. Diktatörlüğe karşı verilen bir kadın mücadelesi sonucu sembolleşen 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü, bugün demokratik kadın mücadelesi yürüten biz kadınların mücadelesinde hala devam etmektedir. Şu açıktır ki bu iktidar ilk seçimlerde yıkılıp giderken arkasında bıraktığı en büyük enkaz kadına yönelik suçlar olacaktır. İşte biz kadınlar bütün bu suçların hesabını mutlaka ama mutlaka adalet önünde ve ilk seçimlerde bu iktidardan soracağız.

BÜTÜN MEŞRUİYETLERİNİ KAYBETTİLER

Kadınlar için ölümcül sonuçları olan bütün bu erkek politikalara karşı kadınların yaşamı, yaşatmayı esas alan, barışçıl, eşitlikçi demokratik iktidarını mutlaka kuracağız. İstanbul sözleşmesini etkin bir şekilde uygulayacağız. Kadının haklarıyla, eşit ve hür bir şekilde yaşamasının olanaklarını hep birlikte mutlaka sağlayacağız. Tekçi AKP iktidarının kadınlara, demokratik muhalefete ve Kürtlere karşı verdikleri düşmanca mücadele onları sokağa çıkamaz, halk ile konuşamaz duruma getirmiştir. Toplumsal açıdan bütün meşruiyetlerini kaybettiler. 

KÜRT HALKI İYİ TANIYOR

Halkın karşısına çıkamayan AKP genel başkanı, Kürtlerin kapısına gidince artık hiçbir söylem de bulunamıyor. Erdoğan geçen gün gittiği Batman’da Kürt müziği eşliğinde Kürtlere sevimli bir görüntü vermeye çalıştı. Ama hiç kusura bakmasın. Kürtlerin iradesine saldırıp siyasetçilerini yıllardır rehin olarak tutan, kentlerimizi gaspçı kayyumlara yağmalatan, bu kayyumlar eliyle belediyelerimiz bünyesinde açtığımız Kürtçe eğitim veren kreşleri ve Kürt kültür kurumlarını ilk elden kapatan, Kürtçe park ve sokak isimlerini değiştiren, Kürtçeyi bilinmeyen dil olarak tanımlayan, bu iktidarı ve bu iktidarın başını Kürt halkı çok iyi tanıyor. 

AYŞE GÖKHAN’A VERİLEN CEZA

Bu iktidarın Kürt düşmanı politikalarını çok iyi biliyor. Bir Kürt kadın siyasetçiye, TJA dönem sözcüsü Ayşe Gökkan’a en üst sınırdan 30 yıl 3 ay hapis cezası vererek kadını ve Kürdü en üst sınırdan cezalandırma hevesinizin çok iyi farkındayız. O nedenle ne Kürtler ne Kürt kadınlar Kürtçe müzik eşliğinde verdiğiniz bu sahte selamı almaz, size yol vermez. Kürt kadınlar ilk seçimlerde zafer tililileri çekmeye hazırlanıyor. 

BÜTÇE GÖRÜŞMELERİ

Bildiğiniz üzere Meclis'te plan bütçe görüşmeleri devam etmektedir. Her sene olduğu gibi yine erkek iktidarın, yine sarayın bütçesini yapmışlar. Yaptıkları bütçede halkın payı yok, emekçinin payı yok, yoksulun payı yok, kadının payı yok. Milletvekili arkadaşlarımız komisyonda sarayın erkek bütçesine karşı, halkın bütçesini, kadınların bütçesini savunuyor, hakkını soruyor.  Bu muhalefetimizi en üst düzeyde sürdürmeye devam edeceğiz. Bu vesile ile ben bütün milletvekili arkadaşlarımıza ve emeği geçen meclis çalışanlarımıza da buradan teşekkürlerimi iletiyor, çalışmalarında başarılar diliyorum. Şimdiye kadar olduğu gibi; mecliste, mahallelerde, evlerde, tarlada, fabrikalarda, iş yerlerinde, mücadelemizi örgütlemeye ve yükseltmeye devam edeceğiz. Yolumuza çok kararlı ve sıkı bir şekilde devam edeceğiz. Kadın mücadelesi, kadın muhalefeti bu ülkenin iktidarını ve geleceği belirleyecek olan güçtür. Gücümüzün her an için farkında olalım. Kadınların bu ülkeyi yöneteceği günler yakındır diyorum.”

Kaynak: MA

Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce bir erken seçim yapılsa bunu hangi ittifak kazanır?
Sizce bir erken seçim yapılsa bunu hangi ittifak kazanır?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31
Günün Karikatürü Tümü
banner58