Demirtaş’ın avukatlarından AİHM şerhi

AİHM kararının dosyaya eklemesini ve mahkemenin bu hususta karar almasını isteyen Demirtaş’ın avukatlarından Mahsuni Karaman, aksi takdirde yargılama faaliyetine katılmayacaklarını söyledi.

Manşet 16.03.2021, 18:40 16.03.2021, 18:51
42
Demirtaş’ın avukatlarından AİHM şerhi

ANKARA - AİHM kararının dosyaya eklemesini ve mahkemenin bu hususta karar almasını isteyen Demirtaş’ın avukatlarından Mahsuni Karaman, aksi takdirde yargılama faaliyetine katılmayacaklarını söyledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuksuz yargılandığı ana davası Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanan Demirtaş’ın savunmasının ardından verilen ara sonrası avukatlar söz aldı.

İlk olarak konuşan avukat Ramazan Demir, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, (AİHM) Büyük Daire kararına dair konuştu. Demir, “Bu kararın sizin dosyanızla ilgili olduğunu, 2018’de verilen kararın da sizinle ilgili olduğunu biliyordunuz. Israrla dikkatlerden kaçırıyor olabilirsiniz. Karar yokmuş gibi davranıyor olabilirsiniz. Ama o karar orada asılı ve dünya döndükçe orada olacak. Mahkemenizin son 5 yıldır alet olduğu suçları içeriyor. Bu kararın önemini zamanla göreceksiniz. İlk günden beri ne dediysek onu yaptık. ‘Sizin tarafı olduğunuz suçlar var, olmayın’ dedik. Anayasa değişikliğinin muhalefet ama özelde HDP’li milletvekillerini hedef aldığını, kaldırılan dokunulmazlıklarla legal Kürt siyasetinin tavsiyesi olduğunu söyledik ama siz bunu görmezden geldiniz. Bu karar çıktıktan sonra, kararı uygulama ve ihlalleri giderme planlaması yapmalıydınız. Ama siz bunu görmezden geldiniz” dedi. Mahkeme başkanı ise, “Bu AİHM kararından sonraki ilk duruşma, aleni şekilde ara kararlarda değerlendiriyoruz” diyerek yanıt verdi.

‘ZAMANLA GÖRECEĞİZ’

Çözüm sürecinin bitişiyle Erdoğan ve partisinin HDP’yi siyaset dışı bırakmak için uğraştığını belirten Demir, “Anayasa değişikliğine ilişkin kararların nedenlerini de AİHM kararında göreceksiniz. Kaldırılan dokunulmazlıklarla verilen tutuklama kararlarının içeriğini göreceksiniz. AİHM özellikle fezlekelerle yapılan tutuklamaların niteliğini de tartışıyor. Size ayrı AYM’ye ayrı laf söylüyor. Özellikle AYM’nin 4 Kasım tarihli kararda olmayan Diyarbakır Sulh Ceza Hakimliği’nin suç gerekçesi yapmadığı konuşmaları AYM kendi değerlendirmesine alıp ihlal yok demiş. Bunu ayrı işliyor AİHM. Sizin açınızdan da söylediği çok önemli şeyler var. Bundan kaçıyor olmanızı bir yere kadar anlıyorum. Ama bu kararın sonuç ve etkilerini zamanla göreceksiniz. Türkiye hukukunda yapacağı değişimi hep beraber göreceğiz” şeklinde konuştu.

‘OKUSAYDINIZ İSTİFA EDERDİNİZ’

AİHM’in, çözüm sürecinde HDP milletvekilleri tarafından söylenen tüm sözleri “ifade özgürlüğü” kapsamında değerlendirdiğine dikkati çeken Demir, “Devlet, sahte delilerle müvekkilimizi tutuklamakla kalmadı bir de o tutukluluğu devam ettirdiniz. AİHM buna da değiniyor. AİHM, ‘önyargılısınız’ diyor. Bunu 22 Aralık 2020’de söyledi ama siz yeni duyuyorsunuz. AİHM kararını şimdiye kadar okumuş olsaydınız belki de istifa ederdiniz. Bütün bu delilleri makul şüphe için gerekli seviyeye ulaşmadığını belirtiyor AİHM, bir Anayasa değişiminden de bahsediyor. Bu yasal değişikliğin manevi unsuru AİHM tarafından ifşa olmuş oldu. Anayasa değişikliğinin hukuka aykırılığı sabit” diye belirtti.  

‘ALTINIZDAKİ KÜRSÜ ÇEKİLDİ’

AİHM kararının mahkeme açısından bağlayıcı sonuçları olduğunu dile getiren Demir, “Sizin, karar çıktığı ilk gün toplanıp, davayı ilgilendiren kısımları açıp bakmanız gerekiyordu. Bu kararın uygulanması için yapmanız gereken onlarca şey var. AİHM’in, siyasi saik taşıdığını söylediği hakimlersiniz. Bu haliyle altınızdaki kürsü çekildi. Şuan fiilen o kürsünün olmaması gerekiyordu. Diğer bir başlık yargılamanın bağımsız ve tarafsız olması meselesi. Mahkemeniniz bu kararla ilgili ne düşündüğünü görmek ve bilmek istiyoruz. Bu nedenle bu kararı somut olarak kayıtlara geçmenizi istiyoruz. Bunun sonuçları olacak, biz peşini bırakmayacağız. Bu kararın var olduğunu önce kabul edin ve AİHM’in sizin yargılamanızı ilgilendirdiği kısımları ki hepsi sizin yargılamanızı kapsıyor. Çünkü biz buradaki her şeyi bildirdik. Mutlaka bir gün bu kararın iyi ve etkin bir şekilde kullanılacağı bir hukuk rejimi gelecek” şeklinde konuştu.

‘ANAYASA’NIN DEĞİŞMESİNİ GEREKTİREN BİR KARAR’

Avukat Benan Molu da AİHM kararının ne anlama geldiği ve ne sonuçlar doğuracağına ilişkin konuştu. Molu, “Pek çok noktasıyla 47 Avrupa Konseyi ülke açısından verilen en ağır karardan bir tanesi. Yargı tacizine maruz kalmış herkesin faydalanabileceği bir karar. Mahkemenin de bizim beyanlarımızla da sizin de katkılarınızla, ilmek ilmek hep beraber dokuduğumuz bir karar ve açık kapı bırakmıyor. Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dosya açısından ve 21’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki yargılama için beraatini yeterli görmeyen bir karar. Bu karar için Anayasa ve ilgili kanunlarda değişiklik yapılmasını gerektirecek kadar ağır bir karar. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde eşi benzeri görülmemiş ve Anayasa aykırı bir şekilde kaldırılan dokunulmazlıklarla başlıyor karar” ifadelerini kullandı.

‘AİHM TUZ KOKTU DEDİ’

AİHM’in Demirtaş’ın sözlerini ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirdiğini hatırlatan Molu, “47 Avrupa ülkesi arasında tutuklu bir milletvekiline ilişkin verilmiş başka bir karar yok. Türkiye ilk. AİHM, size ‘dokunulmazlığın kaldırılmasından bu yana kötü niyetlisiniz ve bu kişiye yargı tacizi uyguluyorsunuz’ dedi. AİHM 2018 yılında da Demirtaş için tahliye kararı verdi. Mahkeme 2018 yılı kararın uygulanmamasını ve yargılamayı etkilemeye çalışan açıklamaları dikkate alıp kişinin siyasi kimliğinden dolayı özgürlüğünden yoksun bırakılmasına ilişkin verdiği kararda aslında ‘tuz koktu’ dedi. Bu çok ağır bir karar” diye belirtti.

‘YAPTIRIM KARARINA NEDEN OLACAKSINIZ’

AİHM’in verdiği beraat kararına ilişkin ise Molu şunları söyledi: “Siz bu dosyaya suç teşkil edecek herhangi bir delil koymadığınız sürece, AİHM’in kararı; hem sizin mahkemeniz hem de Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi nezdinde beraat edilmesini gerektiren bir karar. Vereceğiniz hapis cezasını da bağlıyor AİHM kararı. O cezaya bağlı olarak avukatlık, milletvekilliği yapması ya da oy kullanması dahi engellenirse bu da bu karar kapsamına giriyor. Siz bu kararla uymazsanız tekrar AİHM’e başvurulup Türkiye’ye bir yaptırım uygulanmasına sebep olacaksınız. Bu karar dosyaya giremeden, siz bu ihlalleri gidermeden bu mahkemeye devam edemezsiniz. Bu nedenle öncelikli olarak AİHM kararının bu dosyaya girmesini istiyoruz.”

‘KUCAĞINIZA BIRAKTIKLARI BOMBALAR PATLAYACAK’

Mahsuni Karaman ise Kürtçe bir deyimle söze başladı. “Em dibêjin aş çuye, hûn ketine pey çeqçeqokê. Yani, biz değirmenin gittiğini söylüyorsunuz siz değirmenin gereksiz bir aparatı olan çeqçeqokun peşine düşmüşsünüz” diyen Karaman, “Merak ediyoruz, sarayı hoplatıp zıplatan AİHM kararını ne yapacaksınız? Kararı aldıran biz değil sizlersiniz. Tarih hep tekerrürden ibarettir. Size bu kararları aldıran kişiler, ‘yargı bu işe bakıyor’ diyorlar.  Kucağınıza bıraktıkları bu bombalar kucağınızda patlayacak. Yakın tarihte örnekleri var. Ergenekon, Balyoz ve FETÖ. Ama siz de biliyorsunuz ki bu kararları alan siz değilsiniz onlar aldırıyor. Siz doğrudan talimat aldınız. Sanmayın ki bizler ötekileştirilmişiz. Size talimat getirenlerin içinde bize de haber gönderenler var” ifadelerini kullandı.

‘UYMAKTA MECBURSUNUZ’

AİHM kararının doğrudan Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’ni ilgilendirdiğine vurgu yapan Karaman, “Siz ve saray arasındaki bağlantıyı bu kadar açık ortay koyan başka bir belge yok ama onlar da çıkacak. Saray, ‘ben bu işten nasıl sıyırırım’ derdinde siz de henüz kararı okumadınız. Anayasal suç işliyorsunuz. Siz hala bu yargılamayı hiçbir şey olmamış gibi yürütebileceğinizi sanıyorsunuz. Bu kararların hiçbiri yargısal değil Erdoğan kararları. Karar dosyanızdaki birçok fezlekeyle doğrudan alakalı. Bu karar sizin için, saray için hepimiz için bağlayıcı. Bu dosya bitmiş bir dosyadır. Buna uymakta mecbursunuz. Kararı getirir önümüzdeki celse karara bağlamak zorundasınız. Eninde sonunda bu da olacak. Söylediğimiz her şey oldu çünkü” şeklinde konuştu.

‘AİHM KARARINI GETİRİN’

Karaman, mahkeme heyetine, “Şuan bu duruşmayı bitirin” diyerek taleplerin yerine getirilmesini aksi takdirde yargılama faaliyetine katılmayacaklarını belirtti. Karaman şu talepleri sıraladı: “AİHM kararını henüz getirip okumadınız. Taleplerimizi karara bağlamanızı istiyoruz. Adalet Bakanlığı’ndan AİHM kararını isteyin ve karar dosyaya geldiğinde ihlal tespiti ve mahkemenin bunu gidermesine dair karar verin” dedi.

Bunun üzerine duruşmaya ara veren mahkeme heyeti ardından ara kararını açıkladı. Demirtaş’ın Ankara 22'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan iddianamenin dosyaya alınması için ilgili mahkemeye yazı yazılmasına, Adalet Bakanlığı’na AİHM kararının Türkçe tercümesinin istenmesi için yazı yazılmasına, reddi hakim talebinin değerlendirilmesine karar verdi.

Duruşma 14 Nisan’a ertelendi.

(MA)

banner3
Yorumlar (0)
12
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Olası bir erken seçimde, Z Kuşağının oy dağılımı nasıl olur?
Olası bir erken seçimde, Z Kuşağının oy dağılımı nasıl olur?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 31 67
2. Fenerbahçe 32 63
3. Galatasaray 31 61
4. Trabzonspor 32 57
5. Gaziantep FK 31 50
6. Alanyaspor 32 49
7. Hatayspor 31 49
8. Karagümrük 32 48
9. Sivasspor 31 44
10. Göztepe 32 43
11. Konyaspor 31 40
12. Antalyaspor 32 39
13. Rizespor 31 35
14. Kasımpaşa 32 35
15. Malatyaspor 31 33
16. Ankaragücü 31 33
17. Başakşehir 32 33
18. Kayserispor 31 33
19. Gençlerbirliği 31 31
20. Erzurumspor 32 28
21. Denizlispor 31 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 29 60
2. Samsunspor 28 54
3. Altay 28 53
4. Adana Demirspor 28 52
5. Altınordu 29 52
6. İstanbulspor 29 51
7. Ankara Keçiörengücü 29 49
8. Tuzlaspor 29 41
9. Bursaspor 28 40
10. Bandırmaspor 28 38
11. Ümraniye 28 38
12. Boluspor 28 32
13. Balıkesirspor 28 32
14. Adanaspor 28 31
15. Menemenspor 28 29
16. Akhisar Bld.Spor 28 25
17. Ankaraspor 28 19
18. Eskişehirspor 29 8
Takımlar O P
1. Man City 31 74
2. M. United 30 60
3. Leicester City 30 56
4. West Ham 30 52
5. Chelsea 30 51
6. Tottenham 30 49
7. Liverpool 30 49
8. Everton 29 47
9. Aston Villa 29 44
10. Arsenal 30 42
11. Leeds United 30 42
12. Wolverhampton 31 38
13. Crystal Palace 30 38
14. Southampton 30 36
15. Burnley 30 33
16. Brighton 30 32
17. Newcastle 30 29
18. Fulham 32 26
19. West Bromwich 30 21
20. Sheffield United 30 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 29 66
2. Barcelona 29 65
3. Real Madrid 29 63
4. Sevilla 29 58
5. Real Sociedad 29 46
6. Real Betis 29 46
7. Villarreal 29 46
8. Celta de Vigo 29 37
9. Granada 29 36
10. Athletic Bilbao 29 36
11. Levante 29 35
12. Valencia 29 33
13. Cádiz 29 32
14. Osasuna 29 31
15. Getafe 29 30
16. Huesca 30 27
17. Real Valladolid 29 27
18. Elche 30 26
19. Eibar 29 23
20. Deportivo Alaves 29 23
Günün Karikatürü Tümü