DİB: Her Dilin en güzel sözcüğü Barış Akdeniz Barış Denizi Olsun…

  ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ: Yunanistan ve Türkiye arasındaki Doğu Akdeniz gerilimi nedeniyle açıklama yapan Demokrasi İçin Birlik

Manşet 24.09.2020, 12:28 24.09.2020, 12:28
0
DİB: Her Dilin en güzel sözcüğü Barış Akdeniz Barış Denizi Olsun…

 

ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ: Yunanistan ve Türkiye arasındaki Doğu Akdeniz gerilimi nedeniyle açıklama yapan Demokrasi İçin Birlik "Akdeniz barış denizi olsun" dedi. Metne Yunanistan ve Türkiye'den 67 kurum, parti, platform, inisiyatif ve 255 kişi imza attı.

Demokrasi İçin Birlik (DİB), Türkiye ve Yunanistan arasında doğalgaz kaynaklarının paylaşımı nedeniyle ortaya çıkan gerginliğe ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Söz konusu gerginliğin çatışmaya dönüşme olasılığının her iki ülkede de barıştan yana kişi ve kurumların endişe duymasına neden olduğuna değinilen açıklamaya Türkiye ve Yunanistan’dan çok sayıda isim ve kurum da imzalarıyla destek verdi.



 

"Akdeniz barış denizi olsun" başlığıyla yayınlanan açıklamanın tam metni şöyle:

Türkiye’de ve Yunanistan’da barıştan yana olanlar, demokratlar, ilericiler, sosyalistler, komünistler olarak iki ülke arasındaki gerginliğin çatışmaya dönme olasılığından tedirginlik duyuyoruz. 

Gerek kıta sahanlığı ve münhasır ekonomik bölge, gerekse de Akdeniz’in petrol ve doğalgaz kaynakları konusundaki sorunlar barışçı bir biçimde çözülebilir. Ama açgözlü tekeller nedeniyle kavga konusu oluyor. Oysa tekellerin egemenliği altında, ülkelerimizin hiçbir zenginliği  yaşam koşullarımızı iyileştirmedi aksine doğal varlıkların acımasızca sömürülmesi bugün salgınlarla, kuraklıklarla, sellerle dünyamızı tehdit eden iklim yıkımına neden oldu. 

Akdeniz’in paylaşımı kavgasından Türkiye ve Yunanistan halklarının çıkarı yoktur. Bölgemizde ve dünyada barış egemen olabilir. Barış içinde yaşayabilir, doğal zenginlik kaynaklarının çevre tahribatına yol açmadan hangi biçimde değerlendirileceğini birlikte kararlaştırabiliriz. 

Emperyalistlerin Akdeniz’den, ülkelerimizden ve Kıbrıs’tan ellerini, üslerini ve silahlı birliklerini çekmelerini istiyoruz. 

Yerli ve yabancı tekellerin Akdeniz’in doğalgazı ve diğer zenginliklerini paylaşma kavgasından kaynaklanan çatışmalara karşıyız. 

Doğalgaz kavgası nedeniyle karşılıklı olarak tırmandırılan milliyetçilik ve silahlanma yarışına son verilmelidir. Bütün olanaklar savaş için değil, halkın ihtiyaçları için kullanılmalıdır.

İki ülkenin de hükümetlerini barışçıl bir çözüm üzerinde anlaşmaya davet ediyoruz.

Yunanistan ve Türkiye halklarını barışçıl çözüm için hükümetlerini zorlamaya ve mücadele etmeye çağırıyoruz.

Akdeniz tekellerin değil, bölge halklarının ve bütün canlılarındır. Barış hayatımızı insanca sürdürebilmenin ve dünyamızı yaşanabilir kılmanın tek yoludur.

Yunanistan ve Türkiye’den imzalarını veren kurum, parti, platform ve inisyatifler


2017 Bodrum Yurttaş İnisyatifi / 78’liler Girişimi / Adalar Vakfı / Anadolu Kadın Hareketi / Anti Kapitalist Müslümanlar / Askeri Darbelerin Asker Muhalifleri Derneği (ADAM-DER) / Atakent Dayanışma Ağı Küçükçekmece / Demokrasi İçin Birlik (DİB) / Demokratik Alevi Dernekleri Genel Merkezi (DAD) / Devrimci Parti / DİSK Emekli Sen Edremit Şubesi / Diyalog Grubu / Dostluk ve Kültür Derneği (DKDER) / Edremit Kent Konseyi Kadın Meclisi / Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP) / Emek Partisi (EMEP) / Fabrika Dergisi /Gelecek İçin Biz / Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakfı (HBAVKF) / Halkevleri / Halkların Demokratik Kongresi (HDK) / Halkların Demokratik Partisi (HDP) / İnsan Hakları Derneği (İHD) / Kaldıraç / Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) / Kazdağları İstanbul Dayanışması / Kırkısrak Kültür Vakfı / Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSA) / Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Edremit Şubesi / Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP) / Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) / Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) / Tüm Emekli İş Sendikası Edremit Şubesi / Tüm Emekliler Sendikası Espiye temsilciliği / Tüm Tokatlılar Derneği (Tüm Tok Der) / Türkiye İşçi Partisi (TİP) / Türkiye PEN / Üniv-Der (Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği) / Yeniden Bakış Eğitim Kültür Girişimcilik Derneği / Yeşil Sol Parti (YSP) / Yurttaş Girişimi

Antikapitalist Enternasyonal Sol İnisiyatif / Antikapitalist Sol Birlik (ARAS) / Zorunlu Askerler Dayanışma Komitesi / Çağdaş Komünist Plan Politik Hareketi / İhtilal İnisiyatifi (Atina gazeteleri Birliği gazetecileri içinde bir grup) / Kadın Sorunlarını Araştırma Merkezi / Kallithea İşçi Derneği / Komünist Güçler Koordinasyonu / Nea Smyrni İşçi Derneği / Nikia Vatandaş Hareketi / Sol İnşa Hareketi (ARAN) / Telesilla Yunanistan Feminist Kadınlar Ağı / Trikala İşçi Derneği / Tüm Yunanistan Savaş Karşıtları Hareketi Koordinasyonu (PAKS) / Yeni Sol Akım (NAR) / Yunanistan Komünist Partisi Yeniden İnşa Örgütü / Yunanistan Politik ve Sosyal Haklar Ağı / Zografou “Bağımsız Şehir” Belediye Hareketi

Türkiye ve Yunanistan’dan imza veren kişiler


Akis Hekimoglou: Thesprotia İnşaat Sendikası üyesi / Ali Bas Hamdi: Öğretmen / Anna Bachti: Lise öğretmeni, Doğu Attica Öğretmenler Birliği İdari Konsey üyesi / Anta Papadima: Ücretli Hukukçular Geçici İdari Konsey üyesi, Atina / Antigoni Trouli: Vekil Lise Öğretmeni, Kandiye Lise Öğretmenleri İdari Konsey üyesi / Antonia Natsiopoulou: Grafik Sanatçısı, Tasarımcı / Antonis Draganigos: ANTARSYA Merkezi Koordinasyon Komitesi üyesi / Antonis Gazakis: Eğitimci, Selanik Belediyesi Meclisi üyesi / Antonis Kourouklis: Sosyal Politika Organizasyonları Panhelenik Çalışanları Federasyonu Başkanı / Bakolas Dimitris: Kuzey Bölgeleri Jeoloji Teknisyenleri Yönetim üyesi / Chris Tourtouras: İlk eğitim Fakültesi’nde Vekil Öğretim Görevlisi (Selanik Aristotle Üniversitesi) / Christini Louka-Desi: Mimar, Ücretli Mühendisler Birliği üyesi / Christos Kaloudas: Öğrenci, Elektrik Mühendisliği Fakültesi Öğrenci Birliği üyesi (Selanik) / Christos Kosinas: Biyolog, Patras Üniversitesi’nde Doktora öğrencisi, Batı Yunanistan Bölge Konseyi üyesi / Christos Kourniotis: Lise Öğretmenleri Federasyonu İdari Konsey üyesi / Christos Patsouras: Yanya Belediyesi’nde danışman / Christos Zaganidis: Lise öğretmenleri 5. Birliği Başkanı (Selanik)  /  Dimitrios Konstantis: Kozani Hastanesi, Psikiyatri kliniğinde psikiyatr / Dimitris Georgakis: Atina Olimpik Atletizm Merkezi’nde İşçi Birliği İdari Konsey üyesi / Dimitris Govas: Kitabevi çalışanı, Kitabevi Çalışanları Birliği İdari Konsey üyesi (Atina) / Dimitris Konteles: Larissa Lise Öğretmenleri Birliği İdari Konsey üyesi / Dimitris Mavridis: Drama Şehri Orta Öğrenim Eğitim Emekçileri Sendikası Yönetim Kurulu üyesi / Dimitris Papantzikos: Yemek sektörü çalışanı, Yemek ve Turizm Sektörü Sendikası üyesi / Dimitris Sarafianos: Avukat / Dimitris Tzamouranis: Ücretli Mühendisler Birliği İdari Konsey Başkanı / Dimitris Zervas: Nea Smyrni Belediyesi’nde danışman (Atina) / Dionysis Abates: Kimyager / Efi Ganiari: Atina Lise Öğretmenleri 2. Birliği Başkanı / Eugenia Savvaki: İnşaat Mühendisi, Ücretli Mühendisler Derneği üyesi / Eva Kalousi: Lise Öğretmeni, Pire / Eva Malefaki: Tıp Fakültesi Öğrenci Birliği üyesi (Atina Üniversitesi) . Evi Thaou: Eğitimci / Georgia Nika: Agioi Anargyroi Belediyesi’nde danışman / Giannis Pachakis: Öğrenci, Kimya Mühendisliği Fakültesi Öğrenci Birliği üyesi (Atina Milli Teknik Üniversitesi) / Giannis Papadimas: Avukat, Doktora öğrencisi (Panteion Üniversitesi), Zorunlu Askerler Dayanışma Komitesi üyesi / Giorgos Papagkikas: Mimarlar Odası Panhelenik Delegasyonu üyesi / Giorgos Pavlopoulos: Gazeteci, PRIN Gazetesi Yayın Kurulu üyesi / Giorgos Piagalakis: İnşaat Mühendisi, Girit Bölge Konseyinde Bölge Danışmanı / Giorgos Vratsistas: Ziraatçi, Teknik Ziraatçiler Odası Genel Konsey Üyesi (Epir) / Giota Ioannidou: Lise öğretmeni, Lise Öğretmenleri 5. Birliği İdari Konsey Üyesi (Doğu Attica) / Hristos Touliatos: Zografou Belediye Meclis üyesi / Ibrahim Onsunoglu: Emekli psikiyatr, Gümülcine / Ilias Mouris: Atina Lise Öğretmenleri 5. Birliği Başkanı / Ioanna Vrettou: Nea Smyrni Belediyesi’nde Danışman (Atina) / Irini Georgaki-Kollia: Vekil öğretmen, Vekil Öğretmenler Konsey üyesi / Katia Gerou: Tiyatro Sanatçısı / Kiriakos Kacurakis: Yönetmen, Ressam / Konstantina Gontra: Mimar, Ücretli Mühendisler Birliği üyesi / Konstantinos Rigopoulos: Çevre Mühendisi, Korint / Kostas Papadopulos: Nikea Belediye Meclis üyesi / Kostas Toulgaridis: Öğretmen, Doğu Attica Öğretmenler Birliği İdari Konsey üyesi, Attica Bölgesi Bölge Konseyi üyesi / Kostas Vourekas: Mimar, Panhelenik Mimarlar Birliği, Mimarlar Topluluğu İdari Konsey üyesi / Liapopoulos Panos: Kassandra Halkidiki Sağlık Merkezi’nde Hemşire / Lydia Katti: Atina Üniversitesi, Hemşirelik Okulu Öğrenci Birliği üyesi / Manolis Athanasiou: Asprofos İşçi Birliği İdari Konsey üyesi / Manolis Dafermos: Öğretim Görevlisi, Girit Üniversitesi / Maria Xifara: Banka memuru, Banka Memurları Milli Birliği İdari Konsey üyesi / Matina Papachristoudi: Gazeteciler Derneği İdari Konsey üyesi / Michalis Rizos: Doktor, Attikon Hastanesi Çalışanları Birliği Başkanı / Mustafa Ali Colak: Gazeteci, Çevirmen / Niki Polyzoe: Lise öğretmeni, Fokida Lise Öğretmenleri Birliği Başkanı, Orta Yunanistan Bölge Danışmanı / Nikos Argiriou: Özel Sektör Çalışanı, Zorunlu Askerler Dayanışma Komitesi üyesi / Nikos Manavis: Gazeteci, Kuzey Ege Bölgesi Bölgesel Danışman / Nikos Papadamantiou: Felsefe Fakültesi Öğrenci Birliği üyesi ( Atina Üniversitesi)  / Nikos Xiroudakis: Pandiara İnternet Sitesi Yöneticisi / Nikos Zamboulakis: Girit-Kandiye Öğretmenler Birliği İdari Konsey üyesi, Kamu Çalışanları Konfederasyonu (ADEDI) Genel Konsey üyesi / Nikos Zikos: Hayvan yetiştiricisi, Epir Bölgesi Bölge Danışmanı / Nota Vasilopoulou: Tarım Sigortası Emekçileri Panhelenik Birliği başkanı, POPOKP İdari Konsey üyesi / Ntina Reppa: Öğretmen, ‘Aristotle’ Öğretmenleri Birliği İdari Konsey üyesi, Memurlar Konfederasyonu Genel Sekreteri, Atina Belediyesi’nde belediye danışmanı / Olga Kosmopoulou: Doktor, Pire ve Atina Hastaneleri Doktorları Birliği İdari Konsey üyesi, Nikaia Hastanesi İşçi Birliği İdari Konsey üyesi / Panagiotis Katsaris: Mora Bölge danışmanı / Panagiotis Mavroeidis: Mühendis, Ücretli Mühendisler Birliği üyesi / Panagiotis Rebapis: Larissa Lise Öğretmenleri Birliği İdari Konsey üyesi / Panagiotis Xoplidis: Kitap Emekçileri Birliği Genel Sekreteri (Selanik) / Panayotis Sotiris: Açık Üniversite Öğretim üyesi / Panos Papanikolaou: Beyin Cerrahı, Hastane Doktorları Federasyonu Genel Sekreteri, Atina ve Pire Hastaneleri Doktorları İdari Konsey üyesi, Peristeri (Atina) Belediye Danışmanı / Pantelis Vaynas: Egaleo İlçesi Eğitimciler Sendikası Şube Sekreteri / Egaleo Belediye Meclis Üyesi / Papadopoulos Dimitris Pavlos Anastoulis: Özel sektör Çalışanı, Belediye danışmanı ( Vyronas-Atina) / Pavlos Antonopoulos: Emekli Lise öğretmeni / Periklis Pavlidis: İlk Eğitim Fakültesi’nde Vekil Öğretim Görevlisi (Selanik Aristotle Üniversitesi) / Petros Papapetros: Kitap Emekçileri Birliği üyesi (Atina) / Polizoi Niki: Fokidas Bölgesi Orta Öğrenim Eğitim Emekçileri Sendikası Başkanı / Saitanis George / Larisa Sotiris Lapieris: Halandri Belediye Meclis üyesi / Sotiris Liampotis: Öğrenci, Thesprotia İnşaat Sendikası üyesi / Spiros Sakelaropoulos: Pandio Üniversitesi Öğretim üyesi / Spyros Marchetos: Tarihçi, Selanik Aristotle Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi / Spyros Roumpas: İnşaat Mühendisi, Ücretli Mühendisler Derneği Üyesi / Spyros Sioutis: Preveze Bölgesi (Epir) Emekçiler Derneği Başkanı / Stavros Manikas: Toplu Taşıma Çalışanları Sendikası İdari Konsey üyesi / Stavros Maragoudakis: Makina Mühendisi, Ücretli Mühendisler Birliği üyesi / Stavros Mauroudeas: Atina Panteion Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi / Stefanos Makrigiannis: Öğretmen / Rodopi Öğretmenler Birliği Başkanı / Memurlar Kondeferasyonu İcra Kurulu üyesi / Stefanos Prassos: Batı Makedonya Bölgesi Valilik Meclisi üyesi / Tanasis Skamnakis: Gazeteci / Taxiarchis Kostoyannis: Lise Öğretmeni, Preveze Öğretmenler Birliği üyesi / Thanasis Agapitos: Öğretmen, Selanik Öğretmenler 2. Birliği İdari Konsey üyesi, Orta Makedonya Bölgesel Konseyi Bölge danışmanı / Theodoros Perentidis: Kuzey Evros Vergi Muhasebecileri Derneği üyesi, Doğu Makedonya ve Trakya Bölgeleri Bölge Danışmanı / Thodoris Papachronis:  Öğretmen, Okul Çalışanlarını Yetiştirme Derneği üyesi, ANTARSYA Merkezi Koordinasyon üyesi / Vaggelis Nanos: Ziraatçi, Preveze Emekçileri Merkezi İdari Konsey üyesi, Panhelenik Ziraatçiler Federasyonu / Vasiliki Charcharidi: Mimar, Ücretli Mühendisler Birliği Üyesi / Vasilis Liondos: Öğretmen, Lise Öğretmenleri Birliği İdari Konsey üyesi (Hanya-Girit) / Vasilis Tzotzis: Çiftçi (Florina) / Xenopoulos Kostas: Özel Sektör Çalışanı / Yannis Elafros: Gazeteci, NAR’ın Komünist Özgürlük için Siyasi Komite üyesi / Yannis Samoilis: Lise Öğretmenleri Federasyonu İdari Konsey üyesi / Yorgos Maniatis: Üniversite Öğretim Üyesi / Yorgos Meratsas: Müzisyen

Ahmet Aykaç: İktisat Profesörü / Ahmet Çevik: Avukat / Ahmet Dindar: Avukat / Akın Birdal: 23. Dönem Milletvekili, İnsan Hakları Savunucusu / Akın Üstündağ:  26. Dönem CHP milletvekili / Ali Haydar Konca: Avrupa Birliği İlişkilerinden Sorumlu Eski Bakan / Ali Şeker: 26. Dönem CHP Milletvekili / Aliye İlay İlkay: Emekli / Ayşe Acar Başaran: HDP Batman Milletvekili Kadın Meclisi Sözcüsü / Ayşe Arat: Emekli Yönetici / Ayşe Berktay: Çevirmen / Ayşe Erzan: Fizikçi, Amerikan Fizik Derneği Andrei Sakharov ödülü sahibi / Ayşe Gözen: Akademisyen / Ayşegül Devecioğlu: Yazar / Aytuğ Atıcı: Profesör, Dr. / Bahadır Altan: Pilot / Barış Yarkadaş: Gazeteci, 26. Dönem CHP Milletvekili / Baskın Oran: Emekli Öğretim Üyesi / Begüm Yavuz: Emekli / Binnaz Toprak: Öğretim Üyesi / Birsen Temir: Anadolu Kadın Hareketi Başkanı / Bülent Felekoğlu: Tarihçi Yazar / Celal Korkut Yıldırım: Türkiye Sosyal, Ekonomik, Siyasal Araştırmalar Vakfı (TÜSES) YK başkanı / Celalettin Can: 78’liler Girişimi Sözcüsü / Cem Duna:  Emekli Büyükelçi / Cemil Günay: Öğretim Üyesi / Cengiz Arın:  Akademisyen / Çağatay Anadol: Yayıncı / Çiğdem Yalçın: Emekli / Deniz Yıldız: Yeminli Mali Müşavir, Üsküdar Hayır Meclisi / Dilek Gökçin: Yönetmen / Dilek Yalçın: Balıkesir Karesi CHP İlçe Başkanı / Ebru Günay: HDP Mardin Milletvekili Parti Sözcüsü / Ece Zereycan: Gazeteci / Elif Çongur: KHK’lı Akademisyen / Ender Arat: Emekli Büyükelçi / Ercan İpekçi:  Avukat . Ercüment Gürçay: Radyo Programcısı / Erdoğan Aydın: Tarihçi yazar / Erdoğan Kahyaoğlu: Yazar / Ergün Duran: Avukat / Esat Korkmaz: Yazar / Esma Taylan: Çevirmen, Üsküdar Hayır Meclisi / Esra Koç: Ziraat Yüksek Mühendisi, Yurttaşlık Derneği YK üyesi / Eşber Yağmurdereli: Avukat / Fatih Maçoğlu: Tunceli Belediye Başkanı / Feleknas Uca: HDP Diyarbakır Milletvekili / Ferhat Kentel:  Sosyolog / Ferhat Tunç: Sanatçı / Fügen Aybars: Emekli / Garo Paylan: HDP Diyarbakır Milletvekili / Gaye Boralıoğlu: Yazar / Gazanfer Karlıca: Mimar / Gençay Gürsoy: Nöroloji Profesörü / Gürhan Ertür: Sivil Toplum Gönüllüsü / Hacer Ansal: Akademisyen / Hakkı Saruhan Oluç: HDP İstanbul Milletvekili Grup Başkanvekili / Halil Enis Karal: Sanatçı / Halim Bulutoğlu:  Turizmci, Adalar Vakfı Başkanı . Haluk Ağabeyoğlu: Araştırmacı / Haluk Levent: Öğretim Üyesi / Hanife Yüksel Vanvolsem: Emekli / Hasan Can Doğan: Mühendis / Hasan Cevat Özdil: Mimar / Hasan Öztoprak: Yazar / Hüsnü Alkan: Sigortacı / İbrahim Betil: Şirket Yönetim Danışmanı / İlhan Cihaner: 24. Dönem CHP milletvekili / Irmak Zileli: Yazar / İsfendiyar Ülker: Balıkesir Manyas CHP İlçe Başkanı / Jaklin Çelik: Yazar / Kadir Akın: Araştırmacı Yazar / Kudret Ünal: Elektrik-Elektronik Mühendisi, Adam-Der üyesi / Mehmet Ali İrtemçelik: Eski Devlet Bakanı, Emekli Büyükelçi / Mehmet Rasgelener: Emekli Hazine Genel Müdürü / Mehmet Taha Deniz: HDP Adalar İlçe Eşbaşkanı / Mehmet Tüm: 26. Dönem CHP Milletvekili / Melda Onur: 24. Dönem CHP milletvekili / Melek Özman: Sinemacı / Meral Danış Beştaş: HDP Siirt Milletvekili Grup Başkanvekili / Mert Büyükkarabacak: Makine Mühendisi / Murat Akbaş: Aktivist / Murat Bilhan: Emekli büyükelçi, Abdi İpekçi Barış Ödülü sahibi / Murat Çelikkan:  Hakikat Adalet Hafıza Merkezi Direktörü / Murat Uyurkulak: Yazar / Murathan Mungan: Yazar / Musa Piroğlu: HDP İstanbul Milletvekili  / Müge Karalom: Hukukçu / Naci Akıncı: Emekli Büyükelçi / Nadire Mater: Gazeteci / Nazar Büyüm: Yayıncı / Necati Yılmaz: 26. Dönem CHP Milletvekili / Necdet Saraç: Gazeteci Yazar / Necmiye Alpay: Dilci / Nesrin Nas: Siyasetçi / Nesteren Davutoğlu: İletişimci / Neşe Sönmez: Editör / Neşe Yaşın: Şair / Nil Mutluer: Akademisyen / Niyazi Zorlu: Yazar / Nurcan Baysal: Gazeteci Yazar / Nurhan Keeler: Araştırma Uzmanı / Orhan Alkaya: Şair, Yönetmen / Orhan Düzgün: 24. Dönem CHP Milletvekili / Orhan Silier: Tarihçi / Oya Ersoy: HDP İstanbul Milletvekili / Pelin Akmören: Aktivist / Perihan Sarı: CHP Eski Genel Başkan Yardımcısı / Rahmi Güven: Emekli İş insanı / Rıza Türmen: Emekli AİHM Yargıcı / Sabahat Yavuz:  Öğretmen / Sema Kaygusuz: Yazar / Semra Somersan: Akademisyen / Sevilay İlkay: emekli / Sibel Özbudun: Emekli Akademisyen / Şebnem İşigüzel:  Yazar / Şehriban Teyhani: Emekli Memur, Üsküdar Hayır Meclisi / Şemsettin Yılmaz: Ekonomist / Şeref Lale: Balıkesir Gömeç CHP İlçe Başkanı / Şükrü Hamarat: Mühendis / Taciser Belge: Editör, Çevirmen / Tarık Günersel: Yazar / Tarık Kayakan: Eğitmen, Üsküdar Hayır Meclisi üyesi / Tatyos Bebek: Diş Hekimi / Tayfun Mater: Maden Mühendisi / Temel Demirer: Yazar / Tolga Yarman: Profesör, Dr. / Turgay Develi: 24. Dönem CHP Milletvekili / Turgut Öker: Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu Onursal Başkanı / Tülay Hatimoğulları Oruç: HDP Adana Milletvekili / Umur Coşkun: Mühendis / Ümit Kıvanç: Gazeteci yazar / Ümit  Özdemir: Kütüphaneci / Ümit Pamir: Eski Atina Büyükelçisi / Ünal Karasu: Emekli / Viki Çiprut: Emekli Gazeteci / Yalçın Ergündoğan: Gazeteci Yazar / Yaman Öğüt: Çevirmen, Üsküdar Hayır Meclisi üyesi / Yasemin Bektaş: İletişimci / Yavuz Okçuoğlu: Metalürji Mühendisi, SODEV Yönetim Kurulu üyesi / Yusuf Bozkurt:  Emekli Bankacı / Yusuf Kemal Tengirşenk: Fizikçi / Yücel Tunca: Fotoğrafçı / Zehra F. Kabasakal Arat: Siyaset Bilimi Profesörü / Zeynep Akıncı: Emekli Öğretim üyesi / Zeynep Oral: Gazeteci Yazar Türkiye Pen Başkanı / Ziya Halis: Eski Devlet, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı

Haber Özlem Kırmızıtoprak
Yorumlar (0)
19
hafif yağmur
Namaz Vakti 29 Ekim 2020
İmsak 05:59
Güneş 07:25
Öğle 12:53
İkindi 15:43
Akşam 18:11
Yatsı 19:31
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 6 16
2. Fenerbahçe 6 14
3. Galatasaray 6 10
4. Karagümrük 6 8
5. Çaykur Rizespor 6 8
6. Kasımpaşa 6 8
7. Antalyaspor 6 8
8. Malatyaspor 6 8
9. Göztepe 6 7
10. Erzurumspor 5 7
11. Başakşehir 6 7
12. Beşiktaş 5 7
13. Gaziantep FK 6 7
14. Sivasspor 5 7
15. Hatayspor 4 7
16. Konyaspor 5 6
17. Kayserispor 5 6
18. Trabzonspor 6 5
19. Denizlispor 6 5
20. Gençlerbirliği 5 4
21. Ankaragücü 4 1
Takımlar O P
1. Tuzlaspor 7 17
2. İstanbulspor 7 16
3. Adana Demirspor 7 14
4. Samsunspor 7 14
5. Ankara Keçiörengücü 7 13
6. Altınordu 7 13
7. Giresunspor 6 11
8. Altay 6 10
9. Balıkesirspor 7 10
10. Adanaspor 7 9
11. Akhisar Bld.Spor 7 9
12. Bursaspor 7 7
13. Menemen Belediyespor 7 6
14. Bandırmaspor 7 5
15. Ümraniye 7 5
16. Ankaraspor 7 4
17. Boluspor 7 3
18. Eskişehirspor 7 3
Takımlar O P
1. Everton 6 13
2. Liverpool 6 13
3. Aston Villa 5 12
4. Leicester City 6 12
5. Leeds United 6 10
6. Southampton 6 10
7. Crystal Palace 6 10
8. Wolverhampton 6 10
9. Chelsea 6 9
10. Arsenal 6 9
11. Tottenham 5 8
12. West Ham 6 8
13. Man City 5 8
14. Newcastle 6 8
15. M. United 5 7
16. Brighton 6 5
17. West Bromwich 6 3
18. Burnley 4 1
19. Sheffield United 6 1
20. Fulham 6 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 7 14
2. Real Madrid 6 13
3. Granada 6 13
4. Villarreal 7 12
5. Atletico Madrid 5 11
6. Cádiz 7 11
7. Osasuna 6 10
8. Elche 5 10
9. Getafe 6 10
10. Real Betis 7 9
11. Eibar 7 8
12. Barcelona 5 7
13. Sevilla 5 7
14. Valencia 7 7
15. Deportivo Alaves 7 7
16. Athletic Bilbao 6 6
17. Huesca 7 5
18. Celta de Vigo 6 5
19. Levante 5 3
20. Real Valladolid 7 3