Emekli pilot Bahadır Altan: Savaşı durdurmanın yolu AKP'yi durdurmaktan geçer

İSTANBUL-ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ: Türk-Yunan ilişkilerinin iç politikada bir malzeme olarak kullanıldığını söyleyen emekli pilot Bahadır Altan, "Savaş politikalarını durdurmanın yolu AKP’yi durdurmaktan geçer” dedi. Doğu Akdeniz’de Türkiye ve Yunanistan arasında yaşanan gerilim, yapılan barış çağrılarına rağmen sürüyor.

Manşet 17.09.2020, 06:26 17.09.2020, 06:26
2
Emekli pilot Bahadır Altan: Savaşı durdurmanın yolu AKP'yi durdurmaktan geçer

İSTANBUL-ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ: Türk-Yunan ilişkilerinin iç politikada bir malzeme olarak kullanıldığını söyleyen emekli pilot Bahadır Altan, "Savaş politikalarını durdurmanın yolu AKP’yi durdurmaktan geçer” dedi.


Doğu Akdeniz’de Türkiye ve Yunanistan arasında yaşanan gerilim, yapılan barış çağrılarına rağmen sürüyor. Yunanistan’ın yanında yer alan Fransa, geçtiğimiz hafta Doğu Akdeniz krizi ve Türkiye’ye yönelik yaptırımları konuşmak için Akdeniz’e kıyı olan 6 Avrupa Birliği (AB) ülkesi (Fransa, İtalya, İspanya, Portekiz, Malta, Güney Kıbrıs, Yunanistan) Korsika’da bir araya geldi.


Görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye’nin Akdeniz’deki tek taraflı eylemlerine son vermesi gerektiğini söyledi. Ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macron’a yönelik “Senin şahsımla daha çok sıkıntın olacak” dedi.


Bütün bu gelişmeler yaşanırken, Korsika’da bir araya gelen AB üyesi ülkeler, 24- 25 Eylül’de düzenlenecek Avrupa Konseyi toplantısına da ortak bir tutumla katılmayı amaçlıyor. Bu gelişmeler karşısında Türkiye, Akdeniz’de arama yapan Oruç Reis Gemisi’nin doğal kaynak arama faaliyetlerine ara vererek, bakıma aldıklarını açıkladı. Doğu Akdeniz’de yaşanan gelişmeleri değerlendiren emekli pilot Bahadır Altan, Türkiye-Yunanistan gerginliğinin bütün iktidarlar tarafından bir araç olarak kullanıldığını söyledi.


SÜLEYMAN DEMİREL HATIRLATMASI


Hava kuvvetlerinde çalıştığı süre boyunca Türk-Yunan ilişkilerinin iç politikada kullanıldığına bire bir tanık olduğunu belirten Altan, “Buna ilişkin Süleyman Demirel’in bir sözü vardı. O dönemde de ekonomi yine şimdiki gibi kötü gidiyordu. Şimdiki Oruç Reis gemisinin adı HORA idi. Demirel ‘HORA Ege’dedir, Ege oradadır’ diyordu. Buradaki gerilimden başından beri her iki ülkedeki milliyetçi iktidarlar beslendiler. Ama her iki ülkenin halkı da bunun bedelini ödedi. Burada harcanan paranın haddi hesabı yok. Artık Türkiye’nin özellikle Suriye ve Kuzey Irak politikası iflas etmiş ve bu dünya tarafından iç politikada da AKP’nin ipliği pazara çıkıyor. Bunun için şimdi Mavi Vatan diye insanlara sundukları yerde fırtına koparılarak, iç politika malzemesi yapılıyor” dedi.


İÇ POLİTİKAYA OYNUYORLAR


1982’de imzalanan Birleşmiş Milletler Uluslararası Deniz Hukuku Sözleşmesi’ni Yunanistan’ın imzaladığını, bu anlaşmadan doğan bazı haklarının olduğunu hatırlatan Altan, ancak Türkiye’nin bu sözleşmeye imza atmadığını hatırlattı. Yunanistan’ın bu anlaşmaya dayanarak, Ege’de haklarını genişletmeye çalıştığına dikkat çeken Altan, “Türkiye bunu imzalamamasına rağmen, Libya ile yaptığı anlaşmayı bu sözleşme çerçevesinde yaptı. Buralarda iki ülkenin araştırma yapmasına yetecek kadar alan var. Fakat iki ülke yönetimi bunun üzerinden iç politikaya oynuyor. Biz hava kuvvetlerinde iken, defalarca Ege’ye çıkışlar yapan, hatta bilinçli olarak Yunan karasularını ihlal edecek uçuşlar yapıldı. Burada Yunanistan’ın reaksiyonunu ölçmeye çalıştılar. Sık sık ‘it dalaşına’ girilir, ancak silah kullanılmazdı. Bir keresinde Midilli Adası yakınında bir Yunan uçağı bizim F-16’mızı vurarak düşürdü. Bir yüzbaşı hayatını kaybetti, diğer pilot paraşütle atladı ve denizden Yunan arama kurtarma helikopteriyle kurtarıldı. O dönemin politikası bunu bile savaş nedeni sayacak bir politika değildi. Vuruldu gerçeği üzerinde yeterince durulmadı bile. Uçağın enkazı hala Ege'nin sularındadır. Kurtulan arkadaşım daha sonra röportaj vererek, gerçekleri kamuoyuna anlattı. Yunan jetinin füzesi ile vurulduklarını söyledi. Buna rağmen bir reaksiyon olmadı. Yani dönemin devlet politikası neyi gerektiriyorsa, öyle hareket ediyorlar” şeklinde anlattı.


MİLLİ YANLIZLIK


İktidarın dünyaya meydan okuyan “kabadayı” dilinin beledini halkların ödeyeceğini dile getiren Altan, AKP’nin izlediği politikadan geri dönüşünün olmadığının altını çizdi. İktidarın izlediği politikalarla üretemeyecek duruma geldiğini ifade eden Altan, şöyle devam etti: “Bir şey üretemeyince bu sefer silah üretimine hız verdiler. Bunun için de önce düşman yaratmak gerek. Düşmanları çoğaltmak gerek. Ürettikleri çoğu silahın da ana parçaları dışarıdan alınıyor. İHA ve SİHA’ları deneyeceği yer de ne yazık ki Suriye toprakları oldu. Orada bu silahlar kullanılıp dünyaya tanıtıyor. Kimsenin aldığı yok ama bunu övünerek yapıyorlar. Başka üretecek bir şeyleri kalmamış. Tarım, hayvancılık, sanayi tükenmiş. Bu gerçekleri saklamak için yeni savaş alanları, yeni gerginliklere ihtiyaç var. Ege’de yürütülen de ülkeyi her geçen gün batağa sürükleyen, sürekli düşman yaratan milliyetçi saldırgan politikanın son adımı. Muhalefet bunu sorgulamak yerine bunların peşine takılıp gidiyor. Bunun önünü de açan Suriye’deki teskereye 'Evet' diyerek, ‘biz milli konularda iktidarın yanındayız’ diyen ana muhalefet partisidir. Oysa bu milli savunma da değil. Kimsenin bize saldırdığı yok. İktidar her başarısızlığında her sıkıştığında bir düşman yaratıyor. Bütün dünyayı karşısına almak milli bağımsızlık değil. Bu yapılan milli yalnızlıktır. Artık Türkiye sadece kendi bölgesinde değil, bütün dünyada yalnızlaşıyor. Devlet ilişkilerini sanki devlet başkanlarının bilek güreşiymiş gibi, kişiselleştirerek kullanan başka bir yer yok. Bu dilin doğal sonucudur.”


TÜRKİYE YALNIZ


Türkiye’nin iç politikada olduğu gibi dış politikada da düşman olarak nitelediği herkesi "terörist" olarak ilan ettiğini söyleyen Altan, dış politikadaki yalnızlığın bundan kaynaklandığını söyledi. Türkiye’nin dış politikada müdahalelerin de “terör” ile gerekçelendirdiğini belirten Altan, “Siz öyle diyorsunuz ama sizin ‘terörist’ dediğiniz kişilere dünya ‘terörist’ demiyor. DEAŞ’a karşı Suriye’de YPG savaşıyor. Gidin oradaki halka sorun bakalım, kim terörist? YPG orada o halkın gözünde kurtarıcı. Sizin bunlara ‘terörist’ demeniz ve bunlara karşı silah kullanmanız bu gerçeği değiştirmiyor. Bakın Türkiye, Libya’da da mevcut hükümeti destekliyor ve Hafter’i ‘terörist’ ilan ediyor. DEAŞ artığından devşirdiği, örgütleyip silahlandırdığı, Suriye’den transfer ettiği şeriatçı, dinci grupları Libya’ya gönderiyor. Kime karşı? Terörist ilan ettiği Hafter’e karşı. Yakın zamanda ise Türkiye'nin aksine Libya'da İhvancılara karşı Hafter'in yanında yer alan Mısır parlamentosu bir teskere ile ‘Libya’daki teröristlere karşı’ silahlı kuvvetleri kullanma yetkisini onayladı. Ne oldu Libya'da Mısır’ın karşısında bu sefer Türkiye ‘terörist’ oldu. İktidar, Türkiye’de kendisine karşı olan herkesi ‘terörist’ olarak niteleyip, yandaş medya vasıtasıyla iç kamuoyunu kandırabilir. Ama dünyada basını susturup konuşanı içeri tıkacak yaptırımlar uygulayacak hali yok. Dünyanın gözü burada ve bu gerçekleri görüyor. Yalnızlığın başladığı yer burasıdır bence. Bundan dolayı Akdeniz’de hiç kimse Türkiye’nin yanında değil” diye konuştu.


'AKP’Yİ MAHKUM ETMEK LAZIM'


İktidarın dış politika üzerinden muhalefeti bölerek yanına çektiğine dikkat çeken Altan, bunun bilinçli bir politika olduğunu kaydetti. Uluslararası hukuka uygun olmadan atılan her adımın uzun vadede ağır bir fatura olarak geri döndüğünü ifade eden Altan, “Belki kısa vadede iç politikada böyle bir şakşakçı ve alkışlayan bir kitle üretirsiniz. Ama bunun uzun vadede faturası ağır olur. Ve o faturayı yine sadece yoksul halk öder. Bu politikaya parlamentoda karşı çıkan tek parti HDP’dir. İşte onları da ‘vatan haini’ ilan ederek cezaevlerine tıkmaya çalışıyor ve ötekileştiriyor. AKP bu şekilde iktidarını sürdürmeye çalışıyor. Üretim adına bir şey yok. Bunun için milliyetçiliğe sığınıyorlar. Bu da ne yazık ki kimi çevrelerde karşılık buluyor. Toplum kutuplaşıyor düşmanlaşıyor. Kürt tarım işçilerine saldırıları körükleyen rüzgar budur. 12 Eylül faşist darbe öncesi Maraş, Çorum olayları kadar vahim katliam girişimleridir bunlar. Mafya babaları, çeteler bile en hızlı milliyetçi oldular. Samuel Johnson’un ‘Her alçağın son sığınağı milliyetçiliktir' diye bir sözü var. Bu sözün yaşama geçtiği sahneye indiği günler yaşıyoruz” diye belirtti.


‘BARIŞIN SESİ YÜKSELMELİ’


Yaşanan sorunları çözebilecek kişilerin ancak barış yanlısı insanlar olabileceğini söyleyen Altan, “Yunanistanlı müzisyen Mikis Teodorakis Yunan milliyetçiliğine karşı kıta Yunanistan’ın hemen dibindeki iki bize yakın Meis adası gibi 2 adanın Türkiye’ye ait olduğunu düşünerek empati yapmaya çağırıyor. Karasularını 12 mile çıkartma konusunda ‘Türkiye’yi anlamamız lazım, Türkiye kendisini hapsedilmiş hissediyor. Düşünün bu iki adanın onların olduğunu. Bunun için anlamamız, dinlememiz lazım’ diyor. Türkiye’deki aydınlar da bunu, diyalogu savunuyorlar. Bizim de Theoderakis gibi saldırganlığa prim vermeyerek barışın dilini konuşmamız lazım. Diplomasi kabadayılık değildir. Bu politikayı izleyen kişileri, partileri mahkum etmek lazım. O nedenle savaş politikalarını durdurmanın yolu AKP’yi durdurmaktan geçiyor. Savaşa saldırganlığa düşmanlığa karşı en geniş demokratik muhalefeti ne yapıp edip büyütmemiz, barışın sesini yükseltmemiz gerek” dedi.


MA / Ferhat Çelik
banner3
Yorumlar (0)
6
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Olası bir erken seçimde hangi ittifaka oy verirsiniz?
Olası bir erken seçimde hangi ittifaka oy verirsiniz?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 9 23
2. Galatasaray 10 20
3. Fenerbahçe 10 20
4. Beşiktaş 9 16
5. Kasımpaşa 10 15
6. Gaziantep FK 10 15
7. Karagümrük 10 14
8. Göztepe 9 14
9. Başakşehir 10 14
10. Konyaspor 9 12
11. Rizespor 9 12
12. Malatyaspor 9 12
13. Hatayspor 7 12
14. Trabzonspor 10 12
15. Antalyaspor 10 10
16. Sivasspor 9 9
17. Erzurumspor 9 9
18. Kayserispor 9 8
19. Denizlispor 9 6
20. Gençlerbirliği 9 5
21. Ankaragücü 8 2
Takımlar O P
1. Altınordu 11 23
2. Ankara Keçiörengücü 11 21
3. Samsunspor 11 20
4. Adana Demirspor 10 18
5. İstanbulspor 10 18
6. Tuzlaspor 10 18
7. Altay 9 16
8. Giresunspor 10 16
9. Bursaspor 11 14
10. Balıkesirspor 11 14
11. Akhisar Bld.Spor 11 13
12. Adanaspor 9 12
13. Bandırmaspor 11 11
14. Ümraniye 11 10
15. Menemen Belediyespor 9 9
16. Ankaraspor 10 8
17. Boluspor 10 7
18. Eskişehirspor 11 1
Takımlar O P
1. Tottenham 10 21
2. Liverpool 10 21
3. Chelsea 10 19
4. Leicester City 10 18
5. Southampton 10 17
6. Wolverhampton 10 17
7. Everton 10 16
8. M. United 9 16
9. Aston Villa 8 15
10. Man City 9 15
11. West Ham 9 14
12. Leeds United 10 14
13. Newcastle 10 14
14. Arsenal 10 13
15. Crystal Palace 10 13
16. Brighton 10 10
17. Fulham 10 7
18. West Bromwich 10 6
19. Burnley 9 5
20. Sheffield United 10 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 11 24
2. Atletico Madrid 9 23
3. Villarreal 11 20
4. Real Madrid 10 17
5. Sevilla 9 16
6. Cádiz 11 15
7. Barcelona 9 14
8. Granada 10 14
9. Athletic Bilbao 10 13
10. Elche 9 13
11. Getafe 10 13
12. Deportivo Alaves 11 13
13. Valencia 11 12
14. Real Betis 10 12
15. Osasuna 10 11
16. Eibar 10 10
17. Real Valladolid 11 10
18. Celta de Vigo 11 10
19. Levante 10 8
20. Huesca 11 7