'Erkek Dediğin / Funda Dörtkaş

  Kadınların doğumlarından ölümlerine dek babalarından, ailelerinden, abilerinden, erkek kardeşlerinden, amcalarından, dayılarından, sevgililerinden, eşlerinden, komşularından, öğretmenlerinden, mahalleliden, esnaftan, siyasilerden vs vs. duyduğu, dinlediği, hakarete uğradığı, şiddet gördüğü her biri ayrı eril kültürel kod olarak toplumsal alana yerleşmiş cümleleri, söz kalıplarını, kadın bedeniyle adlandırılan yemekleri, tatlıları 05.

Manşet 06.06.2020, 22:57 06.06.2020, 22:57
2
'Erkek Dediğin /  Funda Dörtkaş

 

Kadınların doğumlarından ölümlerine dek babalarından, ailelerinden, abilerinden, erkek kardeşlerinden, amcalarından, dayılarından, sevgililerinden, eşlerinden, komşularından, öğretmenlerinden, mahalleliden, esnaftan, siyasilerden vs vs. duyduğu, dinlediği, hakarete uğradığı, şiddet gördüğü her biri ayrı eril kültürel kod olarak toplumsal alana yerleşmiş cümleleri, söz kalıplarını, kadın bedeniyle adlandırılan yemekleri, tatlıları 05.06.2020 tarihinde twitter aracılığıyla öznenin yerini değiştirerek #ErkekDediğin başlığı altında okumak:
“Erkekler çiçektir.”

“Erkek dediğin kadının elinin kiridir.”

Erkek dediğin kırar dizini evinde oturur.”

“Erkek kendini gelecekteki hanımı için saklamalıdır.”

“Erkek haklarını savunucaz derken abartıya kaçıp çok itici oluyorsunuz. kimse dinlemez sizi böyle, biraz sempatik olun.”

Erkek erkeğin kurdudur.”

Erkek dediğin biraz işveli cilveli olacak karısını eve bağlamayı bilecek”

“Bikaç kilo verip şu göbeği eritsen, bi de saç ektirsen yakışıklı adamsın aslında.”

Erkek cinayetleri” çok abartılıyor, bu toplumun başka sorunları da var. Sadece erkekler ölmüyor ki.”

erkek, her kadının hakkıdır”

“Erkek yazar”

“Erkek romancı”

“Erkek sürücü”

“Yuvayı erkek kuş yapar.”

“Baylar ve Kadınlar”

“Erkeği kadın değil, ar ve namusu korur.”

“Erkeğini dövmeyen dizini döver.”

“Ev yapacaksan tuğladan, erkek alacaksan Muğla’dan.”

“Erkek başına gitme, laf söz ederler, bizi elaleme rezil etme”

“Erkekler sevilmek için yaratılmıştır, anlamak için değil.”

Erkek hakim, erkek polis, erkek subay, erkek doktor, erkek öğretmen, erkek hoca, erkek memur, erkek çalışan, erkek müşteri, erkek yolcu, erkek yanı.”

“Erkekler de bu taciz olayını çok abartıyor ne olmuş yani biri seni beğendiyse ve hafifçe dokunmak istediyse, incilerin mi dökülüyor”

Erkek dediğin vücut hatlarını belli eden şeyler giymeyecek, sakalını, bıyığını uzatmayacak. Eğer bunları yapıyorsa vay efendim ben taciz ediliyorum demeyecek. Bunları yapan erkek aranıyordur, yolludur.”

“Üniversiteye de gitsinler tabii. Ama evlenince nasılsa diplomayı alıp duvara asacak, evlerinin beyi olacaklar.”

“Senin babana abine yapılsa hoş mu?”

Boşanmaların artmasının nedeni erkeklerin iş hayatına girmesinden kaynaklı, asıl görevi olan kocalığı unutuyor çalışan erkek”

Erkek erkekliğini bilmeli, kapıyı güler yüzle açıp masaya bir tabak sıcak yemek koymalı çünkü kadının kalbine giden yol midesinden geçer.”

Erkek dediğin evinden damatlığıyla çıkar, kefeniyle döner.”

Erkek, fıtratı gereği yarım akıllıdır. Bunların ne şahitliği kabul edilir ne de bunlara memleket idaresi teslim edilir.”

Erkek dediğin cerrah olmaz. Bu gencecik güçcüz erkekler mi yapacak ameliyatları? Cerrahlık erkeklere uygun değil”

“Erkek dediğin karısından önce kalkacak kahvaltıyı hazırlayacak, karısını güleryüzle uğurlayacak, akşam yemek hazır halde karısını yine güleryüzle temiz pak karşılayacak ki kadının gözü dışarı kaymasın.”

Erkek dediğin geceleri kimseyle mesajlaşmaz. Mesajlaşıyorsa kesin aranıyordur.”

“Çirkin erkek yoktur, az rakı vardır.”

“Namus farklı mesela. kadının elinin kiri. doğasında var. kadın yaparsa bir şey olmaz ama erkek? erkeğin böyle bir hakkı nasıl olabilir ya? erkek erkekliğini bilecek. kendini bilmeyen bir erkek, eksik bir erkektir. ileride baba olsa çocuğunun yüzüne nasıl bakacak?”

Bir erkek saçlarını kestirmişse kalp kırıklıkları vardır”

Erkek dediğin bakire olmalı.”

“Yolda sakız çiğneyen erkek “yolludur”.”

Erkek dediğin gecenin bir saati sokağa çıkmaz. Çıkıyorsa aranıyordur.”

Erkek doğası gereği her işi yapmaya uygun değildir. Çalışmasın demiyorum, şoför olsun, tamirci olsun ama elinin gres yağıyla kadın işlerine kalkışmasın.”

Eğlenmelik #erkek ayrı, evlenmelik #erkek ayrıdır.”

“ya erkeğin asıl düşmanı yine erkek. erkekler en yakın erkek arkadaşını bile içten içe kıskanıyo. yanlış mıyım?”

Erkek karikatüristler de var ama komik değil.”

Erkek adam karısının çapkınlıklarına gerekirse yuvası yıkılmasın diye sesini çıkarmayacak. Kadındır yapar diyecek. Yoksa aile birliği sarsılır, toplum çöker, tuvaletler tıkanır.”

“Bir erkek bir kurumda üst düzey yerlere gelmişse kesin vere vere gelmiştir.”

Bir erkek gece gece şortla dışarıda geziyorsa aranmıştır, tecavüz eden kadının suçu yok. Hem ne işi varmış gecenin o vakti kısacık şortla dışarıda ?”

Kadınlar da ev işlerine yardım etmeli. Erkek yemek yaparken kadın da salatayı yapabilir mesela.”

Çirkin erkek yoktur bakımsız erkek vardır.”

“Erkek kısmı sokakta sigara içmez. Sakız çiğnemez.”

Kadın akademisyenler kimseyi taciz etmiyor. Erkek öğrenciler ders geçmek için hocaya asılıyorlar. Kadın ne yapsın? Yani fıtratında var bu kadının, erkek öyle bacaklarını açıp şuh kahkahalar atarsa içi kabarır tabii. Erkeklerin suçu. Edebiyle oturan erkekler niye taciz edilmiyor?”
“Ben kocamın çalışmasına tabii ki karşı değilim ama akşam eve geldiğimde kapıyı güler yüzle açan, önüme bir tabak sıcak yemek koyan bir erkek görmek isterim.”


“Çalışan erkekler mutsuz. Erken çöküyor. Evine stres getiriyor. Bak evbeylerine sefa sürüyolar. Erkekler kaldıramıyo hem iş hem ev sorumluluğu”

“Erkek dediğin İstanbul gibi olmalı. Fethi zor, fatihi tek.”

Bak kızım erkek kardeşinin namusundan sen sorumlusun gerekirse cezası neyse vericeksin büyüdü artık damatlık erkek oldu aman diyim sahip çık abine laf getirmesin bize”

Erkeğin hayır dediğine bakmayacaksın. Erkek naz yapar……”

“Bak tamam kabul ediyorum tabi ki sana laf atıp taciz eden kadın haksız ama senin erkek başına o saatte orada ne işin var.”

Bakir olmayan erkekle evlenilmez, onlar eğlenilecek erkeklerdir. Eğer bakir değilse ona yapılan tecavüz meşrudur. Oğlan mıdır erkek midir belli değil zaten bunlar!”

“Erkek dediğin karısının soyadını alacak, kime ait olduğu belli olacak.”

Panele bir erkek koymamız lazım, yoksa kötü görünecek.”

Baba olmayan anlayamaz. Bambaşka bi his. Erkekliğin tamamlanıyo. Çocuksuz erkekler hep yarım erkek. Yazık”

Erkek başına ne işi varmış o saatte…”

Neymiş efendim karısı başka erkeklere gidiyormuş, sen erkek gibi erkek olabilseydin karına yetebilseydin kendine baksaydın kadının da gözü dışarıda olmazdı. Bir kadın kocasını aldatıyorsa sebebi erkeğin yetersiz oluşundandır.”

Erkek dediğin bakımlı olacak. Karısına hizmet edecek. Evlenip kendisini salmayacak. Sonra bu kadınların gözü neden dışarıda diyorsunuz. Suç sizde kardeşim.”

Ya şu dergiye bir de erkek yazar koyalım da feministler saldırmasın.”

Bugün erkek bir otobüs şoförü gördüm. Çok mutlu oldum. Erkeklerimize de böyle istihdam alanları yaratmalıyız.”

Kocam isterse erkek erkeğe oturabilir ama evde”

Fiziği düzgün, giyimine bakımına önem veren erkek eleman aranıyor.”

Erkek için en iyi meslek öğretmenlik. Cidden bak, erkenden gelir evine, yemeğini yapar. Hem çocuğunu da kendi büyütür. İdeal meslek.”

Afedersiniz Adam mıdır erkek midir belli değil.”

“Rakı içen erkek candır.”

Örtüsüz erkek perdesiz eve benzer…”

Televizyonda bir sürü kadın toplanmış, erkek haklarını konuşuyor. Çünkü erkek haklarını en iyi kadınlar bilir.”

Erkek kuyruk sallıyorsa kadın ne yapsın?”

“Erkek dediğin iffetli olacak. Mahrem namahrem bilecek. Herkesin içerisinde kahkaha atmayacak, bütün hareketlerinde cazibedar olmayacak.”

Erkek dediğin sokakta beyfendi, mutfakta aşçı, yatakta leopar olacak”

“Erkek budu köfte”

Erkek dediğin beyefendi gibi giyinecek. Oturmasını kalkmasını bilecek”

Erkek dediğin yatakta jigolo, mutfakta aşçı, salonda beyefendi olmalı. Bu kadarı yeter. Ekonomi, politika filanla o küçük kafasını yormasın.”

“Erkek dediğin saçı görünmez ve kadınından bir adım geride başını kaldırmadan yürür.”

“Maskülistler mutsuz, çirkin, yalnız erkekler.”

“Müzik yapan erkekler de var biliyorsunuz ama nedir, birtakım niteliksiz, çiğ, derinliği olmayan notaların yan yana gelişi, kakafoni… Karşı değilim, yine yapsınlar ama hobi olarak yapsınlar, ellerine, ağızlarına hiç yakışmıyor.”

Erkek, fıtratı gereği yarım akıllıdır. Bunların ne şahitliği kabul edilir ne de bunlara memleket idaresi teslim edilir.”

Erkek kadının kaburgasından yaratılmıştır”

Erkek sesi haramdır. Tahrik oluyoruz. Size söz hakkı verilmediği sürece konuşmayın.”

Bir erkek şaire göre çok cesur yazıyorsunuz, ama dikkat edin böyle şiirlerle yanlış anlaşilabilirsiniz, erkeksiniz sonuçta nemalanmaya çalışan olur”

Erkek adam tayt giymez”

Erkek dediğin koluna taktın mı yakışır, duvara attın mı yapışır”

“Her kadın erkekleri öldürmüyor, siz seçiyorsunuz o kötü kadınları nerede başı boş serseri kadın var onlara gidiyorsunuz biz iyi kadınların kıymeti bilinmiyor.”

Erkek arkadaşım akşam arkadaşlarıyla dışarı çıkabilir, ben eşitlikçiyim sorun değil. ama haber vermeli, bir de arkadaşlarını tanımalıyım tabi. Ona güvenmediğim için değil çevre kötü, sonra üzülür. Ayrıca akşamları hep ona yardım eder salatayı yaparım, bunu da not düşeyim”

“Demek tecavüze uğradı. Peki erkek o sırada içkiliydi diyorlar? Yani belki de rızası vardı, nerden bilebiliriz ki sonuçta? Ayrıca gece yarısı o kadının evinde ne işi vardı?”

“Düğüne giderken kırmızı kurdelayı damadın beline babası yoksa abisi o da yoksa bir aile büyüğü bağlar.”

“Bir çocuğun en iyi bakıcısı babasıdır. Kreşlerde, yabancı ellerinde mi büyüsün çocuklar? bencillik değil mi sırf 2 kariyer yapıcaksınız diye çocuğu evinden ayırmak?”

“Başvurduğunuz pozisyon çok kadın egemen bir alan, daha erkeklere uygun bir şey düşünseniz, idari asistanlık filan?”

“bi erkeğin ağzına küfür hiç yakışmıyor”

“Kocam gidecek tüm gün kadınların yanında çalışacak ben de göz yumucam öyle mi? Ben namusuna sahip çıkamadı dedirtmem.”

“Yakışıklı adamsın… Böyle komiklik yapmaya çalışıp kendini küçük düşürmenin ne alemi var? Erkekten komedyen olmaz.”

“iyi erkek yönetmenler de var. çok disiplinli ve duyarlılar.”

“erkeğin fıtratında kadına köle olmak var. kadın sahip olur erkek ait olur.”

“Erkek aklı gah uzanır gah kısalır!”

“Kimse benim erkeğime laf edemez. Kimin ne derdi varsa gelsin beni bulsun. Erkekler sahipsiz değil. Onlar kardeşimiz, babamız ve soframızdaki yeri”

“Baba olmayan erkek de ne bileyim yarımdır yani. Babalık kadar kutsal bir şey mi var? Öyle şiirmiş, edebiyatmış. Erkeklere göre değil o işler. Çocuklarını büyütürken karalasınlar işte öyle defterlerine, eğlensinler kendi kendilerine. Gerekirse kadını okur zaten. Yeter!”

“Bir erkeğin en değerli çeyizi öpülmemiş dudaklarıdır.”

“Erkek dediğin eşini memnun etmesini bilecek, edemiyorsa üzerine başka erkek getirilmesine rıza gösterecek.”

“Erkek kucakta, çeyiz bucakta”

“Bunlar hep eksik pantolon.”

“Erkek ama iyi araba kullanıyor”

“Kayınço kaymaktan tatlıdır!”

“türkiye’de erkek olmak, erkek hakları, erkeklerin sorunları, erkekler dünyası üzerine verimli bir toplantı gerçekleştirdik.”

“cinsiyet eşitliğine inanırım. 8 mart dünya erkekler gününe katılmak istedim;”kadınlar giremez” dediler.”

“Erkek futbol oynamaz, futbol kadın işidir.”

“Şövalye dudağı”

“Çok yakışıklı bir bay, Allah sahibine bağışlasın.”

“Çirkinim diyemeyen erkek de beden olumlaması arkasına sığınıyor. Tamam gardaş senin bedenin senin kararın da göz zevkimizi bozuyorsun. Yürüyen bir görüntü kirliliğisin”

“Babalı Oğullu çorbası”

“Yemeğin salçalısı erkeğin kalçalısı…”

“Git şu üstünü değiştir hayat erkeği gibi çıkılmaz sokağa, iş çıkaracaksın başımıza”

“Ne biçim erkeksin, eğildiğinde kıçının çatalı görünüyor.”

“Hamile bir erkeğin yolda yürüyerek vücudunu başka kadınlara sergilemesi şehveti uyandırır!”

“Güzelherif otu.”

“Size yürüyen kadın güzelse, maddi durumu yerindeyse, işi gücü iyiyse ifşa etmiyorsunuz ama…”

“Kapı gibi diploman olacağına fındık kadar çükün olsun.”

“Yaz kızım; maktul erkeğin çantasında prezervatif bulunması dolayısıyla 38 bıçak darbesi ile cinayeti işleyen hanımefendinin ağır ve haksız tahrik altında şuçu işlemiş olması, duruşma sırasında mini etek- ceket giymiş olması hafifletici sebep sayılarak beraatine”

“Baba olan bir erkeğin artık çalışmaması gerekir. O saatten sonra onun yegane sorumluluğu namuslu, vatan sevdalısı, dinini bilen bir evlat yetiştirmek ve evde ona bakıp onu büyütmektir.”

“Feminist erkekler, evde kalmışlar ve çirkinler. Birçoğu da gay zaten.”

“Çapkınlık kadınlığın doğasında var, ne yapsın yani kadın”

“Erkekler günü demeyeceksiniz emekçi erkekler günü diyeceksiniz!”

“Benim babam da, çocuklarımın babası da erkek. Hiç erkeklere saygısızlık yapar mıyım. Biz Karadeniz insanıyız”

“İzmir’in erkeğine ve havasına güven olmaz.”

“Erkek düşmanı değilim. Benim babam da bir erkek.”

“Erkeğe şiddeti kınıyorum, ama erkek de yerini bilmeli tabii.”

“Erkek işte hemen ağlıyor”

“Erkek çocuğu bisiklete binmez, maazallah bozulur sonra evde kalır.”

“Şu erkek var ya tam kaşar!”

“Erkeğin namusu kadından sorulur”

“Erkek kuyruk sallamasa kadının canı çekmez”

“Erkekler iş aradığı için işsizlik yüksek”

“Erkek akademisyenler de çok gergin ya.”

“Tarlanın taşlısı, erkeğin saçlısı”

“Pantolonu ala benziyor, bamyası bala benziyor”

“Erkekler tıraş bıçaklarını siyah poşetle taşımalı ben görmek zorunda mıyım onların tıraşını”

“Erkek dediğin otururken bacak bacak üstüne atmaz.”

“Hayat erkeği”

“İkinci Yeni’nin damadı.”

“Kurtlarla koşan erkekler”

“doğum gününde babama elektrikli süpürge aldık. artık yerleri silerken eskisi gibi yorulmayacak.”

“Kötü yola düşmüş erkekler”

“Sen erkeksin erkekliğine laf getirme. Babanın şapkasını eğme.”

“Allah’ın emri peygamberin kavliyle oğlunuzu kızımıza istiyoruz”

“Dırdır, erkeğin fıtratında var.”

“Git şu üstünü değiştir hayat erkeği gibi çıkılmaz sokağa, iş çıkaracaksın başımıza”

“Ben taciz etmedim memure hanım, otobüs sıkışıktı, fark etmeden göğsüm değmiş olabilir, bu bayı görmedim bile ben”

“Evde kalmış oğlan kurusu, bulaşma hiç.”

“Dul adamsın, bi ihtiyacın olursa, çekinme.”

“Eğlencelik erkekler yüzünden evlenilecek erkekleri üzdük kızlar”

“Erkekler tacize, tecavüze uğramak, öldürülmek istemiyorsa, mazbut bir yaşam sürecek; giyimine dikkat edecek, gezip tozmak ne demek, evinde susup oturacak. evde kadınlar sever de döver de. aile içine karışılmaz.”

“Erkek dediğin elinin çamuruyla kadın işine karışmayacak! Saçı kısa aklı daha da kısa erkekten akıl alacak değiliz. Ayrıca mızırdanıp durmasın; erkek köpek kuyruk sallamasa kadın niye peşinden koşsun”

“Bir erkek topuğuyla değil iffetiyle yükselir”

“Erkek dediğin kadından daha güçlü olmayacak, bir adım geride durmasını bilecek.”

“Edebiyle çalıştıktan sonra elbette erkek de çalışabilir.”

“Bu erkekler kıllı bacaklarıyla dolaşmaya utanmıyorlar mı? her şeyi geçtim estetik değil bir kere”

“Ne erkekler sevdim zaten yoktular…”

“Birlikte olduğum erkeğin belli bir genel kültürü olacak, sonuçta yanımda cahil görünsün istemem ama benden birikimli olması yakışık almaz. Bir beye yakışır ölçüde kararında genel kültür sahibi olması, yeri geldiğinde kendini geri çekmesi, evinin işini de eksik etmemesi gerekir.”

“”Şişman erkekler tayt giymesin bi zahmet. Gözümüz kanıyor.”

“Şantiyecilik kadın işidir. Ne işi var elinin hamuru ile erkeklerin şantiyede”

“Erkeğin karnından sıpayı, sırtından sopayı eksik etmeyeceksin!”

“Erkek dediğin becerikli olacak, elinden her iş gelecek!”

“Kadınına atkı öremeyen erkek de ne bileyim”

“Erkeklere araba kullanmak yasaklansın”

“Kesin şoförü erkektir.”

“Kadına kocasını ne sebeple dövdüğü sorulmaz.”

“Erkek dediğin akşam saatlerinde tek başına boş bir otobüse binemez!”

“Gömleği gösteren ütüdür. Erkeği gösteren götüdür.”

“Elin kızı diplomana değil yaptığın pilava bakar!”

“Erkek dediğin öyle kıvırtarak yürüyüp kadının nefsini kabartmayacak arkadaş”

“kızım gece tek başına arkadaşlarıyla çıkabilir. Oğlum çıkarsa bacaklarını kırarım.”

“Erkek gibi gülme, erkek gibi ağlama, erkek gibi kıvırma. Ya kadın ol, kadın sözü ver ya da erkek kıyafeti giy dolaş”

“Ne bileyim sen öyle bıyık altından gülünce ben de rızan vardır sandım.”

“Benim kadınım beni duvardan duvara vurabilir”

“Başörtüsüz erkek, perdesiz eve benzer, ya kiralıktır ya da satılık”

“Damatlık her genç erkeğin hayalidir”

“Erkeğin yeri karısının yanıdır, kırıp dizini otursaydı evinde. Ne işi varmış o kadar kadının içinde?”

“Erkek istemezse tecavüze uğramaz”

“Erkekler ellerinin çamuruyla yönetim işine karışmasalar.”

“Selvi boylum al kravatlım”

“Erkekler günü geliyor kız, kapağı bir erkek çizsin.”

“Öyle deme her erkek baba olmak ister.”

“E ben seni özgür bir erkek sanıyordum.”

“Kocam çok dominanttı, aldattıysam kadınlığımı hissetmek için aldattım. Evde kadın gibi laf yetiştiriyor, hiç alttan almıyor, insanın kadınlık gururuna dokunuyor. Kadınını biraz el üstünde tutsaydı, he deyip geçmeyi bilseydi, pişman değilim, hak etti.”

“Demezler mi dul erkeksin yaptığına bak…”

“Alma soysuzun oğlunu, gider babasının yolunu.”

“Erkek yazarlar karakter yaratamaz.”

“O şortun boyu ne oğlum ablan bacaklarını kırar”

“Erkekler okumasın deyip eşime erkek doktor baksın demeyi iyi biliyorsunuz”

“Sokak çatışma haberine “erkek” muhabirleri yollamayın koşamazlar.”

Erkek dövülür de sevilir de… Döveceksin dediysek, ağzını burnunu kırmayacaksın. #erkek susmasını bilecek, ağırbaşlılığını koruyacak. Ama sürekli dırdır ederse olmaz. Kadında dayanma sınırı var”

“Kızım göster kukunu da millet kadınnn görsün. Oğlum sen de ört bacaklarını, aldırtma ayağımın altına.”

“Bir kadın kocasının kendisinden daha çok para kazanmasını istemez tabi. Onun da bir kadınlık gururu var.”

“Türk erkekleri çok kaprisli Rus erkekleri güler yüzlü”

“Çocuk damatların dramı bitsin!”

“Senin oğlan kızlarla geziyor. Adı çıkıyor, başına iş açar bak benden söylemesi.”

“erkek deyip geçme. çoğu duygusaldır, sabırsızdır, kavgacıdır, pire için yorgan yakar falan ama kimisi de epey cesur ve güçlü oluyor. hani nerdeyse kadından farksız.”

“Dünya erkekler gününde, erkeğe yönelik şiddet yine kadınlar arasında tartışıldı. Bari birkaç tane de erkek konuşmacı olsaymış!”

“Ne gülüyorsun erkek gibi”

“Ev beyliği meslek mi ki, ne sigortası canım? Keşke biz de ev beyi olabilsek.”

“Yüksek sesle gülüp küfreden erkek iticiliği”

“Pekmezi küpten, erkeği kökten al!”

“Bir erkek evinin süsüdür.”

“Nerede öyle yüzüne baktığımız zaman yüzü hafifçe kızarabilecek, boynunu öne eğebilecek, gözünü bizden kaçırabilecek iffet sembolü haya sembolü erkekler”

“Erkek doğası gereği yalnızca zeka gerektirmeyen ağır işler için uygundur, sanatla, yönetimle, bilimle, felsefeyle uğraşmamalıdır.”

“Erkek Sığınma Evi’nin temelini attık, bir yıl içinde bitirmeyi hedefliyoruz.”

“Erkekler aldatılıyorsanız hak ediyorsunuzdur. Şöyle bakımlı, baklavalı olun, bakın bakalım karılarınız, sevgilileriniz sizi aldatıyor mu…”

“Erkekler doğaları gereği kırılgan, fevri, dengesiz ve zayıf varlıklardır, bu sebeple liderlik vasıfları yoktur.”

“bizim doktor kıza öğretmen oğlan arıyoruz biz de açıkçası. Kızımız çok yoğun. Anca böylesi iyi olacak. Tercihen taşrada üniversite okumuş olanını istiyoruz bi de. Bizim kız Çapa yı bitirdi, büyük şehirde okuyan erkeklerin halini iyi biliyor”

“Kadın evlenmeden önce biraz gezip tozacak. Hayatı tanıyacak. Gözü doyacak yani. Yoksa evlenince kadınların gözü dışarda oluyor. Yürümez o evlilik.”

“Sessizlik oldu, oğlan mı doğdu?”

“Kocaherif gerdanı”

“Ezodamat”

“babanızın evlenmeden önceki oğlanlık soyadının üçüncü harfi”

“düğüne giderken kırmızı kurdelayı damadın beline babası yoksa abisi o da yoksa bir aile büyüğü bağlar.”

“memeli adam doğrusu, helal olsun!”

“Ayrıca üç beş çapkınlığa da gözünü kapatacak erkek, olur o kadar”

“bir erkek bu sitede anonimse memeleri küçüktür.”

“Erkek dediğin ağırbaşlı olur”

erkek dediğin hemen yüz vermeyecek, kendini ağırdan satacak!”

“İş erkekte bitiyor”

“E kadınız.. gözümüz kayıyor”

“Şimdi kızım istediği saatte eve gelir, ona bir şey demem ama oğlan öyle mi? Onun öyle olur olmaz saatte dışarıda işi yok. Bak ben yoldan geçen adamlara bakıyorum mesela ona da bakarlar.”

“o saatte orda ne işi varmış adamın ya?!!”

“Ya zaten bu erkekler her şeye ağlıyolar taciz taciz diye. Kadın zengin olsa taciz demezlerdi ama”

“Kesin kuyruk sallamıştır”

“Çalışıyorum didiniyorum, işten geliyorum kocam bütün gün evde yatıyor. Bir de eve gelince ilgi falan bekliyor. Bırak da dinleneyim be adam senin dırdırını çekmek zorunda mıyım?”

“Kocam namusumdur”

“Erkeğe şiddet abartılıyor. Bunlar hep medyanın algıda seçiciliği.”

“35 yaşını aşmış erkek de ne bileyim karttır yani kim ne yapsın onu”

“Sütlü Nuri”

“Enişten tost”

“Dul adam otu”

“Bacanak baldan tatlıdır”

“dünya tarihine bakın, tüm savaşlar aslında bir erkek yüzünden çıkmıştır.”

“oturmasını kalkmasını bilen bey beycik biri”

“Adam adamcık oturup kalkmasını bilecek”

“Erkek dediğin evlenince hemen çocuk yapacak, karısını eve bağlayacak.”

“Erkek dediğin dışarı çıkarken mutlaka sütyen takmalı göğüs uçları dikkat dağıtıyor”

“Erkek dediğin balık etli olacak o ne öyle çubuk gibi”

“At, erkek, silah”

“Babalı Oğullu Çorba”

“Erkek dediğin kimbilir ne halt etti de kadını delirtti.”

“Belli bir yaştan sonra erkek bedeni pörsüyor. Halbuki kadın öyle mi?! Kadın bedeni 60 yaşında bile tatmin olur.”

“Erkekler çocuk yaşta evlendirilebilinir. Erkeklere başlık parası verilmelidir. Ayrıca bir erkek tecavüze uğradığında tecavüzcüsü onunla evlenmek isterse evlendirilmelidir.”

“Dört erkek dinimizin gereğidir…”

“30’una kadar evlenmemiş erkek evde kalmış erkektir.”

“Gerçi erkeklerin yaşı sorulmaz da. Senin yaş kaçtı”

“Gün içinde sayısız sözlü, sözsüz, fiziksel tacize maruz kalan erkekler için babayasal düzenlemeler istiyoruz.”

“İETT otobüs şoförlerimiz, saat 22.00’den sonra erkek yolcularımızın güvenliği için otobüsten durak beklemeksizin istediği yerde inebilmelerine yardımcı olacaklardır.”

“Erkeklerin güvenliği için mavi renkli otobüs istiyoruz. Otobüste beni elleyen kadınlardan bıktım.”

“Erkeğin toplumdaki yerini güçlendirmek için pozitif ayrımcılık uyguluyor, personelimizin en az yarısının erkek olmasını hedefliyoruz.”

“Erkek kadının kaburgasından yaratılmıştır”

“Erkekler de yani işte hikaye anlatma, kendini ifade etme, kendi bunalımlarından ötesini görüp anlama, dinleme gibi sıkıntıları olsa da iyi filmler yapabiliyorlar tabi. İyi erkek filmleri yok değil.”

“Türk edebiyatının mahzun prensi.”

“Kalk oğlum kız kardeşine bir çay doldur.”

“Siyasette niye erkekler az diyorsunuz da, nitelikli erkek yok ki. Biz istiyoruz da erkekler gelmiyor yani..”

“Yanında kız kardeşin varsa gece dışarı çıkabilirsin oğlum.”

“Erkeklerin de tutkuyla bağlı oldukları en az bir hobileri olmalı! Kendilerini geliştirmeliler!”

“Erkek dediğin ilk karısına dokunacak mesela. Evlenmeden sevişen erkek de ne bileyim, tutsunmuş uçkurunu.”

“Erkek dediğin normal doğum yapar her daim bebeğini emzirir ve hep erkek çocuk doğurur”

“Babasına bak oğlunu al, kenarına bak bezini al”

“Oğlankurusu”

“12 Peri Adam”

“Baydan satılık Renault Sümbül”

“Poposu yere yakın erkekten korkacaksın.”

“Erkeğin sütyeni dışarıdan belli olmayacak…”

“Bazı erkekler toplu taşımalarda oturuşumuzdan rahatsız oluyormuş, siz de gidin başka bir yere oturun kardeşim…”

“Memesiz erkek mi olur ne o öyle tahta gibi”

“Erkekten orkestra şefi olmaz”

“Dua et, erkeksin. Yoksa…”

“Boya küpüne düşmüş erkekler”

“Sanırsın bir tek kadınlar erkekleri öldürüyor, dövüyor, onlara fiziksel ve psikolojik işkence ediyor. Yazıklar olsun size feminist erkekler.”

“Dua et erkeksin elimi kaldırmıyorum. Erkek olmasaydın var yaaaaaaa”

“Erkek erkeğin kurdudur.”

“ve adamlar, bizim adamlarımız”

” Zetina dikiş makinası her genç erkeğin rüyası”

“Tiyatroya erkek eli değdi. Oyunlar şenlendi.”

“erkektir kuyruk sallamıştır!”

Erkek başına, erkek erkeğe tatile gidemezsin”

“Erkek deniz gibidir hiç güvenmek olmaz”
Yorumlar (0)
8
açık
Günün Anketi Tümü
Olası bir erken seçimde hangi ittifaka oy verirsiniz?
Olası bir erken seçimde hangi ittifaka oy verirsiniz?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 8 20
2. Fenerbahçe 9 20
3. Galatasaray 9 17
4. Gaziantep FK 9 14
5. Karagümrük 9 13
6. Başakşehir 9 13
7. Beşiktaş 8 13
8. Konyaspor 8 12
9. Rizespor 8 12
10. Kasımpaşa 9 12
11. Hatayspor 7 12
12. Göztepe 8 11
13. Malatyaspor 8 11
14. Sivasspor 8 9
15. Trabzonspor 9 9
16. Antalyaspor 9 9
17. Erzurumspor 8 8
18. Kayserispor 8 7
19. Gençlerbirliği 8 5
20. Denizlispor 8 5
21. Ankaragücü 7 2
Takımlar O P
1. Altınordu 10 20
2. Adana Demirspor 9 18
3. Ankara Keçiörengücü 10 18
4. Tuzlaspor 9 18
5. İstanbulspor 9 17
6. Samsunspor 10 17
7. Giresunspor 9 15
8. Bursaspor 10 14
9. Balıkesirspor 10 14
10. Altay 8 13
11. Akhisar Bld.Spor 10 13
12. Adanaspor 9 12
13. Ümraniye 10 10
14. Bandırmaspor 10 8
15. Boluspor 10 7
16. Menemen Belediyespor 8 6
17. Ankaraspor 9 5
18. Eskişehirspor 10 1
Takımlar O P
1. Tottenham 9 20
2. Liverpool 9 20
3. Chelsea 9 18
4. Leicester City 9 18
5. Southampton 9 17
6. Everton 9 16
7. Aston Villa 8 15
8. West Ham 9 14
9. Wolverhampton 9 14
10. M. United 8 13
11. Crystal Palace 9 13
12. Arsenal 9 13
13. Man City 8 12
14. Leeds United 9 11
15. Newcastle 9 11
16. Brighton 9 9
17. Burnley 8 5
18. Fulham 9 4
19. West Bromwich 9 3
20. Sheffield United 9 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 10 23
2. Atletico Madrid 8 20
3. Villarreal 10 19
4. Real Madrid 9 17
5. Cádiz 10 14
6. Granada 9 14
7. Sevilla 8 13
8. Athletic Bilbao 9 12
9. Valencia 10 12
10. Elche 8 12
11. Getafe 9 12
12. Real Betis 10 12
13. Barcelona 8 11
14. Osasuna 9 11
15. Deportivo Alaves 10 10
16. Eibar 10 10
17. Real Valladolid 10 9
18. Levante 9 7
19. Huesca 10 7
20. Celta de Vigo 10 7