Filmmor Kadın Filmleri Festivali'nin programı açıklandı

  ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ: 18. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali, 12 Haziran’da

Manşet 06.06.2020, 08:37 06.06.2020, 08:37
1
Filmmor Kadın Filmleri Festivali'nin programı açıklandı

 

ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ: 18. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali, 12 Haziran’da www.filmmor.org adresinde online başlıyor. Filmmor web sitesinden izlenebilecek festival, 22 Haziran’a kadar sürecek. Festival boyunca tüm gösterimler ve etkinlikler ücretsiz olarak izlenebilecek.

18. Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nde bu yıl Hak Odaklı Sinema bölümünün yanında Kadınların Sineması, Bedenimiz Bizimdir, Cins-iyet-ler, Feminist Kadraj, Feminist Bellek ve Film-i Takip bölümlerinde onlarca ülkeden 40 film izleyiciyle buluşacak.



"Fundamental: Aslolan Mücadele" (Sharmeen Obaid-Chinoy)

HAK ODAKLI SİNEMA


Eşitlik hâlâ çok uzak olsa da kadınlar giderek daha çok sinema yapıyor ve kendi hikâyelerini kendi dilleriyle anlatarak “hak” kavramını daha sık dillendiriyor, haksızlıklara karşı daha kararlı duruş sergiliyor. Bunca HAKsızlık karşısında, hakları dillendiren, hak ihlâllerine karşı çıkan Filmmor da bu yıl Hak Odaklı Sinema’ya bakıyor.

Film programı yanında Ahu Öztürk, Çiğdem Mater, Gülen Güler, Melek Ulagay Taylan, Meltem Cumbul’un katılımıyla Hak Odaklı Sinema panelinde filmlerin söylemi ve yapımındaki haklar/haksızlıklar ve hak odaklılık tartışılacak.

Hak Odaklı Sinema Bölümü Filmleri:

Direnen KadınlarChieko Yamagami

“Fundamental: Aslolan Mücadele” Sharmeen Obaid-Chinoy

Kız KulesiSusanna Lira

SofiaMeryem Benm’Barek



"Cadı Üçlemesi 13+" (Ceylan Özgün Özçelik"

KADINLARIN SİNEMASI


Yeryüzünün dört bir yanından filmlerin buluştuğu Kadınların Sineması bölümünde yer alan “Cevher”, “Kendi Işığındaki Kadın”, “Fakir”, “Porselen”, “Delphine ve Carole”, “Duygular Dile Geldi” ile “Sana Dair Nefret Ettiğim Her Şeyi Seviyorum” filmleri izleyicilerle buluşacak. “Cevher” ve “Kendi Işığındaki Kadın”ın yönetmeni Sinai Sganzeria ile “Fakir” filminin yönetmeni Helena Ignez ile online söyleşi de festival web sitesinden yayınlanacak.

Kadınların Sineması bölümü filmleri: 

“Arada Bir Yer” Selin Bonfil

“Beni Hâlâ Sevdiğini Söyle” Rui Ting Ji

“Cadı Üçlemesi 13+” Ceylan Özgün Özçelik

“Cevher” Sinai Sganzeria

“Da Capo” İpek Efe

“Delphine ve Carole” Callisto Mc Nulty

“Duygular Dile Geldi” Wen Li

“Dünyanın Sonuna Kadar” Florence Bouvy

“Fakir” Helena Ignez

“Günaydın!” Şehbal Şenyurt

“Hayatın Büyük Soruları” Ingrid Hübscher

“Kendi Işığındaki Kadın” Sinai Sganzerla

“Koyu Mavi” Sarah Gignac

“La Llorona” Rosana Cuellar

“Masalcı” Fu Yang

“Oda” Latifa Saïd

“Oyun” Christine Jezior

“Porselen” Jenneke Boeijink

“Reverie" Ilgın Hancıoğlu

“Sana Dair Nefret Ettiğim Her Şeyi Seviyorum” Nadine Keil

BEDENİMİZ BİZİMDİR


Bedenimiz Bizimdir bölümünde, “Kâh tararım saçlarımı kâh savururum kime ne” diyen, normları ters yüz eden filmler var.

Bedenimiz Bizimdir bölümü Filmleri: 

“Bedenimden Öte” Susanna Lira

“Flora” Chaerin Im

“Hokka Burunlu Kadınlar” Handan İpekçi

“Kırlangıçlar” Caroline Emery

“Singled Out” Mariona Guiu, Ariadna Relea



"Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi" (Céline Sciamma)

CİNSİYETLER


Cinsiyetler bölümü, bu yıl da “Batsın ikili cinsiyet rejimi!” diyen filmleri ağırlıyor.

Cinsiyetler bölümü filmleri: 

“Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi” Céline Sciamma

“At Çizerek Büyüyen Kızlar” Joanie Wind

“İtalya ve Bu Sular” Anja Franziska Plaschg, Loan Gavriel

“XY” Anna Karín Lárusdóttir


FEMİNİST BELLEK: ALICE GUY-BLACHE


“Feminist Bellek bölümü bu yıl sinema tarihinin kurmaca film yapan ilk yönetmeni Alice Guy-Blaché’yi selamlıyor; Feminizmin Sonuçları” ve “Düşen Yapraklar” filmleri ile birlikte, erkek egemen film endüstrisindeki feminist inadı ve mirasını izleyiciyle buluşturan Alice Guy-Blaché’nin Anlatılmamış Hikâyesi var.

FEMİNİST KADRAJ


Patriyarkayı kadraj dışında bırakırken, Feminist Kadraj bölümünde bu yıl Hollandalı görüntü yönetmeni-yönetmen Claire Pijman filmleri ve söyleşisi var.

Feminist Kadraj bölümü filmleri: 

“Amsterdam Sinfonietta” Claire Pijman

“Babam Fotoğraf Çekiyor” Claire Pijman

“Sonra Umursarız” Claire Pijman



"Kraliçe Lear" (Pelin Esmer)

FİLM-İ TAKİP


Film-i Takip bölümünde, Pelin Esmer’in, 2005 yılında ilk oyunlarını çıkaran Arslanköylü kadınların 14 yıl sonraki oyunlarını izleyen “Kraliçe Lear” belgeseli var. Belgesel gösteriminden sonra Yerelde Kültür Sanat Üreten Kadınlar forumunda kadınların yerelde kültür sanat alanındaki üretimleri ve deneyimleri konuşulacak.

ATÖLYE, PANEL, SÖYLEŞİLER


Festival online film atölyesi Evde Kendi Filmini Yap ile başlayacak. Festival boyunca filmleri izleyiciyle buluşan yönetmenler, film ekipleri film gösterimlerinin ardından izleyicilerle söyleşi yapacak.

Filmmor’un, kadınların film endüstrisinin farklı alanlarındaki varlığını görünür kılmak ve tartışmak için üç yıl önce başlattığı paneller dizisinde, bu yıl söz Kameralı Kadınlar’da.

Festival 22 Haziran’da Altın Bamya Ödülleri’nin de açıklanacağı kapanış ile sona erecek.



Filmmor 18. yaşını, Mor Kamera Dayanışma Ödülü’nü festivalde yer alan tüm filmlerle paylaşarak, her filmin telif hakkını gözeterek ve festival boyunca tüm film ve etkinlikleri ücretsiz olarak izleyiciye ulaştırarak festivali var eden herkesle birlikte kutluyor, “Eşit hak, alan, ücret, telif lütuf değil, hediye değil; kadınların hakkı” diyor.
Yorumlar (0)
7
açık
Günün Anketi Tümü
Olası bir erken seçimde hangi ittifaka oy verirsiniz?
Olası bir erken seçimde hangi ittifaka oy verirsiniz?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 9 23
2. Galatasaray 10 20
3. Fenerbahçe 10 20
4. Beşiktaş 9 16
5. Kasımpaşa 10 15
6. Gaziantep FK 10 15
7. Başakşehir 10 14
8. Karagümrük 9 13
9. Konyaspor 9 12
10. Rizespor 9 12
11. Malatyaspor 9 12
12. Hatayspor 7 12
13. Trabzonspor 10 12
14. Göztepe 8 11
15. Antalyaspor 10 10
16. Sivasspor 8 9
17. Erzurumspor 9 9
18. Kayserispor 8 7
19. Denizlispor 9 6
20. Gençlerbirliği 9 5
21. Ankaragücü 8 2
Takımlar O P
1. Altınordu 11 23
2. Ankara Keçiörengücü 11 21
3. Samsunspor 11 20
4. Adana Demirspor 10 18
5. İstanbulspor 10 18
6. Tuzlaspor 10 18
7. Altay 9 16
8. Giresunspor 10 16
9. Bursaspor 11 14
10. Balıkesirspor 11 14
11. Akhisar Bld.Spor 11 13
12. Adanaspor 9 12
13. Bandırmaspor 11 11
14. Ümraniye 11 10
15. Menemen Belediyespor 9 9
16. Ankaraspor 10 8
17. Boluspor 10 7
18. Eskişehirspor 11 1
Takımlar O P
1. Tottenham 10 21
2. Liverpool 10 21
3. Chelsea 10 19
4. Leicester City 9 18
5. Southampton 10 17
6. Wolverhampton 10 17
7. Everton 10 16
8. M. United 9 16
9. Aston Villa 8 15
10. Man City 9 15
11. West Ham 9 14
12. Leeds United 10 14
13. Newcastle 10 14
14. Arsenal 10 13
15. Crystal Palace 10 13
16. Brighton 10 10
17. West Bromwich 10 6
18. Burnley 9 5
19. Fulham 9 4
20. Sheffield United 10 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 11 24
2. Atletico Madrid 9 23
3. Villarreal 11 20
4. Real Madrid 10 17
5. Sevilla 9 16
6. Cádiz 11 15
7. Barcelona 9 14
8. Granada 10 14
9. Athletic Bilbao 10 13
10. Elche 9 13
11. Getafe 10 13
12. Deportivo Alaves 11 13
13. Valencia 11 12
14. Real Betis 10 12
15. Osasuna 10 11
16. Eibar 10 10
17. Real Valladolid 11 10
18. Celta de Vigo 11 10
19. Levante 10 8
20. Huesca 11 7