HDK Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit: Yükselen umudu örgütlemeliyiz

      İSTANBUL-ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ;  İstanbul seçimlerinin tüm demokrasi güçlerinin kazanımı olduğunu belirten HDK Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, “Yükselen umudu örgütlememiz gerekir. Bunun biricik yolu da demokratik bir ittifakın programını ortaya koymak, pratik ayağını toplumla buluşturmaktır” dedi.

Manşet 14.07.2019, 11:48 14.07.2019, 11:48
1
HDK Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit: Yükselen umudu örgütlemeliyiz

 

 

 

İSTANBUL-ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ;  İstanbul seçimlerinin tüm demokrasi güçlerinin kazanımı olduğunu belirten HDK Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, “Yükselen umudu örgütlememiz gerekir. Bunun biricik yolu da demokratik bir ittifakın programını ortaya koymak, pratik ayağını toplumla buluşturmaktır” dedi.


MA'nın haberine göre; Halkların Demokratik Kongresi (HDK) 9’uncu dönem 4’üncü Genel Meclis toplantısını Beyoğlu’nda bulunan binalarında gerçekleştirdi. Toplantıya; HDK Eşsözcüleri Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Sedat Şenoğlu’nun yanı sıra kongre bileşenleri ve çok sayıda kişi katıldı. Toplantı, demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler için yapılan saygı duruşuyla başladı.


Ardından ilk sözü alan HDK Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, 14 Temmuz büyük ölüm orucunda yaşamını yitirenleri anarak konuşmasına başladı. Koçyiğit, “14 Temmuz direnişçilerinin açtığı yolda direniş devam ediyor. Direniş, bugün Leyla Güven öncülüğünde başlayan son açlık grevleri dönemlerinde tekrar edildi” dedi.


‘DARBELER YÖNTEM DEĞİŞTİRDİ’


Türkiye coğrafyasının yıllardır tekçi bir sistemle yönetildiğini belirten Koçyiğit, kuruluşundan beri ittihat ve terakkinin toplum mühendisliği sonucu çeşitli kırımların yaşandığını dile getirdi. Toplumsal mücadelenin kabardığı, demokrasi güçlerinin yükselişe geçtiği her dönemde bu yükselişlerin askeri darbelerle kesintiye uğradığına dikkat çeken Koçyiğit, son 10 yılda buna sıkça tanıklık ettiklerini belirtti. Darbe sonucu ülkenin bir yönetim değişikliğine gittiğini ifade eden Koçyiğit, şöyle devam etti: “Bir askeri darbeden ziyade kesintisiz darbe rejimini normalleştirmek, gündelik hayat içerisinde normal hale getirmek gibi bir temel yaklaşımları var. 7 Haziran 2015’ten beri kurulan ittifak bloğunun kendisi; yani AKP-MHP ve Ergenekon güçlerinin her birisi toplumsal kabarışa, toplumsal değişim isteğine karşı kurulmuş yeni bir cephe ve ittifaktır. Bu ittifakın asli unsurunu aslında devletin içerisindeki derin güçlerin olduğunu, devletin birebir kendisi olduğunu ifade etmemiz gerekiyor.”


‘SORUN BARIŞÇIL YOLLARLA ÇÖZÜLMELİ’


Kürt siyasal hareketinin kazanımlarını sınırlandırmak için sürekli operasyonlar yapıldığını, siyasetçilerin tutuklandığını ve HDP’nin siyasetteki alanının daraltılmaya çalışıldığını belirten Koçyiğit, şunları kaydetti: “Toplumda yeniden barış umudunun canlanmayacağı şekilde barışı kriminalize ediyor ve sürekli savaş politikalarıyla ülke ve bölgede savaş sarmalının içerisine Türkiye’yi hapis ediyor. Biz, 23 Haziran seçimlerini konuşurken sınır ötesi operasyon başlatarak Güney Kürdistan tarafından operasyon sahası olarak ilan edildi. Birçok sivil yerleşim yerleri her gün bombalanıyor. Sivil insanlar yaşamlarını yitiriyor. Buna karşı kimse halihazırda ses çıkarabilmiş değil. Güney Kürdistan yönetiminin sessiz kalmasının anlaşılır bir yanı yok. Kendi topraklarında Türkiye’nin kalıcı üsler yapmasına yol açan zihniyetin en nihayetinde kardeş kavgasını tetikleyeceğini açık ve net görüyoruz. Burada demokratik yapılar ve Kürdistan’daki bütün yapılara sesleniyorum, bunun önüne geçmek için el ele vermemiz gerekir. Kürtlerin birbirine silah doğrulttuğu dönemin yeni savaş cephesi açacağını ifade etmemiz gerekiyor. Kürt sorununun barışçıl yollardan çözülmesi ve tüm toplumun katılacağı mekanizmalar inşa edilmesi gerekir.”


‘SAYIN ÖCALAN HAZIR DEVLETİN ADIM ATMASI GEREKİYOR’


Açlık grevleri sonucu ilki 2 Mayıs olmak üzere PKK Lideri Abdullah Öcalan’la yapılan 4 görüşmeye değinen Koçyiğit, “Sayın Öcalan’la yapılan görüşmelerde kendisinin hazır olduğunu, 2013’te koyduğu çerçeveyi ileriye götürdüğü, gerçek barışın arifesinde olduğumuzu ama devletin adım atması gerektiğini ifade ediyor. Bu sadece devlet ve hükümetle olabilecek bir şey değil. Toplumun da barış için adım atması, barış mücadelesini yükseltmesi ve bu şiddet politikalarına karşı çıkması gerekiyor. Bugün en biricik görevimiz, onurlu barışın mücadelesini yürütmek ve gerekçelerini ortaya koymaktır” ifadelerini kullandı.


‘YÜKSELEN UMUDU ÖRGÜTLEMELİYİZ


Ülke açısından yeni bir siyasal iklime adım atıldığını söyleyen Koçyiğit, seçim sonuçlarının gösterdiği şekilde yıkılmaz denilen AKP iktidarının yenilebileceğini gördüklerini dile getirdi. İstanbul seçimlerinin tüm demokrasi güçlerinin kazanımı olduğunun altını çizen Koçyiğit, “Yükselen umudu örgütlememiz gerekir. Bunun biricik yolu da demokratik bir ittifakın programını ortaya koymak, pratik ayağını toplumla buluşturmaktır. Yenilgilerden sonra, AKP geri adım atacak diye düşünceye girmişti ülke. Kriz sürecinde böyle bir gevşemeden daha hızlı çözüleceğini düşündüğü için daha fazla güç yığmaya, daha fazla baskıyı artırmaya ve daha fazla otorite eğilimini güçlendirdiğine tanık oluyoruz. ‘AKP’nin içinden muhalefet çıkacak, onlar bölünecek, biz de rahat nefes alacağız’ Bunun böyle olmadığını görmemiz gerekiyor. Onlardan çıkacak aklın bizi demokrasiye ulaştırmayacağını, ılımlı kısmını ifade edeceğini, gerçek kurtuluşun ezilen yığınlardan geçtiğini, çözümün üçüncü yolda olduğunu ifade etmemiz gerekiyor” diye konuştu.


ORTAK MÜCADELE HATTINDA BULUŞMA ÇAĞRISI


Ortak mücadele hattını toplum önüne koyma çağrısı yapan Koçyiğit, milyonlarca insanın beklentisinin bu olduğunu vurguladı. Bu konuda sorumluluk almaya hazır olduklarını dile getiren Koçyiğit, “Mevcut AKP’nin yenilgisinden sonra, FETÖ demediği, kendisine ait kılamadığı yapıları yok etmek yönünde bir tercihi olduğunu görüyoruz. ODTÜ Kavaklığında yapılmak istenen KYK yurdu bunun örneği. ODTÜ’nün  ne anlama geldiğini ideolojik manada ne manaya geldiğini biliyor. ODTÜ’ye saldırı, ideolojik bir saldırıdır. ODTÜ gelenek, hafıza ve mücadeledir. 12 bin yıllık tarihi Hasankeyf'te utanmadan yok etmeye çalışmalarını düşünmemiz gerekiyor. Tarihe, insana düşman iktidarla karşı karşıyayız. Bu kötülüklerin karşısında, demokrasiyi büyütmek olmalı amacımız” ifadelerini kullandı.


‘IŞİD’İN ŞEFFAF YARGILANMASI TARİHİ ÖNEME SAHİP’


Geçtiğimiz günlerde Kuzey Suriye’nin Amude kentinde yapılan konferansa da değinen Koçyiğit, Türkiye’nin konferansa tepki göstermesini eleştirdi. Koçyiğit, istedikleri şeyin insanlık düşmanı bir örgütün, bütün dünyanın gözleri önünde şeffaf yargılaması olduğunu belirterek, DAİŞ’in ideolojik beslenmesi ve mali ayağının açığa çıkarılmasının önemli olduğunu ifade etti. Koçyiğit, “Bugün bu sorunun cevabı gelecek yıllarda yeni bir İŞİD tehdidiyle karşılaşmamak amacıyla stratejiktir. Bölge ülkelerinin IŞİD’in finansmanındaki ve insan kaynakları rolünün açığa çıkarılmasında ve ülkenin rolünün açığa çıkarılmasında tarihi önemini görmemiz gerekiyor” dedi.


‘DEMOKRATİK ANAYASAYA İHTİYAÇ VAR’


Kadına yönelik şiddetin her geçen gün arttığına da dikkat çeken Koçyiğit, şunları dile getirdi: “Nafaka hakkımızı geri almak istiyorlar. İstanbul Sözleşmesi gibi kadına yönelik şiddette çok önemli olan sözleşmelerin ortadan kaldırılması gibi adım atıyorlar. Her gün kadınları katledenlerin ceza indirimi aldığı yargılamalar devam ediyor. Kadın mücadelesi yeni bir aşamaya girdi, hem kadın meclisleri olarak aktif mücadelede olacağımızı söylüyoruz. Bugün bir açığa çıkan yeni düzlemi örgütlemek gerekiyor. Yaşadığımız olumsuzlukların devletin kuruluş nizamındaki hatalarından olduğunu biliyoruz. Demokratik olmayan yasa, kötü iktidarlarda topluma karşı silah olabiliyor. Demokratik cumhuriyeti inşa ederken bunu tamamlayan yasa mücadelesini yürütmemiz gerekiyor. Her birimizin demokratik anayasaya ihtiyacı var. Bu yasayı toplumla beraber yapmak zorundayız, toplumun içinden toplum mücadelesini yapmak gerekiyor. Mücadele ederek faşizmi yıkmakta kararlıyız. Buna inanıyoruz. AKP ve MHP faşizmin, topluma ve bize yönelik yönelimleri keskinleşecek ama bunun karşısında çoğalarak mücadele etmeyi örgütleyeceğiz.”


‘SALDIRI VE KUŞATMA KABUL EDİLEMEZ’


Ardından konuşan HDK Eşsözcüsü Sedat Şenoğlu ise AKP-MHP blokunun seçim sonuçları itibariyle bir darbe aldığını vurguladı. İktidarın bir iktidarsızlık içine girdiğini belirten Şenoğlu, bu sürecin örgütleyeni ve var edenin ise HDP’nin seçim stratejisi olduğunu söyledi. Hem siyasal hem de toplumsal örgütlenme bakımından çok önemli gelişmelere tanıklık ettiklerini ifade eden Şenoğlu, “Bir anlamda iktidarın istikrarsız hali, toplumsal meşruiyetini yitirmiş olması önemli boşluklar da doğurdu. Önemli olan şu bu boşlukları kim nasıl dolduracak? Biz tabi ki kökten yapısal Türkiye’de demokrasinin özgürlüklerin önünü açan bir çizginin temsilcisiyiz. Aynı zamanda bu yeni denge, bizim bakımımızdan çok pozitif sonuçlar doğurmasına rağmen Türkiye’de toplumsal ve siyasal yapıyı değiştirmek açısından önemli siyasal sonuçlar oldu. Siyasal anlamda üçüncü cephe dediğimiz süreci biçimlendirecek kuvvetlerin örgütlenmesi meselesidir. 10’uncu kongreye giderek en temel yolumuz irademizin bu olması lazım” diye belirtti.


‘SALDIRI KABUL EDİLEMEZ’


Türkiye’de bir iktidar sorununun olduğunu vurgulayan Şenoğlu, “Yönetememe krizi, geldiğimiz her aşamada derinlik kazanmış durumda. Üçüncü yol dediğimiz aktif olarak gündeme gelen bu sistemi inşa etmek, bu çizginin bir demokrasi ittifakı etrafında birleşmesi onun toplumsal temelinin yerel demokrasi ve meclisler olarak güçlendirilmesi ve kazanılması 23 Haziran’dan sonra açığa çıkan büyük arayış isteğinin ve toplumsal kaynaşmanın somut bir hale gelmesi görevi önümüzdeki en temel gündem. Sistem değişikliği meselesi başta ülkemiz, Ortadoğu ve Suriye’den bağımsız değil. Rejim güçleri bu boşluğu, yeni bir işgal hareketiyle özellikle Irak Kürdistan’ına dönük kuşatma ve hareket var. Türkiye rejiminin saldırısı ve kuşatma kabul edilemez” şeklinde konuştu.
banner3
Yorumlar (0)
11°
açık
Günün Anketi Tümü
Sosyal medya da verilerimizi zaten izinsiz kullanılıyor, şimdi de yasal zeminde kullanmak istiyorlar.. Sizce çözüm?
Sosyal medya da verilerimizi zaten izinsiz kullanılıyor, şimdi de yasal zeminde kullanmak istiyorlar.. Sizce çözüm?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 19 41
2. Fenerbahçe 19 39
3. Galatasaray 19 36
4. Gaziantep FK 19 34
5. Alanyaspor 19 31
6. Hatayspor 19 31
7. Trabzonspor 19 30
8. Karagümrük 19 27
9. Malatyaspor 19 27
10. Göztepe 19 25
11. Antalyaspor 19 25
12. Sivasspor 19 24
13. Rizespor 19 24
14. Başakşehir 19 23
15. Konyaspor 19 22
16. Kasımpaşa 19 22
17. Kayserispor 19 19
18. Gençlerbirliği 19 19
19. Ankaragücü 19 18
20. Erzurumspor 20 17
21. Denizlispor 19 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 17 35
2. İstanbulspor 17 34
3. Samsunspor 17 33
4. Altay 17 32
5. Adana Demirspor 17 31
6. Tuzlaspor 17 30
7. Ankara Keçiörengücü 17 28
8. Altınordu 17 28
9. Bursaspor 17 27
10. Bandırmaspor 17 24
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 17 20
13. Boluspor 17 19
14. Menemen Belediyespor 17 16
15. Balıkesirspor 17 16
16. Akhisar Bld.Spor 17 13
17. Ankaraspor 17 9
18. Eskişehirspor 17 3
Takımlar O P
1. M. United 19 40
2. Man City 18 38
3. Leicester City 19 38
4. Liverpool 19 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. West Ham 19 32
8. Chelsea 19 29
9. Southampton 18 29
10. Arsenal 19 27
11. Aston Villa 16 26
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Newcastle 18 19
16. Burnley 18 19
17. Brighton 19 17
18. Fulham 18 12
19. West Bromwich 19 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 17 44
2. Real Madrid 18 37
3. Barcelona 18 34
4. Villarreal 19 33
5. Sevilla 18 33
6. Real Sociedad 19 30
7. Granada 19 28
8. Real Betis 19 26
9. Cádiz 19 24
10. Getafe 18 23
11. Celta de Vigo 19 23
12. Levante 18 22
13. Athletic Bilbao 18 21
14. Valencia 19 20
15. Eibar 19 19
16. Real Valladolid 19 19
17. Deportivo Alaves 19 18
18. Elche 17 17
19. Osasuna 19 16
20. Huesca 19 12
Günün Karikatürü Tümü