HDP'den Miting DBP'den ise Genel kongre çağrısı

HDP, kapatma davası ve saldırılara karşı 22 Ocak’ta Diyarbakır’da "HDP'yi Savunuyoruz" şiarıyla miting düzenleyecek. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Kongre Komisyonu 27 Şubat’ta Ankara’da yapacakları 6’ncı Genel Kongreye ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Manşet 10.01.2022, 15:48 10.01.2022, 16:22
44

DİYARBAKIR ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ- HDP saldırılara karşı Diyarbakır’da miting düzenleyecek

HDP, kapatma davası ve saldırılara karşı 22 Ocak’ta Diyarbakır’da "HDP'yi Savunuyoruz" şiarıyla miting düzenleyecek. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Örgütü, 22 Ocak tarihinde İstasyon Meydanı'nda "HDP'yi Savunuyoruz" şiarıyla yapacağı mitingin duyurusunu yapmak için HDP Yenişehir ilçe binasında basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya Miting Tertip Komitesi üyeleri, HDP İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan, HDP Milletvekili Remziye Tosun ve il yöneticileri katıldı.

‘SALDIRILARA CEVAP OLACAĞIZ’

HDP İl Eşbaşkanı Zeyat Ceylan, son süreçte iktidarın HDP’ye dönük saldırılarının hat safhaya dönüştüğünü hatırlattı. Özellikle de son 6 yıldır AKP ve MHP iktidarının partilerine dönük düşmanca politikalar geliştirdiğine dikkat çeken Ceylan, “Binlerce arkadaşımız gözaltına alındı, tutuklandı. Her gün farklı gerekçelerle partimiz kriminalize ediliyor. Yürüttükleri saldırıların ahlaki ve hukuki hiçbir dayanağı da yok, saldırıların tümü de siyasidir. AKP ve MHP kendi iktidarını sürdürmek için önlerinde bir tek partimizi engel görüyor. Çünkü partimiz demokratik mücadelenin öncüsüdür. Günün 24 saati saldırılarını devam ettirmiş olsalar da bu zamana kadar partimiz saldırılara karşı güçlü cevap olmaya devam ediyor bundan sonra da cevap olmaya devam edecektir. Halkımız da partisine sahip çıkıyor ve güçlü olmaya devam ediyor. Gelinen süreçte partimizi kapatmak istiyorlar. Ama ne olursa olsun kendi çizdiğimiz siyasetimize ve partimize sahip çıkmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

‘HDP’NİN ÖNÜNÜ KESEMEYECEKLER’

Tüm bu gelişmeler ışığında kentte "HDP'yi Savunuyoruz” şiarıyla miting yapacaklarını belirten Ceylan, “O ki demokratik siyasete saldıranlar, O ki HDP’ye saldıranlar, O ki Kürt halkına karşı düşmanca saldırılar gerçekleştirenlere karşı bu mitingle cevap vereceğiz. Onlar ne yaparlarsa yapsınlar demokratik siyasetin önünü kapatamayacaklar, HDP’nin önünü kesemeyecekler. Bundan dolayı kentte bulunan başta halkımız olmak üzere, sivil toplum örgütleri, insan hakları savunucularını bu mitingimize güçlü katılmalarını iyi bir cevap vermek istediğimizi buradan belirtmek istiyorum. Yapacağımız miting partimizin dostlarına moral saldırılarını sürdürenlere de cevap olmasını istiyoruz. Ne olursa olsun kazanacağımızı bir kez daha buradan belirtmek istiyorum” diye konuştu.  

‘MİTİNGLE İRADEMİZE SAHİP ÇIKALIM’

HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun ise, gelinen aşamada tüm demokrasi, özgürlük ve barış isteyen kesimlerin büyük saldırılara maruz kaldığı bir süreçte mitinglerini gerçekleştireceklerini belirtti. Tosun, “Partimizin başta kadın siyasetçilerine dönük düşmanca saldırıların gerçekleştiği, herkesin susturulmaya çalıştırıldığı bir dönemde tüm halkımızı yapacağımız mitingle kendi iradelerine sahip çıkmaya, partilerini savunmak isteyen herkesi mitinge bekliyoruz. Mitingimiz yine kadın haklarını korumak isteyen, insan haklarını korumak isteyen, cezaevlerinin sesi olman isteyen bir miting olacak. Bu taleplerimizi dile getirmek için tüm halkımızı mitingimize davet ediyorum. Her geçen gün zayıflayan, saltanatları bozulan bundan kaynaklı da başta Kürt halkı olmak üzere tüm halkımıza dönük saldırılara karşı cevap olmak için herkesi mitinge davet ediyorum” çağrısında bulundu. 

Aydeniz: Ulusal birliği esas alarak kongremizi düzenleyeceğiz

DİYARBAKIR - DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, 6’ncı kongrelerini ulusal birlik, ekoloji ve kadın özgürlükçü paradigmayı esas alarak düzenleyeceklerini belirterek, “Ülkedeki tecride karşı toplumsal inşayı yeniden inşa edeceğiz” dedi. 

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Kongre Komisyonu Eşsözcüleri Belgin Diken ve Adnan Akgül, partilerinin Eş Genel Başkanları Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır’ın katılımıyla 27 Şubat’ta Ankara’da yapacakları 6’ncı Genel Kongreye ilişkin basın toplantısı düzenledi. DBP Diyarbakır İl Örgütü’nde yapılan açıklamanın Kürtçesini Adnan Akgül, Türkçesini Belgin Diken okudu.

Diken, AKP-MHP ortaklığını politikalarını faşizm olarak niteleyerek, bu politikaların artık sürdürülemeyeceğini vurgulayarak, ülkenin ekonomik, siyasi, toplumsal ve ideolojik olarak tümden bir çöküşün içinde olduğunu söyledi. Bu şekilde bir yönetimin başarılı olamayacağına değinen Akgül, "Mezopotamya ve Anadolu’daki tüm kültürleri, farklılıkları yok etmeyi hedeflemektedir. Kürt düşmanlığı nedeniyle mevcut iktidarın bölgede atılmadığı macera kalmamıştır. Gerçekleştirdiği tüm hamleleri giderek kendisine dönmektedir. Osmanlı hayali ile çıktığı yolda Enver’in maceracı çöküşü ile karşı karşıya kalmıştır. İçeride Abdülhamit dışarıda Enverci çizgi artık tümden Katar, Dubai ve Hewler arasında ticari ve siyasi dilenciliğe dönüşmüş, bir fiskelik ömürleri kalmıştır" ifadelerini kullandı.

'KÜRDİSTAN KIVILCIMLARI'

İktidarın Kürt halkı başta olmak üzere tüm kesimlere saldırdığını söyleyen Diken, "Yıllardır sürdürülen talan rejimine Türkiye halkları artık yeter derken Kürdistan’da sürdürülen soykırım saldırıları direnişle boşa çıkarılmıştır. Faşizm koşullarında Van’da, Siirt’te 'Burası Kürdistan’dır' çıkışları büyük yangının ilk kıvılcımlarıdır. Açık bir cezaevine dönüşen Kürdistan gerçeğinde tüm saldırılara karşı halkımızın ortaya koyduğu direnişin tarihi bir önemi vardır. Kendi özgür kimliğindeki ısrar ve etkisi sürekli artan bir özgür toplum gerçeği vardır" diye konuştu.

'ÖZGÜR BİR GELECEK İÇİN DBP'  

Özgür bir gelecek için DBP'nin var olduğunu kaydeden Diken, "O halde bu kaos-kriz ortamında halklar adına, eşitlikçi, özgürlükçü değerler adına sürece daha güçlü müdahil olmamız gerektiği açıktır. Yeni yılda bu yeni kazanımlar yaratmanın imkanları her zamankinden daha fazladır. Gerçekleştireceğimiz 6. Olağan Kongremizi bu tarihi sorumlulukla karşılıyoruz. Kürdistan’ın özgürleşmesi, Türkiye’nin demokratikleşmesi için örgütsüz tek bir kişiyi bile bırakmamayı, böylelikle de demokratik, ekolojik ve kadın özgürlükçü bir toplumun inşasını hedefliyoruz. DBP olarak, Kürdistan ve Türkiye’nin her yerinde örgütlenmek, en etkili ve örgütlü parti haline gelmek var oluş gerekçemizdir" şeklinde konuştu.

‘FIRSATLAR HER ZAMANKİNDEN FAZLADIR’

Kürt halkının dil, kültür, kimlik, güvenlik, yurt ve benzeri bir sürü sorunlarının olduğunu aktaran Diken, şöyle devam etti: "Bununla birlikte soykırımcı rejimin Kürt ve Kürdistan’ın varlığını kabul etmediğini, dahası bu gerçeklikleri yok etmeyi var oluş gerekçeleri haline getirdiğini de biliyoruz. O halde var olmak için direnmekten başka bir yolun olmadığı, olamadığını da biliyoruz. Kaldı ki 1806’dan beri Kürdistan değişik tonlarda ve tarzlarda da olsa var olmak için mücadele halindedir. Bu mücadeleyi sonuca ulaştıracak yüz yıllık fırsatlar her zamankinden daha fazladır." 

Ulusal birliğin kurulmamasının zayıflık olduğunu ve bunun önünde çok büyük engeller olduğunu söyleyen Diken, "DBP olarak Kürdistan’da ulusal birliğin sağlanmasında öncülük yapma, sorumluğunu yerine getirme gücü ve bilinci vardır" dedi.

ÖZGÜR ES YAŞAMI HAYATA GEÇİRECEĞİZ  

Erkek egemenlikçi bir sistem olan devletin en çok kadınlara karşı saldırdığını söyleyen Diken, şunları söyledi: "İktidarcı sistemde yaşam her yönüyle erkeğin iktidarına ve istemlerine göre kurulmuştur. Sonuçta neyin çıktığı açıktır. Yaşamı doğasına uygun olarak kurmak gerekir ki, bunun adı da özgür-eş yaşamdır. Kadın ve erkeğin özgür ve eşit ilişkiler temelinde yaşamı tekrardan kurduğu sistemdir. Özgür eş yaşam ve eşbaşkanlık sistemimizi yaşamın her alanında hayata geçirme, kadın örgütlülüğünü geliştirme ve örgütlenmemizi daha etkili kılma, erkek egemen zihniyetin iç ve dış saldırılarına karşı mücadeleyi büyütme kararlılık ve ısrarımız olacaktır." 

Baskılara karşı direnişin olduğunu dile getiren Diken, şunları kaydetti: "Gençler direniyor, kadınlar direniyor, Sayın Öcalan şahsında tüm zindanlar direniyor, işçiler-emekçiler direniyor, doğayı savunanlar direniyor, demokratik siyaset direniyor, bir bütün halinde özgür Kürt direniyor. Zira biliyoruz, faşizm varoluşsal olarak yumuşamaz, demokratikleşmez, ancak yıkılır. Bugüne kadar elde edilen kazanımlar hep mücadele edilerek, direnerek kazanıldı. DBP olarak yeni sürece kongremizle giriş yapıyoruz. Kongremizin başarıya ulaşması için koşullar ve imkanlar her zamankinden daha fazladır. Bu temelde tüm yurtsever halkımızı partimiz DBP’de görev almaya ve kenetlenmeye davet ediyoruz."

'KONGREMİZLE AKP'Yİ GÖNDERECEĞİZ' 

Ardından konuşan DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, çok tarihi bir noktada durduklarını belirterek, “İçinde olduğumuz durum gerçekten AKP ve MHP faşizminin gerçekliğidir. Bu kongremiz AKP ve MHP'nin gidişini sağlar. Bu kongreye halkımızı özgürleştirmek istiyoruz. İnanıyoruz ki halkımız bu kongremize tarihi ve direniş ruhuyla sahip çıkacak. Her yerden, köyden kentten herkese 7'den 70'e çağrımızdır. O gün orada bu faşizme büyük bir cevap vereceğiz" dedi. 

'TECRİDE KARŞI YOLA KOYULDUK'

DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz ise, parti olarak iki yıldır çalışma yürüttüklerini kaydederek, "İki yıldır Kürdistan' da belli alanlarda çalışma yürütüyorduk. Ve daha geniş bir çapta halkımızın sorunlarını ele almak için yola koyulduk. Demokratik ulusal birliği, ekolojiyi, kadın özgürlükçü paradigmayı da esas alarak 6'ncı kongremizi gerçekleştireceğiz. Bu kongreyle birlikte yeniden bir inşa sürecini başlatacağız. Çok ağır bedellerin yaşandığı bir süreç oldu, ama bunun yanında çok büyük bir direniş de vardı. Biz çok coşkulu ve kararlı bir biçimde kongremizi gerçekleştireceğiz. Sokakta, mahallede, Kürdistan'da seferberlik ile bu kongreyi yürüteceğiz. Çünkü bu ülkede çok büyük bir tecrit söz konusu. Biz bu tecride karşı toplumsal inşayı yeniden inşa edeceğiz. Halkımızın önümüze koyduğu misyonla bu amacımızı gerçekleştireceğiz. Bu faşizan sisteme karşı asla geri adım atmadığımızı ve bu faşizan sisteme karşı mücadele edeceğimizi belirtiyor, bütün halkımızı kongremize davet ediyoruz" çağrısı yaptı.

( Kaynak: Yazılı haber MA )

Yorumlar (0)
2
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce bir erken seçim yapılsa bunu hangi ittifak kazanır?
Sizce bir erken seçim yapılsa bunu hangi ittifak kazanır?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 23 54
2. Konyaspor 22 45
3. Alanyaspor 23 38
4. Adana Demirspor 23 37
5. Fenerbahçe 23 37
6. Beşiktaş 23 36
7. Hatayspor 23 36
8. Başakşehir 22 34
9. Gaziantep FK 22 32
10. Sivasspor 23 31
11. Kayserispor 23 31
12. Karagümrük 23 30
13. Kasımpaşa 23 27
14. Göztepe 23 27
15. Galatasaray 23 27
16. Giresunspor 23 26
17. Antalyaspor 23 24
18. Rizespor 23 22
19. Altay 23 18
20. Ö.K Yeni Malatya 22 16
Takımlar O P
1. Ümraniye 21 45
2. Ankaragücü 21 45
3. Erzurumspor 21 38
4. Bandırmaspor 21 36
5. İstanbulspor 21 36
6. Eyüpspor 20 36
7. Samsunspor 20 33
8. Adanaspor 21 32
9. Manisa Futbol Kulübü 21 28
10. Tuzlaspor 20 27
11. Keçiörengücü 21 26
12. Gençlerbirliği 21 26
13. Boluspor 19 24
14. Kocaelispor 21 24
15. Menemen Belediyespor 21 23
16. Altınordu 21 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 21 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 23 57
2. Liverpool 22 48
3. Chelsea 24 47
4. M. United 22 38
5. West Ham United 23 37
6. Arsenal 21 36
7. Tottenham 20 36
8. Wolverhampton Wanderers 21 34
9. Brighton 22 30
10. Leicester City 20 26
11. Aston Villa 21 26
12. Southampton 22 25
13. Crystal Palace 22 24
14. Brentford 23 23
15. Leeds United 21 22
16. Everton 20 19
17. Norwich City 22 16
18. Newcastle 21 15
19. Watford 20 14
20. Burnley 18 12
Takımlar O P
1. Real Madrid 22 50
2. Sevilla 22 46
3. Real Betis 22 40
4. Atletico Madrid 21 36
5. Barcelona 21 35
6. Real Sociedad 21 34
7. Villarreal 22 32
8. Rayo Vallecano 21 31
9. Athletic Bilbao 22 31
10. Valencia 22 29
11. Osasuna 22 28
12. Celta Vigo 22 27
13. Espanyol 22 27
14. Granada 22 24
15. Elche 22 23
16. Getafe 22 22
17. Mallorca 21 20
18. Cadiz 22 18
19. Deportivo Alaves 22 17
20. Levante 21 11
Günün Karikatürü Tümü