banner55

HDP il örgütlerinden Kobanê Davası’na tepki

HDP il örgütleri Kobanê Davası’na ilişkin yaptıkları açıklamalarda, yalan ve iftiralarla hazırlanan dava dosyasının “kumpas” olduğunu vurguladı.

Manşet 26.04.2021, 14:34 26.04.2021, 18:36
9

HABER MERKEZİ - HDP il örgütleri Kobanê Davası’na ilişkin yaptıkları açıklamalarda, yalan ve iftiralarla hazırlanan dava dosyasının “kumpas” olduğunu vurguladı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) il örgütleri, partilerinin eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da aralarında bulunduğu 28’i tutuklu 108 kişinin yargılandığı Kobanê Davası’na dönük tepkilerini yaptıkları açıklamalarla gösterdi.

Davanın bugün görülen ilk duruşması öncesi yapılan açıklamalarda Kobanê Davası’nın “Kumpas Davası” olduğunu belirterek, dayanışma çağrısında bulunuldu. 

İZMİR

HDP İzmir İl Örgütü, partilerinin eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da aralarında bulunduğu 28’i tutuklu 108 kişinin yargılandığı Kobanê Davası’nın ilk duruşması öncesi açıklama yaptı. Alsancak’ta bulunan Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde yapılan açıklamaya, "Kobané Davası hukuki değildir, kumpas davasına boyun eğmeyeceğiz" pankartı açıldığı açıklamada, sık sık "Kobané kumpası sökmedi sökmeyecek" ve "HDP halktır yargılanamaz" sloganları atıldı.

 PARTİ VE STÖ'LERDEN DESTEK

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi, Alevi- Bektaşi Derneği, TÖP İl Örgütü, Yeşiller- Sol Parti, Mor Dayanışma Derneği, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) İzmir İl Örgütü ve SYKP İl Örgütü yöneticileri de eyleme destek verdi. HDP İzmir İl Eşbaşkanı Kadir Baydur,  açılan davanın kumpas davası olduğunu vurgulayarak, “Bu kumpas davası, topluma ve demokrasi mücadelesine karşı açılmış bir davadır” dedi.

“AKP-MHP iktidarı bir taraftan Kobanê Davası üzerinden demokratik siyaseti boğmaya çalışırken diğer taraftan Kürt düşmanı bir politikayla sınır ötesi operasyonlarla yayılmacı siyasetini genişletmeye çalışmaktadır” diyen Baydur, davaya karşı dayanışmayı büyüterek, kumpası demokrasi ve toplumu savunma davasına dönüştürme çağrısında bulundu.

MARDİN 

HDP Mardin İl Örgütü, il binası önünde Kobanê Davası’na ilişkin açıklama yaptı. Mardin İl Eşbaşkanı Salih Kuday, "HDP’nin kadın mücadelesine, demokrasi, eşitlik ve özgürlük mücadelesine yönelik açılan Kobanê Davası’nda yargılanacak olan AKP-MHP iktidarı olacaktır" diyerek, kamuoyuna HDP ile birlikte mücadele etme çağrısında bulundu.

Açıklama sloganlarla son buldu. 

ŞIRNAK

HDP Şırnak İl Örgütü de, Kobanê Davası’na ilişkin il binası önünde açıklama yaptı. Açıklamaya çok sayıda kişi katıldı. 

Kamuoyuna dayanışmayı büyütme çağrısı yapan HDP Şırnak İl Eşbaşkanı Sabuha Akdağ, "Kobanê Davası’na karşı dayanışmayı büyütelim, bu kumpası demokrasi ve toplumu savunma davasına dönüştürelim. Her türlü savaş politikasına karşı sesimizi yükseltelim. Başta demokratik kamuoyu olmak üzere, tüm sivil toplum kurum ve kuruluşlarını bu yalan ve talan düzenine karşı durmaya çağırıyoruz" ifadelerini kullandı. 

Açıklama, "HDP halktır, halk burada”, “baskılar bizi yıldıramaz" sloganları ile son buldu.

DİYARBAKIR

HDP Diyarbakır İl Örgütü, aralarında HDP eski Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da bulunduğu 28’i tutuklu 108 kişi hakkında açılan davasına ilişkin Yenişehir İlçe Örgütü binasında basında açıklama yaptı. Açıklamaya HDP il ve ilçe yöneticileri ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcileri de destek verdi. 

‘DAVA SİYASİDİR’

HDP İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan, Kobanê Davası’nın AKP ve MHP ittifakı tarafından yürütülen siyasi bir dava olduğunu vurguladı. Davanın yalan ve iftiralarla hazırlandığını, kumpas bir dava olduğunu ifade eden Ceylan, “Toplumu rehin almayı ve demokrasiyi boğmayı amaçlayan bu dava, IŞİD zihniyetinin sürdüğünü göstermektedir. O gün nasıl dünyanın ve Türkiye’nin dört bir yanında halklar IŞİD zihniyetine karşı Kobanê için bir olmuş, sesini yükseltmiş ve dayanışma içine girmişse bugün de Kobanê Davası’na karşı ortak dayanışma göstererek bu davayı düşürecektir. Unutulmamalıdır ki, karanlığa hakikati boğdurmayacak olan tek güç dayanışma ve demokrasi güçlerinin ortak mücadelesi olacaktır. Türkiye’de demokratik siyasetin tamamıyla teslim alınmasına yönelik bu kumpas davası, HDP’nin tasfiye edilmesini amaçlamaktadır. Protestolar yaşandıktan 6 yıl sonra dava açılması bu hakikati ortaya koymaktadır” dedi. 

‘DAYANIŞMAYI BÜYÜTELİM’

Her şeye rağmen bu davanın sonunda yargılanacak olanın AKP ve MHP iktidarının olacağını kaydeden Ceylan, “Kobanê Davası’na karşı dayanışmayı büyütelim, bu kumpası demokrasi ve toplumu savunma davasına dönüştürelim. Her türlü savaş politikasına karşı sesimizi yükseltelim. Başta demokratik kamuoyu olmak üzere, tüm sivil toplum kurum ve kuruluşlarını bu yalan ve talan düzenine karşı durmaya çağırıyoruz” diye belirtti. 

Açıklama alkışlarla son buldu. 

URFA

HDP Urfa İl Örgütü, Ankara’da başlayan Kobanê Davası’na ilişkin il binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, HDP Urfa Milletvekili HDP Urfa Milletvekili Ömer Öcalan, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Mezopotamya Yazarlar Derneği (MYD), Emek Partisi (EMEP), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda HDP’li katıldı.

Öcalan, tarihi günlerden geçildiğinin altını çizdi. Ermeni Soykırımı’na değinen Öcalan, “Yüz yıl önce binlerce ermeni katledildi. Bu katliam üzerinden partimizi hedefe koymak istiyorlar. Bu ülkede 10 binlerce kişi katledildi. Türkiye'nin tarihi katliamlar tarihi. Bunu şunun için söylüyorum. Bir daha katliamlar olamaması için yüzleşmek gerek. Bütün halkların birlikte yaşaması için HDP mücadele ediyor” diye konuştu.

Ankara’da devam eden Kobanê Davası’na değinen Öcalan, “2014 ve öncesinde Kobanê’de büyük bir zulüm vardı. Suruç’un karşısında bir tarih yazılıyordu. Kobanê’den yüzbinlerce kişi bir gece zulümden kaçıp Suruç’a sığındı. Buna karşı partimiz demokrasi çağrısı yaptı” diye belitti. 

‘SİYASET YAPANLAR YARGILANIYOR’

“DEAŞ bir yerde Kobanê bir yerde” diyen Öcalan, dünyanın Kobanê’den yana tavır aldığını hatırlattı. DEAŞ’a karşı Kobanê’de tarihi bir direniş sergilendiğini vurgulayan Öcalan, “DEAŞ’in destekçileri partimizi keriminize etmek istiyorlar. Şimdi Sincan’da demokratik siyaset yapanlar yargılanıyor. Bütün Kürdistan buna şahit olsun, yüzbinlerce kişiyi sürgün eden öldürenler değil demokratik çağrı yapanlar yargılanıyor. 6-7-8 Ekim’de onlarca üyemiz katledildi. Kürdistan ve Türkiye illerinde insanlar öldürüldü. Devletin görevi bu öldürülen insanların nasıl öldürdüğünü tespit etmek değil mi?” diye sordu.

Ardından kurum ve kuruluşların adına ortak açıklamayı HDP Urfa İl Eşbaşkanı Ziya Çalışkan okudu.

VAN

HDP Van İl Örgütü Kobanê Davası'na ilişkin açıklama yaptı. HDP İl Örgütü binasında yapılan açıklamayı okuyan HDP İl Yöneticisi Sedat Alkan, "Kobanê Davası’na karşı dayanışmayı büyütelim, bu kumpası demokrasi ve toplumu savunma davasına dönüştürelim. Her türlü savaş politikasına karşı sesimizi yükseltelim. Başta demokratik kamuoyu olmak üzere, tüm sivil toplum kurum ve kuruluşlarını bu yalan ve yalan düzenine karşı durmaya çağırıyoruz" dedi. 

MUŞ

HDP Muş İl Örgütü’nde yapılan açıklamada konuşan İl Eşbaşkanı Sibel Genç, Kobanê Davası’nın siyasi baskılarla açıldığını belirtti. Hukuksuz uygulamalara karşı mücadele vurgusu yapan Genç, demokratik kitle örgütlerini HDP ile dayanışmaya çağırdı.

HAKKARİ

HDP Hakkari İl Örgütü’nde yapılan açıklamada konuşan HDP İl Eşbaşkanı Hümeyra Armut, “Kobanê Davası’na karşı dayanışmayı büyütelim, bu kumpası demokrasi ve toplumu savunma davasına dönüştürelim” diye konuştu.

Açıklama alkışlarla son buldu.

SİİRT 

Siirt’e ise HDP İl Örgütü binasında yapılan basın açıklamasına parti yöneticileri katıldı. Açıklamayı okuyan HDP İl Eşbaşkanı Yusuf Batur, toplumu rehin almayı ve demokrasiyi boğmayı amaçlayan davanın IŞİD zihniyetinin sürdüğünün bir göstergesi olduğunu söyledi. 

Kobanê Davası’nın talimatlarla açılmış bir dava olduğunu belirten Batur, “Emniyet mensuplarının Kobanê Davası savcısına gönderdiği 26 Ekim 2018 tarihli bilgi notu polisin savcıya nasıl da talimat verdiğini açıkça ortaya koymaktadır. Bu bilgi notu ile Türkiye’de yargının tarafsız ve bağımsız olmadığı bir kez daha açığa çıkmıştır. ‘Kobanî düşmedi’ diye üzülenler, bunun intikamını şimdi almaya çalışmaktadır. Bu kumpas davası, topluma ve demokrasi mücadelesine karşı açılmış bir davadır” diye konuştu.

DERSİM 

Dersim’de de HDP İl Örgütü tarafından Sanat Sokağı’nda yaptığı açıklamada, "Hukuksuzluğa inat eşitlik mücadelemizden vazgeçmiyoruz" yazılı pankart açıldı. Açıklamayı yapan HDP İl Eşbaşkanı Nurşat Yeşil, AKP-MHP iktidarının  Kobanî davası üzerinden demokratik siyaseti boğmaya çalıştığını belirtti. 

Diğer taraftan da Kürt düşmanı bir politikayla sınır ötesi operasyonlarla yayılmacı bir siyaset genişletmeye çalıştığını dile getiren Yeşil, "Kürt halkının kazanımlarına yapılan bütün saldırıları kınıyoruz. Kobanê’de Kürtlerin ve dostlarının direnişine toslayan işgal ve yayılma politikaları bugün Kürdistan Bölgesel Yönetim topraklarında tamamlanmak istenmektedir. Kürt halkının iradesini bütünüyle teslim alıp tasfiye etmeyi amaçlayan bu zihniyet her alanda saldırılarını arttırmakta, özgürlük ve eşitlik mücadelesini boğmaya çalışmaktadır" dedi.

Yeşil, Kobanî davasına karşı dayanışmayı büyütme çağrısında bulundu. 

ANTEP

HDP Antep İl Örgütü, Gölbaşı Caddesi’nde bulunan parti binasında bir araya gelerek Ankara’da başlayan Kobanê Davası’na ilişkin il binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, Ezilenlerin Sosyalist Partisi(ESP) temsilcileri ve çok sayıda HDP üyesi katıldı. Açıklamayı HDP İl Yönetim Kurulu Üyesi ve Basın Sorumlusu Mehmet Dağ okudu.

(Haber MA- Görsel Ötekeilerin Gündemi)

banner3
Yorumlar (0)
36
açık
Günün Anketi Tümü
Sitemizi nasıl buldunuz?
Sitemizi nasıl buldunuz?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30
Günün Karikatürü Tümü
banner56