HDP'li Günay; Sevgili Tahir abi, senin gibi Diyarbakır'a, Cizre’ye, Sur’a sahip çıkıyoruz

Tahir Elçi’nin mezarı başında konuşan baro başkanları ve siyasetçiler, ömrünü faili meçhul cinayetleri aydınlatmaya adayan Tahir Elçi dosyasını faili meçhul bırakmayacakları sözü verdi.

Manşet 28.11.2021, 20:48 28.11.2021, 21:03
22
HDP'li Günay; Sevgili Tahir abi, senin gibi Diyarbakır'a, Cizre’ye, Sur’a sahip çıkıyoruz

DİYARBAKIR - Tahir Elçi’nin mezarı başında konuşan baro başkanları ve siyasetçiler, ömrünü faili meçhul cinayetleri aydınlatmaya adayan Tahir Elçi dosyasını faili meçhul bırakmayacakları sözü verdi.

MA'nın haberine göre; Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunan Dört Ayaklı Minare önünde açıklama yaptığı sırada katledilen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi için, vurulduğu yerde yapılan törenin ardından Yeniköy Mezarlığı’ndaki kabri kaşında anma etkinliği düzenlendi. Elçi ailesi ile baro başkanları, avukatlar ve siyasetçiler, 6 yıl önce katledilen Elçi’nin mezarı başında bir araya geldi. 

FEYZİOĞLU MEZARLIĞA GELMEDİ

6 yıl sonra ilk kez Tahir Elçi’yi anma törenine katılan Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu’nun, mezarlıktaki törene katılmaması dikkat çekti. Mezarlığa gelenler Elçi’nin kabri başına tek tek karanfil bıraktı. Ardından konuşmalar yapıldı. 

EREN: DEMOKRASİ İSTEYEN HERKES BURADAYDI

İlk sözü alan Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren, “Bugün yine Tahir başkanımızın yanına geldik, 6 yıldır buraya geliyoruz. Bugün şunu gördük, sabah yaptığımız açıklamama da bunu dile getirdik. Türkiye’nin birçok yerinde baro başkanı, hukukçu, insan hakları savunucusu Tahir Elçi’nin hukuk mücadelesinde, insan hakları mücadelesinde yanında duran herkes aslında buradaydı. Ya da aynı duyguyu taşıyan bu ülkeye demokrasiyi, özgürlüğü, barışı getirmek isteyen herkes buradaydı. Bu bizi çok sevindirdi” dedi.

Tahir Elçi’ye dair çok şey söylenebileceğini, onun kendilerine öğrettiklerini günlerce anlatabileceklerini dile getiren Eren, “Ama adını anmamız yetiyor. Bugün üniversiteye hazırlanan gençlerin, hukuk fakültesi tercihlerini Tahir Elçi gibi bir avukat olmak için yaptıklarını biliyoruz.  Diyarbakır Barosu başkanı olarak bugün bizi yalnız bırakmayan herkese teşekkür ediyorum. Bu dayanışma ile bu ülkeye aslında çok şey getirebileceğimizi de bugün gördük. Yaşadığımız bu coğrafyada yıllardır dile getirdiğimiz hak ihlallerini dile getirmek istediğimiz, talep ettiğimiz barışa dair bugün Diyarbakır’dan ciddi bir ses ve görüntü verdik. Bu Tahir Elçi’nin istediği ve özlemini duyduğu bu topraklara gelecek barışın da işaretiydi. Farklı siyasi partilerden siyasetçiler aramızda. Aslında istenildiği zaman ortak değerlere sahip çıkarak birçok şeyi başarabileceğimizi biz bugün gördük. Bu çok anlamlı bir görüntüydü bugün” diye belirtti.

‘FAİLİ MEÇHUL BIRAKMAYACAĞIZ’

Eren, konuşmasında Elçi cinayetine dair süren yargılamaya dair de konuştu. Bugüne dek davaya dair çok şey söylediklerini ifade eden Eren, “Şu bilinmeli, Diyarbakır Barosu ve Tahir Elçi’nin dostları olduğu sürece bu davanın failleri asla gizlenemeyecek, asla aklanamayacak. Biz bu cinayetin ilk gününde, yani Tahir Elçi’nin o programa çıktığı andan itibaren başlayan bir suikast süreci olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu anlamda bizler bu failleri bir gün yargı önüne çıkaracağız. Bugün bu vasat iddianame ile Tahir Elçi cinayetini aydınlatacaklarını düşünüyorlarsa, bizim bunun kabul etmediğimizi çok iyi bilsinler. Bu iddianame Elçi suikastını açığa çıkaracak maddi gerçeği ortaya çıkaracak bir iddianame değildir. Bu yargılama usulü de bu cinayeti aydınlatacak bir usul değildir.  Biz ve sizler Tahir Elçi’nin bütün dostları olarak bu davayı sonuna kadar takip edeceğiz. Hep şunu söyledik ömrünü faili meçhul cinayetleri aydınlatmaya adayan Tahir Elçi dosyasını biz asla faili meçhul bir dosya olarak bırakmayacağız” diyerek, herkesi 12 Ocak’ta görülecek duruşmaya davet etti. 

GÜNAY: SENİN GİBİ SUR’A SAHİP ÇIKIYORUZ

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, “Çünkü acısını ve yokluğunu her zaman hissedeceğiz ve hepimizin içerisinde derin bir yara olarak kalacak. Onun mücadelesini, adalet arayışını, faili meçhul için, karanlıkta bırakılan cinayetler için verdiği mücadeleyi anlatmaya kuşkusuz hiçbirimizin gücü yetmez. Çünkü bütünüyle faili meçhullerin aydınlatılmasına, adaletin tesis edilmesine, barış ve kardeşliğe adanmış bir hayattı. Tahir abi giderken bunları bize miras bıraktı ama maalesef şimdi kendi dosyası bir faili meçhule bırakılmaya çalışılıyor. Bizler dostları, mücadele ve yol arkadaşları, meslektaşları olarak hep söyledik, bugün bir kez daha tekrarlıyoruz. Sabah Dört Ayaklı Minare’nin önünden bu sözü verdik, tekrardan onun başucundan bu sözü veriyoruz. Ömrünü faili meçhul cinayetlerin aydınlatılmasına adamış Tahir Elçi dosyasının kapatılmasına, karanlıkta bırakılmasına asla izin vermeyeceğiz. Faillerin hukuk karşısında hesap vermesi için elimizden geleni mutlaka yapacağız. Adalet tesis edilirse belki içimizdeki yara biraz olsun soğur. Her cinayet sonrası ese olan adalet tesis edilmesi ve hakikatle yüzleşmektir. Bunu yapmak bizim boynumuzun borcu. Bu sözü bir kez daha buradan vermiş olalım” şeklinde konuştu. 

Tahir Elçi’nin daimi istediği görüntünün bugün Dört Ayaklı Minare’nin etrafında toplanan görüntü olduğunu vurgulayan Günay, sözlerini şöyle sürdürdü: “Herkesin adalet, eşitlik ve demokrasi için yan yana durduğu, omuz omuza mücadele ettiği bir tabloydu. Bunu büyütmekte Tahir abinin anısına bağlılığın bir gereği. Buradan bir kez daha seslenmek istiyorum; Sevgili Tahir abi, sensiz geçen 6 yılda maalesef cinayetler hala karanlıkta, hala biz Kürtler, senin dostların, mücadele arkadaşların olarak faili meçhullerin aydınlatılması için mücadele ediyoruz. Tıpkı senin korkamadan, cesurca mücadele ettiğin gibi… Bu toprakların, Diyarbakır’ın, Cizre’nin, Sur’un tarihine sahip çıktığın gibi bizlerde Diyarbakır’a, Cizre’ye, Sur’a sahip çıkıyoruz ve hep birlikte mücadele edeceğiz. Sana buradan bunun sözünü veriyoruz.” 

TANRIKULU: GERÇEK KATİLLER HESAP VERECEK

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da konuşmasında, “Diyarbakır Barosu her dönem hukukun, adaletin, insan hakları mücadelesinin yanında oldu ve bu uğurda çok bedel ödedi. Ödediği en büyük bedelde Tahir Elçi oldu. Anısı ve mücadele önünde bir kez daha eğiliyoruz. Tam da bütün birikimi barış, insan hakları mücadelesine adayacağı zaman çok bilinçli bir şekilde, bir siyasi suikastla ellerimizden aldılar onu. Bu cinayeti karanlıkta bırakmayacağız, bunun sözünü veriyoruz. Bu günler de çok uzak değil. Gerçek katiller mutlaka hesap verecek, mutlaka” ifadelerini kullandı. 

SAĞKAN: MÜCADELEMİZ SÜRECEK

Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan, koskoca bir ülkenin hayatını insan hakları mücadelesine ve cezasızlıkla mücadeleye adayan baro başkanı Tahir Elçi’yi yaşatamadığını ve onu yaşatamadığı gibi adaleti de sağlayamadığını söyleyerek sözlerine başladı. Sağkan, “Sabah Dört Ayaklı Minarenin önünde hepimiz Tahir Elçi’nin son sözlerini dinledik. Ömrü boyunca hak arama mücadelesi veren bir baro başkanı son sözlerinin de tarihi ve kültürel değerleri savunurken, orada barıştan bahsederken öldürülmesi maalesef ki hiçbirimizi şaşırtmadı. İşte Tahir başkan böyle birisiydi. Ölürken dahi barışı, tarihi ve kültürü savunuyordu. Şimdi bizlere görev olarak düşen çok önemli iki husus var. Birincisi Tahir başkanın hayatı boyunca mücadele ettiği cezasızlıkla mücadele noktasında Tahir başkanın katilleri hesap verene kadar bu mücadeleyi sonuna kadar sürdürmek. Tabi ki 12 Ocak’ta da burada olacağız, tabi ki tüm kamuoyunu tatmin edecek şekilde bu dosya erene kadar da bu dosyanın takipçisi olacağız. Önemli diğer husus ise ayı şekilde Tahir başkanın verdiği insan hakları mücadelesini, cezasızlıkla mücadeleyi şiar edinerek aslında çizdiği yolda bu mücadeleye etkin şekilde devam etmek. Ankara Barosu adına bu sözü vermekten büyük onur duyduğumuz ifade etmek isterim” diye konuştu. 

YÜCEL: O DÜŞ ŞİMDİ BİZİM DÜŞÜMÜZ

İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel ise, Tahir Elçi’yi şu sözlerle andı: “İnsanlar düşlerle, umutlarla, mücadele ile yaşıyor, Tahir Elçi’nin de bir düşü vardı; demokrasi, barış, hukukun üstünlüğü diyordu. Hukuku teferruat sayanlara karşı, savaşlarda sivil ölümlerini normalleştirenlere karşı, faili meçhul cinayetleri aydınlatmak için bir ömür adadı. Dostumuzdu, meslektaşımızdı, kardeşimizdi, ağabeyimizdi. Bir düşü vardı, o düş şimdi bizim düşümüz.   Ne o düşü sahipsiz bırakacağız ne de Tahir başkanın katillerinin adaletten kaçmasına izin vereceğiz.”

BOZKURT: DİYARBAKIR’IN ACISI AYDIN’IN ACISI

Aydın Barosu Başkanı Gökhan Bozkurt, “Bir baro başkanı katledildi bu ülkede. Dünyanın başka bir yerinde olsaydı o ülke ayağa kalkardı. Bugün Türkiye’nin her yerinden baro başkanları, avukatlar bir aradayız. Diyarbakır’ın acısı Aydın’ındır, İzmir’in acısı Edirne’nindir. Hepimiz beraber güzeliz. Birlikte olmaya devam edeceğiz. Hukuk ve demokrasi mücadelesi vermeye devam edeceğiz. Baro başkanlarının değil hiç kimsenin sokak ortasında katledilmediği bir ülkede beraber yaşayacağız” ifadelerini kullandı. 

Yorumlar (0)
2
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce bir erken seçim yapılsa bunu hangi ittifak kazanır?
Sizce bir erken seçim yapılsa bunu hangi ittifak kazanır?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 23 54
2. Konyaspor 22 45
3. Alanyaspor 23 38
4. Adana Demirspor 23 37
5. Fenerbahçe 23 37
6. Beşiktaş 23 36
7. Hatayspor 23 36
8. Başakşehir 22 34
9. Gaziantep FK 22 32
10. Sivasspor 23 31
11. Kayserispor 23 31
12. Karagümrük 23 30
13. Kasımpaşa 23 27
14. Göztepe 23 27
15. Galatasaray 23 27
16. Giresunspor 23 26
17. Antalyaspor 23 24
18. Rizespor 23 22
19. Altay 23 18
20. Ö.K Yeni Malatya 22 16
Takımlar O P
1. Ümraniye 21 45
2. Ankaragücü 21 45
3. Erzurumspor 21 38
4. Bandırmaspor 21 36
5. İstanbulspor 21 36
6. Eyüpspor 20 36
7. Samsunspor 20 33
8. Adanaspor 21 32
9. Manisa Futbol Kulübü 21 28
10. Tuzlaspor 20 27
11. Keçiörengücü 21 26
12. Gençlerbirliği 21 26
13. Boluspor 19 24
14. Kocaelispor 21 24
15. Menemen Belediyespor 21 23
16. Altınordu 21 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 21 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 23 57
2. Liverpool 22 48
3. Chelsea 24 47
4. M. United 22 38
5. West Ham United 23 37
6. Arsenal 21 36
7. Tottenham 20 36
8. Wolverhampton Wanderers 21 34
9. Brighton 22 30
10. Leicester City 20 26
11. Aston Villa 21 26
12. Southampton 22 25
13. Crystal Palace 22 24
14. Brentford 23 23
15. Leeds United 21 22
16. Everton 20 19
17. Norwich City 22 16
18. Newcastle 21 15
19. Watford 20 14
20. Burnley 18 12
Takımlar O P
1. Real Madrid 22 50
2. Sevilla 22 46
3. Real Betis 22 40
4. Atletico Madrid 21 36
5. Barcelona 21 35
6. Real Sociedad 21 34
7. Villarreal 22 32
8. Rayo Vallecano 21 31
9. Athletic Bilbao 22 31
10. Valencia 22 29
11. Osasuna 22 28
12. Celta Vigo 22 27
13. Espanyol 22 27
14. Granada 22 24
15. Elche 22 23
16. Getafe 22 22
17. Mallorca 21 20
18. Cadiz 22 18
19. Deportivo Alaves 22 17
20. Levante 21 11
Günün Karikatürü Tümü