HDP Sözcüsü Günay Kubilay: Ne oldu Suriyeli mültecilerle işiniz bitti mi?

        ANKARA-ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ; Hükümetin mültecileri sınır dışı etme kararına ilişkin konuşan HDP Sözcüsü Günay Kubilay, “Bugün mültecileri kentlerden toplamaya, yasaklar getirmeye, sınır dışı etmeye çalışanlar değil miydi biz Ensar hareketiyiz, Suriyeli kardeşlerimizi bağrımıza basıyoruz diyen. Ne oldu, Suriyeli mültecilerle işiniz bitti mi" diye sordu.

Manşet 26.07.2019, 10:34 26.07.2019, 10:34
2
HDP Sözcüsü Günay Kubilay: Ne oldu Suriyeli mültecilerle işiniz bitti mi?

 

 

 

 

ANKARA-ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ; Hükümetin mültecileri sınır dışı etme kararına ilişkin konuşan HDP Sözcüsü Günay Kubilay, “Bugün mültecileri kentlerden toplamaya, yasaklar getirmeye, sınır dışı etmeye çalışanlar değil miydi biz Ensar hareketiyiz, Suriyeli kardeşlerimizi bağrımıza basıyoruz diyen. Ne oldu, Suriyeli mültecilerle işiniz bitti mi" diye sordu.

MA'nın haberine göre;Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Günay Kubilay, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’de yaşanan linç girişimleri, mültecilere dönük yaklaşım, partililerine dönük gözaltı ve tutuklama furyaları ve ekonomideki gelişmeleri değerlendirdi.


“HDP’ye ve HDP belediyelerine yönelik olarak kesintisiz biçimde süren saldırılarla başlamak istiyorum” diyen Kubilay, en son 24 Temmuz’da kendi belediyelerine dönük saldırı ve hukuksuz gözaltıların devam ettiğinin altını çizdi. Kubilay, “Nusaybin Belediyesi eşbaşkanımız Ferhat Kut ile Bismil Belediyesi Eşbaşkanımız Gülşen Özer, belediye meclis üyelerimiz ve yöneticilerimiz hala gözaltındalar. Daha önce de hatırlanacağı gibi Karayazı Belediyesi eşbaşkanlarımız da gözaltına alınmıştı” diye belirtti.


İKTİDAR HDP’Yİ CEZALANDIRMAYA ÇALIŞIYOR


Kubilay’ın güncel gelişmelere ilişkin yaptığı basın toplantısında öne çıkan başlıklar şöyle: “Belli ki iktidar çevreleri 31 Mart ve 23 Haziran’da ortaya çıkan yerel seçim sonuçlarından HDP’yi sorumlu tutuyor ve cezalandırmaya çalışıyor. Biz bu vesileyle bir kez daha altını çizmek istiyoruz ki aslında 31 Mart’ta da 23 Haziran’da da ortaya çıkan siyasal tablo, siyasi iktidarın 17 yıldır bizatihi ortaya çıkardığı tablodur ve kendi eseridir. Bu nedenle biz siyasi iktidara şu çağrıyı yapmak istiyoruz: Lütfen, şiddet dolu ellerinizi HDP belediyelerinden çekiniz ve arkadaşlarımızı derhal serbest bırakınız. Bu vesileyle demokratik kamuoyunu da HDP ve HDP belediyelerine yönelik olan baskı ve saldırılara karşı tepki göstermeye çağırıyoruz. Bize sadece bütünlüklü bir demokrasi perspektifine sahip olmak ve bir arada yaşama kültürünü içselleştirmiş olmak, bütün bunlara karşı çıkmak için yeterlidir.


IRKÇI SALDIRILARDA İNANILMAZ ARTIŞ VAR


Diğer konu başlığımız son zamanlarda yoğunlaşan ırkçı ve milliyetçi saldırılardır. Hepinizin de bildiği ve gördüğü gibi son günlerde ırkçı ve milliyetçi saldırılarda, linç girişimlerinde inanılmaz bir düzeyde artış yaşandı. Geçen günlerde Trabzon’da Güney Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin bayrağını taşıyan turistlere yönelik yapılan linç girişimi, başta Kürtler olmak üzere kendinden olmayan halklara karşı sürekli empoze edilen ırkçı ve milliyetçi bir siyaset dilinin histerik bir biçiminden başka bir şey değildi.  Linç girişimleri sadece Trabzon’da gerçekleşmiyor. Ülkenin batısında da her gün onlarca saldırı ve linç haberi geliyor. Kürt işçilere, Kürt ailelere Kürt gençlerine, Kürtçe konuşan ve şarkı söyleyenlere yönelik olarak saldırıların artışı inanılmaz derecede çoğalmaya başladı.


NE OLDU MÜLTECİLERLE İŞİNİZ Mİ BİTTİ?


Benzer saldırıların ve linç girişimlerinin Suriyeli mültecilere karşı yoğunlaşarak geliştirildiğine tanık oluyoruz. Bu saldırılarla birlikte bir kez daha iktidarın Suriyeli mültecilere yönelik ikiyüzlü bir yaklaşım gösterdiğini görüyoruz. Bugün mültecileri kentlerden toplamaya, yasaklar getirmeye, sınır dışı etmeye çalışanlar değil miydi biz Ensar hareketiyiz, Suriyeli kardeşlerimizi bağrımıza basıyoruz diyen. Ne oldu Suriyeli mültecilerle işiniz bitti mi? Bir siyasi anlayış bu kadar riyakar, bu kadar çıkarcı, bu kadar ilkesiz olabilir mi? Özellikle Suriyelilerle ilgili olarak politikasızlık, mülteci düşmanlığının her geçen gün daha da artmasına neden oluyor. İktidar, Suriyelileri Avrupa’ya karşı bir koz olarak kullanmaya devam ederken; Türkiye’nin mülteciler için güvenli bir ülke olmaktan çıkmasını iktidar çevrelerinin umursadığını sanmıyoruz.


BU GİDİŞE DUR DEMELİYİZ


İçinde bulunduğumuz ekonomik ve politik kriz koşullarında işsizliğe ve yoksulluğa, barışa ve demokrasiye, insanca ve onurlu bir yaşama özlem duyan bu topluma verebilecek hiçbir şeyi olmayan AKP-MHP iktidar bloğu gerçeklerin üstünü örtmek ve iktidarını biraz daha sürdürmek için,İ ırkçı ve milliyetçi söylemlerle hakları karşı karşıya getiriyor. Halklar arasına nefret tohumları ekmeye devam ediyor. Bu gidişe dur demeliyiz. Bugün küçük ölçekli linç girişimleri olarak yansıyan ırkçı ve milliyetçi saldırılar, yarın kitlesel ölümlerle sonuçlanacak daha büyük ölçekli linç girişimlerine yol açabilir ve bir süre sonra birlikte yaşama imkanını yok edecek kaotik bir noktaya sürüklenebilir. Çünkü bu saldırılar ve linç girişimleri kendiliğinden gelişmiyor. Bu ırkçı histeriyi besleyen, onlara yol veren, organize den ve hazır kıtalar biçiminde sokağa salan bir siyasi akıl var. Halklar arasına nefret tohumları eken, izleri kolay kolay silinmeyecek bu husumeti besleyen bu siyasi aklın yön verdiği siyaseti toplum olarak reddetmeli ve mücadele etmeliyiz.


OPERASYON HAZIRLIĞI KAMUFLE ETMEYE YÖNELİKTİR


Bir diğer konu başlığı Rojava ve Güney Kürdistan’a yönelik süre giden askeri operasyonlar ve operasyon hazırlıklarıdır. Rojava ve Güney Kürdistan bölgesine yapılan askeri sevkiyatlar ve operasyonlar içerideki çaresizliği kamufle etmeye çalışmaktan ve çözümü dışarıya saldırmakta aramaktan başka bir anlama gelmiyor. Provokasyonlarla, roket saldırılarıyla savaş bahanesi yaratmaya çalışmak Türkiye halklarına yapılmış en büyük kötülük olacaktır. Daha önce MİT müsteşarının savaş gerekçesi oluşturmak için girişeceğini belirttiği uygulamaları hatırlattığımızda durumun vahameti daha iyi anlaşılacaktır.


ROJAVA’YA ASKERİ MÜDAHALE IŞİD’İ CANLANDIRACA


Sekizinci yılına giren Suriye iç savaşı ancak ve ancak diyalogla, demokratik müzakere yoluyla çözülebilir. Savaş ve çatışma seçeneğinin yarattığı bütün iktisadi maliyet, insani trajedi ve doğal yıkım ortadayken savaşı yıllara yayacak uygulamalardan uzak durmak gerekmektedir. Rojava’ya yönelik her askeri müdahale askeri varlığı büyük oranda bitirilmiş IŞİD’in yeniden canlanmasına yol açacak, bu insanlık dışı yapının yeniden toparlanıp harekete geçmesine zemin hazırlayacaktır. Suriye’de siyasal çözümün ön koşulu Suriye halklarının iradesini tanımak, kendi siyasi kaderlerini belirlemelerine saygı duymaktan geçiyor. Bütün tarafların dahil olduğu demokratik bir siyasal çözümün gerekli olduğu destek ve dayanışmayı yapmak gerekiyor. Türkiye’ye yakışan ancak ve ancak bu barışçıl politika, dostluğa ve kardeşliğe dayalı bir stratejik vizyon olabilir.


HERKESİ DEMOKRATİSİ PAYDASINDA BULUŞMAYA DAVET EDİYORUZ


Geçtiğimiz hafta sonu Diyarbakır’da binlerce insanın barışa sahip çıkmak için bir kez daha alanlara çıktığına hep birlikte tanık olduk. Birlikte yaşama iradesini onurlu barış talebini demokratik çözüm ısrarını hep bir ağızdan dile getirdik. Bu vesile ile HDP olarak emekten, barıştan, özgürlükten, eşitlikten yana olan; hukuksuzluğa adaletsizliğe ayrımcılığa karşı olan herkesi demokrasi ortak paydasında buluşmaya ve yeni yaşamı birlikte inşa etmeye davet ediyoruz.


EKONOMİ TOPARLANIYORSA FAİZ İNDİRİMİNE GEREK KALMAZ


Değerli arkadaşlar, bildiğiniz gibi Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu politika faizi olan bir hafta vadeli repo iade faiz oranını yüzde 24’den yüzde 19.75’e indirdi. Yani 4.25 puan gibi radikal bir indirim yapmış oldu. Karar, artık Türkiye ekonomisinin özerk kurumlarının tamamen Saray’a bağlı çalıştığını teyit etmiş oldu. Kararın içeriği ise son derece ibretlik ve ekonomi kurallarına 180 derece ters. Çünkü, ‘faizi indirdik ekonomide toparlanma işaretleri görüyoruz’ diyorlar. Şimdi artan işsizlik, ekonomik küçülme, yatırımlar ve ekonomiye olan güvenin azalması dikkate alınmaksızın, sadece gerçek nedenlerinden bağımsız olarak cari açığın fazla vermesi enflasyonun düşük gösterilmesi, ekonomide toparlanma işareti olarak saymak mümkün olabilir mi?


Oysa bir ekonomi toparlanıyor iyileşme sürecine giriliyorsa faiz indirimine gerek kalmaz, Bu ana akım iktisatçıların görüş birliği içerisinde olduğu bir konudur.


 MB KARARI İKTİSADİ DEĞİL SİYASİDİR


Bu konuda HDP’nin ne düşündüğünün tırnak içi bir önemi yoktur. Yani mevcut iktisadi düzen içerisindeki ana akım iktisatçıların görüşleri budur. Oysaki iktidar bile bile iki önemli nedenden dolayı bu kararı Merkez Bankası’na aldırmış oldu. Birincisi AKP iktidarlarının 17 yıl boyunca inşaat ve emlağa dayalı temel sermaye birikim modeli ve servetlerine servet katma modeli artık tıkandı, işlemiyor. İnşaat sektörü çok zor durumda, konutlar, plazalar, AVM bünyesindeki dükkanlar artık satılamıyor, alıcısı yok. Ekonomi kurallarına ters olsa da sektördeki batık sermaye gruplarını kurtarmak için 4.25 gibi radikal faiz indirimi kararını Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu’na aldırmış oldular. Bu nedenle bu karar iktisadi değil siyasi bir karardır.


İkincisi ise, bütçe açığını kapatmak için Merkez Bankası’nın 46 milyarlık birikmiş ihtiyaç akçesi Hazineye aktarılmıştı. Bunu geçen günlerdeki basın toplantılarımızda dile getirmiştik. Daha önce aktarılan MB karı ile birlikte 90 milyar lira hazineye aktarılmış oldu ve ilk beş ayda açık veren bütçeyi kapatma yoluna böylece gidilmiş oldu.


BU KOŞULLARDA EMEKÇİLERDEN FEDAKARLIK BEKLENEMEZ


Son olarak, bildiğiniz 1 Ağustostan itibaren 3 milyon kamu emekçisinin 2020-2021 yıllarına ait Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile bir toplu sözleşme görüşmelerine başlamış olacak. Şimdi ekonomik kriz derinleşirken, emekçilerin aldığı ücret enflasyon karşısında erişmişken adeta bir kara deliğe dönüşmüş Sarayın harcamalarının önü alınmazken, kamu kaynakları yandaş sermaye gruplarına peşkeş çekilirken, halkın belediyeleri yağmalanıp borç batağına sürüklenirken, milyarlarca dolar savaşa ve silah tekellerine aktarılırken iktidarın kamu emekçilerinden fedakârlık asla beklenemez. Bu vesileyle HDP olarak kamu emekçilerinin TİS görüşmelerinde sunacağı tüm taleplerinin karşılanması ve görüşmelerin kamu emekçileri lehine sonuçlanması için her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu sizlerin huzurunuzda bir kez daha teyit ediyoruz, yinelemiş oluyoruz."
banner3
Yorumlar (0)
-3
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sosyal medya da verilerimizi zaten izinsiz kullanılıyor, şimdi de yasal zeminde kullanmak istiyorlar.. Sizce çözüm?
Sosyal medya da verilerimizi zaten izinsiz kullanılıyor, şimdi de yasal zeminde kullanmak istiyorlar.. Sizce çözüm?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 18 38
2. Fenerbahçe 17 35
3. Gaziantep FK 18 34
4. Galatasaray 18 33
5. Hatayspor 18 31
6. Alanyaspor 18 30
7. Karagümrük 18 27
8. Trabzonspor 18 27
9. Antalyaspor 19 25
10. Malatyaspor 18 24
11. Sivasspor 18 23
12. Başakşehir 18 23
13. Konyaspor 18 22
14. Göztepe 18 22
15. Kasımpaşa 17 22
16. Rizespor 18 21
17. Gençlerbirliği 18 19
18. Kayserispor 18 16
19. Ankaragücü 17 15
20. Denizlispor 18 14
21. Erzurumspor 18 13
Takımlar O P
1. Giresunspor 17 35
2. İstanbulspor 17 34
3. Samsunspor 17 33
4. Altay 17 32
5. Adana Demirspor 17 31
6. Tuzlaspor 17 30
7. Ankara Keçiörengücü 17 28
8. Altınordu 17 28
9. Bursaspor 17 27
10. Bandırmaspor 17 24
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 17 20
13. Boluspor 17 19
14. Menemen Belediyespor 17 16
15. Balıkesirspor 17 16
16. Akhisar Bld.Spor 17 13
17. Ankaraspor 17 9
18. Eskişehirspor 17 3
Takımlar O P
1. M. United 18 37
2. Man City 17 35
3. Leicester City 18 35
4. Liverpool 18 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. Chelsea 18 29
8. Southampton 18 29
9. West Ham 18 29
10. Aston Villa 15 26
11. Arsenal 18 24
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Newcastle 17 19
16. Brighton 19 17
17. Burnley 17 16
18. Fulham 17 12
19. West Bromwich 18 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 16 41
2. Real Madrid 18 37
3. Barcelona 18 34
4. Villarreal 18 32
5. Real Sociedad 19 30
6. Sevilla 17 30
7. Granada 18 27
8. Celta de Vigo 18 23
9. Cádiz 18 23
10. Real Betis 18 23
11. Levante 17 21
12. Athletic Bilbao 18 21
13. Getafe 17 20
14. Valencia 18 19
15. Eibar 18 19
16. Deportivo Alaves 18 18
17. Real Valladolid 18 18
18. Elche 16 16
19. Osasuna 18 15
20. Huesca 18 12
Günün Karikatürü Tümü