banner9

banner8

KHK'lı HDP Siirt İl Eş Başkanı Serdar Batur: Yaşam bir mücadele alanıdır ve sadece tek bir alternatif ile yaşam devam etmez.

      SİİRT- ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ RÖPORTAJ;  675  sayılı KHK ile ihraç edilen KESK’e bağlı Eğitim-Sen Sendika Üyesi ve HDP Siirt İl Eş Başkanı Serdar Batur Gazeteci Hamza ÖZKAN’ın sorularını yanıtladı…

Haberler 29.06.2019, 08:10 29.06.2019, 08:10
193
KHK'lı HDP Siirt İl Eş Başkanı Serdar Batur: Yaşam bir mücadele alanıdır ve sadece tek bir alternatif ile yaşam devam etmez.

 

 

 

SİİRT- ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ RÖPORTAJ;  675  sayılı KHK ile ihraç edilen KESK’e bağlı Eğitim-Sen Sendika Üyesi ve HDP Siirt İl Eş Başkanı Serdar Batur Gazeteci Hamza ÖZKAN’ın sorularını yanıtladı…Bize biraz kendinizden bahseder misiniz, hayata nasıl bakarsınız, nelere değer verir, neleri önemsersiniz, olmazsa yaşayamam dediğiniz şeyler nelerdir?

80 Darbesinde sürgünden sürgüne gönderilen bir eğitim emekçisinin 3.çocuğuyum.2000 yılında baba mesleği olan öğretmenliğe başladım. İHD yöneticiliği yaptıktan sonra Eğitim-Sen Siirt Şube Başkanı iken 675 sayılı KHK ile ihraç edildim.

Olumsuzluklarda mutlaka pozitif bir yön bulurum. Bugün her ne kadar karanlık günlerden geçsek de aydınlık günlerin geleceğine olan inancım büyüktür. Bu konuda İtalyan filozof Dante şöyle der; her karanlık kendisini sonlandıracak şafağın tohumlarını içerisinde barındırır...

Demokrasi ve özgürlüklere inanan biriyim. Örgütlü mücadeleyi önemserim.

Kanun Hükmünde Kararnamelerle(KHK) yönetilen bir ülke konumuna geldik Yeni Türkiye’de? KHK’lerle önce akademisyenler ihraç edildi ve her yeni kararnameyle birçok kişi işini kaybetti. Sizi ihraç ederken bir neden gösterdiler mi? Yeni Türkiye’nin kabul edemediği hangi eylemi gerçekleştirdiniz?

İhraç edilme gerekçemizi halen de bilmiyoruz ama KHK de ifade edilen örgütle iltisaklı ve irtibatlı olarak geçse de ben ve arkadaşlarım hakkında somut bir delile dayanarak ihraç edildiğimizi düşünmüyorum.29 Aralık 2014 tarihinde sokağa çıkma yasağına karşı savaş olmasın barış olsun diyerek üretimden gelen gücümüzü kullanarak bir günlük grev yaptığımız için ihraç edildiğimizi düşünüyorum. Ki bu sendikal bir haktır ve anayasal güvence altındadır.7 Haziran seçimlerinden sonra agresifleşen AKP iktidarı ve başkanlık hayallerine izin vermeyen Kürtlere karşı bir savaş başlattı, darbe girişimi sonrasında da bu kinini kusmaya başladı. Darbe girişiminden sonra da AKP'nin darveyi Allah'ın bir lütfü olarak değerlendirmesinin bunun bir göstergesi olduğunu düşünüyorum.

Hızla genişleyen bir ihraç çemberinin içinde bulunca kendinizi nasıl bir haleti ruhiye yaşadınız?

Aslında çok da yadırgamadım çünkü ihraç olduğumuz güne kadar hiçbir şey normal değildi. Gittikçe demokrasiden ve hukuktan ayrılan bir ülke konumundaydık. Dolayısıyla başkanlık yolunda engel olanların bir şekilde bertaraf olması, susturulması gerekiyordu. Darbe girişimi bu süreci hızlandırdı.

İhraç edildikten sonra neler yaşadınız, hayatınızda neler değişti ve değişen hayata nasıl uyum sağladınız ya da sağlayabildiniz mi?

İhraç olduktan sonra elbette ki her şey eskisi gibi olmadı. Ama mücadele boyutuyla daha kararlı bir mücadele gerektiriyordu. Bu mücadeleyi de hayatın her alanında yürütmeye çalıştık. Bir mağduriyet ve kışkırtma üzerine söylemlerimiz olmadı daha çok ülkenin bulunduğu durum açısından değerlendirme yapıyorduk eylem ve etkinliklerimizi, konuşmalarımızı da genel boyutlarıyla ifade etmeye çalıştık.

İhraç kararına itiraz ettiniz mi, hukuki süreç hakkındaki düşünceleriniz neler, hukuk sisteminden ümitli misiniz?

İtiraz etmesine ettik ancak çok da ümitli değilim açıkçası. Ülkenin mevcut durumunu göz önünde bulundurursak iyimser bir düşünce olurdu sadece işe iademiz. AHİM'den ümitliydik lakin OHAL Komisyonunun kurulması bu süreci biraz zamana yaymak istenmesi ve AHİM'nin buna rıza göstermesi, bunun ortaklaşa alınmış bir karar olduğunu düşünmemize neden oldu..

Sonuç olarak mutlaka işimize geri döneceğiz yüklü tazminatlarla ancak bu zaman olacaktır. Durumumuzdan çok ülkenin demokratikleşmesi ve özgürlüklerin genişlemesi benim temel amaçlarımdan en önemlisidir.

Siirt’te KHK’yle kaç kişi ihraç edildi, ihraç edilen diğer meslektaşlarınızla iletişiminiz var mı, birbirinize destek oluyor musunuz?

KESK'na bağlı sendikalardan yaklaşık 100 arkadaşımız ihraç edildi. Zaman zaman bir araya geliyoruz. İşyeri açanlar veya başka bir alanda çalışan arkadaşlarımız var, elimizden geldiğince dayanışma içerisinde oluyoruz.

İhraç edildikten sonra maddi sıkıntıları nasıl aştınız, iş bulabildiniz mi, şuanda çalışabiliyor musunuz?

Yukarda ifade ettiğim gibi ihraç olduktan sonra her şey eskisi gibi olmadı. Yaşam stantları düştü doğal olarak ve ilk önce iki ihraç edilen bir arkadaşım ile kırtasiye ve yayın işine girdik. Bir süre sonra polis işyerimizi bastı ve ben diğer arkadaşlar mağdur olmasın diye ortaklıktan ayrıldım.

Şimdi ise siyasal alanda bu mücadeleyi devam ettirmeye çalışıyorum. Şuan HDP Siirt İl Eş başkanlığı görevini yürütüyorum.

 

KHK’lerle ihraç edilen arkadaşlarınıza alternatif bir yaşam için neler önerirsiniz, yeni bir hayata nasıl başlayabilirler?

Yaşam bir mücadele alanıdır ve sadece tek bir alternatif ile yaşam devam etmez. Hayatın size ne getireceği ve ne götüreceği belli olmuyor, hele hele Türkiye gibi istikrarsız bir ülkede yaşıyorsanız. Yeni bir yaşam elbette ki mümkün, sadece kendinize güvenerek başarabilirsiniz. Doğarken ve yaşarken bir ücret karşılığı hayata başlamadık ve bu yaşamı sürdürmedik bu ücret kesilirken de hayattan kopamayız, ekmeğimiz ve onurumuz arasında bir seçim yapmaya zorladılar, biz onurumuzu tercih ettik. Rızkımı veren Huda'dır,  kula minnet eylemem sözünü belki de yaşadıklarımızın bir özeti olarak da değerlendirebiliriz.

Kültürel, sanatsal faaliyetlerle ilgili düşünceleriniz nelerdir, bu alanlarda çalışmalarınız var mı veya bu alanlarda çalışmayı düşünüyor musunuz, ihraç edilen kişiler bu çalışmalara entegre olabilecekleri olanaklara sahipler mi?

Doğrusu ihraç edildikten sonra kültürel ve sanatsal faaliyetlere ayıracak pek vaktim olmadı ancak her zaman ilgi duymuşumdur ve bu alanda çalışma yapan arkadaşlarımıza destek sunmuşumdur. Şuan sürdürdüğüm görev itibariyle bu konuda çalışma yapmak isteyen arkadaşlar ile iletişim halindeyiz.

İhraç edildikten sonra yaşadığınız zor günlerde yeterince desteklendiğinizi düşünüyor musunuz, kimler sizin yanınızdaydı bu süreçte?

Hayatınız planlandığı şekilde devam ederken birden her şey altüst olabiliyor ve yukarda da bahsettiğim gibi bir alternatifiniz olmak zorunda,bu alternatifi oluşturduğunuz zaman çevrenizden ve ailenizden size gelen destekler çok önemli bir yer kaplıyor ama savunmasız kaldığınız zaman da her türlü destek size bir katkı sunmaz. Ben de ailemden çevremden ve özellikle sendikamdan çok değerli destekler aldım.

İhraç edilen insanlarımız için neler yapılabilir, nasıl desteklenebilirler, bu konuda neler söylersiniz?

İhraç olan arkadaşlarla ihraçlardan sonra bir araya gelip bir atölye çalışması yaptık. Aslında bu atölye çalışmasındaki amaç ihraç edilmenin sosyolojik ve psikolojik etkilerini tartışmaktı. Ancak bir araya gelmek konuşmak iletişim kurmak bundan sonraki süreçlerde ne yapabiliriz sorularını da konuşmamıza yol açtı. Çok verimli bir çalışma oldu ve şunu ifade etmeye çalıştık; bizler kendimiz için bir şey istemedik, çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakmak için bir mücadeleye giriştik. Hırsızlık yapmadık adam öldürmedik, ahlaksızlıkla ihraç edilmedik, yaşadığımız toplumun önüne başımız dik çıktık. Baştan sona kadar kirliliğe bulaşan bir iktidar, bu ülkenin aydınlık yüzlü insanlarını ihraç ederek kendini aklayamaz ve tarih önünde temize çıkamaz. Halkın vicdanında şimdiden mahkûm olmuşlardır. Zaman bizi haklı çıkaracaktır.

 

Nasıl bir gelecek hayal ediyorsunuz kendiniz ve demokrasi, eşit bir yaşam, barış ve coğrafyamız adına?

İbni Haldun'un coğrafya kaderdir sözü geldi aklıma; Yüzyıllardır aynı olaylara sahne olan aynı coğrafyanın aynı insanları. Aynı dedelerin aynı torunları; aynı kader, aynı savaş, aynı gazete manşetleri, aynı ayetler. Öyle bir coğrafya öyle bir savaş ki bu, gökyüzünde uçan kuşlardan yerdeki karıncaya; beşikteki bebekten, toprakta filizlenen ağaca kadar her canlı en ağır şekilde ödüyor bedelini. Bu kaderi değiştirmek bizim elimizde, bunu başarabiliriz. Hayatım boyunca hep demokrasi, barış ve özgürlükler için mücadele ettim ve bundan sonra da bu mücadeleyi sürdüreceğim, bu ülkede gerçek anlamda demokrasi, barış ve özgürlükler gelinceye kadar da. Bu konuda karamsar değilim, birlikte özgür yarınlarda mutlaka buluşacağız...

Selam ve saygılarımla...

Ötekilerin Gündemi olarak teşekkür ederiz.

 

Yorumlar (0)
banner44
Günün Anketi Tümü
HDP cumhurbaşkanı adayı çıkarma kararı aldı. Peki siz bu adayın kim olmasını istersiniz?
HDP cumhurbaşkanı adayı çıkarma kararı aldı. Peki siz bu adayın kim olmasını istersiniz?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 25 60
2. Fenerbahçe 24 54
3. Beşiktaş 25 49
4. A.Demirspor 25 45
5. Trabzonspor 25 44
6. Başakşehir 24 41
7. Kayserispor 25 38
8. Konyaspor 25 34
9. Karagümrük 24 31
10. Antalyaspor 25 28
11. Alanyaspor 25 28
12. Sivasspor 25 27
13. Kasımpaşa 25 26
14. Gaziantep FK 25 25
15. Ankaragücü 24 25
16. İstanbulspor 24 24
17. Giresunspor 24 23
18. Hatayspor 24 23
19. Ümraniye 25 22
Takımlar O P
1. Samsunspor 26 54
2. Eyüpspor 26 53
3. Pendikspor 26 47
4. Rizespor 25 46
5. Keçiörengücü 26 46
6. Sakaryaspor 26 46
7. Bodrumspor 26 41
8. Bandırmaspor 26 40
9. Manisa FK 25 39
10. Boluspor 25 38
11. Göztepe 25 35
12. Tuzlaspor 26 28
13. Altay 26 25
14. Adanaspor 26 25
15. Erzurumspor 25 24
16. Altınordu 25 20
17. Gençlerbirliği 25 17
18. Denizlispor 26 17
19. Yeni Malatyaspor 27 16
Takımlar O P
1. Arsenal 28 69
2. M.City 27 61
3. M. United 26 50
4. Tottenham 28 49
5. Newcastle 26 47
6. Liverpool 26 42
7. Brighton 25 42
8. Brentford 27 42
9. Fulham 27 39
10. Chelsea 27 38
11. Aston Villa 27 38
12. Crystal Palace 28 27
13. Wolves 28 27
14. Leeds United 27 26
15. Everton 28 26
16. Nottingham Forest 27 26
17. Leicester City 27 25
18. West Ham United 26 24
19. Bournemouth 27 24
20. Southampton 28 23
Takımlar O P
1. Barcelona 26 68
2. Real Madrid 26 56
3. Atletico Madrid 26 51
4. Real Sociedad 26 48
5. Real Betis 26 45
6. Villarreal 26 41
7. Athletic Bilbao 26 36
8. Rayo Vallecano 26 36
9. Osasuna 26 34
10. Celta Vigo 26 34
11. Mallorca 26 32
12. Girona 26 31
13. Getafe 26 29
14. Sevilla 26 28
15. Cadiz 26 28
16. Real Valladolid 26 28
17. Espanyol 26 27
18. Valencia 26 26
19. Almeria 26 26
20. Elche 26 13
Günün Karikatürü Tümü