Kılıçdaroğlu'ndan ittifak eleştirilerine yanıt

      ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ/İZMİR-  Partisinin İzmir’deki belediye başkan adayları tanıtım töreninde konuşan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bizi eleştiriyorlar, ‘İttifak yaptınız’ diye. Sandıkta bütün seçmenlerle ittifak yapıyoruz” dedi.

Manşet 17.02.2019, 12:41 17.02.2019, 12:41
25
Kılıçdaroğlu'ndan ittifak eleştirilerine yanıt

 

 

 


ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ/İZMİR-  Partisinin İzmir’deki belediye başkan adayları tanıtım töreninde konuşan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bizi eleştiriyorlar, ‘İttifak yaptınız’ diye. Sandıkta bütün seçmenlerle ittifak yapıyoruz” dedi.CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin İzmir’deki belediye başkan adaylarının tanıtım törenine katıldı. Halkapınar Spor Salonunda düzenlenen toplantıya; CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer ve eşi Neptün Soyer, CHP İzmir milletvekilleri, parti yöneticileri, İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar, ilçe belediye başkan adayları ve çok sayıda partili katıldı.

“Türkiye’ye bahar ve barış gelmeli”

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, İzmir milletvekili olduğunu hatırlatarak, “İzmir milletvekili olarak bana bu onuru yaşattığınız için bütün İzmirlilere yürekten teşekkürlerimi sunuyorum. İzmir, Türkiye’nin gözbebeği olan, demokrasinin kalesi, uygarlığın kalesi olan 8 bin 500 yıllık tarihi bağrında taşıyan bir kent. İzmir milletvekili olarak gurur duyuyorum. Ünlü edebiyatçı Victor Hugo, ‘İzmir prensestir. Mutlu ilkbaharlar onun çağrısına cevap verir’ der. Biz ‘martın sonu bahardır’ derken Hugo’nun dediğini tekrarlamış oluyoruz. Bahar sadece İzmir'e değil bütün Türkiye’ye gelmeli. Bütün Türkiye’de insanlar mutlu olmalı, huzur için de yaşamalı. Türkiye’ye bahar ve barış gelmeli” diye konuştu.

“Kocaoğlu’nu alkışlayalım”

Konuşmasında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun huzmetlerini anlatan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“İzmir’e büyük hizmetler yapıldı. O hizmetleri yapan Aziz Kocaoğlu yanımızda. Lütfen hepiniz ayağa kalkarak onu alkışlayalım. 397 yıl hapisle yargılandı ama diz çökmedi ve boyun eğmedi. Baskılara rağmen İzmir’e hizmet etti. Hayatını İzmir ve İzmirlilere adadı. Hiçbir belediye başkanının yapamadığı projelerin altına imza attı. İstanbul ve Ankara’da iktidarın desteğine rağmen yapamadığı metroyu tek başına inatla ve kararlılıkla yaşama geçirdi. Aziz Kocaoğlu sadece bir belediye başkanı değil aynı zamanda inançlı ve kararlı bir mücadele insandır. Hepimizin ona teşekkür borcu vardır. 12 maddelik bir belge hazırladık yerel yönetimlerle ilgili. 12 madde, Kocaoğlu’nun hayata geçirdiği maddelerdi. Pek çok örnek İzmir’den alınmıştır. İzmir’i ve İzmirlileri önemsiyoruz. Tüm Türkiye’ye örnek olmuşlardır. İzmir’e 'demokrasi kalesi' derken, ‘sevginin, hoşgörünün kalesi’ derken köklerini 8 bin 500 tarihten alan kültür oluşturuyor. Dünya için örnek bit kültür. İzmir Milli Kurtuluş Savaşının en önemli kentlerinden biridir. Birileri kurşundan söz ediyor. Eğer bu ülkede kurşundan söz edilecekse Hasan Tahsin’in kurşunundan söz edeceksin.”“Kentsel dönüşüm”

“Gazi Mustafa Kemal İzmir iktisat Kongresinde ‘halkın sesi Hak'kın sesidir’ der. Bugün de aynı şeyleri söylüyoruz. Halkın sesine kulak vermek zorundayız” diyen Kılıçdaroğlu, “Türkiye gündeminde kentsel dönüşüm var. İstanbul, Ankara’ya bakın tam bir beceriksizlik. Kentsel dönüşümle insanları varoşlara sürdüler. İnsanların oturdukları gecekonduda kira ödeyecek para da kalmadı, herkes dışarıda. Üsküdar’da Pendik’te pek çok insanlık dramı yaşanıyor. Aynı şeyi İzmir’de de yaptılar. Kocaoğlu hayata geçirdi. Kentsel dönüşümle ev sahibi olacaklara ‘sizin garantiniz İzmir Büyükşehir Belediyesi olacak’ dediler. Aynı süreci adayımız yürütecek. Bizler aldığımız mirası daha ileriye taşıyacağız” dedi.

“Aziz Kocaoğlu’ndan ders alacaksınız”

Dünya Bankası'nın Londra’da düzenlediği toplantıdaki Bağımsız Kentsel Konferansında İzmir Büyükşehir Belediyesinin de bulunduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tarımda, İzmir Büyükşehir Belediyesinin yaptığını örnek alınacak model diye dünyaya gösterdiler. ‘Tanzim’ diyorlar şimdi. Onlar 1970’lerde kaldı. 2019’dayız. 2019’da ne yapacaklarını bilmiyorlar. Tarımda büyümeyi nasıl yapmak istiyorsanız, kırsal kesimle kent arası ilişkiyi güzel yapmak istiyorsanız geleceksiniz Aziz Kocaoğlu’ndan ders alacaksınız. O size bütün ayrıntıları anlatacak. Son 10 yılda üretici kooperatiflerin üye artışı yüzde 160. Çalışanların sayısı yüzde 616. 2007-2006 arası ciro yüzde 658. 2017’den bu yana üreticiye aktarılan para 825 milyon lira. Türkiye’de tarım gelişirken İzmir’de tarımın büyümesi yılda yüzde 7,5. Demek ki sözle gemi yürümüyor. Aklınızı kullanacaksınız. Kırsaldan İzmir’e göç gelmiyor ama İzmir’den kırsala gelir aktarılıyor. Örnek alınması gereken kent İzmir.”

AKP'li ve MHP’li işçilerden oy istedi

Bütün CHP’li belediyelerde asgari ücretin 1 Ocak’tan itibaren 2 bin 200 lira olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, “AK Parti, MHP’li belediyelerde çalışan işçi kardeşlerim; sen 2 bin 20 lira değil 2 bin 200 lira almak ve iş güvencesi istiyorsan seçimlerde endişeye kapılmadan CHP’li adaylara oy vereceksin kardeşim. Seni 2 bin 20 liraya mahkum eden anlayışa izin vermeyeceksin. Bize ‘yapamazsınız’ diyorlar. Asgari 2 bin 200 lira. Sen de en az 2 bin 200 almak istiyorsan, ocaktan nisana aradaki farkı da almak istiyorsan oyunu vereceksin kardeşim” ifadelerini kullandı.“Sandıkta bütün seçmenlerle ittifak yapıyoruz”

Tanzim satışları hakkında konuşan Kılıçdaroğlu, “Tanzim satışlarında kuyruğa sokuyorlar. İzmir Büyükşehir Belediyesi 35 bin konuta belli aralıklarla patatesi, soğanı belli kilolarda haneye teslime ediyor. Kuyruğa sokmuyor. Tıpkı her hafta sütü teslim ettiği gibi. Baktılar İzmir’den istedikleri gibi kişi çıkmıyor. İzmir’de de söz sahibi olmak istiyorlar. Ne yaptılar, ithal aday getirdiler. İthal belediye başkanı ile devasa İzmir yönetilir mi? İzmir’i yönetecek kişinin İzmir kültürüne sahip olması, İzmirli olması lazım. Kültür ve tarihi dokusuna sahip çıkması lazım. Bizi eleştiriyorlar, ‘İttifak yaptınız’ diye. Sandıkta bütün seçmenlerle ittifak yapıyoruz. AK Parti’li kardeşlerime sesleniyorum; geleceksin kardeşim CHP’ye oy vereceksin. Türkiye’yi bu sefaletten el birliği ile kurtaracağız" dedi.

CHP’ye geçti

Kılıçdaroğlu daha sonra kürsüye çıkan belediye başkan adaylarını tanıttı, ardından partisinden istifa ederek CHP’ye geçen 2014 yerel seçimlerinde AKP Bayraklı Belediye Başkan adayı İsmail Sarı’ya parti rozetini taktı.“İzmir’de 30 artı 1 ile tulum çıkaracağız”

Törende konuşan CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel de şunları söyledi: “Adaylarımıza sadece ‘CHP adayları’ demiyoruz, ‘İzmir’in belediye başkan adayları’ diyoruz. Çünkü İzmir’in yetiştirdiği, ekmeğini İzmir’de kazanan, İzmir’in sokaklarını karış karış bilenlerle karşınıza çıkıyoruz. İthal edilen kişilerle karşınıza çıkmıyoruz. 1 Nisan sabahı İzmir’den Türkiye’ye umut olmak için yola çıktık. İzmir’de CHP’li belediyeler olarak kendimizle yarışıyoruz. Bir hizmet yarışındayız. Belediyecilik anlayışımız insan odaklıdır.”

31 Mart’ta nöbet değişimi olacağını, farklı düşünceleri zenginlik olarak gördüklerini kaydeden Yücel, “Ancak adaylar açıklandıktan sonra bütün tartışmalar biter, adaylarımızın etrafında kenetleniriz. Ayrıştırma, kutuplaştırma bizden uzak olur” dedi.

Yücel ayrıca seçimlerle ilgili, “İzmir’de 30 artı 1 ile tulum çıkaracağız. Bunun sözünü veriyoruz” ifadelerini kullandı.

“Martın Sonu Bahar”

Öte yandan, törenin düzenlendiği salona parti bayrakları ve Türk bayrakları asıldı. Salona kurulan ekranda slayt gösterileri ile birlikte “Derman Belediyeciliği” ve “Martın Sonu Bahar” yazıları yer aldı. Aday tanıtım töreninin ardından Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Mustafa Kemal Sahil Bulvarında yapımı tamamlanan 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Meydanı'nın açılış törenine katılmak üzere salondan ayrıldı.

İşte CHP’nin İzmir’deki adayları
İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı: Tunç Soyer
Aliağa: Özcan Durmaz
Balçova: Mehmet Ali Çalkaya (Mevcut belediye başkanı)
Bayındır: Ufuk Sesli (Mevcut belediye başkanı)
Bergama: İdris Yavuzyılmaz
Bayraklı: Serdar Sandal
Buca: Suat Nezir
Bornova: Mustafa İduğ
Beydağ: Feridun Yılmazlar
Çeşme: Ekrem Oran
Çiğli: Utku Gümrükçü
Dikili: Adil Kırgöz
Foça: Fatih Gürbüz
Gaziemir: Halil Arda
Güzelbahçe: Mustafa İnce (Mevcut belediye başkanı)
Menemen: Serdar Aksoy
Menderes: Mustafa Kayalar
Konak: Abdül Batur
Seferihisar: İsmail Yetişkin
Karşıyaka: Cemil Tugay
Karabağlar: Muhittin Selvitopu (Mevcut belediye başkanı)
Karaburun: İlkay Girgin Erdoğan
Kınık: Ahmet Özkan
Kemalpaşa: Rıdvan Karakayalı
Narlıdere: Ali Engin
Ödemiş: Mehmet Eriş
Selçuk: Filiz Ceritoğlu Sengel
Torbalı: İsmail Uygur
Urla: Burak Oğuz
Tire’de İYİ Parti’li Atakan Duran, Kiraz’da da yine İYİ Parti’nin adayı olan Mehmet Emin Avşar desteklenecek.

iha


Yorumlar (0)
banner57
8
açık
Günün Anketi Tümü
"Erken seçim olursa Cumhurbaşkanı kim olmalıdır? "
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 15 39
2. Konyaspor 15 27
3. Fenerbahçe 15 27
4. Hatayspor 15 26
5. Başakşehir 15 25
6. Alanyaspor 15 24
7. Galatasaray 15 23
8. Karagümrük 15 22
9. Beşiktaş 15 21
10. Adana Demirspor 15 20
11. Sivasspor 15 19
12. Giresunspor 15 19
13. Kayserispor 15 19
14. Altay 15 18
15. Antalyaspor 15 18
16. Gaziantep FK 15 18
17. Göztepe 15 14
18. Öznur Kablo Yeni Malatya 15 14
19. Kasımpaşa 15 11
20. Rizespor 15 10
Takımlar O P
1. Ankaragücü 15 30
2. Erzurumspor 13 28
3. Ümraniye 14 27
4. Eyüpspor 14 27
5. Bandırmaspor 14 25
6. Samsunspor 14 22
7. Tuzlaspor 13 21
8. İstanbulspor 14 20
9. Kocaelispor 14 20
10. Gençlerbirliği 14 20
11. Boluspor 14 19
12. Adanaspor 15 19
13. Menemenspor 14 18
14. Bursaspor 14 17
15. Manisa FK 15 17
16. Denizlispor 14 15
17. Ankara Keçiörengücü 14 14
18. Altınordu 15 13
19. Balıkesirspor 14 7
Takımlar O P
1. Man City 15 35
2. Liverpool 15 34
3. Chelsea 15 33
4. West Ham 15 27
5. Tottenham 14 25
6. M. United 15 24
7. Arsenal 15 23
8. Wolverhampton 15 21
9. Brighton 15 20
10. Aston Villa 15 19
11. Leicester City 15 19
12. Everton 15 18
13. Brentford 15 17
14. Crystal Palace 15 16
15. Leeds United 15 16
16. Southampton 15 16
17. Watford 15 13
18. Burnley 14 10
19. Newcastle 15 10
20. Norwich City 15 10
Takımlar O P
1. Real Madrid 16 39
2. Sevilla 15 31
3. Real Betis 16 30
4. Atletico Madrid 15 29
5. Real Sociedad 16 29
6. Rayo Vallecano 16 27
7. Barcelona 15 23
8. Valencia 16 22
9. Athletic Bilbao 16 21
10. Osasuna 16 21
11. Espanyol 16 20
12. Mallorca 16 19
13. Villarreal 15 16
14. Celta de Vigo 16 16
15. Granada 15 15
16. Elche 16 15
17. Deportivo Alaves 15 14
18. Cádiz 16 12
19. Getafe 16 11
20. Levante 16 8
Günün Karikatürü Tümü