Kılıçdaroğlu:'Yürekli bir savcı arıyorum. Erdoğan'ı çağıracak ve soracak; 'Ne istediler, siz ne verdiniz'

        ANKARA-ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz'un yıl dönümü nedeniyle yaptığı açıklamada 'Yürekli bir savcı arıyorum. Erdoğan'ı çağıracak ve soracak; 'Ne istediler, siz ne verdiniz' dedi.

Manşet 15.07.2019, 15:03 15.07.2019, 15:03
0
Kılıçdaroğlu:'Yürekli bir savcı arıyorum. Erdoğan'ı çağıracak ve soracak; 'Ne istediler, siz ne verdiniz'

 

 

 

 

ANKARA-ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz'un yıl dönümü nedeniyle yaptığı açıklamada 'Yürekli bir savcı arıyorum. Erdoğan'ı çağıracak ve soracak; 'Ne istediler, siz ne verdiniz' dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz darbe girişiminin üçüncü yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada "Yürekli bir savcı arıyorum. Erdoğan’ı çağıracak ve soracak; ‘Ne istediler, siz ne verdiniz? İşte o gün FETÖ’nün siyasi ayağı da çözümlenmiş olacaktır. İşte o gün bu kanlı darbe aydınlığa kavuşmuş olacaktır” dedi.

CHP'nin Twitter hesabından bir açıklama yayımlayan Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye Cumhuriyeti bize altın tabak içinde sunulmadı. Türkiye Cumhuriyet Devleti’nin acıyla, kanla gözyaşıyla kurduk. Yeniden bir devlet kurmak için verdiğimiz mücadele, bütün dünyanın saygısını kazandı. Mazlum milletlere örnek olduk.

Cumhuriyeti demokrasiyle taçlandırmak da cumhuriyet kuranların, çocuklarına vasiyetidir. Demokrasiyi oluşturmak, geliştirmek derinleştirmek kolay değildir. Tarihin her evresinde bunu görürüz. Biz de demokrasi adına ağır bedeller ödedik. Ne yazık ki ödediğimiz bedeller hep darbe dönemlerinden sonra olmuştur.

15 Temmuz doğrudan bir darbe girişimidir. Cumhuriyetimize, demokrasimize tarihsel birikimimize yapılmış açık bir saldırıdır. 15 Temmuz 2016’da FETÖ anayasal düzeni ortadan kaldırmaya yönelik darbe girişimi, halkımızın, parlamenterlerimizin ve tüm siyasi partilerin demokrasiye bağlılıkları doğrultusunda kullandıkları, ‘Direnme Hakkı’ sayesinde başarısız olmuştur.

Bu nedenledir ki 15 Temmuz, Yüce Meclis’in tek vücut olarak hain namlulara direndiği, vatandaşlarımızın teröristlere geçir vermediği bir destandır. Sokaklarda şehit olma pahasına teröristlere direnen tanklara karşı koyan vatandaşlarımız, Yüce Meclis’in çatısı altında toplanarak parlamenter sisteme ve demokrasimize sahip çıkan parlamenterlerimiz, demokrasi kahramanlarıdır.

Şurası asla unutulmamalıdır ki FETÖ darbe girişimi, sadece 15 Temmuz gecesinden ibaret bir demokrasi karşıtı saldırı değildir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni ele geçirmek isteyen FETÖ, bu doğrultudaki faaliyetleri sırasında dönemin Ak Parti hükümetlerinin yıllarca açık destek görmüş, başta ordumuz olmak üzere kamu kurumlarına, güvenlik bürorasisine ve hukuk sistemine yönelik kumpaslar kurmuştur. Ergenekon ve Balyoz vb. kumpas davaları yoluyla çoğunluğu Atatürkçü binlerce yurtsever tutuklanmış, sahte delillerle haklarında hüküm tesis edilmiştir. FETÖ üyesi şahısların Türk Silahlı Kuvvetleri Başta olmak üzere birçok kurumda yükselmesine bu yolla zemin hazırlanmış, kozmik odaya girmesine göz yumulmuş, 15 Temmuz darbe girişiminin temelleri atılmıştır.

Türkiye’nin bir daha darbe girişimleriyle karşı karşıya kalmaması için iki temel koşulun yerine getirilmesi gerekir. Bunlardan ilki, demokrasinin geliştirilmesi ve derinleştirilmesidir. Yani hukuk sistemimizin darbe hukukundan arındırılmasıdır. İkincisi ise, darbe girişiminin bütün boyutlarıyla masaya yatırılması ve tüm karanlık noktaların aydınlatılarak gerçeklerin gün yüzüne çıkarılmasını sağlamaktır.

15 Temmuz hain darbe girişiminin aydınlatılması gereken birçok karanlık noktası vardır. O gece meclis çatısı altında gösterilen kararlılık, Darbe Girişimi Araştırma Komisyonu’nun çalışmalarına yansımamıştır. Darbe girişiminin hemen hemen bütün ayrıntılarına vakıf Genelkurmay Başkanı ve MİT Müsteşarı’nın komisyona gelerek milli iradenin temsilcilerine bilgi vermesi sağlanamamıştır. Bu iki bürokratın komisyona gelerek milli iradenin temsilcilerinin sorularına yanıt vermek yerine yazılı olarak bilgi vermeyi tercih etmeleri asla kabul edilemez. Temel soru şudur: Genelkurmay Başkanı ve MİT Müsteşarı’nın hangi gerekçe, telkin ve talimatla Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kurulan komisyona gelmesi engellenmiştir. Bu tablo parlamentonun saygınlığı açısından hepimizin üzerinde durması gereken temel bir konudur.

Örneğin; MİT Müsteşarlığı’nın komisyona gönderdiği 22 Mayıs 2017 tarihli yazıdaki bir paragrafta ‘MİT daha önce dış makamlarla paylaşılan notlarda cemaatin darbe girişiminde bulunabileceğini bildirdiği ancak Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde istihbarat toplayamadığından darbe girişiminin tarihi konusunda net bir istihbarata önceden ulaşılamadığı’ ifade edilmiştir. Ama;

  1. 2012 tarihinden itibaren, Adil Öksüz’ün Hava Kuvvetleri Komutanlığı imamı olduğu devletin arşivlerinde kayıtlıdır, herkes bilmektedir ve Adil Öksüz asker değildir.

  2. Sadece Adil Öksüz değil, darbe toplantısı yapan Kemal Batmaz, Hakan Çiçek, Nurettin Oruç ve Harun Biniş de asker değildir.

  3. Darbe toplantılarının büyük bir kısmı Türk Silahlı Kuvvetleri dışında yani özel evlerde yapılmıştır.

  4. Adil Öksüz 2 cep telefonu ve 1 GPS cihazıyla serbest bırakılmıştır. GPS cihazının özelliği şudur; Dünya üzerinde 4 veya daha fazla uydu ile her türlü hava koşulunda yer ve zaman bilgileri sağlayan uzay tabanlı bir haberleşme sistemidir. Bu sistemle ve 2 telefonla serbest bırakılmıştır. Haydi serbest bırakıldı, Milli İstihbarat Teşkilatı, Adil Öksüz’ü neden izlememiştir?


Daha vahim olanı; darbe yapılmış, ortalık toz duman ama bir kişi Başbakanlık Müşaviri SAli İhsan Sarıkoca, Adil Öksüz’ü gidip karakolda, gözaltına alındığı yerde ziyaret ediyor.
Bir Başbakanlık müşaviri elini kolunu sallayarak Adil Öksüz’le görüşmeye gidiyor. Neden? Niye? Niçin? Daha sonra MİT’in orduda bu konuda istihbarat yaptığı ve ilgili makamlara bilgi verdiği de ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla, MİT’in verdiği bilgiler bizi tatmin etmemiştir.

DARBE GİRİŞİMİNDEN BİLGİLERİ VAR MIYDI?

15 Temmuz günü darbenin yapılacağından iktidar yetkililerinin bilgileri var mıydı, yok muydu? Bu da çok tartışılıyor. Bu konu medyada gündeme geldiğinde Genelkurmaydan bir yetkili, Hürriyet gazetesinin köşe yazarı Mehmet Yılmaz’ı arar, der ki; ‘MİT bize bilgi verdi ama darbe bilgisi vermedi. Bazılarının kaçırılacağını söyledi’

Ancak daha sonra savcılık O.K. dediğimiz kişinin bilgisine başvurur. O.K. davet edilir ve ifadesi alınır. Şimdi o tutanaktan size bir bölüm aktarıyorum, ‘Bana ne olabileceğiniz sordular’ diyor O.K. ‘Ben de büyük bir faaliyet olabileceğini, hatta darbe faaliyeti olabileceğini söyledim.’ Savcı yine sorar: ‘Darbe olabileceğini söylediniz mi?’ Verdiği cevap aynen şudur –yine tutanaktan-: ‘Darbe olabilir kelimesini kullandığımı çok iyi hatırlıyorum.’
Savcı ikinci kez O.K.’nın ifadesine başvurmak ister ama gelin görün O.K. Milli İstihbarat kadrosuna alınır ve savcı bunun bilgisine başvuramaz. Niçin?

FETÖ ana iddianamesi hazırlandı, iddianame bitmeden bir grup savcı görevlerinden alındılar. Niçin?
Bu savcılar kimin bilgisine başvurmak istediler de görevlerinden alındılar?
Adalet Bakanı’na, bütün bakanlara, Cumhurbaşkanı da dahil hepsine soruyorum:

Neden FETÖ ana iddianamesini yazan savcılar görevlerinden alındılar?

Bu arada ben Adil Öksüz olayını gündeme getirdiğimde MİT bir açıklama yaptı. Açıklamanın bir bölümünü aynen aktarıyorum:

“By-Lock’a ilişkin tespitler Mayıs 2016 tarihinden itibaren çalışmaya konu ham verilerle birlikte adli makamlar, güvenlik birimleri ile eş zamanlı olarak paylaşılmıştır.”

Adli makam kimdir? Savcılar. Güvenlik birimleri kimlerdir? Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma’dır. MİT söylüyor kamuoyuna yaptığı açıklamda, ‘Eş zamanlı olarak paylaşılmıştır’ diye.

Soru şu: FETÖ’ye operasyon için neden 15 Temmuz beklenmiştir? Size mayıs ayında bildirmişler. ‘Alın bakın bunlar FETÖ’cüdür. Bunlar devleti ele geçirdi. Operasyon yapıyorsanız buyurun yapın’ demişler ama beklenmiş. Neden?
Son olarak, Recep Tayyip Erdoğan’ın FETÖ ile yapılan işbirliğinin itirafı niteliğindeki ‘Ne istediniz de vermedik’ sözü, kumpas döneminin karakterini en doğru şekilde betimlemesi bakımından tarihseldir. İşte kilit cümle bduru; ‘Ne istediniz de vermedik?’

Ben yürekli bir savcı arıyorum. Halen ülkemizde yürekli savcılar bulunduğuna inanıyorum, inanmak istiyorum. Cumhurbaşkanı dahi olsa Erdoğan’ı çağıracak ve soracak; ‘Ne istediler’ ve ‘Siz ne verdiniz?’ İşte o gün FETÖ’nün siyasi ayağı çözümlenmiş olacaktır. İşte o gün bu kanlı darbe girişimi aydınlığa kavuşmuş olacaktır. İşte o gün 20 Temmuz sivil darbe sürecine sokulan Türkiye’nin hukuk düzeni, darbe hukukundan arınma yolunda en büyük adımı atmış olacaktır.

Ve o gün gerçekten de cumhuriyetimizi demokrasiyle taçlandırmak konusunda çok büyük bir yol kat etmiş olacağız. Ve o gün cumhuriyeti kuranların vasiyetini yerine getirmiş olacağız.’

 Resmi Twitter'da görüntüleResmi Twitter'da görüntüle
CHP ??

@herkesicinCHP

Genel Başkanımız @kilicdarogluk: “Halen ülkemizde yürekli savcılar bulunduğuna inanıyorum. Cumhurbaşkanı dahi olsa Erdoğan’ı çağıracak ve soracak; “Ne istediler?” ve “Siz ne verdiniz?”. İşte o gün FETÖ’nün siyasi ayağı da çözümlenmiş olacak..."

467 kişi bunun hakkında konuşuyor
(HABER MERKEZİ)

Yorumlar (0)
13°
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Sosyal medya da verilerimizi zaten izinsiz kullanılıyor, şimdi de yasal zeminde kullanmak istiyorlar.. Sizce çözüm?
Sosyal medya da verilerimizi zaten izinsiz kullanılıyor, şimdi de yasal zeminde kullanmak istiyorlar.. Sizce çözüm?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 20 44
2. Galatasaray 20 39
3. Fenerbahçe 19 39
4. Gaziantep FK 20 35
5. Trabzonspor 20 33
6. Hatayspor 20 32
7. Alanyaspor 19 31
8. Karagümrük 20 30
9. Malatyaspor 20 27
10. Antalyaspor 20 26
11. Göztepe 20 25
12. Rizespor 20 25
13. Sivasspor 19 24
14. Başakşehir 20 24
15. Konyaspor 20 23
16. Kasımpaşa 19 22
17. Kayserispor 19 19
18. Gençlerbirliği 20 19
19. Ankaragücü 19 18
20. Erzurumspor 20 17
21. Denizlispor 20 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 18 38
2. Samsunspor 18 36
3. İstanbulspor 17 34
4. Altay 18 32
5. Adana Demirspor 18 31
6. Ankara Keçiörengücü 18 31
7. Bursaspor 18 30
8. Tuzlaspor 18 30
9. Altınordu 17 28
10. Bandırmaspor 18 27
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 18 20
13. Boluspor 18 19
14. Akhisar Bld.Spor 18 16
15. Menemen Belediyespor 17 16
16. Balıkesirspor 18 16
17. Ankaraspor 18 10
18. Eskişehirspor 18 4
Takımlar O P
1. M. United 19 40
2. Man City 18 38
3. Leicester City 19 38
4. Liverpool 19 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. West Ham 19 32
8. Aston Villa 17 29
9. Chelsea 19 29
10. Southampton 18 29
11. Arsenal 19 27
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Burnley 18 19
16. Newcastle 19 19
17. Brighton 19 17
18. Fulham 18 12
19. West Bromwich 19 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 18 47
2. Real Madrid 19 40
3. Barcelona 19 37
4. Sevilla 19 36
5. Villarreal 20 34
6. Real Sociedad 20 31
7. Granada 20 28
8. Real Betis 20 27
9. Celta de Vigo 20 24
10. Cádiz 20 24
11. Levante 19 23
12. Getafe 18 23
13. Athletic Bilbao 18 21
14. Valencia 20 20
15. Eibar 20 20
16. Real Valladolid 20 20
17. Osasuna 20 19
18. Deportivo Alaves 20 18
19. Elche 18 17
20. Huesca 20 13
Günün Karikatürü Tümü