Leyla Güven’in AYM savunması: Meclis’e davet edilen DTK yargılama konusu olamaz

HDP Kapatma Davası kapsamında hakkında siyaset yapma yasağı istenen 451 kişiden biri olan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven için AYM’ye sunulan savunmada, Leyla’nın Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümü için siyaset yürüttüğüne ve sıklıkla yargı baskısına maruz kaldığına işaret edildi.

Haberler 28.01.2022, 10:33
16
Leyla Güven’in AYM savunması: Meclis’e davet edilen DTK yargılama konusu olamaz
banner44

ANKARA - HDP Kapatma Davası kapsamında hakkında siyaset yapma yasağı istenen 451 kişiden biri olan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven için AYM’ye sunulan savunmada, Leyla’nın Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümü için siyaset yürüttüğüne ve sıklıkla yargı baskısına maruz kaldığına işaret edildi. Yanı sıra Leyla’nın DTK Eşbaşkanı olmasının temel suçlama olarak yöneltilmesinin yasalara aykırı olduğu vurgulanarak, parti kapatmaya da dayanak gösterilemeyeceği ifade edildi.

JINNEWS'in haberine göre; Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kapatılması ve aralarında eski ve yeni eş genel başkanların da bulunduğu 451 kişi hakkında siyaset yapma yasağı talebiyle Anayasa Mahkemesi’nde (AYM) dava açtı. Haklarında siyaset yapma yasağı istenen siyasetçiler dava karşısında AYM’ye bireysel savunmalarını sunuyor. Hakkında siyaset yapma yasağı istenen isimlerden biri de Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve parlamentoda vekilliği düşürülen HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven.  

Açlık grevinin sembol ismi: Leyla Güven

Elazığ Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulan Leyla, 7 Kasım 2018’de tutuklu bulunduğu Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevinde PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemi başlatmış ve eylemini 200 günün ardından sonlandırmıştı. Leyla’nın avukatları Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı tarafından hakkında istenen siyasi yasak talebine karşı AYM’ye savunma sundu.

Avukatları tarafından AYM’ye sunulan hukuki savunma “Müvekkilin Siyasi Parti Geçmişi” ve “İddianamenin Müvekkille İlgili Bölümüne Dair Savunmalarımız” şeklinde iki temel başlıktan oluştu.  

Leyla’nın siyasi mücadelesi

Leyla’nın siyaset ve mücadele yaşamına geniş yer verilen savunmada, Leyla’nın 1994’te Konya Halkın Demokrasi Partisi (HADEP) İl Yönetim Kurulu üyesi olarak siyasete adım attığı vurgulandı. 2004 yerel seçimlerinde Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı Küçükdikili’de Belediye Başkanı seçildiğine yer verilen savunmada, “Demokratik Halk Partisi (DEHAP) 2005’de kapanıp Demokratik Toplum Partisi (DTP) kurulunca, 2009’a kadar DTP’li belediye başkanı olarak görevini sürdürmüş, 2009 yerel seçimlerinde önce DTP’den Viranşehir Belediye Başkanı seçilmiş ve ancak DTP’nin Anayasa Mahkemesince kapatılmasından sonra BDP’ye geçerek görevine devam etmiştir. Sayın Güven, 7 Haziran 2015 seçimlerinde HDP’den Şanlıurfa ve 24 Haziran 2018 seçimlerinde de Hakkari ilinden çok yüksek bir oyla birinci sıradan milletvekili seçilmiş, kamuoyunda barışçıl çabalarıyla tanınmış bir kadın siyasetçidir” denildi.

‘Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümü için siyaset yürüttü’

Leyla’nın siyasi yaşamı boyunca Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümü için siyaset yürüttüğüne, bu nedenle ifade özgürlüğüne, seçilme hakkına, toplanma ve örgütlenme hakkına aykırı şekilde hakkında çok sayıda hukuka aykırı yargılamaların yürütüldüğüne işaret edilen savunmada, 4 Haziran 2020’de milletvekilliğinin düşürüldüğü hatırlatıldı. Leyla’ya yönelik yargı baskısına dikkat çekilen savunmada, “Yargı baskısı, belediye başkanlığı ve milletvekilliği yaptığı süre boyunca da hız kesmeden devam etmiş; Anayasanın 67’nci maddesinin açık hükmüne rağmen milletvekilliği devam ederken yargılanması sürdürülmüş ve sonuç olarak milletvekilliği düşürülerek tutuklanmıştır” ifadelerine yer verildi.

DTK Eşbaşkanı olmak yargılama konusu

Leyla’nın üyesi olduğu HDP’nin de bileşeni olduğu DTK Eşbaşkanlığını sürdürdüğü gerekçesiyle, Diyarbakır 9’ncu Ağır Ceza Mahkemesince Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) tarafından korunan ifade özgürlüğüne ve seçilme hakkına aykırı şekilde hakkında ceza tesis edildiğine vurgu yapılan savunmada, dosyanın halen Yargıtay’da temyiz aşamasında olduğu ifade edildi. Savunmada, Leyla’nın bu dosyadan dolayı hala Elazığ Kadın Kapalı Cezaevinde tutulduğu hatırlatıldı.

Yargılama Anayasa ve AİHS’e aykırı olarak durdurulmadı

İddianamede yer alan Leyla hakkındaki suçlamalara yer verilen savunmada, Leyla’nın milletvekili olmasına rağmen Diyarbakır 9’ncu Ağır Ceza Mahkemesi’nin Anayasanın 67’nci maddesi (Vatandaşlar, kanunda gösterilen şartlara uygun olarak, seçme, seçilme ve bağımsız olarak veya bir siyasi parti içinde siyasi faaliyette bulunma ve halk oylamasına katılma hakkına sahiptir), AİHS’in 1 No’lu Protokolünün 3’ncü maddesine aykırı olarak yargılamayı durdurmadığına değinildi. Bu kararın Anayasa’nın 36 ve AİHS’in 6’ncı maddesinde düzenlenen adil yargılanma ilkesine aykırı şekilde verildiğine dikkat çekilen savunmada, “Müvekkilin ifade özgürlüğüne ve örgütlenme hakkına aykırı olarak verilen ceza hükmü, HDP’nin kapatılmasına ve müvekkile siyaset yasağı getirilmesine dayanak yapılamaz” denildi.

‘Mahkemeler devlet otoritelerine yönelik eleştirileri cezalandırmaktan kaçınmalıdır’

Yasa ile öngörülme ölçütü, demokratik toplum düzeninde gerekli olma ve ölçülülük yönünden hukuka aykırı olan ceza kararının, parti kapatılmasına dayanak gösterilemeyeceğinin belirtildiği savunmada, “Konuşmanın kim tarafından, hangi konuda ve ne şekilde yapıldığı konusu, kamusal faydayı ilgilendiren konular hakkındaki tartışma ve siyasi ifade söz konusu olduğunda AİHS’in 10’ncu maddesinin 2’nci fıkrası uyarınca kısıtlama için çok kısıtlı bir alan vardır. Hükümetin toplum üzerindeki baskın pozisyonu, muarızlarının meşru olmayan eleştiri ve saldırılarına karşı, özellikle başka yollarla cevap vermek mümkünse, ceza hukuku araçlarına daha az başvurmasını gerektirir. Castells/İspanya kararının ortaya koyduğu üzere ulusal mahkemeler devlet otoritelerine yönelik eleştirileri cezalandırmaktan kaçınmalıdır. Bu tür eleştiriler sert bile olsa siyasi çoğulculuğun ve kanaat çoğulculuğunun bir parçası olarak değerlendirilmelidir” ifadeleri kullanıldı.

‘Siyasi faaliyetler parti kapatmaya dayanak gösterilemez’

Leyla’nın, siyasi faaliyetler kapsamındaki konuşmaları nedeniyle cezalandırılmasının, AİHM içtihatlarına aykırı olduğu ve HDP’nin kapatılma davasına dayanak gösterilmesinin hukuka aykırı olduğuna dikkat çekilen savunmada, “Uzun yıllardır demokratik siyaset içerisinde belediye başkanlığı ve milletvekilliği yapmış olan ve DTK Eşbaşkanıyken Afrin'e askeri operasyon yapılmasını eleştirdiği için tutuklanan müvekkil Leyla Güven hakkında derece mahkemesi TCK' nın 314/2. (örgüt üyeliği) Maddesine muhalefet ettiği gerekçesiyle alt hadden uzaklaşarak 13 yıl 15 ay hapis cezası vermiştir. Mahkeme bu kararına gerekçe olarak müvekkilin DTK Eşbaşkanı olduğunu ve 2007'de kurulan DTK'nin de yasadışı bir oluşum olduğuna dayanmıştır” sözlerine yer verildi.

‘Siyasi parti faaliyeti hakkını DTK’de kullandı’

“Yasadışı” bir oluşum olarak gösterilen DTK’nin 2007’de birçok sivil toplum örgütü, meslek odaları, inanç temsilcileri, siyasi partiler,  şahsiyetler gibi farklı çevrelerin bir araya gelmesiyle oluşturulmuş bir platform olduğuna dikkat çekilen savunmada, Leyla’nın anayasal toplantı ve örgütlenme hakkını, ifade özgürlüğünü ve siyasi parti faaliyeti hakkını DTK bünyesinde kullandığı kaydedildi.

10 yıl boyunca hiçbir soruşturma yürütülmedi

DTK’nin çalışma ve siyasi faaliyetlerine geniş yer verilen savunmada, 10 yıl boyunca 2017’ye kadar DTK hakkında herhangi bir soruşturma yürütülmediği ifade edildi. DTK’nin Meclis Başkanlığı tarafından Meclis’e resmi düzeyde davet edildiğinin de hatırlatıldığı savunmada, “Ancak siyasi sürecin değişmesi sonrasında tamamen hukuk dışı gerekçelerle 2017 senesinde DTK sebebiyle demokratik çalışma yürüten siyasetçiler, sivil toplum örgütleri temsilcileri, inanç temsilcileri gibi toplumun farklı kesimlerine karşı soruşturmalar başlamıştır. Müvekkil hakkında ceza gerekçesi yapılan konu da DTK Eşbaşkanı olması gerekçe gösterilerek TCK'nın 314/2. Maddesine muhalefetten verilen hapis cezasıdır. Müvekkilin anayasal siyasi faaliyet yürütmek hakkı, siyasi süreç değişikliğinden dolayı cezalandırma gerekçesi yapılmıştır” diye belirtildi.

Hukuka aykırılıklar

Leyla’nın, Anayasa’nın 33 ve AİHS'in 11’nci maddesinde düzenlenen “toplantı ve örgütlenme hakkı”nı kullanmasının örgüt üyeliğine gerekçe yapıldığına dikkat çekilen savunmada, Anayasa’nın 26’ncı (Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet Resmî makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar), 34’ncü (Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir) ve 67’nci (Vatandaşlar, kanunda gösterilen şartlara uygun olarak, seçme, seçilme ve bağımsız olarak veya bir siyasi parti içinde siyasi faaliyette bulunma ve halk oylamasına katılma hakkına sahiptir) maddeleriyle bağlantılı olarak 13 (Temel hak ve hürriyetler, özlerine dokunulmaksızın yalnızca Anayasanın ilgili maddelerinde belirtilen sebeplere bağlı olarak ve ancak kanunla sınırlanabilir) ve 14’ncü (Anayasada yer alan hak ve hürriyetlerden hiçbiri, Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı ve insan haklarına dayanan demokratik ve lâik Cumhuriyeti ortadan kaldırmayı amaçlayan faaliyetler biçiminde kullanılamaz) maddelerinin ihlali ile AİHS’in 10, 11, Ek 1 Nolu Protokolün 3’ncü maddesiyle bağlantılı olarak 18’nci maddenin ihlallerine dikkat çekilerek, hukuka aykırılıklarına yer verildi.

Davanın reddi talep edildi

Savunmanın sonunda Anayasa ve AİHS’e aykırı olan davanın reddine karar verilmesi talep edildi. 

Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce bir erken seçim yapılsa bunu hangi ittifak kazanır?
Sizce bir erken seçim yapılsa bunu hangi ittifak kazanır?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Sivasspor 37 51
11. Galatasaray 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 37 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Manisa Futbol Kulübü 36 49
8. Tuzlaspor 35 49
9. Samsunspor 35 48
10. Gençlerbirliği 35 48
11. Keçiörengücü 35 48
12. Boluspor 35 47
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 35 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 36 70
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 36 48
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 36 45
14. Aston Villa 36 44
15. Southampton 37 40
16. Everton 36 36
17. Leeds United 37 35
18. Burnley 36 34
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Getafe 37 39
15. Elche 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31
Günün Karikatürü Tümü
banner58