banner9

banner8

"Sayın Öcalan’la görüşmelerin yapılmasını bir kez daha haykırıyoruz"

Binlerin “Öcalan’a özgürlük” sloganlarıyla katıldığı “Özgürlük Zamanı” mitinginde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Kürt sorunu çözülmeden bu ülkeye demokrasi asla gelmez. Bir kez daha haykırıyoruz; Öcalan’a ihtiyaç var” dedi.

Haberler 14.08.2021, 23:30
18
"Sayın Öcalan’la görüşmelerin yapılmasını bir kez daha haykırıyoruz"
banner44

BATMAN - Binlerin “Öcalan’a özgürlük” sloganlarıyla katıldığı “Özgürlük Zamanı” mitinginde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Kürt sorunu çözülmeden bu ülkeye demokrasi asla gelmez. Bir kez daha haykırıyoruz; Öcalan’a ihtiyaç var” dedi.

MA'nın haberine göre; Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Özgür Kadın Hareketi (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP), “Özgürlük Zamanı” şiarıyla Batman’da düzenlenen “Özgürlük Zamanı” mitinginde, coşkuyla birlikte “Öcalan’a özgürlük” sloganları yükseldi.

Mitingde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Batman halkını Kürtçe selamlayarak konuşmasına başladı. “Bizler, HDP olarak ‘HDP’liyiz, her yerdeyiz’ şiarıyla Türkiye’nin dört bir yanında, kim nerede zulme, baskıya uğramışsa, kim nerede katledilmişse, kadınlar tecavüze uğramışsa, işte biz oradayız” diyen Buldan, “Bugün de Batman’dayız. Batman halkının direngen ruhunu, mücadeleci ruhunu bildiğimiz için, tanıdığımız için, Batman’ın her türlü zulüm karşısında, her türlü engelleme karşısında kendisine, iradesine, partisine, sahip çıktığını bildiğimiz için bugün buradayız. Bunun için gururluyuz, bunun için onurluyuz” dedi.

İKTİDARIN TALANCI POLİTİKALARI

Buldan’ın açıklamaları şöyle: “Karadeniz’de yaşanan sel felaketinde, Kastomonu’nun Bozkurt ilçesinde yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Bu felaketlerin elbette bir karşılığı var. Bu felaketler göz göre göre gelmiyor. İktidarın, AKP hükümetinin talancı politikalarının, insanların yaşamını yitirmesine sebep olduğunu biliyoruz. Kastamonu’da da ‘sel oldu’ diyerek, bu olayı geçiştiremeyiz. O dereleri imara açanların bu ölümlere sebebiyet verdiğini herkesin çok iyi bilmesi gerekiyor. O kadar acizler ki bu ülkeyi yönetemedikleri için her felaket karşısında insanları kaderleriyle baş başa bırakan bir zihniyetle karşı karşıyayız. Sel olur, iktidar yok, halk, vatandaş kendi kaderiyle baş başa bırakılır. Ormanlar yanar, canlılar yaşamını yitirir; iktidar yok, insanlar kendi kaderiyle baş başa bırakılır.

IRKÇI SALDIRILAR

Irkçı saldırılar gerçekleşir, Ankara Altındağ’da ülkemize mülteci olarak gelen mültecilere saldırılar olur, iktidar onların yanında olmaz. Mültecileri bu ülkeye alırken, Avrupa ülkelerinden milyonlarca lira aldılar, krediler aldılar. Ancak o paraları kendi iktidarları için kulandılar. Mültecilerin, yaşam haklarını hiçe saydılar. Onlar bugün ırkçı saldırılarla linç ediliyorlar. Onlara yaşam hakkı tanınmıyor. Evet, kendi ülkelerinde savaşlar olduğu için, çatışmalar olduğu için bizim ülkemize gelen her bir mültecinin canı bizlere emanettir. O yüzden mültecilere, yapılan bütün ırkçı saldırılar karşısında toplumsal bir duyarlığın mutlaka oluşması gerekiyor.

HERKESE DÜŞMANLIK

Bu ülkeyi yönetemediklerini biliyoruz. Her gün eriyip gitmekte olan, yok olan, anketlerde artık baş aşağı giden bir AKP, bir MHP ile karşı karşıyayız. Bu iki ortak, bu ülkede en büyük zulümlerin altına imza attılar. Daha yeni Konya’nın Meram ilçesinde sadece ve sadece Kürt oldukları için Karslı bir aileden 7 kişi, bu nefret ve kin düşmanlığının bir sonucu olarak katledildiler. Bu ülkede öyle bir iklim yarattılar ki insanlar artık bir birbirine düşman olarak bakıyor. Bu ülkede Kürtleri düşman olarak gösteren bir zihniyet var. Kadınları düşman olarak gösteren, Alevilere düşmanlık yapan bir zihniyet var. Bu ülkede kendisinden olmayan, AKP’li gibi düşünmeyen, iktidardan yana olmayan her kesime karşı bir düşmanlık var.

TOPLUMSAL BARIŞA İHTİYAÇ VAR

Bu ülkenin toplumsal bir barışa ihtiyacı var. Bu toplumsal barışı yaratmanın büyük mücadelesini veriyoruz. Bu toplumsal barış, Kürtlerin kendi anadilini, kimliğini, kültürünü özgürce kullanabileceği ortamların yaratılmasıyla başlar. Alevilerin kendi diniyle ibaretlerinin sağlanmasıyla başlar. Bunları görmezden gelen, Kürt’e düşmanca yaklaşan bu zihniyeti asla kabul etmiyoruz. Biz HDP olarak, bu ülkede toplumsal barışın Kürt sorununun demokratik yöntemlerle çözülmesinden geçtiğini biliyoruz.

KÜRTLERE DÜŞMANLIK

Bu ülkenin sorunu çok, ekonomik, siyasal, sosyal, toplumsal sorunu var. Ama bu sorunların başında olan Kürt sorunu mutlaka çözülmeli. Kürtleri inkar ederek, bu sorunu çözmek yol değildir, yöntem değildir. BU ülkede Kürt sorununun çözümü için büyük adımlar atıldı. Bir deneme yapıldı. Barış ve müzakere süreci başlatıldı. Ancak bu süreci bile yok saydılar, masayı devirdiler. O süreci inkar ettiler. Daha sonra, 7 Haziran seçimlerinden sonra yeniden Kürtlere düşmanlık ilan ettiler. Bunun başında HDP’li olan seçilmişleri cezaevine attılar. Selahattin Demirtaşları, Figen Yüksekdağları, Gültan Kışanakları, Sebahat Tuncelleri, İdris Balukenleri cezaevlerine koydular. Özellikle Batman halkının iradesi olarak seçilen belediye eşbaşkanlarını görevden aldılar, yerlerine kayyım atadılar. Sadece Batman’da değil, bizim kazandığımız her yerde, HDP’li belediyelerde eşbaşkanlarımızın görevden alınması, tam da Kürt düşmanlığıdır, HDP düşmanlığıdır.

ÖCALAN’LA GÖRÜŞMELİ

Ama biz bu ülkede hiç kimseye düşmanlık duymuyoruz. Bu ülkenin geleceği, yarınları, gençlerimizin, kadınlarımızın geleceği için barış mücadelesi veriyoruz, özgürlük, demokrasi, adalet mücadelesi veriyoruz. Bunun için başlatılan süreçte, hani İmralı’ya gidip, Sayın Öcalan’la görüşmeler yaptığımız süreçte, bu ülkede hiç kimsenin yaşamını yitirmediği bir süreçte, annelerin, gençlerin, kadınların geleceğine umutla baktığı bir süreç vardı. Ancak o sürecin bitmesiyle bir kez daha İmralı’da Sayın Öcalan üzerindeki tecridin derinleştirilmesiyle, bu süreç daha da ağırlaştıran bir zihniyetle karşı karşıyayız. Bu ülkeye demokrasi, Kürt sorunu çözülmeden asla gelmez, özgürlükler, adalet, hukuk, Kürt sorunu çözülmeden asla gelmez. Onun için Kürt sorununu çözmek için İmralı’da Sayın Öcalan’la mutlaka görüşmelerin başlatılması lazım.

TECRİT KABUL EDİLEMEZ

Bu tecrit asla kabul edilebilir değil. Sayın Öcalan’ın, cezaevlerindeki herkes gibi ailesi ve avukatlarıyla görüşme hakkı, hukuku var. Bu hak ve hukuk bizim yaratığımız hak ve hukuk değil. Ülkeyi yönetenlerin yasalarıdır. Kendi çıkardıkları yasaları bile tek bir insan için, Sayın Öcalan için uygulamayan kirli bir zihniyet var. Biz HDP olarak tecridin artık mutlaka kaldırılması, Sayın Öcalan’la görüşmelerin yapılmasını bir kez daha haykırıyoruz. Buna ihtiyaç var.

DEMOKRATİK YÖNETİM İNŞASI

Ülkedeki bütün sorunların AKP-MHP’nin yarattığını biliyoruz. HDP var olduğu sürece, yani sizler, halkımız var olduğu sürece, AKP hükümeti bundan sonraki seçimlerde iktidara gelemeyecek. Bu ülkeyi yönetmeye hazır olan, demokratik yönetimi inşa etmeye hevesli taraflar, partiler var. İşte biz de onlardan biriyiz. HDP de onlardan biri. Bu ülkeyi yönetmeye hazır olan, aday olan bir partiyiz. Geleceğimiz için, Kürt sorununun demokratik çözümü için, yaşanan sorunların acil çözümü için, bu ülkeye adaletin, barışın, demokrasinin bir an önce gelmesi için, buna ihtiyaç var.

AKP’NİN SEÇMENİ OLMAYIN

Bunu yapmak için AKP’li olmayan bütün kesimlerin bir araya gelerek, ortak bir zeminde buluşması, bu seçimde başarılı olması için, mutlaka atılması gereken bir adım. AKP’ye oy veren seçmenlere de sesleniyorum. AKP’ye artık yeter deyin, artık dur deyin, artık AKP’nin seçmeni olmayın. Burada HDP gibi bir parti varken, ülkeye barışı getirecek olan, yarınlarımızın, geleceğimizin teminatı olan bir parti varken, diğer partilere oy vermeyi artık bir kenara bırakın. Şimdiye kadar AKP’yi iktidar yaptınız. 20 yıldır AKP bu ülkede iktidar. Bu ülkede 20 yıldır zulüm yaşandı, göz yaşı yaşandı, ölümler yaşandı, anneler ağladı, gençler yaşamını yitirdi. Her türlü adaletsizliği, hukuksuzluğu bu ülkeye getirdiniz. Bu ülkenin başına bela oldunuz. Bundan kurtulmanın yolu, elbette erken seçimdir. Artık AKP’ye bay bay yapacağız. Ona artık güle güle diyeceğiz. AKP’nin miladının dolduğunu, seçim sandıklarında hep birlikte göstereceğiz.

BİLİME İNANIN, AŞI OLUN

Batman halkına, bu coşkuya, bu kararlılığa, bu iradeye, bu güzel karşılamaya teşekkür ediyorum. Sadece bir duyuru yapmak istiyorum. Koronavirüs devam ediyor. Bu hastalık yayılıyor. Batman’da da vaka sayıları yüksek. Özel ricam, sizler bilime inanan insanlarsınız. Bir kez daha diyoruz, bilime inanın, mutlaka ama mutlaka aşı yaptırın. Hem kendi sağlığınızı hem yakınlarınızın sağlığını garanti altına alın.”

Miting, Buldan’ın konuşmasının ardından sloganlar ve alkışlar eşliğinde sona erdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Bu Pazar Erken Seçim Olsa Oyunuzu Hangi İttifak'ına  verirsiniz?
Bu Pazar Erken Seçim Olsa Oyunuzu Hangi İttifak'ına verirsiniz?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 15 34
2. Rizespor 14 25
3. Pendikspor 14 25
4. Keçiörengücü 14 25
5. Boluspor 14 25
6. Samsunspor 14 24
7. Manisa FK 14 23
8. Bodrumspor 14 22
9. Bandırmaspor 14 21
10. Sakaryaspor 15 19
11. Altay 14 18
12. Adanaspor 14 17
13. Göztepe 13 17
14. Tuzlaspor 14 16
15. Erzurumspor 14 14
16. Altınordu 14 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 14 7
19. Denizlispor 14 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4
Günün Karikatürü Tümü