MÊRDÎN/ AMED - Şemrex ile Çınar ilçeleri arasındaki bölgede çıkan yangın büyüyerek yerleşim yerlerine sıçradı, ölü ve yaralıların olduğu belirtildi. 

Mêrdîn’in Şemrex (Mazıdağı) ile Amed'in Çınar ilçesi arasındaki bölgede bilinmeyen bir nedenle çıkan yangın büyüyerek yerleşim yerlerine sıçradı. Yangının büyümesi üzerine köylüler evlerini terk ederken yaşamını yitirenlerin ve yaralıların olduğu öğrenildi.

Yanma tehlikesi ile karşı karşıya kalan yurttaşlar, yetkililerin müdahalesini beklerken görüştüğümüz Şemrex Belediye Eşbaşkanı Kudret Uçuk, “Durum çok kötü. Kaymakama Valiye haber verdik ve helikopter istedik. Ancak hala gönderilmiş değil. İtfaiye ekipleri ile yangına müdahale edilemiyor. İtfaiye yetersiz kalıyor. Bir an önce helikopterle müdahale edilmesi gerekiyor. Orada insanlar yanıyor” dedi.

'HAVADAN MÜDAHALE EDİLSİN' ÇAĞRISI 

Mêrdîn’deki tüm itfaiye ve ambulanslar bölgeye sevk edilirken, araçların yetersiz kalması nedeniyle Amed’den de takviye araç sağlandığı belirtildi. Havadan henüz bir müdahale yapılmazken Çınar Belediye Eşbaşkanı Semra Akyüz,  yangının büyük olduğunu, ölü ve yaralıların olduğunu belirterek, “Yangının karadan müdahalesi zor. Biran önce havadan müdahale edilmesi gerekiyor” çağrısı yaptı. 

MÊRDÎN - Mardin Valiliği yaptığı açıklamada Şemrex'teki yangında bir kişinin hayatını kaybettiğini belirtirken Diyarbakır Valisi İhsan Su ise 3 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Bakanlığın yaptığı açıklamalara arkeologların tepkisi sürüyor Bakanlığın yaptığı açıklamalara arkeologların tepkisi sürüyor

Mardin Valiliği, Şemrex (Mazıdağı) ilçesinde çok sayıda köyün kırsal bölgelerinde devam eden yangın ile ilgili açıklama yaptı. Valilik, yangında bir kişinin hayatını kaybettiğini, 10 kişinin de yaralandığını duyurdu. 

MARDİN VALİLİĞİ: 1 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Mardin Valiliğinin açıklaması şu şekilde: "20.06.2024 tarihinde Diyarbakır’ın Çınar ilçesi Köksalan Mahallesi kırsal alanlarında başlayan yangın, Mardin’in Mazıdağı ilçesi Yücebağ, Şenyuva ve Yetkinler Mahallesi istikametine doğru ilerlemiş, yangın bölgesine ilk andan itibaren itfaiye ve orman işletme müdürlüğümüze bağlı araçlar ve ekipler sevk edilmiştir. Yangının çıkmasına müteakip Köksalan ve Yücebağ Mahalleleri arasında yangına müdahale etmeye çalışan bir (1) vatandaşımız vefat etmiştir, On (10) vatandaşımız yaralanmış, Yaralı vatandaşlarımız Mazıdağı Devlet Hastanesinde yapılan ilk müdahalelerin ardından Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi altına alınmışlardır. Söz konusu yangını söndürme ve soğutma çalışmaları devam etmektedir. Gelişmelerden vatandaşlarımız bilgilendirilecektir."

DİYARBAKIR VALİSİ: 3 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su ise 3 kişinin yangında hayatını kaybettiğini, 9 kişinin yaralandığını açıkladı.  Su’nun açıklaması şöyle: “Tüm ekiplerimiz sahada. İnşallah kısa sürede tamamen kontrol altına almış oluruz diye değerlendiriyorum. Tekrar yaralı kardeşlerimize geçmiş olsun diliyorum. Acil şifalar diliyorum. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Köksalan, Bağacık ve Yazçiçeği mahallelerimizde yangını kontrol altına almış durumdayız. Şu anda tabi bir taraftan da yayılma durumu vardı, onları da takip ediyoruz. Ağaçsever mahallemizde inşallah orayı da tamamen kontrol altına almış olacağız ve tabii sabaha kadar da yine soğutma çalışmalarımız aynı koordinasyon içinde devam edecek. Maalesef hastaneye kaldırdığımız 6 yaralımız vardı, o yaralılarımızdan biri hayatını kaybetti. Yangında 3 vatandaşımız hayatını kaybetti. Diğer yaralılarımızın tedavisi devam ediyor."

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/245332