banner55

Medyadaki cinsiyetçi dile karşı mücadele eden JINNEWS’in 4’üncü yılını kutluyoruz

JINNEWS’in kuruluşunun 4’üncü yıldönümü dolayısıyla mikrofonunu uzattı kadınlara, medyadaki cinsiyetçi dile karşı JINNEWS gibi kadın gazeteciliği yapan yayın organlarının çoğalmasının son derece önemli olduğunu söyledi.  Kadınlar, “JINNEWS iyi ki varsınız” dedi. 

Medya 25.09.2021, 20:34
8
Medyadaki cinsiyetçi dile karşı mücadele eden JINNEWS’in 4’üncü yılını kutluyoruz

HABER MERKEZİ - JINNEWS’in kuruluşunun 4’üncü yıldönümü dolayısıyla mikrofonu uzattı kadınlara, medyadaki cinsiyetçi dile karşı JINNEWS gibi kadın gazeteciliği yapan yayın organlarının çoğalmasının son derece önemli olduğunu söyledi.  Kadınlar, “JINNEWS iyi ki varsınız” dedi. 

“Kadının kalemiyle hakikatin izinde” sloganıyla 25 Eylül 2017’de yayın hayatına başlayan ajansımız JINNEWS kuruluşunun 4’üncü yılını kutluyor. Kadınlarla birlikte geçirdiğimiz yılların heyecanıyla 4’üncü yılımızı karşılarken, bu vesileyle kadınlara mikrofonumuzu ajansımız için uzattık. 

Barış Annesi Perihan Akbulut: JINNEWS’in 4’üncü yılını kutluyoruz. Tamamı kadın olduğu için dünyada ilkler. Bizler de anneler olarak onların yanında kendimizi daha rahat hissediyoruz. İyi ki varlar.  

Laboratuar teknikeri Gülay Akgül: Kadınların şiddetin her türlüsüne maruz kaldığı bir süreçte JINNEWS’in varlığı kadınlara güven veriyor. Bu güveni daha fazla büyütmenin yolu ise kadın dayanışmasından geçiyor. Tüm çalışanlarının kadın olması JINNEWS’i çok daha önemli kılıyor bizler açısından. JINNEWS’in kadınları yakından izleyen, sorunlarını bilen ve anlayan bir ajans oluşu bizlerde çok büyük güven oluşturuyor. Kadın mücadelesini gören kuruluşların çoğalması gerekir ki,  erkek egemen kültürden uzaklaşılabilsin. 

‘Varlığı beni gururlandırıyor’

Öğrenci Menal Ayırtman: JINNEWS’in varlığı beni gururlandırıyor. Çünkü ben bir öğrenci ve genç bir kadın olarak sesimi duyan, şiddete maruz kaldığımda yanımda olan bir ajansın oluşundan çok memnunum. Kendimi güvende hissediyorum. Bildiğimiz üzere her gün çok sayıda kadın katlediliyor. Birçok kadın her an öldürülebileceğinden endişe ediyor. JINNEWS’e sesimiz olduğu için teşekkür ediyorum. Mutluyum, kendimi huzurlu ve güvende hissediyorum. JINNEWS’e nice yıllar diliyorum. İyi ki var ve bizimle.

‘Kadınları kutluyorum’

Ev emekçisi Ayşen Uzar: Kadınların sesini duyuran bir ajansın varlığı bizleri mutlu ediyor. Bu ajansta emeği geçen her kadını kutluyorum. Kadınların birlik ve beraberliği tüm şiddeti sonlandıracaktır. JINNEWS bunun bir örneği. Duyarlı, kadın odaklı yayın yapmalarından ötürü kendilerini tebrik ediyorum. Umarım böylesi kuruluşlar artar. Bu topraklarda buna ihtiyacımız var. Binlerce kez kutlu olsun.

Ebru Günay: Öncelikle dördüncü yılını kutluyoruz, iyi ki JINNEWS var diyoruz. Aslında basın yayın alanında sansürün, baskının, özgür haberciliğin her gün baskı ve zulümle karşılaştığı, gözaltı, tutuklamalarla karşılaştığı bir süreçten geçiyoruz. Özellikle hakikatlerin üzerinin karartılmaya çalışıldığı zamanlardan geçiyoruz. Kadınlarla ilgili haberler olduğunda ise çok daha keskin oluyor. Yani özellikle kadınlara dair hakikatlerin gizlenmeye çalışıldığı, kadın katliamlarının gizlenmeye çalışıldığı, faillerin korunmaya çalışıldığı zamanlarda kadın haberciliği çok daha önemli ve özel bir anlamı oluyor. Kadına dair hakikatin de basın özgürlüğü ile birlikte ifade edilmesi, kadının sesinin, kadın haberciliğinin sesinin her tarafa duyurulmasını sağladığı için JINNEWS’ e çok özel teşekkür ediyoruz. Çünkü kadınlarla ilgili her türlü katliamın ve her türlü karartma çalışmalarının önüne geçerek, hakikatleri söyleyen, kadına dair sözü çok daha güçlü söyleyen bir haber ajansı. Özellikle buna Kürt kadınlarının öncülük yapması çok daha önemli bir şeyi ifade ediyor. Çünkü dünyada aslında birçok ilki, kadın kazanımları anlamında birçok ilki gerçekleştiren Kürt kadınlarının bir kadın haber ajansı kurması aslında arkasından da bir kadın televizyonculuğunu da beraberinde getiriyor. Özellikle medya eliyle yayılmaya çalışılan eril erkek şiddetinin, eril dilin toplumda yaygınlaştırılmaya çalışılmasına, kadın karşıtı politikalara karşı JINNEWS’in başka bir ses olup, her yerde hakim olması, medyadaki erkek dilinin de alternatifi olarak biz kadınlar için habercilik yapmaya devam ediyor.

Gazeteci Burcu Yıldırım: JINNEWS’in 4’üncü yılı kutlu olsun. JINNEWS’in 4’üncü yılı sadece ajansın 4’üncü yılı değil, aynı zamanda kadın mücadelesinin de 4’üncü yılı. Hepimiz için çok büyük bir adım oldu. Erkekliğin ve erkek iktidarının bu kadar baskın olduğu, şiddetin bu kadar çok arttığı günlerde kadın odaklı haber yapmak, kadınların sesini duyurmak, kadına yönelik şiddetin çözülmesine katkı sunmak demek, aynı zamanda büyük bir mücadelenin de yapı taşlarından bir tanesi. Kadınların son zamanlarda özellikle ihtiyaç duyduğu en önemli şeylerden biri de seslerinin duyulması, seslerinin birleştirilmesi ve eşit bir yaşamda özgür bir şekilde yer alabilmek. Bunun yapı taşlarından bir tanesini JINNEWS hayata geçiriyor. Aynı zamanda bölgede kadın gazeteciliğinin örneklerini hepimize gösteriyor. Bölgede yaşanan şiddeti, kadına yönelik şiddeti hepimiz JINNEWS ile birlikte duyuyoruz. Aynı zamanda sesi ve soluğu oluyor buradaki kadınların. Sadece kadınların sesinin soluğunun olmasından ziyade Türkiye’nin herhangi bir bölgesinde yaşayan kadınların; kuzeydekinin, batıdakinin, doğudakinin, güneydekinin seslerinin birleştiği, ortaklaştığı, kadınların ‘ben yalnız değilim’ duygusunu yaşadığı, güçlendiren ve birleştiren bir güç. Bu nedenle kadın haberciliğine, kadın gazeteciliğine, kadın odaklı gazeteciliğe, eril dilin her alanda yükseldiği, kışkırtıldığı, nefret söylemlerinin arttığı ve şiddetin aynı zamanda çoğaldığı bugünlerde kadın odaklı haber yapmak bütün toplumun kanayan yarasını durdurmak anlamına geliyor. Kadınların sesi, sözü olmak anlamına geliyor. Bu alanda çok başarılı çalışmalarını yakından takip ediyoruz ve nice yıllara birlikte yol almak, yol yürümek ve kadınların sesini yükseltmek dileğiyle. 

İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin: Bana göre JINNEWS, Gurbetelli Ersöz gazeteciliğinin bir devamı. Coğrafyamızda kadın gazetecilerin çoğalması çok önemli, Kürt kadın gazetecilerin çoğalması daha da önemli. Bu nedenle Kürt kadın gazeteciliği açısından çok önemli bir ilk belki de, çok önemli buluyorum. JINNEWS kadın haberciliği yapıyor aynı zamanda Kürdistan’da kadınların yaşadığı sorunları da dile getiren bir yayın anlayışına sahip. Kadın ve Kürt kimlikleri yan yana gelince çok rahatsız edici oluyor zaten ifade özgürlüğünde engeller var ama konu JINNEWS olunca bu engeller daha fazla artıyor. Türkiye maalesef altına imza attığı uluslararası sözleşmelere aykırı davranarak ifade özgürlüğü önüne büyük engeller koyuyor. Bu engellerden en fazlasını da JINNEWS yaşıyor. Medyada cinsiyetçi dil hakim, bu nedenle JINNEWS gibi kadın gazeteciliği yapan yayın organlarının çoğalması son derece önemli. JINNEWS’i seviyoruz, JINNEWS’e özgürlük istiyoruz.

Ekmek ve Gül editörü Sevda Karaca: Onlarca kez erişim engeli, muhabirlerine, çalışanlarına yönelik baskılar, gözaltılar, tehditler, polis-asker namlusu gölgesinde habercilik, sokakta şiddet, ekonomik zorluklar, kıt kaynaklarla, küçücük olanaklarla en iyi biçimde habercilik yapma ısrarı, kadınların sesi soluğu olurken ben de yapabilirim diyen onlarca kadın gazetecinin mesleği, işi öğrendiği, yetiştiği, güçlendiği ilk durak. Eğer JINNEWS’in bu inadı ve direnci olmasaydı özellikle Kürt illerindeki erkek ve devlet şiddeti,  adaletsizlik, ayrımcılık, eşitsizlik örnekleri daha az görünür olacak ve bütün bunlara rağmen hayata her gün yeniden üretme ısrarını sürdüren kadınların gayreti, hayat hikayeleri çok daha az yer bulacaktı. JINNEWS’in dördüncü yılını Ekmek ve Gül olarak kutluyoruz, kız kardeş yayınımız JINNEWS’e de daha nice uzun yıllar diliyoruz.

Kadın Zamanı Derneği Başkanı Dilek Başalan: JINNEWS benim için, bizim için kadın bilincinin habercilikle bileşkesidir. Yaşadığımız coğrafyada ve dünyada kadınlara yönelik çok sert baskılar, tahakkümler ve uygulanan şiddetle karşı karşıyayız ama özne Kürt kadını ise bu sert müdahale ve tahakküm daha da sertleşiyor hatta kurumsal bir kimlik adı altında devlet şiddetine dönüşebiliyor, basında da bunu görebiliyoruz. Son yıllarda daha da dikkat ettiğimiz bir durum var, Kürt kadın gazeteciler yaptığı haberlerden kaynaklı gözaltına alınıyor, tutuklanıyor. Asla bir cezai işlem söz konusu değilken Kürt kimliği ve kadın kimliğinden doğru cezalandırılabiliyor ama bu hiçbir şekilde JINNEWS’i de Kürt kadın gazetecileri de yıldıramıyor, tüm engellemelere rağmen bizlere ve tüm kadınların hem haberlerine koşuyorlar hem de haberlerimizi tüm halkla buluşturuyorlar. Tarihinden beslenen ve bizleri de her zaman besleyen JINNEWS iyi ki var, iyi ki varız.

( JINNEWS- https://www.otekileringundemi.com/xpanel/?file=haberler&islem=ekleduzenle

banner3
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
"Erken seçim olursa Cumhurbaşkanı kim olmalıdır? "
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 9 21
2. Hatayspor 9 19
3. Fenerbahçe 9 19
4. Beşiktaş 9 17
5. Karagümrük 9 17
6. Galatasaray 9 17
7. Alanyaspor 9 17
8. Altay 9 15
9. Konyaspor 9 14
10. Adana Demirspor 9 12
11. Kayserispor 9 11
12. Gaziantep FK 9 11
13. Sivasspor 9 10
14. Başakşehir 9 9
15. Antalyaspor 9 9
16. Öznur Kablo Yeni Malatya 9 9
17. Göztepe 9 8
18. Giresunspor 9 8
19. Kasımpaşa 9 6
20. Rizespor 9 1
Takımlar O P
1. Ümraniye 9 21
2. Ankaragücü 9 21
3. Erzurumspor 9 18
4. Eyüpspor 9 17
5. Kocaelispor 8 16
6. Bandırmaspor 9 15
7. Tuzlaspor 8 14
8. Samsunspor 8 11
9. Gençlerbirliği 8 11
10. Menemenspor 9 11
11. İstanbulspor 8 10
12. Denizlispor 9 10
13. Altınordu 9 10
14. Adanaspor 9 9
15. Manisa FK 9 9
16. Boluspor 8 8
17. Bursaspor 8 8
18. Balıkesirspor 8 6
19. Ankara Keçiörengücü 8 4
Takımlar O P
1. Chelsea 8 19
2. Liverpool 8 18
3. Man City 8 17
4. Brighton 8 15
5. Tottenham 8 15
6. M. United 8 14
7. West Ham 8 14
8. Everton 8 14
9. Brentford 8 12
10. Wolverhampton 8 12
11. Leicester City 8 11
12. Arsenal 8 11
13. Aston Villa 8 10
14. Crystal Palace 8 8
15. Southampton 8 7
16. Watford 8 7
17. Leeds United 8 6
18. Burnley 8 3
19. Newcastle 8 3
20. Norwich City 8 2
Takımlar O P
1. Real Sociedad 9 20
2. Real Madrid 8 17
3. Sevilla 8 17
4. Atletico Madrid 8 17
5. Osasuna 9 17
6. Rayo Vallecano 9 16
7. Barcelona 8 15
8. Real Betis 9 15
9. Athletic Bilbao 8 13
10. Valencia 9 12
11. Espanyol 9 12
12. Villarreal 8 11
13. Mallorca 9 11
14. Elche 9 9
15. Celta de Vigo 9 7
16. Cádiz 9 7
17. Granada 8 6
18. Levante 9 5
19. Deportivo Alaves 8 3
20. Getafe 9 2
Günün Karikatürü Tümü
banner56