İSTANBUL - Bu yıl 31'incisi düzenlenen Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri için başvurular başladı.

Kürt bilgesi Musa Anter ve görevi başında yaşamını yitiren Özgür Basın çalışanları anısına bu yıl 31'inci kez düzenlenecek olan Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri için başvurular başladı. Yeni Yaşam gazetesinin düzenlediği yarışma, “Türkçe Haber”, “Video Haber”, “Kürtçe Haber”, “Fotoğraf (Haber Fotoğrafı)”, “Karikatür” ve Gurbetelli Ersöz anısına “Kadın Haberciliği” olmak üzere 6 ayrı dalda düzenleniyor. 

Her katılımcı, sadece bir dalda ve sadece bir eserle yarışmaya katılabilecek. Gönderilen eserler sahiplerine iade edilmeyecek ve gazetede yayınlanabilecek. Yarışmaya katılım için son başvuru tarihi 10 Eylül olurken, seçilen eserler ise 18 Eylül'de açıklanacak. Ödüller gazetenin açıklayacağı bir tarihte düzenleyeceği törenle sahiplerine verilecek. 

KATILIM KOŞULLARI

Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Yarışması’nın teknik şartnamesinde belirtilen koşullara haiz, eser sahibi herkes yarışmaya katılabilir. Yarışmaya seçici kurul üyeleri (jüri olduğu yıl) ile Yeni Yaşam gazetesi çalışanları katılamazlar. Yarışmaya katılan eserlerin daha önce yayımlanmamış ya da 10 Eylül 2023 tarihinden sonra yayımlanmış olması gerekmektedir. Katılımcı, daha önce ya da bu yarışma ile eşzamanlı yapılan herhangi bir yarışmada ödül, mansiyon ve sergileme almamış eserleriyle katılabilir. Eserin, daha önce ya da bu yarışma ile eşzamanlı yapılan herhangi bir yarışmada ödül, mansiyon ve sergileme aldığının ortaya çıkması durumunda katılımcı hakkında kural ihlali işlemi uygulanıp, alınan ödül iptal edilir. Ödül alınmışsa, katılımcı tarafından iade edilmesi gerekmektedir. Bu işlem diğer katılımcılar için ise herhangi bir talep hakkı doğurmaz. Yarışmaya gönderilen eser kendisinin olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve jüriyi yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişikliği yapan katılımcı hakkında jüri tarafından kural ihlali işlemi uygulanır.

Yarışmaya eser gönderen tüm katılımcılar tarafından şartnamede belirtilen hususlar kabul edilir. Bu koşullara uymayan katılımcılar yarışma dışı bırakılır. Eser yayınlanmamış ise eserin adı, çekildiği ya da çizildiği yer ve zaman; yayınlanmış ise yayınlandığı gazete, dergi, ajans, internet sitesi, TV ile yayın tarihi bilgileri ve yayının bir kopyasının dosyada yer alması gerekmektedir.

Katılımcılar ayrıca özgeçmiş, iletişim adresi ve eser hakkındaki bilgi yazısı ile bir adet fotoğrafını başvuru dosyasına eklemelidir. 

GÖNDERİLME FORMATLARI

Katılımcılar, politika, ekonomi, ekoloji, eğitim, sağlık, toplum-yaşam, kültür-sanat ve spor gibi kategorilerde haber değeri taşıyan çalışmalarla katılım sağlayabilir. Yarışmaya katılacak haberler yazılı basında yayınlanmış ise PDF formatında, internet medyasında yayınlanmış ise Word formatında aşağıda belirtilen e-mail adresine gönderilebilir. Görüntülü haberlerin ise wetransfer yoluyla gönderilmesi gerekmektedir. İnternet medyasında yayımlanan haberlerin linkinin de gönderilmesi gerekmektedir. 

FOTOĞRAF DALI

Yarışmaya gönderilen çalışmaların arka yüzlerinin sol alt köşesine, eser sahibinin adı soyadı ve eserin adı bir etiketle yazılmalıdır. Fotoğrafın çekildiği zaman, mekan ile haber adı belirtilmelidir. Fotoğraf dalında yarışmaya gönderilecek eserlerin boyutları; kısa kenar minimum 2000 piksel, JPG formatında, 300DPİ çözünürlükte ve 12 sıkıştırma kalitesinde olarak sunulmalıdır. Seçici kurul gerek görürse katılımcıdan fotoğrafın orijinal halini (Raw) talep edebilir. Üzerinde oynanmış ve gerçekliğini değiştirecek şekilde değiştirilmiş (ışık, renk, kontrast ayarları hariç) fotoğraflar değerlendirmeye alınmayacaktır. Fotoğraflar, JPG formatında aşağıda belirtilen e-mail adresine gönderilir. Fotoğrafların “haber fotoğrafı” niteliği taşıması gerekmektedir. 

KARİKATÜR DALI

Yarışmaya gönderilen eserlerin ismi eserin arka yüzlerinin sol alt köşesine, bir etiketle yazılacaktır. Çizer kullandığı teknikte serbesttir. Ancak eserler orijinal olmalıdır. Sanatçı tarafından (ıslak imza) imzalanması koşulu ile dijital baskı ürünler kabul edilir. Karikatür boyutları en az A4 (21 cm × 29,7 cm) en fazla A3 (29,7 cm x 42 cm) olmalı ve herhangi bir zemine yapıştırılmamalıdır. Karikatürler JPG formatında aşağıda belirtilen e-mail adresine gönderilebilir. 

Olası "etki ajanlığı" düzenlemesi ve ifade özgürlüğü Olası "etki ajanlığı" düzenlemesi ve ifade özgürlüğü

JÜRİ ÜYELERİ

Türkçe Haber ve Video Haber Jürisi: Faruk Bildirici, Ali Duran Topuz, Banu Güven, Candan Yıldız, Nezahat Doğan, Mehmet Ali Çelebi

Kürtçe Haber Jürisi: Ramazan Ölçen, Nergîz Îsmaîl, Bişar Turgut, Hatice Kamer, Münevver Karademir

Kadın Haberciliği Jürisi: Dilek Arjin Öncel, Bircan Değirmenci, Derya Ceylan, Elif Ekin Saltık, Gülfem Karataş

Fotoğraf Jürisi: Ramazan Öztürk, Beritan Canözer, Salih Yeşil, Özcan Yaman, Murat Baykara

Karikatür Jürisi: Kemal Gökhan Gürses, Ronî Batte, Erceren 

BAŞVURU ADRESLERİ

Eserlerin gönderileceği adresler:

e-posta: [email protected]

Telefon: 0 212 252 83 99 Fax: 0 212 252 83 90

Adres: Şehit Muhtar Mahallesi Bekâr Sokak No: 7/3 Beyoğlu/İstanbul

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/245152