BİTLİS-ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ-  Bitlis'te 1 Mayıs için yapılan açıklamada iktidarın baskı ve hukuksal politikalarının ülkeyi tehdit ettiği belirtilerek, " yoksuluk ve yolsuzluklara karşı şimdi mücadele zamanı diyoruz" çağrısı yapıldı. Van’da  gerçekleştirelecek 1 Mayıs kutlaması için HDP Bitlis İl örgütü tarafından yazılı açıklama yapıldı.

HDP Bitlis il örgütü adına açıklama yapan İl Eş Başkanı Mustafa Özcan,  Musa Anter Parkında pazar günü kutlanacak olan Bayramda işçi ve emekçi kardeşlerimizle birlikte olacağız.  Bu yıl Van'da kutlanacak olan 1 Mayıs  Emek ve Dayanışma günü, bölge mitingine Bitlis olarak kitlesel katılım göstereceğiniz" söyledi. 

Özcan, "Ekonomik kriz, işsizlik, zamlar, pandeminin yanı sıra Türkiye’de insanca yaşamak bir yana hayatta kalmanın bile zorlaştığını belirten Özcan, bu düzenin işçi ve emekçileri ezdikçe ezdiğini söyledi. Özcan, "Halk işe, ekmeğe, insanca bir yaşama olduğu kadar demokrasiye, adalete ve hukuka da aç. Bu düzen yurttaşların hakkını, hukukunu çiğniyor, adaletsizliği büyütüyor. Hakkını arayan ve gerçekleri söyleyen herkes bu düzenin hukuk dışı zorbalıklarıyla karşı karşıya kalıyor" dedi.

"Newroz çoşkusunu 1 Mayıs'a taşımak için duyarlı olmak hepimizin görevidir" diyen Özcan, devamla “Biz işçiler, emekçiler, kadınlar, gençler, tüm sömürülenler, yoksullaşanlar ve ezilenler olarak bu düzeni değiştirme gücümüz var. Emekten, barıştan, demokrasiden, eşitlikten, özgürlükten yana olan herkesi 1 Mayıs meydanlarına bekliyoruz" şeklinde konuştu.