İSTANBUL - Emek ve Özgürlük İttifakı bileşenlerinin eş başkanları, eş sözcüleri ve başkanları, on binlerin katıldığı mitingde konuşuyor. 

Mezopotmay Ajansına (MA) haberine göre;  Emek ve Özgürlük İttifakı’nın İstanbul Kartal Meydanı’nda “Savaşa, yoksulluğa, baskılara dur diyelim. Birlikte değiştirelim” şiarıyla gerçekleştirdiği miting, on binlerin coşkusuyla devam ediyor. Emek ve Özgürlük İttifakı’nda yer alan partilerin eş genel başkanları, eş sözcüleri ve başkanları, mitingde konuşuyor. 

TÖP SÖZCÜSÜ GÖZEN: HDP BOYUN EĞMEZ 

Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) Sözcüsü Juliana Gözen

Mitingde ilk olarak konuşan Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) Sözcüsü Juliana Gözen, "Ülkeyi bataklığa sürükleyenleri göndermeye söz veriyoruz" dedi. İktidarın Emek ve Özgürlük İttifakı'ndan korktuğunu ifade eden Gözen, "Bizden çaldıkları ne varsa, geri alacağız. Söz bitti artık, saflar netleşti. Dibine kadar suça batmış bu faşist iktidar, kendi koltuğu pahasına halka savaş açmış. Ülkeyi çetelerle, mafyalarla, işçileri açlığa sürükleyip, patronlara rant yerleri ihya eden, neymiş hukuk onun iki dudağı arasındaymış, neymiş, seçim tarihini kendisi belirleyecekmiş. Seçimde hangi partilerin yer alacağını belirleyecekmiş. Neymiş, milyonların iradesi olan HDP’yi kapatacakmış. 20 yıllık iktidarında bu halk sana boyun eğmedi, şimdi mi eğecek?" ifadelerini kullandı. 

‘İKTİDARI GÖNDERECEĞİZ’ 

İşçilerin, Kürtlerin, Alevilerin, gençlerin, kadınların seçeneksiz olmadığını ifade eden Gözen,  sözlerini şöyle sürdürdü: “İşte buradayız. İttifakımız patronlarla değil, işçilerin ittifakıdır. İttifakımız Kürtlerin, Türklerin, Alevilerin, Çerkezlerin ittifakıdır. Bu topraklarda görülecek bir hesabımız var. Hiç bir yere gitmiyoruz. Üniversiteleri de memleketi de biz özgürleştireceğiz gençlerin ittifakıyız. Bizler kadınların ittifakıyız. Bu topraklara onurlu bir barış ve özgürlük getirecek yegane güç işte burada. Bizi çantada keklik sananlar, bu halk kendi seçeneğini yaratmasını bilir. Kardeşler, burada hep birlikte söz veriyoruz; 7 gün boyunca cenazesi yerde kalan Taybet Ana için, 10 Ekim’de, Suruç’ta kaybettiğimiz arkadaşlarımız için söz veriyoruz, Soma’da tekmelenen maden işçileri için söz veriyoruz. İzmir’de HDP il binasında katledilen Deniz Poyraz için söz veriyoruz. Bu iktidarı göndereceğiz.”

ÖZTÜRK: İKTİDAR KÜRTLERE SAVAŞ AÇTI 

Emekçi Hareket Partisi (EHP) Genel Başkanı Hakan Öztürk

Emekçi Hareket Partisi (EHP) Genel Başkanı Hakan Öztürk, iktidarın Kürt halkına savaş açtığına işaret ederek, "Bu ülkede bir Kürt meselesi var. Gelin bunu çözün dedik. Onlar gittiler ne yaptılar, Diyarbakır’da, Mardin’de, Şırnak’ta, Van’da ne yaptılar? Ne yaptılar, Selahattin Demirtaş’ı dört duvar arasına koydular. Bunu kabul eder miyiz biz? Kabul etmeyiz. 'Suriye sınırını geçeceğiz' dediler, 'Irak sınırını geçeceğiz' dediler. 'Bir gece ansızın geleceğiz' dediler. Savaşları bırak, Kürt halkıyla barış” dedi. 

'SON GÜLEN İYİ GÜLER'

Halkın yoksulluğa ve sefalete karşı yaşam mücadelesi verdiğini belirten Öztürk, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomik kriz altında her geçen gün ezilen emekçilere “müjde” diye açıkladığı ücret zamlarına değindi. Öztürk, "Bu arada, işçi ücretleri açıklandı, Erdoğan açıklarken ‘bizim sırtımızda yumurta küfesi var’ dedi. Sarayda kameralara bakarak gülümsedi. Soruyorum burada, Erdoğan kimin için gülümsedin. 5’li çete için mi gülümsedin, yoksa vicdansız hükümetin için mi gülümsedin. Erdoğan sakın unutma, orada güldün ama son gülen iyi güler. Halk, bu işin sonunda çok iyi gülecek. Birleşiyoruz, kuvvetleniyoruz, birleşen bir halkı asla hiçbir kuvvet yenemez. Halkımız burada, korkmadı, yenilmedi. Seni yeneceğiz AKP, seni göndereceğiz. Emek ve Özgürlük İttifakı seni gönderecek” şeklinde konuştu. 

Ayrıntılar geliyor… 

Editör: Haber Merkezi