Bazı kamuoyu araştırma şirketleri yarın sandıklar açılmadan yaptıkları anket sonuçlarını açıklayacak. Anketlerin seçmen tercihini etkileme ve algı oluşturma amaçlı yapılacağı uyarısı var.

 - İhsan Aktaş'ın başında bulunduğu ve iktidara yakınlığı ile bilinen Genar Araştırma ile Adil Gür'ün şirketi A&G, yarın sandıklar açılmadan "sandık çıkışı anketi" olarak nitelenin anket sonuçlarını açıklayacaklarını duyurdu.Seçimler sonuçlanmadan açıklanacak "sandık çıkışı anketi" sonuçlarının iktidar yanlısı olmayan seçmenlerde "kaybediyoruz" algısı yaratabileceği ve sandıklara gitmeyi olumsuz etkileyebileceği yorumu yapıldı.İhsan Aktaş aket sonucunu sandıklar açılmadan yayın kuruluşlarına vereceklerini Twitter hesabından duyurdu:

ihsan aktas@ihsanaktas
GENAR ARAŞTIRMA OLARAK SEÇİM TAHMİNİMİZİ SANDIKLAR AÇILMADAN ÖNCE YAYIN KURULUŞLARINA BİLDİRMİŞ OLACAĞIZİnternet Haber'e konuşan Adil Gür de son seçim anketini yarın saat 16.00’da yayınlayacaklarını açıkladı.Adil Gür neden seçim günü anket yayınladıklarını şöyle anlattı: “24 Haziran seçimlerine giderken Türkiye genelinde çok fazla sayıda araştırma yaptık. Gerek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adayların oy oranları, gerekse milletvekili seçimlerinde partilerin oy oranlarına ilişkin bugüne kadar hiçbir medya kuruluşunda herhangi bir araştırma sonucunu kamuoyuyla paylaşmadık. Çünkü 2015 1 Kasım genel seçimlerinde ve 16 Nisan 2017 referandumunda paylaştığımız sonuçlar, rakamlar çok konuşuldu, tartışıldı. Zaman zaman tebrikler aldık, zaman zaman ise eleştiri sınırlarını aşan ağır ithamlarla karşı karşıya kaldık. Bu nedenle 24 Haziran seçimlerine ilişkin verilerimizi yarın saat 16.00’da hem İnternethaber’de hem de kendi web sitemizde paylaşacağız.”Adil Gür açıklayacakları sonuçların çok ses getireceğini, herkesten aykırı olduğunu söyledi.Şirketlerin manipülasyon peşinde olduklarını iddia eden Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz ise Twitter hesabından "bugün bazı ünlü anket firmaları saat 3-4 gibi sandık çıkışı anketi adıyla muhalif seçmeni kaybediyoruz yalanına ikna etmek için manipülasyon yapabilirler, itibar etmeyin" diye yazdı.

Kemal ÖZKİRAZ@avrasyaanketYarın bazı ünlü anket firmaları saat 3-4 gibi sandık çıkışı anketi adıyla muhalif seçmeni kaybediyoruz yalanına ikna etmek için manipülasyon yapabilirler, itibar etmeyin.